Amazon akcie od podzimu roku 2021 zaznamenaly velké ztráty, což se prozatím zastavilo až s příchodem roku 2023. Technicky na tom titul není nejlíp, což si ukážeme na rozboru cenového grafu AMZN. Předtím se zaměříme na ekonomický výhled společnosti, zveřejněnou inflaci a propouštění zaměstnanců. Amazon také začíná šlapat na paty společnosti Meta v reklamě. Nezapomeneme ani na fundamentální analýzu.

Ekonomický výhled společnosti Amazon

Minulý rok nebyl pro e-commerce odvětví příznivým obdobím. Amazon zaznamenal snad nejhorší fiskální rok za svou existenci. Makroekonomický vývoj maloobchodní činnosti jednoduše nepřál. Kombinace růstu úrokových sazeb a inflace je něco, co navíc Amazon nikdy nezažil. Respektive byznys Amazonu se nikdy s těmito makroekonomickými podmínkami nesetkal.

Jedná se samozřejmě o kombinaci, která většině firem nepřináší nic dobrého. Leč některé v tom lidově řečeno umí chodit. Zářným příkladem je dle mého například Coca-Cola, která popsanou kombinaci již zažila. Zatímco u jiných titulů to může přinášet velké ztráty. Společnost Amazon proto i nadále počítá s tím, že se pro ně situace nezlepší.

Výhled růstu tržeb společnosti v prvním čtvrtletí letošního roku o 4 % až 8 % odráží další zpomalení růstu. Zejména ve srovnání s 9% růstem ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Amazon se snaží bojovat i s náklady. Jelikož čelí hospodářskému útlumu, vyšším výdajům a negativnímu makroekonomickému vývoji.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Analytik Vijay Rakeshe z Mizuho Securities ale věří v pozitivní dlouhodobé vyhlídky společnosti. Rakesh vnímá konsenzuální očekávání Wall Streetu ohledně růstu tržeb maloobchodního podnikání Amazonu v roce 2023 jako určitou nevýhodu. Pořád vidí možné riziko v poklesu výnosů z cloudu společnosti Amazon.

Rakesh poznamenává, že cloudový byznys byl zasažen nižší poptávkou. A to kvůli hypotékám, inzerci a kryptoměnám. V důsledku toho Rakesh řekl, že Amazon akcie by mohly být v blízké době dost volatilní. Z důvodu revize potenciálních rizik. Přesto dal akciím Amazon nákupní rating s cenovým cílem 135 USD. S odůvodněním pro pozitivní dlouhodobé fundamenty.

Amazon začal s další vlnou propouštění

Jako mnoho jiných společností, i Amazon pokračuje v propouštěním zaměstnanců. Celkově se tak chtějí zbavit až 18 tisíc zaměstnanců. Jde tedy o největší propouštění za 28letou historii firmy. Domnívám se, že společnost jednoduše sílu svého byznysu v předchozích letech neodhadla správně.

Začátkem ledna generální ředitel Andy Jassy uvedl, že propouštění se dotkne především lidí v divizích lidských zdrojů a prodejen. Amazon již v listopadu uvedl, že se chystá snížit počet zaměstnanců. A to i ve svých zařízeních a náborových organizacích. Ještě tehdy ale bylo řečeno, že se společnost chystá propustit pouze 10 tisíc zaměstnanců. Z toho lze dle mého vydedukovat, že těch 18 tisíc míst nemusí být konečné číslo.

Myslím si, že Amazon to s náborem nových zaměstnanců evidentně přehnal. Ještě v roce 2019 měla firma necelých 800 tisíc zaměstnanců. A při svém vrcholu ke konci roku 2021 firma obsadila až 1,6 milionu pracovních míst. Proto se může zdát, že těch 18 tisíc je jako kapka v moři. Ale je třeba si uvědomit, že v podobném tempu propouští všechny technologické společnosti. Jako jsou Meta, Microsoft, Twitter a Alphabet.

Zde je na místě zmínit, že existují i světlé výjimky. Společnost Apple nepropouští. A má to dle mého jednoduchý důvod. Jednak vybírali lépe a jednak nenabrali více lidí, než bylo třeba. Což je výborná vizitka pro hospodaření Applu. Respektive v tom lze vidět jistou prozíravost. Jako jedna z mála firem asi věděla, že dřívější měnové a fiskální stimuly budou mít svou dohru.

Inflace nadále ukrajuje Amazonu z marží

Ve Spojených státech byla zveřejněna inflace za první měsíc letošního roku. V meziročním podání cenová hladina zaznamenala růst o 6,4 %. Jak jsme si řekli v předešlých odstavcích, společnost Amazon má hospodářské problémy právě kvůli růstu nákladů. A náklady rostou díky inflaci. Hlavně mzdová inflace je bolestná. Proto se snaží ušetřit tím, že ve velkém propouští. Zároveň je to vcelku jednoduchý a rychlý způsob. Náklady na vstup například v podobě energií, nelze jakkoliv obejít.

Inflace ve Spojených státech je za leden výrazně nad konsenzem trhu. A to o 0,2 procentní body. Očekávání činilo 6,2 %, naměřená hodnota však za leden dosahuje 6,4 %. Růst cenové hladiny sice zpomalil, ale za více jak půl roku je to nejmenší zpomalení. Je tedy jasné, že Fed zůstane u restriktivní politiky. Respektive úrokové sazby zůstanou vysoko po celý rok. A ještě jistou dobu porostou.

Celková inflace v USA
Celková inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (14. 2 . 2023)

Jak jsme si již v dnešní analýze zmínili, kombinace vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb není pro byznys Amazonu nic přívětivého. Proto je rozumné počítat s tím, že fundamentálně nebudou akcie Amazon zrovna na výši. Což platí i pro jiné technologické firmy. Americká centrální banka musí s inflací rychle skoncovat. Čím dříve se jim to povede, tím dříve půjdou zase úrokové sazby dolů. A to je právě to, co Amazon potřebuje.

Amazon začíná konkurovat Meta v reklamě

Ještě před více jak rokem Amazon ani nezveřejňoval data ke svému byznysu v reklamě. Tudíž analytici a investoři nemohli vůbec zhodnotit, jak se jim v tomto odvětví daří. Doposud proto mohli akorát hádat, kolik společnost vydělává tím, že umožňuje prodejcům a značkám propagovat své zboží na webu a v aplikacích. Nyní víme, že má reklamní divize společnosti roční obrat 38 miliard USD. A vykázala 19% meziroční růst ve čtvrtém čtvrtletí na 11,6 miliardy USD.

Meziroční změna výnosů z reklam
Meziroční změna výnosů z reklam. Zdroj: cnbc.com (14. 2. 2023)

Kdežto společnost Meta vykázala 4% roční pokles tržeb za poslední čtvrtletí minulého roku na 32,2 miliardy USD. To znamená pokles již třetí období v řadě. Amazon se dle Insider Intelligence dostal na třetí místo na globálním trhu s digitální reklamou. A to s podílem 7,3 %. Z čehož vychází, že Amazon postupně zvyšuje svůj podíl na trhu. Ovšem pořád zaostává. Meta a Google drží tržní podíl ve výši 20,5 % a 28,8 %.

Fundamentální analýza Amazon akcie

Kvartální výsledky

Společnost Amazon meziročně zaznamenala růst výnosů o 8,58 %. A to na částku přesahující 149 miliard USD. Provozní výnos si mírně polepšil, meziročně vzrostl o 0,34 % na 3,5 miliardy USD. Provozní náklady pořád strmě rostou, za třetí kvartál dosahovaly 54 miliard USD a čtvrtý až 60 miliard USD.

Čistý zisk dosahuje úrovně 278 milionů USD. Meziročně je to propad o 98 %. Ovšem první dva kvartály v roce 2022 byly mnohem horší. EBITDA si meziročně polepšila o 21,8 % na 16,18 miliardy USD.

Zisk a výnos za čtvrtletí.
Zisk a výnos za čtvrtletí. Zdroj: yahoo.com (14. 2. 2023)

Hrubá marže je za čtvrtý kvartál 42,6 %. Při srovnání s předešlými kvartály hodnota nijak nevyčnívá. Provozní marže je zase jedna z nejslabších, 2,34 %. Čistá marže je tentokrát lehce nad nulou.

Zisk na akcii (EPS) je 0,03 bodů. Ukazatel P/E nepočítáme, protože společnost Amazon za posledních 12 měsíců nevygenerovala žádný zisk. Ke třetímu kvartálu činilo P/E skoro 104 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je -1,91 %. Přitom ještě na začátku minulého roku to byly dvojciferná kladná čísla. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je -1 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je k poslednímu kvartálu 0,72 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 0,94 bodu. Oba ukazatele jsou proto pod ideální hodnotou, která se pohybuje v rozmezí 1 – 1,5 bodu. V hotovosti má společnost Amazon 54,25 miliardy USD. Oproti předešlým čtvrtletím, je to znatelně vyšší částka. V krátkodobých investicích to dělá 16,14 miliardy USD. Zde je naopak znát větší pokles. Celkově má ale firma likvidity ve výši 70,4 miliardy USD.

Celkové závazky firmy jsou ve výši 316,63 miliardy USD. Vlastní kapitál proto představuje 146 miliard USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,06 bodů. Ideální poměr je pod 1 bodem, proto je uvedená hodnota v pořádku. Celkový dluh představuje 155 miliard USD. Čistý dluh je 84,58 miliard USD. Tím pádem Amazonu čistý dluh postupně pořád roste.

Technická analýza Amazon akcie

Od nového roku kurz Amazon akcie stoupal, což vydrželo po několik týdnů. Kurzová expanze se konkrétně zastavila na S/R pásmu okolo 107 USD. Můžete si všimnout z historických obratů kurzu, že jde o poměrně silnou rezistenci. Proto se dalo očekávat, že zde přijde negativní reakce. Avšak výsledek byl pro býky skutečně velmi negativní. Jelikož týdenní svíce zavřela jako pin bar. Tato svíce se interpretuje tak, že nabídka zcela absorbovala poptávku. A to je vážný technický medvědí signál.

Týdenní graf Amazon akcie
Týdenní graf akcie Amazon od poloviny roku 2018 do února 2023. Zdroj: LYNX+ (14. 2. 2023)

Vzrostla tak pravděpodobnost, že se kurz akcie Amazon vrátí zpátky k tržní minimu z počátku roku. Mluvíme o S/R pásmu, které se nachází kolem 84 USD. Jde taktéž historicky o velmi významnou hladinu, kde docházelo opakovaně ke kurzovým obratům. Býci tak mají na své straně silnou podporu, kterou budou určitě ochotni bránit. Pokud se sem kurz v dohledné době vrátí.

Závěrem

Z pohledu na graf Amazon akcie je jasné, že titul má pořád nemalé problémy. Kurz Amazon akcie sice vytvořil tržní minimum na silném supportu, ale následný kurzový růst nebyl dle mého ani náhodou přesvědčivý. A navíc byli býci v blízkosti zmíněné rezistence bez debat poraženi.

Co se týká fundamentu, nic se víceméně nezlepšilo. A rok 2023 bude zřejmě pro Amazon křest ohněm. Jak už jsem mnohokrát zmínil, titul nemá se současným stavem věcí žádnou zkušenost. Proto bude zajímavé sledovat, jak se s tím byznys Amazonu vypořádá.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Tipranks.com Staff. Top Wall Street analysts like these stocks for the long haul. CNBC [online]. Vydáno 12. 2. 2023 [cit. 14. 2. 2023]. Dostupné zde.

PALMER, Annie. Amazon set to begin new round of layoffs affecting more than 18,000 people. CNBC [online]. Vydáno 18. 1. 2023 [cit. 14. 2. 2023]. Dostupné zde.

VANIAN, Jonathan. Amazon is the latest threat to Facebook as ad targeting suffers. CNBC [online]. Vydáno 10. 2. 2023 [cit. 14. 2. 2023]. Dostupné zde.

Amazon.com Fourth Quarter Results [online]. Vydáno 2. 2. 2023 [cit. 14. 2. 2023]. Dostupné zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart