Amazon akcie: Logo společnosti
Amazon akcie jsou poslední dobou na vzestupu. Je tedy na čase podívat se na aktuální novinky ohledně této firmy. Amazon zvýšil limit pro bezplatný dovoz zboží a jedná o spolupráci s Disney. Jak hodnotí Amazon akcie analytici z Wells Fargo a WedBush?


Poznejte vše důležité o akciích Amazon. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Amazon zvyšuje limit pro bezplatné doručení

Amazon začal zvyšovat minimální částku pro bezplatné doručení na 35 USD pro neregistrované členy Prime. A to na některých trzích. Důvodem je, že se společnost snaží hledat další způsoby, jak snížit náklady. Dosud byla minimální částka pro bezplatné doručení 25 USD. Pro předplatitele Prime, kteří platí 139 USD ročně za bezplatné doručení a další služby, se však nic nemění.

Kristina Pressentin, mluvčí společnosti Amazon, potvrdila, že společnost nyní testuje minimální částku 35 USD pro neregistrované členy Prime.

„Neustále hodnotíme naše nabídky a provádíme úpravy na základě těchto posouzení. Členové Prime nadále využívají bezplatné doručení na více než 300 milionů položek, s desítkami milionů položek dostupných pro bezplatné doručení ve stejný nebo následující den.“

Řekla Pressentin v prohlášení.

Generální ředitel společnosti Amazon, Andy Jassy, zahájil širokou revizi nákladů společnosti v důsledku zpomalujících prodejů a nejistého ekonomického výhledu. Amazon poměrně nedávno propustil 27 000 zaměstnanců, zmrazil nábory na korporátní úrovni a pozastavil nebo zrušil některé experimentální projekty. Což jsme rozebírali v únorové analýze na akcie Amazon. Společnost také začala účtovat poplatky za doručení u objednávek potravin Fresh pod 150 USD a zavedla poplatky za některé vratky v obchodech UPS.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Zvýšení limitu pro bezplatné doručení by mohlo přimět více zákazníků k přihlášení se k programu členství Prime, který zahrnuje bezplatné doručení během dvou dnů. A ještě k tomu přístup ke streamovacím službám a další výhody. V roce 2021 Amazon uvedl , že má více než 200 milionů globálních předplatitelů programu Prime. Jenom předplatné služby, kde je zahrnuto členství Prime, vygenerovalo přibližně 9,9 miliardy USD v tržbách.

Amazon již v minulosti upravoval minimální částku pro bezplatné doručení pro neregistrované členy Prime. V roce 2016 zvýšil minimum dokonce až na 49 USD z 35 USD, poté se zase vrátil zpět k mnohem staršímu limitu stanoveným na 25 USD. Šlo o snahu, jak konkurovat Walmartu. Nicméně Walmart má také minimální částku 35 USD pro bezplatné doručení pro zákazníky, kteří nejsou členy jeho věrnostního programu Walmart+. Tudíž lze konstatovat, že obě firmy v tomto ohledu dle mého konkurenční válku ukončily. Tedy alespoň prozatím.

Na těchto příkladech můžeme názorně vidět, jak je konkurence na trhu důležitá. A ne jenom pro spotřebitele, ale i pro firmy samotné. Společnosti, které jsou bez konkurence, lidově řečeno zakrní. Tak jako třeba firmy v bývalých socialistických zemích, které díky nástrojům protekcionismu nemusely konkurovat západním firmám. A jakmile musely konkurovat, spousta z nich rychle skončila. Proto zprávy o konkurenčním boji jsou dle mého pro investory vlastně dobrou informací. Jelikož to společnosti motivuje k větší ekonomizaci.

Disney chce spolupracovat s Amazon kvůli vysílání ESPN

Walt Disney údajně zahájil předběžné rozhovory s Amazon o spolupráci na streamovací nabídce sportovního giganta ESPN. Disney naznačil, že hledá strategického partnera, který by mohl pomoci přivést tuto sportovní službu do světa streamingu a zároveň by partner potenciálně mohl získat menšinový finanční podíl v tomto byznysu.

Nyní by Amazon mohl nabídnout ESPN prostřednictvím jedné ze svých streamovacích nabídek. A potenciálně získat menšinový podíl. Tento krok by nejen určil budoucí směr ESPN, ale také by signalizoval změnu v konkurenční dynamice ohledně vysílání sportovních událostí. Přičemž Amazon by se stále více pohyboval směrem k nabídce vysílání sportovních utkání.

Mezitím prý ESPN zvažuje velmi vysokou cenu za streamování. A to někde mezi 20 až 35 USD měsíčně za nabídku. Což by z toho snadno udělalo dosud nejdražší americkou streamovací službu. Na rozdíl od současné služby ESPN+, která je levnější a více zaměřená na specializované sporty, by nová a drahá streamovací služba ESPN byla komplexní a nabízela by stejné programy jako kabelové televize.

Wells Fargo: akcie Amazon jsou připraveny na breakout

Dle analytického týmu společnosti Wells Fargo jsou Amazon akcie mezi 10 nejvíce lákavými akciemi. Vybíralo se z největších titulů dle tržní kapitalizace.

Mezi těmito akciemi je například Apple, Microsoft, Alphabet, NVIDIA, Berkshire Hathaway, Meta Platforms, Tesla, UnitedHealth a Johnson & Johnson. Dle analytika Chrise Harveyho skupina zmíněných akciových titulů v posledních několika měsících konsolidovala, což připravilo půdu pro potenciální průlom.

“Investoři platí prémii ~10 %, ale podle našeho názoru na oplátku dostávají pevné bilance, stabilní zisky a v mnoha případech bonus z AI hypu. Míry růstu jsou výrazně vyšší pro top 10 akcií podle tržní kapitalizace ve srovnání se zbytkem trhu.”

Chris Harvey

Dle analytika by zmíněné akcie měly během období hospodářské nejistoty dobře prosperovat díky svému růstu a vlastnostem bilance. Pokud by u nich došlo ke prudkému vzestupu na konci letošního roku, cela skupina by pravděpodobně živila rally celého trhu kvůli své velké váze v indexech.

Pro širší trh nyní Wells Fargo předpokládá měkké přistání, díky čemuž je kurzový cíl pro S&P 500 4 420 bodů. Analytický tým Wells Fargo očekává, že index bude v obchodním pásmu do konce roku. S maximem 4 600 bodů a minimem 4 200 bodů. Wells Fargo tedy kalkuluje s hospodářskou stagnací s malou šancí na oživení v následujícím roce.

Wedbush zvýšil Amazonu rating

Investiční firma Wedbush Securities zařadila technologického giganta Amazon na svůj seznam nejlepších investičních nápadů. Na základě stabilizujícího se růstu v oblasti e-commerce, reklamy a cloudu Amazon Web Services.

S vymizelými problémy v komparativních otázkách a stoupajícím využitím kapacit, je nyní základní podnikání Amazonu dobře postaveno s průmyslově vedoucí infrastrukturou. Amazon doručuje čtyřikrát více objednávek v USA ve srovnání s rokem 2019.

Navíc společnost Wedbush uvedla, že Amazon je v podobně dobrém postavení v oblasti reklamy a cloudu. Jelikož se prý zdá, že tento cloudový výpočetní gigant je připraven znovu zrychlit růst ve druhé polovině roku 2023 a v roce 2024.

Amazon znovu konkuruje společnosti FedEx

Amazon obnovil dopravní službu, kterou pozastavil v počátcích pandemie. To by mohlo zvýšit konkurenční tlak na společnosti jako jsou FedEx a United Parcel Service. Technologický gigant potvrdil, že znovu zavedená služba Amazon Shipping byla spuštěna. Služba umožňuje prodejcům odesílat objednávky z Amazonu nebo produkty prodané na jiných stránkách. Firmy však musí prodávat na platformě Amazonu, aby byly pro službu způsobilé.

Amazon již nabízí dopravu obchodníkům, kteří využívají jeho skladovací a doručovací služby. Nová služba však umožňuje prodejcům využívat dopravní služby, aniž by své výrobky k odeslání skladovaly v jejích skladech. Znovu zavedená služba Amazon Shipping je k dispozici pouze pro domácí zásilky.

“Neustále pracujeme na vývoji nových a inovativních způsobů, jak podporovat prodejní partnery Amazonu. A Amazon Shipping je další možností pro rychlé a nákladově efektivní doručení balíčků zákazníkům. Tuto službu jsme poskytovali již delší dobu s pozitivní zpětnou vazbou, a proto ji nyní zpřístupňujeme více prodejním partnerům.”

mluvčí Amazonu Olivia Connors

Je také nutné poznamenat, že Amazon zaznamenává pokroky v rychlosti dodání balíčků. Během druhého čtvrtletí tohoto roku dorazila více než polovina objednávek v rámci služby Prime ve více než 60 největších metropolitních oblastech USA buď ve stejný den, nebo následující den. Amazon nedávno také upozornil na své plány zdvojnásobit četnost zásilek, které budou doručeny ve stejný den podání. A to v nadcházejících letech.

Podíl Amazonu na objemu zásilek v USA dosáhl v loňském roce 23 %. US Postal Service a UPS představují 32 % a 24 %. FedEx měl tržní podíl 19 %.

Fundamentální analýza Amazon akcie

Kvartální výsledky

Společnost Amazon ve výnosech drží trend, takže meziročně zaznamenala růst výnosů o 10,85 %. A to na částku přesahující 134 miliard USD. Jde proto o třetí nejlepší výsledek za posledních sedm sledovaných období. Provozní výnos meziročně vzrostl o horentních 130 % na 7,83 miliardy USD. Provozní náklady jsou za poslední kvartál 57,18 miliardy USD.

EBITDA dosahuje 19,42 miliardy USD, což je meziročně navýšení o 49,34 %. Čistý zisk představuje 6,75 miliardy USD. To je obrovský kontrast se ztrátou ve výši 2 miliard USD oproti stejnému období před rokem. Free cash flow je tentokrát kladné, 5 miliard USD. Pět ze sedmi sledovaných obdobích bylo záporné.

Hrubá marže je za poslední kvartál 48,38 %. Provozní marže je za sledovaná období nejvyšší, 5,82 %. Čistá marže je 5 %.

Zisk na akcii (EPS) je 0,65 bodů. Ukazatel P/E je pořád na velmi vysokých úrovních (106 bodů), protože je to kvartál od kvartálu střídavé jako počasí. Price to sales jsou na tom mnohem lépe, 2,6 bodů. Ale taktéž vcelku vysoké. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 8,71 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 4,64 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je mnohem menší jak 1 bod – 0,7 bodů. Na podobné hodnotě se ukazatel drží několik kvartálů. Cokoliv pod 1 bod znamená zranitelnost. Dle ukazatele běžné likvidity (current ratio) je na tom Amazon o trochu lépe, hodnota je téměř 1 bod. Čili můžeme říct, že je dle druhého ukazatele firma docela likvidní. Je ale dobré upozornit, že current ratio kalkuluje i s položkami, které nejsou ve skutečnosti příliš likvidní. Jako jsou například zásoby.

Amazon drží v hotovosti přes 50 miliard USD, v krátkodobých investicích 14,44 miliardy USD. Celkové závazky Amazonu jsou 309 miliard USD. A vlastní kapitál dělá 168,6 miliardy USD, což je meziročně růst o 28,31 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,91 bodů. Tudíž je dluh téměř roven objemu kapitálu. Celkový dluh je skoro 154 miliard USD. Kdežto čistý dluh dosahuje výše 89,41 miliardy USD. Když by se Amazon pokusil tyto dluhy splatit likvidními aktivy, zbyde dluh 89,41 miliardy USD.

Technická analýza Amazon akcie

Akcie Amazon vytvořily tržní dno vcelku nedávno, na počátku letošního roku. Od té doby kurz Amazon akcie vzrostl o více jak 75 %. Kdy malá část těchto zisků byla vzhledem k poslední korekci umazána. Jak vyplývá z grafu, kurz akcie se zastavil u klíčového rezistenčního pásma okolo 145 USD. Uvedené pásmo původně fungovalo zhruba dva roky jako support. A stejně jako v srpnu 2022 jsme zde zaznamenali negativní reakci na dotyk.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 5 let
Amazon AMZN 1.523,44 146,88 0,37 % 0,27 % 2,69 % 19,44 % 79,67 %
Akcie Amazon graf
Týdenní graf akcie Amazon od poloviny roku 2018 do srpna 2023. Zdroj: LYNX+ (29. 8. 2023)

Nyní tedy trh de facto rozhoduje o tom, jestli se zopakuje minulý rok. V srpnu předešlého roku se u rezistence vytvořil vrchol a poté následovalo pokračování v poklesu. Díky čemuž se vytvořilo nové low. Prozatím lze ovšem současný pokles označit jenom za korektivní pohyb. Neměla by ovšem cena klesnout pod supportní pásmo, které se rozprostírá kolem 125 USD.

Když se ještě podíváme na vývoj indikátoru RSI, zjistíme, že zde máme divergenci mezi vrcholy kurzu Amazon akcie a vrcholy indikátoru. Respektive vrcholy na indikátoru jsou nižší. To znamená, že růstové momentum zesláblo. Je to tedy možný signál pro obrat. A nynější korekci nelze úplně brát jako uplatnění zmíněného signálu. Indikátor se musí více vyčistit. Přesněji řečeno, musí jít hodnoty RSI mnohem níže.

Závěrem

Akcie Amazon jsou fundamentálně dost rozporuplné. Obrat sice stabilně roste, ale přesto jsou výsledky jako počasí. Jednou jsou hodnoty (až na některé ukazatele) v pořádku. Jindy je to pro společnost nemalá prohra. Společnosti s tržní kapitalizací 1,4 bilionu USD by se nemělo stávat, že jsou některé kvartály hluboce ztrátové. Chce to jakousi konzistentnost ve výsledcích. Důvodem je totiž předvídatelnost hospodaření.

U společnosti Amazon je hlavně velké očekávání z cloudu. Ono se totiž nedá příliš očekávat, že obrat z online storu jakkoliv markantně vzroste. Proto se dle mého spoléhá na cloud v souvislosti s AI. A to se zatím Amazonu daří.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Seekingalpha: Amazon hikes free shipping minimum to $35 to match Walmart’s requirement (29.8.2023); www.seekingalpha.com/news/4006824-amazon-hikes-free-shipping-minimum-to-35-to-match-walmarts-requirement?

Seekingalpha: Disney said to talk with Amazon about ESPN partnership (29.8.2023); www.seekingalpha.com/news/4006443-disney-said-to-talk-with-amazon-about-espn-partnership?

Seekingalpha: Megacap stocks setting up for potential breakout – Wells Fargo (29.8.2023); www.seekingalpha.com/news/4005201-megacap-stocks-setting-up-for-potential-breakout?

Seekingalpha: Amazon rises as Wedbush adds to Best Ideas List on ‘stabilizing’ growth (29.8.2023); www.seekingalpha.com/news/4004947-amazon-rises-wedbush-adds-to-best-ideas-list?

Seekingalpha: Shipping wars: Amazon restarts service that competes with FedEx and UPS (29.8.2023); www.seekingalpha.com/news/4004498-shipping-wars-amazon-restarts-service-that-competes-with-fedex-and-ups?

Seekingalpha: Amazon extends U.S. delivery to third-party sellers: Business Insider (29.8.2023); www.seekingalpha.com/news/4004424-amazon-extends-us-delivery-to-third-party-sellers-business-insider?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart