Amazon akcie: Logo společnosti
Akcie Amazon jsou u svého historického maxima z konce roku 2021 a od minima ze závěru roku 2022 se zhodntily přibližně o 129 %. Vydrží slibný rostoucí trend do konce roku a jsou k tomu fundamentální důvody? Na to si zkusíme odpovědět.

Poznejte aktuální novinky o společnosti Amazon, včetně rozboru grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Jsou očekávané výnosy akciového trhu dostatečné?

Americké akciové trhy jsou dost ve svízelné situaci, protože jsou příliš závislé na několika velkých technologických akciích, mezi které patří například akcie Amazon, NVIDIA, Microsoft a Meta. Postupem času se to dokonce zužuje, což není ani náhodou příznivé. Přiložený graf je z konce února a vizualizuje tržní koncentraci v těch největších akciových titulech. Prismatem této metriky jsme na tom stejně jako na začátku 30. let minulého století. Co z toho vyplývá?

Koncentrace investic v několika akciových titulech.
Koncentrace investic v několika akciových titulech. Zdroj: seekingalpha.com (9. 4. 2024)

Investor nemá vliv na to, co se děje na trzích. Můžete však mít pod kontrolou riziko, které jste ochotni podstoupit. To znamená, že výběr akciových titulů je vždy na vás. A zde se dostáváme k onomu kontrariánskému stylu investování, které tolik preferuji.

Investuji hlavně tam, kde není příliš velká pozornost. Proto se zaměřuji primárně na akcie těžařů zlata (viz. analýza) nebo čínský akciový trh (viz. analýza), kde vidím spoustu potenciálně slibných příležitostí s relativně nízkým rizikem a zároveň slušnými výnosy.

Co je kontrariánský přístup k investování?

Kontrariánský přístup lze charakterizovat jako investiční strategii spočívající v nákupech aktiv v protikladu s nynějšími investičními trendy.

Benjamin Graham ve své legendární práci Inteligentní investor napsal, že budoucí hodnota každé investice je funkcí její současné ceny. Ve své publikaci zmíněné perfektně i odůvodnil. Co to však zjednodušeně znamená?

Jakmile jste ochotni zaplatit za jakoukoliv akcii vyšší cenu, připravujete se tím o část budoucích výnosů. Polopaticky řečeno, čím větší cena akcie, tím méně z toho můžete v budoucnu očekávat. Zároveň ze své podstaty stoupá riziko.

Aby nedošlo k mýlce, cenu je třeba hodnotit v kontextu fundamentu. Když cena akcie hodně vzroste, neznamená to automaticky, že je titul drahý. To hodnotíme na základě hospodářského stavu společnosti a očekávaného vývoje.

Vše výše zmíněné shrnuje přiložená regresní analýza, která vizualizuje, že očekávané 10leté výnosy akciového indexu S&P 500 se blíží nule. Jakmile vaše portfolio v předchozích obdobích generovalo velké výnosy, tak pravděpodobnost, že je bude generovat nadále, je proto spíše menší. Představte si to jako citrón, který byl již příliš vymačkaný. Něco z něj třeba ještě dostanete, ale moc toho asi nebude. Proto se snažíme čas od času rebalancovat portfolio a měnit investiční strategii.

Regresní analýza je statistická metoda, která vizualizuje vztah mezi dvěma proměnnými (Y a X), kdy jedna je závislá a druhá nezávislá (očekávané 10leté výnosy a P/E), což je proloženo regresní přímkou.
Regresní analýza (Očekávané výnosy a P/E S&P 500).
Regresní analýza (Očekávané výnosy a P/E S&P 500). Zdroj: linkedin.com (9. 4. 2024)

Dle přiložené regresní analýzy se index S&P 500 zrovna nachází v bodě, kdy je objektivně velmi drahý, a tudíž jsou očekávané výnosy blížící se nule. Americký akciový trh v posledních mnoha letech přinášel opravdu velká zhodnocení. Proto je zcela racionální předpokládat, že v následující dekádě budou zase nižší. Ačkoliv to není samozřejmě nic jistého.

Zdůrazňuji, že neinvestovat je nesmysl, protože držet hotovost bez výnosu, je ztrátové. Z důvodu časové hodnoty peněz. Kdo neinvestuje, automaticky prohrává. Musíte však investovat na základě nějaké strategie, která vám dává smysl a cítíte se u toho komfortně.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Amazon: Společnost pokračuje v propouštění zaměstnanců

Cloudová divize společnosti Amazon propouští stovky zaměstnanců v oblasti technologií pro kamenné obchody a v odděleních prodeje a marketingu. Zisková oblast AWS (Amazon Web Services) společnosti Amazon zaznamenala v posledních čtvrtletích zpomalení růstu tržeb. Protože zákazníci omezili své výdaje na cloud v době rostoucích úrokových sazeb. V únoru však vyjádřili vedoucí pracovníci Amazonu jistý optimismus, když uvedli, že trh začíná vykazovat známky opětovného zrychlení.

Identifikovali jsme několik cílových oblastí organizace, které potřebujeme zefektivnit, abychom mohli nadále soustředit naše úsilí na klíčové strategické oblasti, u kterých věříme, že přinesou maximální pozitivní dopad. Nerozhodli jsme se pro tyto kroky lehkovážně a jsme odhodláni podporovat své zaměstnance během jejich přechodu do nových rolí uvnitř i mimo Amazon.

Mluvčí Amazon Web Services

Škrty v týmu pro technologie obchodů AWS přicházejí po tom, co Amazon oznámil, že odstraní systémy samoobslužného pokladního systému ve svých amerických kamenných obchodech Fresh. Jednotka AWS právě zahrnuje týmy dohlížející na technologii bez pokladního samoobslužného systému, která se přezdívá Just Walk Out. Zákazník u této technologie nemusí chodit k pokladně, aby mohl zaplatit. Prostě zaplatí ve své mobilní aplikaci a z obchodu poté odejde. To samé platí pro samoobslužné vozíky Dash.

Mluvčí AWS uvedl, že společnost se rozhodla provést škrty v divizi v důsledku širší strategické změny v používání některých aplikací v obchodech vlastněných Amazonem. Stejně jako v obchodech třetích stran.

Amazon pokračuje ve snižování počtu zaměstnanců po více než roku trvajícím hromadném propouštění. Od konce roku 2022 a během roku 2023 zahájil Amazon největší propouštění ve své historii, kdy propustil více než 27 000 zaměstnanců téměř ve všech oblastech firmy. Jen v letošním roce Amazon propustil zaměstnance ve svých jednotkách pro Twitch, Audible, Buy with Prime, Prime Video a MGM Studios.

Amazon investoval do startupu Anthropic 2,75 miliardy dolarů

Amazon dělá největší investici mimo svou společnost ve své třicetileté historii. Jde o velký krok, kterým se snaží získat náskok v závodě s umělou inteligencí. Amazon oznámil, že investuje dalších 2,75 miliardy dolarů do podpory startupu Anthropic, který je považován za předního hráče v generativní umělé inteligenci. Jeho základní model a chatbot Claude konkuruje OpenAI a ChatGPT.

Společnost oznámila počáteční investici 1,25 miliardy dolarů v září. Tehdy uvedla, že Amazon celkově investuje až 4 miliardy dolarů. Nová zpráva ze středy tedy zmiňuje druhou část financování. Amazon však investicí získá pouze minoritní podíl ve společnosti a nebude mít místo v představenstvu Anthropic. Dohoda byla uzavřena na posledním ocenění tohoto startupu, které činilo 18,4 miliardy dolarů.

Během posledního roku Anthropic uzavřel pět různých finančních obchodů v hodnotě přibližně 7,3 miliardy dolarů. Produkt společnosti přímo konkuruje ChatGPT od OpenAI jak ve světě podniků, tak u spotřebitelů. Anthropic byl založen bývalými výkonnými pracovníky a zaměstnanci výzkumu OpenAI.

Zpráva o investici Amazonu přichází po tom, co Anthropic uvedl Claude 3, což je nejnovější sada modelů AI. O těch tvrdí, že jsou jejich nejrychlejší a nejsilnější, které doposud vyvinuli. Společnost uvedla, že nejvýkonnější z jejích nových modelů překonaly GPT-4 od OpenAI a Gemini Ultra od Googlu. A to v průmyslových testech. Jedná se například o znalosti na úrovni bakalářského studia, úsudky na úrovni magisterského studia a základní matematika.

Generativní AI je připravena stát se nejvíce transformující technologií naší doby. Věříme, že naše strategická spolupráce s Anthropic dále vylepší zážitky našich zákazníků a těšíme se na to, co přinese budoucnost.

Swami Sivasubramanian, viceprezident pro data a AI u AWS

Akcie Amazon: Cílová cena 230 dolarů?

Finanční skupina Mizuho očekává, že cloudová služba společnosti, Amazon Web Services, letos posílí na historické úrovně. Částečně díky své nabídce generativní AI Bedrock a tudíž rostoucí poptávce po umělé inteligenci. Kvartální průzkum zákazníků AWS ze strany společnosti Mizuho také odhalil nárůst setkání v byznysovém centru pro výkonné pracovníky.

Jde o místa, kde se klíčoví pracovníci společností setkávají s AWS. Tyto schůzky obvykle vedou k uzavření pevných dohod do 60 dnů ve srovnání se standardním prodejním cyklem 90 dnů. Mezi respondenty průzkumu se tento typ setkání zvýšil o 20 % v posledním měsíci. Průzkum Mizuho zahrnuje příspěvky od 300 společností Fortune 1000.

Průzkum také odhalil růst v „proof of concepts“ pro nové případy použití s Gen-AI v řadě odvětví. Případy použití ve finančních službách a pojišťovnictví se zvýšily o 25 % skrze automatizovaný zákaznický servis. V zdravotnictví vzrostly o 75 % pro objevování léků. Ve výrobě vzrostly o 40 % u diagnostiky automobilů.

Uvedené trendy validují účelnost generativní AI AWS Bedrock. Včetně Claude 3 od společnosti Anthropic.

James Lee ze společnosti Mizuho

Klienti také plánují utratit větší část rozpočtu na infrastrukturu. Takové výdaje vzrostly na 45 % z 35 %. Zákazníci AWS se zaměřují na přesun kritických operací do cloudu pro dlouhodobé nasazení generativního AI.

Na základě těchto výsledků společnost Mizuho zopakovala své doporučení „koupit“ pro akcie Amazon. Cílová cena je stanovena na 230 dolarech. Stále považuje Amazon za tzv. nejlepší výběr.

Avšak i jiní analytici zaznamenávají úspěch cloudových služeb Amazon. Analytik z Envision Reesearch uvedl, že AWS roste robustním tempem a zůstává vedoucím poskytovatelem cloudu. Tržby ve třetím čtvrtletí vzrostly o 12 % (oproti úrovni před rokem) a přispěly provozním příjmem 7 miliard dolarů. Dle něj se výsledky AWS budou nadále zlepšovat díky probíhajícím snahám Amazonu o větší integraci umělé inteligence.

Výdaje na reklamu v USA stoupají

Alphabet, Meta Platforms a Amazon byly v centru pozornosti poté, co společnost Wedbush Securities uvedla, že jejich nedávný průzkum ukázal, že výdaje na reklamu se v USA v roce 2024 výrazně zvýšily ve srovnání s koncem roku 2023.

V prvním kvartálu letošního roku zvýšilo 48 % marketérů své výdaje na digitální reklamu o alespoň 10 % meziročně. Přičemž 12 % hlásilo růst nad 20 % meziročně. Sentiment inzerentů se podle nich zlepšuje s očekáváním silnějšího růstu v roce 2024 ve srovnání s předchozími odhady.

Další zjištění z průzkumu zahrnoval 200 marketérů z USA napříč reklamními agenturami a in-house inzerenty. Z nich vyplývá, že 61 % marketérů předpokládá, že v roce 2024 zvýší výdaje o 10 % nebo více. Což je nárůst z 37 % ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023. Dalších 11 % marketérů uvedlo, že zvýší své výdaje o 20 % nebo více, což je nárůst z 6 %. Zbytek očekává pokles svých výdajů meziročně.

Fundamentální analýza akcie Amazon

Kvartální výsledky AMZN

Společnost Amazon ve výnosech pořád drží stabilně rostoucí trend, takže meziročně zaznamenala posílení obratu o skoro 14 %. Amazon tak dosáhl historicky nejvyššího obratu ve výši 170 miliard dolarůProvozní výnos meziročně vzrostl o velmi vysokých 282 % na 13,36 miliardy dolarů. Takhle to vše zní hrozně skvěle, ale je třeba si uvědomit, že základní období z konce roku 2022 bylo opravdu slabé.

Výnosy akcie Amazon.
Výnosy akcie Amazon. Zdroj: macrotrends.net (9. 4. 2024)

Čistý zisk dělá 10,62 miliardy dolarů, což je oproti 278 milionům dolarů z konce roku 2022 samozřejmě skvělý posun vpřed. Zisk na akcii představuje 1 dolar. EBITDA vzrostla o 67 % na 27,18 miliardy dolarů. Volné cash flow je skvělých 27,88 miliardy dolarů. Zde je vidět oproti předešlým kvartálům opravdu velké zlepšení.

Čistý zisk akcie Amazon
Čistý zisk akcie Amazon. Zdroj: macrotrends.net (9. 4. 2024)

Price to cash flow je u akcie Amazon 23,12 bodů. Price to free cash flow je skoro 53 bodů. Price to earnings akcie Amazon představuje 64 bodů. Přestože jsou výsledky velmi dobré, valuace titulu je pořád dost vysoká. Ukazatel ziskové výnosnosti (earnings yield) je pouhých 1,56 %.

P/E a EPS akcie Amazon.
P/E a EPS akcie Amazon. Zdroj: macrotrends.net (9. 4. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 45,54 %. Provozní marže je 7,86 %. Čistá marže je 6,25 %.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 17,8 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 9,76 %. To jsou nejlepší poměry za sledovaných sedm období.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) představuje 0,84 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,05 bodů. Oba ukazatele jsou na hranici robustnosti. Tím pádem je Amazon odolný v případě nečekaných finančních výzev.

Amazon drží v hotovosti ve výši 74 miliard dolarů, v krátkodobých investicích 13,4 miliardy dolarů. Celkově tak disponuje s likvidními aktivy v hodnotě 87,28 miliard dolarů. Celkový kapitál dělá skoro 202 miliard dolarů, což je meziročně růst o 38 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,77 bodů, což je robustní hodnota. Celkový dluh je přes 154 miliard dolarů, tudíž čistý dluh dosahuje výše 67,27 miliardy dolarů. Když by se Amazon pokusil dluhy splatit těmi likvidními aktivy v objemu přes 87 miliard dolarů, zbyde poté dluh 89,41 miliardy dolarů.

Technická analýza akcie Amazon

Jak jsem psal hned v úvodu, Amazon akcie posílily od low z konce roku 2022 o zhruba 129 %. Máme před sebou velmi stabilní rostoucí trend, díky kterému došlo k úplnému vymazání těch předešlých ztrát. Kurz akcie Amazon dosáhl rezistence, která se nachází kolem 187 dolarů, kde můžeme sledovat jistou slabost.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Amazon AMZN 1.894,94 182,02 -1,48 % -2,08 % -0,91 % 22,75 % 49,30 % 97,14 %
Týdenní graf akcie Amazon od počátku roku 2020 do dubna 2024. Zdroj: LYNX+ (9. 4. 2023)

Ačkoliv kurzový vývoj vypadá velmi stabilně, možná nás korektivní pohyb čeká. Všimněte si, že od léta minulého roku akcie Amazon víceméně jenom posilují. Až na krátká klopýtnutí. Trh byl měl zkonsolidovat, vytvořit větší tržní rovnováhu. Poté se dá cenovému růstu mnohem více věřit v tom smyslu, že je udržitelný.

Nelze proto podle mě vyloučit kurzový propad o více jak 10 % ze současných cen, což je překonání supportu okolo 176 dolarů. Záleží ovšem hodně na okolnostech, nikoliv jen na technice trhu.

Nesmíme zapomenout na objemy, které pospolu s růstem ceny Amazon akcie postupně klesají. To znamená, že zde máme medvědí divergenci, cenový růst není potvrzený ze strany objemů.

Závěrem: Akcie Amazon jsou zase skvělým titulem

Akcie Amazon v roce 2022 hluboce klesaly, což mělo do značné míry své fundamentální opodstatnění. Společnost na to ale včasně reagovala, takže se hospodářské výsledky markantně zlepšily. Prismatem některých metrik je na tom Amazon i lépe než v roce 2021. Tím se podle mého názoru oprávněné titul vrátil mezi nejlepší americké akcie.

Sektor služeb je ve Spojených státech pořád velmi silný. Což je hlavní tahoun americké ekonomiky. Sektor služeb je odolný navzdory velmi vysokým úrokovým sazbám. Zůstane to však i po zbytek roku?

Bez silného amerického spotřebitele se Amazonu nemůže podle mého tolik dařit. Proto je určitě rozumné sledovat, jak se službám daří. Když spotřebitelé oslabí, projeví se to rychle i na fundamentu společnosti Amazon.

Musím i kvitovat výnosy z cloudových služeb, které stoupají enormním tempem. Za rok 2023 je celkový obrat z cloudu skoro 91 miliard dolarů. Přitom ještě v roce 2020 to byla pouhá polovina. Amazon si díky tomu našel nový zdroj příjmů.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Silver Wings / Shutterstock.com

CNBC: Amazon cuts hundreds of jobs in cloud computing unit (09.04.2024); www.cnbc.com/2024/04/03/amazon-layoffs-hundreds-of-jobs-cut-in-cloud-computing-unit.html

CNBC: Amazon spends $2.75 billion on AI startup Anthropic in its largest venture investment yet (09.04.2024); www.cnbc.com/2024/03/27/amazon-spends-2point7b-on-startup-anthropic-in-largest-venture-investment.html

Seekingalpha: The biggest S&P stocks have to do the heavy earnings lifting (again) – Goldman (09.04.2024); www.seekingalpha.com/news/4087763-the-10-biggest-sp-stocks-have-to-do-the-heavy-earnings-lifting-again?

Seekingalpha: Amazon’s Bedrock builds foundation as sales set to accelerate: survey (09.04.2024); www.seekingalpha.com/news/4087690-amazons-bedrock-builds-foundation-as-sales-set-to-accelerate-survey?

Seekingalpha: Alphabet, Meta, Amazon in focus as Wedbush sees ‘significantly’ increased ad spend (09.04.2024); www.seekingalpha.com/news/4087366-alphabet-meta-amazon-in-focus-wedbush-sees-significantly-increased-ad-spend?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart