Amazon akcie čeká důležitý event v podobě druhého Prime Day. Velký úspěch zaznamenalo také exkluzivní vysílání Thursday Night Footbal, které sledovalo 13 milionů diváků. Společnost Amazon odhalila novou řadu tabletů a oznámila 71 projektů na obnovitelné zdroje energie.

Uvedeme si i nová data ohledně podílu použití televizních zařízení dle jednotlivých kategorií a streamovacích služeb. Nemine nás ani stručný rozbor posledního zasedání Federálního rezervního systému. Pak se podíváme na hospodářské výsledky Amazon akcie a zpracujeme si technickou analýzu cenového grafu AMZN.

Sazby porostou ještě příští rok. Fed pokračuje v jestřábím postoji

Federální rezervní systém (Fed) minulý týden uskutečnil další důležité zasedání, po čemž bylo zveřejněno jejich rozhodnutí a ekonomická projekce. A právě ta nám přináší nové a velmi důležité informace. Sazby vzrostly již potřetí v řadě o 0,75 procentního bodu na 3,25 %. 

Základní úrokové sazby v USA.
Základní úrokové sazby v USA. zdroj: tradingeconomics.com (27. 9. 2022)

Jerome Powell poté v rámci tiskovky potvrdil, že v růstu sazeb budou i nadále pokračovat, aby dosáhli inflačního cíle, který je nastaven na 2 %. A že jsou natolik odhodlaní, že budou tímto stylem postupovat i v případě ekonomického strádání Spojených států. Powel konkrétně řekl: „Whatever it takes“.

Růst sazeb se bude logicky odvíjet od nových makroekonomických ukazatelů jako jsou inflace, HDP, zaměstnanost a PMI. Předseda Powell mimo jiné sdělil jednu zásadní informaci. Že sazby se nyní nachází na vskutku spodní hranici restriktivních hodnot. De facto tím připomněl, že sazby půjdou ještě nahoru. Každá řeč je dle mého dopředu komplexně koncipována. A stále dokola zaznívají informace s jasným poselstvím – inflaci srazíme na 2 %.

Všichni centrální bankéři totiž musí pracovat s očekáváním. Správně „nastavené“ očekávání pomáhá zefektivnit jejich měnovou politiku. Jelikož se tím politika do trhů a reálné ekonomiky ihned propisuje. Proto dle mého Jerome Powell přišel do Jackson Hole s agresivnější jestřábí rétorikou.

Domnívám se, že si uvědomili, že akcioví spekulanti a investoři je doposud nebrali příliš vážně (trhy rychle rostly). Proto zřejmě tímto způsobem zasáhli. Powell při poslední tiskové konferenci neměl tak agresivní rétorikou jako v Jackson Hole. Řeč však byla více jestřábí, než při jiných předešlých tiskovkách v letošním roce.

Fed v každém případě pokračuje v redukci jejich bilance (kvantitativní utahování) v novém tempu, které je nastaveno na 95 miliard USD. Pořád by mělo platit, že nebude docházet k prodejům aktiv na volném trhu. Pouze se počká do splatnosti držených aktiv a obdržená jistina se následně stiskem tlačítka zlikviduje.

Medián výhledu sazeb pro rok 2024 je 3,9 %

Součástí ekonomické projekce je tzv. Dot Plot. Ve stručnosti jde o výhled jednotlivých členů FOMC ohledně budoucích úrokových sazeb. Nikoho určitě nepřekvapí, že většina členů FOMC vidí v letošním roce vrchol v rozmezí 4 % až 4,5 %. Zajímavé jsou ale až následující tři roky.

Dot Plot
Dot Plot. Zdroj: fed.gov (27. 9. 2022)

V roce 2023 je medián 4,6 %. Tudíž víme, že v následujícím roce zůstanou sazby na velmi restriktivních úrovních. V roce 2024 je medián 3,9 % a v roce 2025 2,9 %. Těch 2,9 % je stále mírně restriktivní. Když budeme z výhledu vycházet, sazby zůstanou na restriktivních hladinách tři roky.

Medián výhledu sazeb
Medián výhledu sazeb. Zdroj: schwab.com (27. 9. 2022)

Fed zvyšuje sazby nejagresivněji od 80. let

Za předešlých 40 let Spojené státy čelily hned několika cyklům růstu úrokových sazeb. A aktuální cyklus je specifický tím, že sazby rostou vůbec nejrychleji od dob, kdy byl předsedou Fedu Paul Volcker (začátek 80. let). Obrovský kontrast je s rostoucím cyklem, který začal v roce 2015.

Jednotlivé cykly růstu sazeb
Jednotlivé cykly růstu sazeb. Zdroj: schwab.com (27. 9. 2022)

Tehdy byl vzestup sazeb velmi pomalý a pouze to růst akciového trhu a reálné ekonomiky zbrzdilo. Čím menší „hiky“, tím menší negativní dopad na trh a ekonomiku. Ale inflaci to přiškrtí minimálně. Čím větší hiky, tím větší dopad na ekonomiku a trhy. Ale za to se povede inflaci dostat pod kontrolu rychleji.

Amazon Prime Early Access Sale již od 11. října

Společnost Amazon oznámila, že event s názvem Prime Early Access Sale se uskuteční 11. až 12. října. Tato 48hodinová akce je pouze pro členy jejího předplatitelského programu Prime a bude obsahovat slevy na stovky tisíc položek. Event bude k dispozici v 15 zemích včetně Kanady, Číny, Francie, Spojeného království a Spojených států.

Amazon následuje své konkurenty v nastartování vánoční nákupní sezóny. Walmart minulý týden oznámil, že zahájí sváteční „výprodeje“ již příští měsíc. Zatímco síť diskontních supermarketů Target uvedla, že jeho nákupní event Deal Days se bude konat 6. až 8. října.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Amazon Prime měl při Thursday Night Football 13 milionů diváků

U svého prvního živého přenosu Thursday Night Football měl Amazon Prime průměrně 13 milionů diváků. Tento stream byl nejsledovanějším programem noci. Na druhém místě byl až Young Sheldon od stanice CBS s 3,5 miliony diváků.

Amazon je první streamovací službou, která drží exkluzivní práva na vysílání celého balíčku her NFL. Což Amazon každým rokem bude stát 1 miliardu USD. Dohoda platí až do roku 2033. Společnost proto v srpnu navázala partnerství se společností Nielsen, aby mohla sledovat údaje o sledovanosti.

Amazon také dříve uvedl, že zaznamenal rekordní registrace na Prime během tříhodinového zápasu. Čímž byla pokořena meta přírůstků nových předplatitelů z Prime Day, Black Friday a Cyber ​​Monday. Amazon Prime má po celém světě kolem 200 milionů předplatitelů.

Amazon odhalil nejnovější řadu tabletů

Amazon odhalil, že jejich nejnovější řada spotřebitelských tabletů bude připravena k předobjednání. Fire HD 8, Fire HD 8 Plus, Fire HD 8 Kids a Fire HD 8 Kids Pro byly oznámeny a šlo si je předobjednat již od středy 21. září 2022. Nová řada tabletů je nejen levná ve srovnání s řadou iPadů od konkurenční společnosti Apple, ale také obsahuje novou funkci Tap to Alexa. Tato funkce uživatelům umožňuje používat dotykové příkazy místo hlasu při ovládání zařízení, kde je Alexa integrována.

Amazon oznámil 71 projektů na obnovitelné zdroje

Amazon oznámil, že globálně rozšiřuje své portfolio čisté energie o dalších 2,7 gigawattů (GW) kapacity. V rámci 71 nových projektů na obnovitelné zdroje energie. To zahrnuje první projekt společnosti v oblasti obnovitelné energie v Jižní Americe – solární farmu v Brazílii. A první solární farmy v Indii a Polsku.

Po úplném zprovoznění bude globální portfolio společnosti Amazon generovat 50 000 gigawatthodin (GWh) čisté energie. Což je ekvivalentní množství elektřiny potřebné k napájení 4,6 milionů domácností v USA každý rok.

Jako největší korporátní odběratel čisté energie na světě má nyní Amazon celkem 379 těchto projektů. A to ve 21 zemích, včetně 154 větrných a solárních farem a 225 střešních solárních projektů. Což celkem představuje 18,5 GW kapacity obnovitelné energie. Do konce roku 2021 společnost dosáhla 85% podílu obnovitelné energie v celém svém podnikání.

Jak si vede Amazon mezi streamovacími konkurenty?

Podíl streamování v srpnu vzrostl, ale s příchodem nového školního roku zase začal klesat. Dle Nielsen se podíl streamování na televizním zařízení zvyšoval již pátý měsíc po sobě. A to na 35 %. Tím pádem streamovací služby překonaly „kabelovou“ televizi o půl procentního bodu.

Podíly dle jednotlivých kategorií na využití televizního zařízení
Podíly dle jednotlivých kategorií na využití televizního zařízení. Zdroj: seekingalpha.com (27. 9. 2022)

 Objem streamovaných dat meziročně vzrostl o 22,6 %. Ze streamovacích služeb si drží dlouhodobé prvenství Netflix. Za srpen podíl činil 7,6 %. Nicméně dle srpnových čísel jej již dohání konkurenční Youtube, jehož podíl je na základě infografiky již totožný.

Hulu za srpen zvýšil svůj podíl na 3,7 %, kdežto Amazon Prime Video klesl na 2,9 %. Disney+ mírně posílilo na 1,9 % a debut spin-offu Game of Thrones House of the Dragon pomohl HBO Max zvýšit jeho podíl na 1,2 % z dřívějších 1,0 %.

Amazon akcie (AMZN): Fundamentální analýza

Výsledky za druhý kvartál

Společnost Amazon meziročně zaznamenala růst výnosů o 7,21 % na více jak 121 miliard USD.  Provozní výnos znatelně klesl, a to o téměř 57 % na 3,41 miliardy USD. Provozní náklady jsou za poslední kvartál 51,4 miliardy USD, což je meziročně růst o 25 %.

Čistý zisk je druhým čtvrtletím v řadě záporný. Amazon je tedy ve ztrátě 2 miliardy USD. Za první kvartál činila ztráta 3,84 miliardy USD. Amazon již v minulosti zaznamenal dva ztrátové kvartály po sobě. Ale ne v tak horentní výši. EBITDA si meziročně pohoršila o 17,5 % na 13 miliard USD.

Kvartální výsledky Amazon akcie
Kvartální výsledky Amazon. Zdroj: yahoo.com (27. 9. 2022)

Hrubá marže je za druhý kvartál více jak 45 %. V kontrastu ostatními čtvrtletími nijak nevyčnívá. Provozní marže je jedna z nejslabších, necelá 3 %. Čistá marže je -1,67 %.

Zisk na akcii (EPS) je -0,2 bodů. Ukazatel P/E je ke konci druhého kvartálu 95 bodů, nyní dokonce cca 102 bodů. Čili jsou Amazon akcie dle tohoto ukazatele drahé. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) klesla až na 9,43 %. Jenom pro představu, celý minulý rok se hodnoty pohybovaly kolem 30 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je necelých 5, %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahoval ke druhému kvartálu 0,68 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je téměř 1 bod. Oba ukazatele jsou znatelně pod „ideální“ hodnotou, protože firma nemá de facto dostatek likvidity pro okamžité splacení krátkodobých závazků. V hotovosti Amazon drží 37,7 miliardy USD. Kdežto v krátkodobých investicích 23,2 miliardy USD. Do druhé položky patří například krátkodobé dluhopisy.

Celková aktiva Amazon jsou v hodnotě téměř 420 miliard USD, které meziročně vzrostly o 16,5 %. Celkové závazky jsou 288,33 miliardy USD. Vlastní kapitál proto činí 131,4 miliardy USD. To je meziročně vzestup o 14,5 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,08 bodů. Ideální poměr je pod 1 bodem, takže uvedená hodnota je v pořádku. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je 0,34 bodů. Celkový dluh představuje 142 miliard USD. Čistý dluh je horentních 81 miliard USD – to víme již z ukazatelů likvidity.

Amazon akcie (AMZN): Technická analýza

Amazon akcie se na první pohled relativně drží. V současnosti jsme 40 % pod historickým maximem. Tržní minimum máme 45 % pod historickým maximem. Ty ztráty nejsou sice malé, ale v kontrastu s jiným růstovými tituly je dle mého tento výkon stále obstojný.

Jak z grafu vyplývá, kurz Amazon akcie během léta využil příležitosti. Což vyústilo v několikatýdenní kurzové rally. Avšak v srpnu na rezistenci 144 USD trh ztratil momentum a od té doby cena akcie Amazon zase klesá. A nejspíš nás čeká retestování klíčového supportního pásma, které je kolem 102 USD.

Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Amazon Amazon AMZN AMZN 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Týdenní graf Amazon akcie
Týdenní graf Amazon akcie. Zdroj: Lynx Basic (27. 9. 2022)

To je rozhodně silná hladina. Když by ale prodejní tlak neustála, další silná úroveň je až na 80 USD. To znamená cenové úrovně, které jsou 57 % pod historickým maximem z listopadu 2021.

Závěrem

Z hospodářského hlediska vidíme na první pohled, že se letos Amazonu příliš nedaří. Což se logicky projevuje i na tržním ohodnocení titulu. Přestože jsou ale některé hospodářské úrovně špatné, cena akcie Amazon se relativně drží nad vodou. A dokonce je titul dle P/E výrazně nadhodnocen.

Amazon je dle mého názoru přece jenom dlouho zavedený růstový titul s velkým jménem. Krátkodobě je fundament špatný, ale myslím si, že dlouhodobě jde o jeden z nejlepších titulů. Člověk nesmí hledět jenom na předešlých pár čtvrtletí. Nýbrž na dlouhodobý horizont a krátkodobé nedostatky chápat v kontextu doby.

Obchodujte akcie Amazon prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Amazon.com Second Quarter Results [online]. Vydáno 28. 7. 2022 [cit. 27. 9. 2022]. Dostupné zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart