Nassim Taleb vybočuje z roviny doposud představených investičních guru. Můžeme jej vůbec označit jako investičního guru? Zatímco u ostatních guru se zabýváme jejich výsledky a kritérii výběru investic, u Nassima Taleba se těmito tématy zaobírat nebudeme. Taleb sice je vysloužilý derivátový trader, avšak v povědomí veřejnosti vstoupil jako autor knihy „The Black Swan, the Impact of the Highly Improbable“ v překladu „Černá labuť, následky vysoce nepravděpodobných událostí“. V knize se Taleb zabývá problematikou chování lidí v extrémních situacích. Taleba je možno nazývat spíše filozofem než investičním guru.

Mediokristán a Extremistán

Proč tedy Taleba v sekci o investičních guru zmiňujeme? Je to převážně kvůli Talebově umění profitovat i na ztrátových trzích.

V knize Černá labuť rozlišuje Taleb mezi zeměmi Mediokristán a Extremistán. V Mediokristánu je vše měřitelné bez významnějších odchylek, avšak v Extremistánu, který odpovídá světu, ve kterém žijeme, je převážná část predikovatelná, avšak existují zde extrémní situace, které nejsou předvídatelné. Právě tyto situace jsou označovány jako černé labutě. Co se z černých labutí můžeme naučit? Minimalizovat ztráty a využít vzniklých obchodních příležitostí. Aktuální situace ohledně Brexitu může být příkladem. Je na čase začít věnovat Talebovi pozornost.

Největší investiční úspěchy Taleb zaznamenal během turbulencí v letech 1987, 2000 a 2008. V dnešní době působí jako poradce investičního fondu Universal Investments, který se opírá o Talebův princip černých labutí. V roce 2008 se investoři tohoto fondu dočkali zhodnocení mezi až 115 %. To není špatný výsledek vzhledem k tomu, že v tomto období byla většina investorů spíše na druhé straně výnosové křivky. Taleb a jeho následovníci vyhodnocují trh spíše fundamentálně a zaměřují se na využití situací, kdy se většina investorů topí ve ztrátách.

Pokus, omyl

Podle Taleba se investoři nikdy dostatečně nepoučí z předcházejících krizí. Specifickou roli v tomto ohledu hraje státní aparát. Jedním z cílů vlády je zamezit rozšíření nervozity a stresu na trzích. Snaží se o to pomocí kapitálových injekcí, snížení daní a dalších nástrojů na podporu ekonomiky. Pokud bude vláda podporovat ekonomiku, budou růst na síle velké finanční instituce, které bývají označovány jako „too big to fail“. Příkladem jsou banky, u kterých by krach znamenal nejen ztráty tisíců pracovních míst, ale také ztrátu peněžních prostředků jejich klientů. Dopad na ekonomiku by tak byl ohromný.

Taleb netvrdí, že by proti krizím neměla existovat žádná ochrana. Avšak pokud bude vláda i nadále pomáhat ekonomice svými intervencemi, finanční systém se nikdy nepoučí ze svých chyb.  A pokud nedojde k žádnému poučení se z chyb, nikdy se nevytvoří lepší systém. Je to stejné, jako kdybychom letadlo chtěli vylepšit opravou technické závady.
Nassim Taleb tvrdí, že pokud by se finanční trh poučil ze svých chyb, stal by se pak robustnější. Vytvořila by se tím jeho nová, lepší verze 2.0. Metoda pokusů a omylů posouvá dále nejen vědní obory, ale může vylepšit i finanční svět. Celé ekonomické vzdělávání by se podle Taleba mělo změnit z teoretického na praktické. Měla by se analyzovat data, přicházet s invencemi a objevovat nové principy.

Na závěr ještě jedna investiční rada od Taleba. V období neklidu se snažte držet v povzdálí. Jen tak je vaše portfolio schopno vydržet propad trhů. Nebuďte tedy aktivní a vyčkávejte na ty nejlepší obchody. Taleb doporučuje mít ve svém portfoliu akcie, které dobře skórují v nestabilním prostředí. Stop-lossy by neměly být v době turbulencí jedinou obranou portfolia. Taleb říká: „Dělej chyby, ale udrž je tak malé, jak jen to je možné.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart