Investování do ETF je velmi populární, ale do jakých ETF je nejlepší investovat? V tomto článku si krátce vysvětlíme, co jsou to ETF a jaké mají výhody a nevýhody. Dále se podíváme na 4 nejlepší ETF fondy, které vybral investiční specialista LYNX Justin Blekemolen.

Justin se dlouhodobě věnuje rozboru akciového trhu a píše pravidelné články pro nizozemskou pobočku LYNX. V minulosti také pracoval jako technický analytik pro IEX a Tostrams Group. V článku pro vás tedy přinášíme Justinovy osobní tipy na nejlepší ETF v tomto roce, kterými byste se mohli inspirovat.

Co je ETF?

ETF (Exchange Traded Fund) je jiné slovo pro tracker. Tyto produkty kopírují ceny vybraného podkladového aktiva. Tím mohou být  komodity, dluhopisy, akciové indexy nebo koš jiných aktiv, Jedná se o kótované investiční fondy.

Tento produkt byl navržen pro investory v 90. letech, zpočátku k přesnému sledování indexu. Prvním ETF uvedeným na americký trh v roce 1993 byl SPDR S&P 500 ETF (SPY). Jeho účelem bylo sledovat výkonnost indexu S&P 500. Dnes má toto ETF ve správě aktiva přes 361 miliard USD.

Další ETF rychle následovaly například pro indexy jako Dow Jones a Nasdaq, ale teprve koncem 90. let se na trhu objevily první sektorové ETF. Během posledních dvou desetiletí se ETF hojně rozšířily. Od roku 2003 je trh s ETF větší než tradiční trh aktivně spravovaných podílových fondů.

Každý rok se celkový investovaný kapitál do ETF stále zvyšuje. V posledních letech také rapidně vzrostl počet poskytovatelů ETF. V roce 2021 bylo více než 160 různých poskytovatelů a dohromady mají v oběhu téměř 8000 ETF. Rozsah je velmi velký, ačkoliv mnoho poskytovatelů nabízí různé trackery na stejné indexy. ETF se však mohou výrazně lišit ve struktuře, ceně a výkonu.

Jaké typy ETF existují?

Mezi investory jsou nejoblíbenější ETF fondy mapující akciové indexy, jako jsou například S&P 500 nebo DAX. Ale také průmyslové ETF fondy, které se zaměřují na jednotlivá odvětví, jakými mohou být například technologiespotřební zboží, solární průmysl, software nebo biotechnologie.

Existují také ETF fondy, které se zaměřují na regionální či státní ekonomiky, se kterými tak můžete investovat třeba do čínské, brazilské nebo indické ekonomiky. Komoditní ETF fondy sledují například cenu zlata nebo stříbra.

Dluhopisové ETF fondy investují do státních nebo firemních dluhopisů. Existují i tzv. strategické ETF fondy, které sledují konkrétní investiční nápad – například ÖkoDAX (obnovitelné energie) nebo DivDAX (hodnoty dividend).

U pákových ETF je pohyb ceny znásoben multiplikátorem. Inverzní ETF se vyvíjí opačným směrem než hodnota podkladového aktiva. Tyto exotické produkty však nejsou vhodné pro začínající investory.

ETF fondy se také liší z hlediska způsobu replikace indexů. V případě úplné replikace indexu (full replication) jsou z disponibilního kapitálu nakoupeny veškeré složky indexu v příslušné váze. V případě částečné replikace indexu je však ve fondu držena pouze část složek indexu. Zpravidla se jedná o akcie s nejvyšší váhou v indexu.

Proč investovat do ETF fondů?

Indexové trackery jsou dnes stavebními kameny portfolií mnoha retailových investorů. ETF fondy jsou atraktivní díky své jednoduché struktuře, nízkým nákladům a dobré diverzifikaci. Výhodou investování do ETF je, že pro přesné sledování konkrétního indexu nemusíte neustále obchodovat. Nakupování a prodávání akcií za účelem udržení dobré rovnováhy ve vašem portfoliu vás stojí mnoho času a transakčních nákladů.

Investování do ETF je proto ideální pro obchodníky, kteří rádi investují do investičních fondů, ale zároveň chtějí nízké náklady.  U podílových fondů se poplatky spojené s obchodováním pohybují v řádech vyšších jednotek procent.

V porovnání s analýzou akcií, je analýza ETF podstatně jednodušší. Při investování do akcií musí člověk zvážit velké množství proměnných. Fundamentální a technická analýza jednotlivých cenných papírů pak zabírá také mnohem více času.

Hlavní výhody ETF:

 • Nízké náklady
 • Vysoká likvidita
 • Diverzifikace

Nevýhody ETF:

 • Riziko ztráty v důsledku kolísání cen nebo selhání akciového trhu
 • Riziko protistrany u syntetických ETF
 • Lze dosáhnout pouze průměrných výnosů
 • Možná kurzová rizika pro ETF z jiných měnových oblastí (např. USD)

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Další důležité tipy pro obchodování s ETF fondy

Investoři do ETF by měli mít investiční horizont nejméně 4 až 5 let. Je třeba počítat s tím, že na kapitálových trzích dochází k dočasným korekcím nebo poklesům cen (například v důsledku pandemie koronaviru). Výkonnost klesajících období je kompenzována delším investičním horizontem.

ETF je tedy investičním instrumentem vhodným spíše pro dlouhodobou kumulaci kapitálu. Spořící plány s ETF fondy, do nich čtvrtletně investujete fixní částku, jsou považovány za solidní konzervativní způsob zhodnocení peněz.

Seznam nejlepších ETF v roce 2023:

 • iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)
 • iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)
 • Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR)
 • Lyxor MSCI India UCITS ETF (INR)

4 nejlepší ETF fondy pro rok 2023

V tomto článku rozebíráme čtyři zajímavé ETF fondy dle investičního specialisty LYNX Justina Blekemolena. Seznam je samozřejmě subjektivní a neříká nic o budoucích výnosech.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)

V roce 2021 index S&P 500 dosáhl návratnosti téměř 27 %. Nasdaq dosáhl kolem 21 %. Investoři se také zřejmě připravují na plánované postupné ukončení uvolněné měnové politiky. Vyšší úrokové sazby zvýšily atraktivitu hodnotových akcií ve srovnání s růstovými. Proto se Justin domnívá, že index S&P 500 bude i letos generovat lepší výnosy než Nasdaq, který obsahuje mnohem více růstových akcií.

S indexem S&P 500 se stále pohybujeme v technologickému sektoru, ale často v zaběhlých společnostech s malým zadlužením. S ETF S&P 500 zároveň investujete do sektorů, které těží z rostoucích úrokových sazeb a vysoké inflace. Příkladem může být spotřební zboží, finanční sektor nebo zdravotnictví.

Nejlepší ETF v roce 2022
Týdenní graf IUSA od prosince 2017 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 11. 2022)

ETF S&P 500 UCITS iShares Core (IUSA) vám nabízí diverzifikované portfolio v 500 předních amerických firmách. S&P 500 je index vážený podle tržní kapitalizace, což znamená, že společnosti s nejvyšší tržní kapitalizací mají největší váhu. Přibližně jedna třetina celkové váhy připadá na sektor informačních technologií se společnostmi jako Apple, Microsoft a NVIDIA. Další silnou kategorií je zdravotnictví, ve kterém získáte expozici vůči společnostem jako UnitedHealth Group, Johnson & Johnson a Pfizer. Podobná část zahrnuje akcie spotřebního zboží, například Amazon, Tesla, Home Depot a Nike.

ETF iShares Core S&P 500 UCITS (IUSA) vydává společnost BlackRock. Dividendy jsou vypláceny čtvrtletně. ISIN je IE0031442068. Dobrou dlouhodobou strategií pro toto ETF by mohlo být investování pevné částky každý měsíc.

iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

Obnovitelná energie byla v roce 2020 horkým tématem, ale v roce 2021 výkonnost tohoto ETF výrazně zaostávala za širším trhem. Cena ETF na obnovitelné zdroje energie vzrostla v letech 2018 až 2021 zhruba čtyřikrát, ale v roce 2021 toto tempo výrazně zpomalilo. Z dlouhodobého hlediska ale obnovitelné zdroje energie zůstávají nutností a společnosti, které se jimi zabývají, z toho budou zřejmě i nadále těžit.

Nejlepší ETF v roce 2022
Týdenní graf INRG od prosince 2017 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 11. 2022)

Zmíněné ETF se snaží sledovat výkonnost indexu S&P Global Clean Energy, který zahrnuje 126 největších světových společností působících v sektoru obnovitelných zdrojů energie. Skoro polovinu ETF tvoří firmy zabývající se veřejnými službami. Akcie se dále dělí na průmysl, IT, energetiku a materiály. S tímto ETF tak můžete investovat do mnoha společností, které se zabývají čistou energií.

Za zmínku stojí energetické společnosti Enphase Energy (ENPH), Plug Power, Consolidated EdisonIberdrola. Samozřejmě nechybí akcie solární energie jako Solaredge (SEDG), First Solar (FSLR) a Sunrun (RUN). 

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR)

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF patří také do našeho seznamu nejlepších ETF. Na rozdíl od výše zmíněného iShares Global Clean Energy UCITS ETF se toto ETF zaměřuje konkrétně na jedno téma, a to na elektromobilitu. Ta je zmiňována jako jeden z účinných nástrojů v boji proti klimatickým změnám. Má pozitivní dopad na kvalitu ovzduší a pomáhá snižovat emise CO2.

V souvislosti s elektromobily se každému jistě vybaví společnosti jako Tesla, NIO, Xpeng a Lucid Motors. Ani tradiční výrobci automobilů však nezahálejí a investují miliardy do vývoje elektromobilů. Vzhledem k tomu, že evropské vlády dokonce přijímají opatření k postupnému vyřazení benzinových automobilů, zdá se, že elektrická auta čeká zdárná budoucnost.

Nejlepší ETF v roce 2022
Týdenní graf ELCR od května 2020 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 11. 2022)

Používání elektromobilů přirozeně vyžaduje velké množství základních komponentů jako baterie, software, čipy a další. Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR) investuje i do akcií společností zabývajících se i těmito díly a technologiemi. Největší váhu mají společnosti NVIDIA, AMD a Tesla.

Lyxor MSCI India UCITS ETF (INR)

V roce 2020 se indická ekonomika kvůli koronaviru propadla o 7,3 %, ale předtím byla tato země známá jako jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. V roce 2021 byl opět zaznamenán růst o více než 9,5 % a očekává se, že tento rychlý růst bude pokračovat i v letech 2022 a 2023. Indie s téměř 1,4 miliardami obyvatel tvoří asi 18 % celkové světové populace. Tato obrovská čísla nabízejí společnostem mnoho příležitostí.

Rozvojové země mají tendenci rychle růst, protože i malé inovace mohou vést k velkým zlepšením. Investice v Indii mohou být tímto způsobem atraktivní, ale také zahrnují rizika. Byrokratické předpisy často ztěžují podnikání a infrastruktura je velmi málo rozvinutá.

Nejlepší ETF v roce 2022
Týdenní graf INR od prosince 2017 do listopadu 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 11. 2022)

Lyxor MSCI India UCITS ETF (INR) sleduje index MSCI Emerging Markets India. Finanční sektor tvoří téměř čtvrtinu tohoto ETF fondu, těsně za ním následuje sektor IT a enrgetické společnosti. Tyto tři sektory mají dohromady více než polovinu zmiňovaného ETF. Dalšími důležitými sektory jsou materiály a spotřební zboží. ETF fond investuje do přes 100 různých indických akcií.

Investice do ETF fondů prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste ETF’s 2022: tips voor beleggen in ETF’s. LYNX [online]. Vydáno 6. 1. 2022 [cit. 9. 12. 2022]. Dostupné zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart