Investování v době krize je téma, které je velmi aktuální. Krachy na akciových trzích, poklesy akciových trhů a medvědí trhy mají tendenci vyvolávat mezi investory neklid. Za medvědí trh považujeme situaci, kdy index od svého vrcholu klesl o více než 20 %.

Jak investovat na klesajícím trhu a které akcie vybírat? V tomto článku si vysvětlíme několik taktik, které mohou investoři využít k investování v době krize.

Investování během recese 

Když se ekonomice daří a ceny akcií rostou, mnoho lidí má zájem investovat. Když se však situace zhoršuje a ceny akcií klesají, zájem obvykle rychle opadá a investoři začínají být opatrní. Investování během recese přitom historicky přináší dobré výnosy. Cena akcií často prudce klesá. Když se však sentiment změní a cenné papíry společností začnou opět nabírat na síle, ti, kteří zainvestovali během silných předchozích poklesů, mohou dosáhnout velkých výnosů.

Nebezpečí investování v době recese však spočívá v tom, že existují i společnosti, které krizi nepřežijí a zkrachují. Proto je důležité vybírat silné společnosti, které jsou schopny odolat recesi. Přílišné riziko se nemusí vyplatit.

Rozdíl mezi krachem a recesí 

Krach je krátkodobý hluboký pokles cen na akciovém trhu a nemusí nutně způsobit recesi. Dobrým příkladem je krach kolem Vánoc 2018, kdy se trhy rychle propadly a také se poměrně rychle zotavily. Tyto relativně krátké pohyby mají na ekonomiku menší vliv, ale pro investory může jít o zajímavou příležitost. Investování v době krize tak nutně nemusí mít pouze negativní konotace.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pokud je krize spíše ekonomického charakteru, trhy se často propadají spíše postupně a pomaleji. Také následné zotavení trvá zpravidla déle. Objemy obchodů bývají během dlouhé a hluboké krize také nižší, protože mnoho obchodníků trh opouští. V takovém případě se často nejlépe daří právě společnostem se skutečně anticyklickým obchodním modelem. Za zmínku stojí například společnosti, které vydělávají na bankrotech. Případně firmy, které dodávají nepostradatelné produkty (potraviny, zboží denní potřeby atd.).

Rozdíl mezi burzovním krachem a medvědím trhem 

Krach na burze (burzovní krach) je často doprovázen náhlým poklesem cen akcií. Převážná většina trhu prudce poklesne na hodnotě. Pokles obvykle provází panika a recese. Na některé akcie má ale tento pokles hodnoty malý nebo žádný dopad. Pojmy burzovní krach a medvědí trh (Bear market) spolu úzce souvisejí. Bear market je charakteristický tím, že ceny klesají postupně po delší dobu. Ke “krátkodobému” krachu na burze však může dojít i na býčím trhu, jako tomu bylo například v roce 1987.

Burzovní krach je obvykle otázkou několika dnů až týdnů, kdy ceny extrémně silně klesají. Investoři však obvykle hovoří o krachu také tehdy, když trhy klesnou například o 40 % až 50 % za delší období. K tomu došlo například v letech 2000 a 2008.

Krach na burze 2021/2022 

Akciové trhy jsou již delší dobu pod tlakem a někteří investoři si kladou otázku, zda se právě nenacházíme v období burzovního krachu. Většina hlavních akciových trhů se oficiálně nachází v medvědím trhu (pokles o více než 20 %). V takových chvílích je dobré sledovat index VIX. Ten je měřítkem volatility a používá se jako ukazatel strachu. 

Obzvláště nápadné je obrovské oslabení růstových akcií. Hlavní příčinou tohoto oslabení je vysoká inflace, která vedla centrální banky k výraznému zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby škodí růstovým společnostem s velkým zadlužením. Ekonomické vyhlídky také nejsou pozitivní. Ačkoliv akciový trh již tuto skutečnost zřejmě zohlednil, ceny mohou samozřejmě klesnout ještě více. 

Co dělat při krachu na burze nebo recesi? 

Minulost ukázala, že akciové trhy v dlouhodobém horizontu téměř vždy rostou. Od vzniku akciových trhů dosahují průměrného ročního výnosu 7 až 10 %. Růst samozřejmě neprobíhá lineárně a vždy budou existovat různé korekce. Pokles akciového trhu může být ale také zajímavou příležitostí k nákupu akcií. Níže přinášíme dva způsoby investování pro období krachu na akciovém trhu. A to jak pro pasivní, tak pro aktivní investory. 

Investování v době krize: Rady pro pasivní investory 

 • Vytvořte si hotovostní pozici, abyste mohli v případě poklesu přikupovat. 
 • Ujistěte se, že máte dostatečně diverzifikované portfolio. Defenzivní akcie se během recese obvykle propadají mnohem méně než spekulativní růstové společnosti. Tyto typy defenzivních společností také obvykle poskytují pěkné dividendy, které můžete inkasovat nebo reinvestovat. Pak můžete případně nakoupit další akcie, abyste snížili průměrnou nákupní cenu. 
 • Pro další diverzifikaci promyslete přidat do svého portfolia komodity, jako je zlato a stříbro. Můžete také těžit z případného růstu cen drahých kovů během krachu na akciovém trhu. 
 • Zachovejte klid. Krach na burze je často doprovázen panikou investorů. Často však ale nejde o správný čas k vybírání peněz. Poklesy na akciových trzích proto vnímejte spíše jako příležitost než jako hrozbu. 
 • Nezapomínejte na to, že investování na burze je vysoce rizikové. A zejména v době zvýšené volatility a paniky na burze je opatrnost obzvlášť na místě. Dodržujte proto pravidla money managementu a své obchodní strategie. 

Investování v době krize: Rady pro aktivní investory

 • Prodej na vrcholu a opětovný nákup na nižších cenách je něco, o čem sní každý investor. V praxi se to bohužel ukázalo jako nesmírně obtížné, ale aktivním investorům se to stále může vyplatit. Pokud se vám podaří prodat část svého portfolia a nakoupit akcie zpět pod cenou, může to přinést pěkný dodatečný výnos. Odhadnout přesné dno trhu je samozřejmě téměř nemožné. Proto si předem připravte plán a rozhodněte se, na jakých úrovních se rozhodnete znovu vstoupit. Dobrou metodou je postupné přikupování. Tato metoda je také známá jako průměrování dolarových nákladů. 
 • Pro určení vstupních a výstupních bodů můžete použít technickou analýzu. Pomocí technické analýzy můžete určit, kdy byl například opuštěn klesající trend nebo na kterých úrovních je silný support.  
 • Věděli jste, že můžete vydělat na klesajících cenách akcií? Shortování (short selling) funguje tak, že prodáte akcie, které nevlastníte, abyste je později koupili zpět za nižší cenu. Tímto způsobem můžete vydělat na poklesu akcií. Pokud chcete využít poklesu ceny, můžete samozřejmě využít i opce.
 • Zvažte přidat do svého portfolia zlato a stříbro a profitujte z případného růstu cen těchto kovů. Spekulativní investor může uvažovat také o jednotlivých zlatých akciích a akciích stříbra.
 • Nezapomínejte na to, že investování na burze je vysoce rizikové. Zvýšená volatilita přináší mnoho příležitostí, ale také rizik spojených s obchodováním na burze. Vždy investujte do instrumentů, kterým rozumíte a vždy zvažte možná rizika a hrozby.

Strategie rebalancování 

Právě jsme probrali několik obecných tipů, jak se vypořádat s klesajícími akciovými trhy. Jaké konkrétní strategie a nástroje však můžete při investování v době krize použít? V době recese lze investovat několika způsoby. Správný způsob samozřejmě závisí na vaší toleranci k riziku. Jednou ze strategií, která může dobře fungovat, je rebalancování. Při rebalancování určíte, jaký podíl chcete mít v určitých aktivech, a zajistíte, aby se tento poměr pravidelně obnovoval. Jedná se o poměrně pasivní strategii, protože nepřijímáte žádná nová rozhodnutí, ale pouze měníte rovnováhu portfolia. Přitom je nutné postupovat pouze podle předem stanoveného plánu. To může pomoci investovat během recese a omezit škody ve vašem portfoliu. 

Aktivnější metodou je aktivně upravovat alokaci podle aktuálních okolností. Můžete se například rozhodnout pro změnu alokace akcií v různých sektorech. Některá odvětví jsou například méně cyklická a lépe odolávají recesi. Asi nejjednodušším příkladem je společnost Coca-Cola. Tento oblíbený nealkoholický nápoj lidé obvykle nadále kupují i v době krize. V důsledku toho jsou výsledky tohoto výrobce nealkoholických nápojů zpravidla krizí ovlivněny méně, než je tomu u jiných firem.

Které akcie si vedou v době krize nejlépe? 

Některé akcie jsou při krachu nebo recesi zasaženy více než jiné. V minulosti jsme byli svědky finančních krizí, které poslaly akcie bank ke dnu. V současné době se však například jedná spíše o inflační krizi. Zvyšují se úrokové sazby a zdá se, že z toho banky naopak těží. Investování v době krize je tak dobré přizpůsobit aktuální situaci.

Například některé akcie, jako jsou CME Group, Euronext, Virtu a Flow Traders, těží z vysoké volatility a objemů obchodů zejména na začátku krachu. Pokud však pokles akciového trhu trvá příliš dlouho a ekonomika je v recesi, objemy obvykle pomalu klesají. Jiné společnosti se zpočátku propadají kvůli špatnému sentimentu a počáteční vlně paniky, ale pak pokračují v dobrých výsledcích právě v období recese. Tyto akcie se také nazývají necyklické akcie. Jedná se o akcie společností, jejichž produkty budou lidé spotřebovávat i v době hospodářského poklesu. Často se jedná o základní spotřební zboží, jako jsou potraviny, benzín, veřejné služby, léky a zdravotní péče. 

Existují určité vlastnosti, kterým lze věnovat velkou pozornost. Investoři mohou například sledovat vývoj marží, fixních nákladů, zadlužení a dlouhodobých smluv. Je však také důležité nezapomínat na oceňování. Klíčové faktory, které je třeba u krizových akcií sledovat, jsou:

 • Fixní náklady 
 • Dluh 
 • Dlouhodobé smlouvy 
 • Ocenění

Investování v době krize: Příklady anticyklických akcií

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna YTD Tržní kapitalizace (v mld. USD) Den Týd. Měs. 3M 1 rok 5 let
Wolters Kluwer NL0000395903 WKL EUR 10,76 % 34,90 0,96 % 0,49 % -2,96 % 2,22 % 15,89 % 126,28 %
Ahold Delhaize NL0011794037 AD EUR 6,87 % 26,29 0,04 % 3,46 % 1,83 % 7,78 % -11,59 % 30,37 %
Koninklijke KPN NL0000009082 KPN EUR 8,68 % 13,08 0,60 % -0,03 % 0,24 % 7,61 % 3,78 % 23,09 %
T-Mobile US US8725901040 TMUS USD 1,77 % 192,66 0,52 % 2,13 % 1,61 % 0,74 % 11,61 % 121,29 %
UnitedHealth US91324P1021 UNH USD -7,65 % 461,89 -1,03 % 3,69 % -0,79 % -5,27 % 0,49 % 110,85 %
Merck & Co. US58933Y1055 MRK USD 16,38 % 318,60 -0,05 % 1,46 % 2,45 % 6,73 % 9,98 % 78,37 %
Unilever GB00B10RZP78 UNA EUR 2,34 % 111,84 -0,99 % 2,10 % -3,26 % 3,20 % -9,41 % -14,69 %
McDonald’s US5801351017 MCD USD -6,61 % 196,05 0,48 % 4,33 % -2,02 % -7,83 % -5,19 % 41,82 %
Coca-Cola US1912161007 KO USD 2,92 % 259,40 0,17 % 4,46 % 0,26 % 2,95 % -5,31 % 25,80 %
Amgen US0311621009 AMGN USD -5,03 % 144,25 0,60 % 2,97 % -0,95 % -10,46 % 12,17 % 52,17 %

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Crisis aandelen: hoe en waarin te beleggen tijdens een recessie? LYNX [online]. Vydáno 7.11.2022 [cit. 30.11.2022]. Dostupné zde.

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart