Pro začínající investory obecně platí rada, ať neobchodují intradenně a dávají přednost swingovému stylu obchodování, kdy jednu pozici držíte v  řádu dnů až týdnů.

Proč? Značná část traderů, kteří nemají dostatek zkušeností a začnou „zostra“ aktivním tradingem, nemají příliš důvodů k radosti ze zisků ve svém tradingu.

Jedním z nejvíce podceňovaných aspektů tradingu je jeho dopad na psychiku investora, což zejména u nováčků pohybujících se na kapitálových trzích může mít fatální následky.

Jak tedy předejdete těmto nástrahám, díky kterým můžete přijít o svůj kapitál?

V tomto článku s vámi probereme na první pohled možná trochu banální, ale o to podstatnější téma, a sice jak důležité je mít neustále přehled o svých pozicích a sledovat veškeré své transakce. Tedy vedení obchodního deníku, někdy nazývaného jako investiční deník či obchodní žurnál.

Kdo nezná svou historii, je odsouzen kopakování

Obtížnost tradingu po mentální stránce lze při troše představivosti přirovnat k vrcholovému sportu. Stejně jako pro špičkového sportovce je pro úspěšného investora absolutně klíčová vysoká míra disciplíny.

Nedisciplinovaní obchodníci zpravidla bez rozmyslu přepínají z jedné strategie na druhou, otevírají stále nové pozice mimo svůj obchodní plán a zahlcují své grafy stále více indikátory ve víře, že jednou skutečně najdou tu dokonalou strategii. Doufají, že jejich equity křivka poroste do závratných hodnot. Proto pouze menší část intradenních obchodníků dokáže konzistentně vydělávat.

Mít dobrý přehled o svých obchodech je pro úspěšného investora naprosto esenciální. Musíte si neustále pokládat otázky a odpovědi následně hledat v historii svých obchodů. Na jakém trhu a u jakého aktiva jsem dosáhl nejlepších výsledků? Jak reaguji na různé tržní podmínky? Jak to, že tento obchod byl nakonec ztrátový a jiný ziskový? V tom všem důsledně vedený investiční deník může pomoci.

Uveďme si příklad: Na určitém trhu došlo k signifikantnímu nárůstu volatility, přičemž během posledních několika let byl tento trh velmi stabilní. Je potřeba se okamžitě systematicky, s rozmyslem a v mezích své obchodní strategie adaptovat na danou situaci na trhu. Není můj stop-loss v důsledku zvýšení volatility zbytečně blízko k ceně? Pokud stop-loss posunu dále, nebude už otevřená pozice příliš velká, aby případný ztrátový obchod zruinoval můj účet? Ignorováním těchto otázek se může stát, že první, co uvidíte, až znovu otevřete platformu, bude margin call. Au!

Ztrátovým obchodům ve výše zmíněné situaci můžete předejít, pokud víte, jak jste se zachovali v minulosti. Ze své obchodní historie například zjistíte, že na takto volatilním trhu se vám osvědčilo otevírat menší pozice, přičemž jste nastavili stop-loss a profit target dále od aktuální ceny.

Přece jen, své auto také řídíte jiným způsobem na dálnici než v pěší zóně, přestože princip zůstává stejný.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Disciplína – prevence psychických selhání

Každý intradenní obchodní to ví. Každý slyšel tu otřepanou frázi z úst nejúspěšnějších světových obchodníků, že disciplína je základem úspěchu na kapitálových trzích.

Teoreticky je to prosté – budu se držet svého obchodního plánu, ať se děje, co se děje a pozice budu otevírat pouze, pokud situace na trhu bude odpovídat mnou předem stanoveným podmínkám. Jak ale všichni víme, mezi teorií a praxí bývá často obrovský rozdíl.  Dostanete se do špatného období a zažijete sérii ztrátových obchodů.

Přichází frustrace a strach. Tyto dvě emoce jsou velmi špatným vůdcem v tradingu a mnoho začínajících investorů kvůli nim přišlo o svůj kapitál. K tomu zpravidla dochází, pokud investor není dostatečně disciplinovaný a začne obchodovat mimo svoji obchodní strategii. Dojde ke ztrátě sebekontroly a výsledkem je chaotické otevírání pozic bez jakýchkoliv pravidel. Daný investor tak činí i přes to, že mu ten kantorský hlas v hlavě říká, že tahle cesta skončí vymazáním jeho účtu.

Odkud tedy pramení tyto selhání psychiky? Proč je člověk schopný vědomě dokola opakovat stejnou chybu?

Jednou z hlavních příčin je jednoznačně neschopnost přijmout ztrátu jako nedílnou součást tradingu. Zejména toto je důvod, proč je důležité disciplinovaně dodržovat obchodní plán.

Vždy se sám sebe ptejte: Chci tento obchod otevřít na základě svých emocí nebo ho skutečně otevírám na základě obchodní strategie? Pokud si všimnete, že jednáte na základe chamtivosti nebo frustrace, nejlépe uděláte, když zavřete platformu a vratíte se zítra s čistou hlavou.

Jakkoliv jednoduše se toto může jevit, jedná se o jeden z nejobtížnějších aspektů krátkodobého tradingu. Obchodníci často inklinují ke špatným návykům, které mají tendenci opakovat. Vedením investičního žurnálu můžete mít tyto situace více pod kontrolou a dříve si je uvědomit.

Učte se ze svých ztrát

Je důležité své obchody pravidelně sledovat a analyzovat. Nejdůležitějším krokem k úspěšnému intradennímu tradingu je naučit se studovat z minulosti.

Přijměte ztrátové obchody jako něco, co k tradingu neodmyslitelně patří a učte se z nich. Už jsem někdy tuto chybu udělal? Proč jsem kdysi realizoval ztrátu? Slovy amerického filosofa a spisovatele George Santayny, která nakonec platí nejen v tradingu: „Ti, kdo si nepamatují svoji minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.“ A protože lidská paměť je často značně nespolehlivá, je váš obchodní deník výborným pomocníkem k připomínání minulých chyb (či úspěchů).

Naše zlé návyky obecně pocházejí z psychologických vzorců. Abychom tyto návyky dokázali odstranit, je nejprve podstatné pochopit dané vzorce, a právě sledování naší obchodní historie a našeho chování v určitých situacích nám pomůže je definovat.

Můžeme je rozdělit na 3 typy. 

  • Behaviorální vzorce: tendence jednat stejným způsobem v určitých situacích
  • Emocionální vzorce: tendence nechat se ovládat stejnými emocemi v určitých situacích
  • Kognitivní vzorce: tendence uvažovat obdobně v určitých situacích

Pokud nedokážeme rozpoznat některé negativní vzorce, které jako obchodník máme, můžeme skončit se špatným poradcem. Tyto tendence mohou zajistit, že budeme obchodovat iracionálně v rozporu s naší obchodní strategií a uděláme neuvážená rozhodnutí, což vyústí ve ztrátový obchod.

Zejména v těchto situacích bychom se měli podívat do naší obchodní historie prostřednictvím obchodního deníku. Jak jsem v minulosti reagoval na tuto situaci a co tentokrát můžu udělat jinak a lépe? Opakované pokládání této otázky nám pomáhá rozvíjet se jako intradenní obchodník a nakonec uspět.

Koneckonců – špatný obchod je pouze ten, ze kterého jste si skutečně nic neodnesl – ať už peníze, či zkušenosti.

Jak vypadá obchodní deník?

Níže vidíte standardní obchodní den intradenního investora převedený na grafy. Soubor se skládá z několika částí.

Nejprve vyplníte své transakce s odpovídajícími údaji. Podstatné je zapsat si, co vás vedlo k realizaci daného obchodu. To vás donutí přemýšlet o této transakci a pokud byla provedena na základě frustrace, strachu, či chamtivosti můžete se podobnému obchodu v budoucnosti vyhnout. Všechny transakce jsou propojeny s řídícím panelem, které pomáhají při analýze vlastní strategie.

Z jediného pohledu na svůj obchodní den můžete vyčíst, ve kterých trzích jste nejúspěšnější a jaký časový rámec obchodování vám nejvíce vyhovuje. Pokud budete tyto údaje pravidelně sledovat ve svém investičním deníku, vaše šance na ziskový trading se výrazně zvýší.

Často určitě dostáváte tipy na přednášky, či knihy, ze kterých chcete od různých úspěšných traderů získat cenné rady pro váš trading. Dovolil bych si závěrem také jednu knihu doporučit – a to právě váš vlastní obchodní deník. Každý zapsaný obchod v této knize je kapitola, ze které získáte ty nejcennější zkušenost, a která vás posune blíže k tomu stát se ziskovým investorem.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart