Pivoty: Obchodování podle supportů a rezistencí

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Investoři, kteří používají technickou analýzu často hovoří o supportech a rezistencích. Jak už z anglického názvu napovídá, support (podpora) je určitá hladina v grafu, která slouží jako podpora ceny, rezistence (odpor) je určitá hladina, která naopak slouží jako hladina odporu. Jde o klíčové hladiny v grafu, které jsou vidět často pouhým okem. Supporty rezistence jsou jednou z vůbec nejstarších technik čtení cenového grafu, a používají se hojně do dnešní doby. Samozřejmě že určení hladiny podpory a hladiny odporu je vždy do jisté míry subjektivní. V grafu existuje spouta míst, o kterých by šlé říci, že jsou supportem či rezistencí. Spousta aktivních traderů tak dává přednost tzv. pivotům, tedy klíčovým bodům z denního grafu.

Co jsou pivoty?

Pivoty jsou matematicky propočítané body, které vychází z hlavních cenových hladin. Používají se k určení důležitých nákupních či prodejních úrovní. Na základě cenového průběhu předešlého dne jsou pivotní ceny počítány, používají se především následující ceny:

H = High – (neboli maximum) z předešlého obchodního dne

L = Low – (neboli minimum) z předešlého obchodního dne

C = Close – (neboli zavírací cena) z předešlého obchodního dne

P = Pivot – point pro dnešní den

Zde je pro zajímavost matematické propočty jednotlivých hladin:

Počítat si takovéto hladiny ručně by samozřejmě bylo časově docela náročné. Dobrá platforma tyto ceny umí sama propočítat a zobrazit do grafu příslušné linie. Přidáním jednoduché studie do grafu uvidíte pivotní ceny.

Vzhledem k tomu, že jsou pivoty počítané vždy z předchozího dne, lze ten aktuální použít pouze pro aktuální den. Denní pivot slouží jako silná hladina podpory (support) nebo odporu (rezistence). Zároveň díky ní lze odhadnout budoucí vývoj a směr ceny.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pivoty, supporty a rezistence v daytradingu

Obecně se tvrdí, že otevře-li trh výše, než je denní pivot, bývá směřování ceny často výš, tedy do trendu. V případě, že otevře pod denním pivotem, většinou trh oslabuje. To lze brát jako určitý předpoklad, který lze snadno otestovat.

Pakliže trh atakuje pivotní hladinu odshora, může to být dobrý signál k nákupu (pivot zde slouží jako support), pakliže naopak trh atakuje pivotní cenu odspodu, může to být dobrý signál pro prodej (pivot zde představuje rezistenci).

Pivoty se ale mohou používat nejen pro otevření pozice, ale i pro výstup z ní. Na obrázku dole vidíme příklad, jak lze pivotní hladinu použít právě k tomuto účelu. Předpokládejme, že bychom se drželi strategie, která nám velí nakoupit na odrazu od supportů.

Pivoty zakreslené v grafu

V takovém případě bychom nakupovali někde v bodě A a pro výstup bychom použili pivotní linii a vystoupili bychom tedy zhruba v bodě B. Je samozřejmě otázkou, zda by průraz 1. supportu nezasáhl náš stanovený stoploss, vše je otázkou nastavení risk managementu. Je ale vidět, že trh poměrně dobře reaguje na naznačené hladiny, byť samozřejmě nikdy s milimetrovou přesností.

Obchodování podle supportů a rezistencí (resp. pivotů) má velkou výhodu značné jednoduchosti. Dané linie lze snadno otestovat (zbektestovat) a vytvořit si celkem solidní statistický vzorek dat. Testování může vycházet právě z výše zmínené logiky.

Testovat a obchodovat můžeme:

  • odraz od pivotu do směru trendu, spekulovat na pohyb buď k supportu (při shortu) či k rezistenci (při longu)
  • odraz od rezistence (při shortu) a spekulovat na návrat k pivotu
  • odraz od support (při longu) a spekulovat na návrat k pivotu

Tento jednoduchý mustr může být základní kostrou pro obchodní plán postavený na intradenních pivotech, supportech a rezistencích. Déle je samozřejmě možné to určitým způsobem zkombinovat a zkomplikovat (přidat nějaké další indikátory jako filtry vstupu a výstupu), nebo naopak ještě více zjednodušit (hledat pouze první odraz od pivotu po otevření trhu) apod.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.