Open interest: Definice a význam
Open interest (OI) je indikátor, který je pro mnoho traderů významným pomocníkem při obchodování opcí a futures. V tomto článku si rozebereme, co je Open interest a co může znamenat jeho růst a pokles.


Zjistěte, jak lze využít Open interest při obchodování futures a opcí. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Co je Open interest a jak se počítá?

Open interest udává počet otevřených kontraktů. Vypočítá se tak, že sečteme všechny kontrakty z otevřených obchodů a odečteme kontrakty z uzavřených obchodů

Open Interest: Názorný příklad

Představme si 3 tradery, kteří obchodují se stejnými futures kontrakty. První obchodník koupí jeden kontrakt. To znamená, že OI se zvýší o 1. Druhý obchodník nakoupí 7 kontraktů. Hodnota Open interest se nyní zvýšila na 7 (6+1). Třetí obchodník se rozhodne shortovat trh a 3 kontrakty prodá. OI je nyní 10 (7+3).

Dokud všichni obchodníci budou držet své pozice, Open interest se nezmění. Pokud například první obchodník uzavře svou pozici (prodá 1 futures kontrakt), OI klesne na 9.

Open interest vs. Volume

Open interest by si obchodníci neměli plést s Volume. OI udává celkový počet otevřených kontraktů. Volume je součet všech kontraktů, které byly zobchodovány. Hodnota OI se může měnit ze dne na den v závislosti na obchodní aktivitě.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Open interest a opce

U opcí představuje OI celkový počet otevřených kontraktů na dané podkladové aktivum. Je důležité si uvědomit, že OI není indikátor ukazující směřování trhu.

Jak využít Open interest při obchodování opcí?

Open interest ale i tak nabízí obchodníkům a analytikům několik cenných poznatků. V první řadě slouží jako ukazatel likvidity u opčních kontraktů. Vyšší hodnota OI často znamená vyšší likviditu. Díky tomu je pak kontrakt snazší koupit nebo prodat.

Open interest nám také může více napovědět o aktivitě na daném trhu a zájmu o konkrétní opční kontrakt. Pokud se OI zvýší, znamená to rostoucí zájem o kontrakt, což může naznačovat očekávané pohyby ceny podkladového aktiva. Obchodníci tak díky tomuto indikátoru mohou lépe identifikovat potenciální příležitosti na trhu.

OI může také pomoci identifikovat supporty a rezistence u podkladového aktiva. Vysoký Open interest u konkrétní realizační ceny může znamenat zvýšený zájem obchodníků o nákup podkladového aktiva. Pokles OI může naopak naznačit oblasti, kde obchodníci uzavírají své pozice. Což v některých případech může znamenat počátek konsolidace nebo dokonce možného obratu trendu.

Open interest a futures

U futures se OI vztahuje k celkovému počtu otevřených kontraktů. Futures kontrakt zavazuje kupujícího k nákupu a prodávajícího k prodeji podkladového aktiva k určitému datu. Opční kontrakt dává kupujícímu právo, nikoliv však povinnost, koupit (případně prodat) podkladové aktivum.

Open interest a jeho využití při obchodování futures

Stejně jako u opcí poskytuje OI i u futures cenné informace o likviditě. Vyšší hodnota znamená, že existuje mnoho aktivních účastníků, což vede k hladkému obchodování a plnění obchodních příkazů. To je výhodné zejména pro obchodníky, kteří provádějí více obchodů za den a využívají malých cenových pohybů.

Nárůst OI u futures také často naznačuje sentiment na trhu. Rostoucí Open interest může znamenat rostoucí optimismus nebo pesimismus ohledně budoucích cenových pohybů podkladového aktiva. Například rostoucí Open interest u futures kontraktu na zlato může naznačovat zvýšený zájem o zlato a očekávání růstu cen.

OI může také do jisté míry pomoci předvídat pohyb cen. Pokud se OI zvýší spolu s rostoucími cenami, mohlo by to být potvrzením vzestupného trendu. Naopak nárůst OI při poklesu cen může naznačovat klesající trend.

Pokles OI může také značit změnu sentimentu na trhu, kdy obchodníci uzavírají své pozice. To může být předzvěstí konsolidace nebo snížené obchodní aktivity na daném trhu.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CME Group: Open Interest (26. 7. 2023); www.cmegroup.com/education

/courses/introduction-to-futures/open-interest.html

LYNX: Open Interest: een belangrijk aspect van opties en futures trading (26. 7. 2023); www.lynx.nl/beurs/open-interest-opties-futures-trading/

Trade Brains: What is Open Interest (OI)? How to interpret it? (26. 7. 2023); tradebrains.in/open-interest-oi-interpret/

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart