Logo společnosti Intel
Akcie Intel se během minulého roku zhodnotily o více než 100 %. Nicméně růst se letos zastavil. Jde jen o korekci, nebo o obrat v trendu? A vrátí se akcie Intel na špičku jako tomu bylo dříve?

Poznejte aktuální novinky o společnosti, včetně rozboru grafu a hospodářských výsledků. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Inflaci se nedaří dále snížit, mají akciové trhy problém?

V mé poslední analýze na akcie Novavax jsme si udělali vcelku detailní rozbor pro poslední zasedání Federálního rezervního systému, které na mnohé působí velmi rozporuplně. Což v obecné rovině není správně. Nicméně akciové trhy dostaly to, co prostě chtěly. Proto širší akciové trhy pokračují v cenové expanzi.

Poslední inflační data ovšem nevypadají úplně nejlépe. Fedem preferovaný index PCE na první pohled potvrzuje, že je pořád „sticky“. V češtině neexistuje zcela akurátní ekvivalent. Proto pojem vždy vysvětluji na příkladu žvýkačky, která se přilepí na podrážku a jde těžko sundat.

Celková inflace mírně vzrostla, z 2,4 % na 2,5 %. Jádrová složka klesla z 2,9 % na 2,8 %. V čem je tedy konkrétně problém? Inflační cíl americké centrální banky je na 2 %, což je horní hranice tolerovaného pásma. Připomínám, že v předešlé analýze jsme si pověděli, že Fed defacto avizuje, že chce jít se sazbami v aktuálním roce určitě dolů. Což není dle mého názoru zcela správné, když není cíle dosaženo. Oprávněně je to nyní kritizováno. I když se jednotliví členové FOMC opakovaně snaží tvrdit, že jde vše podle jejich očekávání.

Celková a jádrová inflace v USA
Celková a jádrová inflace v USA (PCE). Zdroj: tradingeconomics.com (2. 4. 2024)

V každém případě je už pár měsíců v kuse tempo růstu cenové hladiny neměnné. Přesněji řečeno je vývoj plochý. Vzhledem k tomu, že se inflace „zastavila“ relativně nedaleko od inflačního cíle, vyvstává otázka, zda by měl Fed v první polovině roku vůbec začít snižovat úrokové sazby. Někteří dokonce tvrdí, že sazby mají po celý rok zůstat na stávajících úrovních.

Podotýkám, že index CPI je na tom ještě hůře. Celková inflace dosahuje 3,2 %, zatímco jádrová složka 3,8 %. CPI není pro Fed sice ten zásadní index, ale bere jej v potaz. Oba indexy tudíž indikují, že centrální banka by měla být zdrženlivá.

Celková a jádrová inflace v USA (CPI).
Celková a jádrová inflace v USA (CPI). Zdroj: tradingeconomics.com (2. 4. 2024)

Další problém je, že pokles již nemůže „těžit“ z efektu srovnávací základny. Pokud tempo růstu cenové hladiny nebude brzy klesat, zkrátka ten plochý vývoj zůstane.

Efekt srovnávací základny se vztahuje k inflaci (ale i k jiným mírám) ve stejném období předchozího roku. Pokud byla míra inflace v odpovídajícím období předchozího roku příliš nízká, bude nyní i menší nárůst cenového indexu výpočetně udávat vysokou míru inflace. Což platí i obráceně.

Osobně počítám s variantou, že během léta dojde k prvnímu poklesu v úrokových sazbách o 0,25 procentního bodu. A odhaduji to na červen nebo červenec. Poté zřejmě až po prezidentských volbách v USA. Fed se totiž bude chtít nejspíše vyhnout nařčení, že se snaží pomáhat současné vládní garnituře. Můj názor je tedy takový, že nás pravděpodobně čekají dvě snížení (celkově o 0,5 procentního bodu).

Připomínám, že Fed ve svém výhledu počítá s trojnásobným poklesem pro celý rok 2024.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Intel získal 8,5 miliardy dolarů od federální vlády

Bílý dům uvedl, že společnosti Intel bylo přiděleno až 8,5 miliardy dolarů z v rámci financování, které je založeno na základě zákona CHIPS Act. Jde o součást snah administrativy prezidenta Bidena na přilákání výroby polovodičů zpátky na americkou půdu. Intel by mohl ještě získat dalších 11 miliard dolarů v podobě půjček na základě zákona CHIPS and Science Act, který byl schválen v roce 2022.

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová prohlásila, že financování pomůže udržet vedoucí polovodičové firmy, respektive jejich výrobu, ve Spojených státech. Tudíž udržet Ameriku v sedadle vědoucí země inovací. Intel a federální vláda uvedli, že jejich dohoda je zatím pouze předběžná.

Intel dlouho patřil k pilířům amerického průmyslu polovodičů a vyvíjel čipy, které pohánějí mnoho počítačů a serverů datových center po celém světě. Nicméně společnost byla čerstvě překonána v tržbách firmou NVIDIA. Ta vede v čipech pro umělou inteligenci. Intel byl i nedávno překonán a v tržní kapitalizaci výrobcem čipů pro mobilní telefony Qualcomm.

I tak je ale Intel v jedinečném postavení v rámci polovodičového průmyslu. Kromě navrhování procesorů Intel provozuje také své vlastní továrny na čipy. AMD a NVIDIA svou vlastní výrobu nemají. To znamená, že navrhnou čip, které jim posléze vyrobí společnost TSMC na Tchaj-wanu. TSMC v posledních letech dominovala ve výrobě těch nejvýkonnějších polovodičů, takže všechny nejrychlejší procesory na světě jsou fyzicky vyrobeny na Tchaj-wanu.

Pokud si správně vzpomínám, Intel oznámil velké investice do domácí výroby čipů již v roce 2021. Už tehdy jsem hádal, že důvodem je hrozba obsazení nebo blokády ostrovní Číny pevninskou Čínou. Nyní se o tom otevřeně mluví jako o hlavním důvodu, proč federální vláda poskytuje finance pro tvorbu domácí výroby polovodičů.

To je zároveň významný důvod, proč se od Intelu dlouho očekávalo, že bude jedním z největších příjemců zákona CHIPS (Creating Helpful Incentives to Produce Semiconductors). Zákon cílil na uvolnění téměř 53 miliard dolarů na pobídky pro domácí výrobce polovodičů. Klíčovou motivací za zákonem CHIPS bylo podnítit společnosti k budování výroby na americké půdě. Aby se zabránilo narušení dodávek v případě, že by Čína napadla Tchaj-wan.

Akcie Intel: Investice za desítky miliard dolarů

Intel uvedl, že své finanční prostředky z CHIPS Act použije na továrny a výzkumná centra v Arizoně, Ohiu, Novém Mexiku a Oregonu. Společnost dříve oznámila plány investovat 100 miliard dolarů a získat místo vedoucího výrobce čipů do roku 2026.

Továrna Intelu v Ohiu bude stát více než 20 miliard dolarů. A to je pouze začátek. Intel předpokládá, že výroba začne v roce 2027 nebo 2028. Společnost také rozšiřuje produkční operace v Arizoně a Novém Mexiku. Projekty mají vytvořit pracovní místa pro 20 000 lidí při stavbě továren a 10 000 lidí při výrobě čipů.

Továrna v Ohiu bude vyrábět AI čipy přímo pro Intel a potenciálně pro jiné společnosti v oblasti polovodičů. Což potvrdil generální ředitel Intelu Pat Gelsinger na tiskové konferenci.

Jděte se podívat na místo v Ohiu. Je tam spousta jeřábů a betonářských vozů, které staví to, co věříme, že se stane předním výrobním místem, zejména pro čipy AI v Americe.

Pat Gelsinger, ředitel společnosti Intel

GlobalFoundries, Microchip a BAE Systems již obdržely peníze z CHIPS Act na základě Semiconductor Industry Association. Očekává se, že TSMC obdrží finanční prostředky z CHIPS Act pro továrnu v Arizoně, která bude určena pro čipy Apple a AMD.

Čína chce vyřadit americké procesory z vládních počítačů a serverů

Čína zavedla nové směrnice, které postupně vyřadí americké procesory z vládních počítačů a serverů, čímž efektivně zablokuje čipy od Intelu a AMD. V prosinci uvedené směrnice pro nákupy jsou nyní uplatňovány a také ovlivní operační systém Windows od společnosti Microsoft. Mimo to se směrnice dotkne i zahraničních databázových softwarů, neboť upřednostňují čínské alternativy.

Větším vládním agenturám bylo dle čínské směrnice nařízeno nakupovat „bezpečné a spolehlivé“ procesory a operační systémy. To přichází v době, kdy Čína posiluje svůj domácí průmysl polovodičů, protože se snaží snížit závislost na zahraničních technologiích.

Polovodiče jsou kritické komponenty, které se nacházejí v široké škále zařízení od chytrých telefonů po lékařské vybavení. A jsou v centru „technologické války“ mezi USA a Čínou.

USA kvůli tomu zavedly exportní omezení, aby odřízly Peking od klíčových polovodičových zařízení a technologií. V říjnu 2022 Washington zavedl pravidla zaměřená na omezení schopnosti Číny získávat nebo vyrábět pokročilé polovodičové čipy. S ohledem na obavy, že by Čína mohla tyto čipy použít pro vojenské účely. Spojené státy poté v říjnu 2023 zavedly nová nařízení, která brání prodávat pokročilé AI čipy do Číny.

Od roku 2019 byly čínské technologické společnosti, jako je Huawei a největší čínský výrobce čipů SMIC, postiženy sankcemi ze strany USA zaměřenými na omezení jejich přístupu k pokročilým technologiím. SMIC rovněž nemohl získat ultraviolové litografické stroje, které jsou klíčové pro výrobu pokročilých čipů od firmy ASML.

Avšak technologické embargo pomohlo zvýšit tržby čínských domácích výrobců polovodičů. Podle výzkumu šanghajské společnosti CINNO Research vzrostly tržby deseti největších výrobců v Číně o 39 % v prvním pololetí roku 2023 ve srovnání s předchozím rokem.

Ovlivní čínský zákaz amerických procesorů akcie Intel?

Investiční společnost Bernstein uvádí, že čínský zákaz používání amerických procesorů pro vládní použití by mohla znamenat významný propad tržeb pro Intel a AMD, ale ne tolik, jak někteří předpokládají.

Intelu za rok 2023 plyne přibližně 27 % svých tržeb z Číny, což je nominálně 15 miliard dolarů. Zatímco AMD má příjmy z Číny přibližně 15 % (3,4 miliardy dolarů). Příjmy Intelu z Číny jsou dokonce vyšší jak z USA.

Ovšem nákupy ze strany čínské vlády mají logicky relativně malý podíl na celkových obratech. Přibližně má jít o 10 %. To znamená, že dopad na tržby by se dal vyčíslit propadem v rozmezí 1 až 1,5 miliardy dolarů. Kdežto AMD by mohlo ztratit řádově ve stovkách milionů dolarů.

Bernstein hodnotí Intel a AMD jako „outperform“ a cenové cíle činí 42 dolarů a 140 dolarů.

Intel, Qualcomm a Google se spojí proti NVIDIA

NVIDIA dosáhla tržní kapitalizace 2,26 bilionu dolarů díky své výrobě čipů pro umělou inteligenci. Z čehož se stala životodárná síla pro novou éru vývojářů generativní umělé inteligence od startupů až po Microsoft, OpenAI a Alphabet.

Téměř stejně důležitý jako hardware je téměř 20letý počítačový kód společnosti NVIDIA, který činí konkurenci se společností téměř nemožnou. Na softwarovou platformu CUDA společnosti NVIDIA se spoléhá více než 4 miliony globálních vývojářů při produkci aplikací pro umělou inteligenci a další aplikace.

Koalice technologických společností (UXL Doundation), která zahrnuje Qualcomm Google a Intel, plánuje konkurovat společnosti NVIDIA. A to tím, že se zaměří na klíčový faktor. Což je software, který udržuje vývojáře vázané na čipy NVIDIA. Jsou součástí rostoucí skupiny společností, která se snaží prolomit dominanci NVIDIA v AI.

Ukazujeme vývojářům, jak přejít z platformy NVIDIA.

Vinesh Sukumar, šéf AI a strojového učení ve společnosti Qualcomm

UXL Foundation plánuje vytvořit sadu softwaru a nástrojů, které budou schopny pohánět různé typy čipů urychlujících AI. Výsledkem této snahy je nová technologie, která je vyvinuta společností Intel a jmenuje se OneAPI. Nový projekt s otevřeným zdrojovým kódem si klade za cíl umožnit běh počítačového kódu na jakémkoliv stroji. Bez ohledu na to, jaký čip a hardware jej pohání.

UXL bude také oslovovat cloudové společnosti jako Amazon a Azure. Stejně jako další výrobce čipů. Od svého zahájení ze září již UXL začala přijímat technické příspěvky od třetích stran, které zahrnují členy nadace a vnější subjekty, které mají zájem o používání technologie s otevřeným zdrojovým kódem.

OneAPI společnosti Intel je již funkční a druhým krokem je vytvoření standardního programovacího modelu výpočtů navrženého pro AI. UXL plánuje zaměřit své zdroje na řešení nejnaléhavějších výpočetních problémů, které ovládá několik výrobců čipů. Jako jsou nejnovější aplikace AI. Tyto počáteční plány přispívají k dlouhodobějšímu cíli organizace získat kritickou masu vývojářů pro svou platformu.

Fundamentální analýza akcie Intel (INTC)

Za poslední kvartál zaznamenal Intel obrat ve výši 15,41 miliardy USD, což je meziročně růst o 9,71 %. Jde tak o jeden z nejlepších výsledků společnosti. Jak vyplývá z přiloženého grafu, momentum pro růst se stabilně pořád drží. I když jsou výnosy stále mnohem nižší než na vrcholu z roku 2020 až 2022. Provozní výnos dosahuje 1,44 miliardy dolarů, většina předešlých kvartálů byla záporná. Provozní výdaje jsou 5,6 miliardy dolarů.

Výnosy akcie Intel.
Výnosy akcie Intel. Zdroj: macrotrends.net (2. 4. 2024)

Čistý zisk dělá 2,67 miliardy dolarů, což je na první pohled nejlepší kvartální výsledek za sedm sledovaných období. Zisk na akcii představuje 0,63 dolarů. EBITDA vzrostla o více jak 32 % na necelé 4 miliardy dolarů. Volné cash flow je však záporné, -2 miliardy dolarů.

Zisky akcie Intel. Zdroj: macrotrends.net (2. 4. 2024)
Zisky akcie Intel. Zdroj: macrotrends.net (2. 4. 2024)

Price to cash flow je u akcie Intel 16,4 bodů. Price to earnings akcie Intel představuje 130 bodů, což je velmi vysoká hodnota. Je to dáno tím, že Intel čelil mnoha ztrátovým kvartálům. Předtím byl však titul specifický tím, že měl hodně nízké multiply. Ukazatel ziskové výnosnosti (earnings yield) je pouhých 0,86 %.

P/E a EPS akcie Intel.
P/E a EPS akcie Intel. Zdroj: macrotrends.net (2. 4. 2024)

Hrubá marže je za poslední kvartál 45,74 %. Provozní marže je na 9,37 %, čistá marže dosahuje 17,32 %, což jsou nejlepší výsledky za sledované kvartály.

Marže akcie Intel.
Marže akcie Intel. Zdroj: macrotrends.net (2. 4. 2024)

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je po třech kvartálech zase kladná. ROE dělá 1,63 % a ROIC je 1,16.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,15 bodů což znamená, že nedošlo k žádné významnější změně. Ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 1,54 bodu, což je také beze změny. Obě hodnoty jsou robustní. To znamená, že společnost má dostatečně silnou likvidní pozici, což zvyšuje odolnost v případě problémů.

Intel drží hotovost, která dosahuje více jak 7 miliard dolarů. Krátkodobé investice jsou skoro 18 miliard dolarů. Celkově je tak v likvidních aktivech přes 25 miliard dolarů. Celkový kapitál společnosti meziročně vzrostl o 6,5 % na 110 miliard dolarů.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,47 bodů, což je vyloženě antifragilní hodnota. Celkový dluh představuje 49,7 miliardy dolarů. Čistý dluh je 24,66 miliard dolarů. Když by se Intel pokusil splatit dluhy z likvidních aktiv, stále by zůstala větší část dluhu nesplacená.

Technická analýza akcie Intel (INTC)

Kurz akcie Intel od března minulého roku stabilně stoupal až do konce prosince, díky čemuž si připsal více jak 100 %. Od začátku roku 2024 je trh víceméně v korekci. Avšak tří měsíce jsou poměrně dlouhá doba, takže bychom snad brzo mohli vidět nějaké rozhodující price action.

Kurz akcie Intel zastavil svůj postup na jedné z klíčových rezistencí, která se nachází na 50 dolarech. Posléze došlo k agresivnímu poklesu pod úroveň 43,7 dolarů. Od té doby je kurz dost volatilní a bez jasného směru. Jednoduše jsme se zasekli na místě.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Intel INTC 134,79 35,11 -9,20 % -6,78 % -27,82 % -10,30 % 2,64 % -39,20 %
Akcie Intel: Dlouhodobý graf
Týdenní graf akcie Intel od počátku roku 2014 do dubna 2024. Zdroj: LYNX+ (2. 4. 2023)

Ačkoliv širší trhy v podobě indexů pořád stoupají nahoru, mnohé technologické akciové tituly zcela ztratily tu předešlou hybnost. Osobně očekávám, že může během jara přijít důležitější událost, která s trhy dost zamává. Je proto možné, že akcie Intel se do té doby nikam významně nepohnou. Pro trh je však lepší, když zůstane alespoň nad těmi 43,7 dolary.

Závěrem: Akcie Intel neřekly poslední slovo

Akcie Intel v 90. letech posílily o tisíce procent. Přitom nešlo o žádnou novou firmu. Intel má dlouhou historii a jejich akcie jsou obchodovatelné od počátku 70. let. Na přelomu milénia došlo ke zlomu a kurz tohoto titul klesal až do roku 2009. Z ohromného optimismu se trh překlopil do extrémního pesimismu. Od roku 2009 akcie Intel posilovaly až do začátku roku 2020. Přesto to nebyla taková paráda jako dříve.

Životní cyklus jakékoliv společnosti je prostě neúprosný. Když se společnost začne stávat úspěšnou, je schopna vytvářet i dekády velmi dobré výnosy. Ačkoliv takových titulů je opravdu jenom hrstka. Jednou ovšem přijde den, kdy každá společnost doslova dozraje a už není schopna na předešlý úspěch dobře navázat.

Životní cyklus společnosti.
Životní cyklus společnosti. Zdroj: linkedin.com (2. 4. 2024)

Výše psané řádky jsou spíše obecnější povahy a neříkám tím, že čas Intelu skončil. Společnost realizuje ohromné investice, které kumulativně v následujících mnoha letech dosáhnou desítek miliard dolarů. V tom opravdu vidím velký potenciál, který dělá z akcie Intel slibný titul pro investory. Jednou se totiž investice vrátí v podobě vyšších výnosů a já chci být u toho.

V případě, že kurz akcie Intel klesne, budu rád. Jelikož jakýkoliv větší pokles považuji za příležitost pro nákup. I když byl titul dlouhou dobu v útlumu, předpokládám, že v dlouhém období to investorům vynahradí. Investování je maraton, nikoliv sprint.

Podotýkám, že celý technologický sektor může čekat krušné časy a osobně v to i doufám. Jelikož každý hlubší pokles je příležitost pro nákupy v technologickém odvětví, které nám poslední rok nedávalo moc šanci nakupovat ve slevách. To se nyní podle mého osobního názoru právě mění.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Seekingalpha: Intel could lose as much as $1.5B in sales due to China ban; AMD less: Bernstein (02.04.2024); www.seekingalpha.com/news/4083329-intel-could-lose-15b-in-sales-due-to-china-ban-amd-less-bernstein?

Seekingalpha: Qualcomm, Intel, Google part of consortium aimed at going after Nvidia: report (02.04.2024); www.seekingalpha.com/news/4083249-qualcomm-intel-google-part-of-consortium-aimed-at-going-after-nvidia-report?

CNBC: Key Fed inflation gauge rose 2.8% annually in February, as expected (02.04.2024); www.cnbc.com/2024/03/29/pce-inflation-report-february-2024-key-fed-inflation-gauge-rose-2point8percent-annually-as-expected.html

CNBC: Don’t sweat the prospect of no Fed rate cuts, economist says — markets will still march higher (02.04.2024); www.cnbc.com/2024/03/28/dont-sweat-the-prospect-of-no-fed-rate-cuts-economist-says.html

CNBC: Intel awarded up to $8.5 billion in CHIPS Act grants, with billions more in loans available (02.04.2024); www.cnbc.com/2024/03/20/intel-awarded-up-to-8point5-billion-from-chips-act-with-loans-available.html

CNBC: China’s new guidelines block Intel and AMD chips in government computers: FT (02.04.2024); www.cnbc.com/2024/03/25/chinas-new-guidelines-will-block-intel-and-amd-chips-in-government-computers-ft.html

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart