Logo společnosti Intel
Akcie Intel od zveřejnění kvartálních výsledků rostou. Je však kurzový růst opodstatněný? A jak si akcie Intel vedly v posledních měsících? To si zodpovíme v dnešní analýze.

Podíváme se i na klíčové novinky společnosti Intel. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Inflace neklesá, ale ani neroste. Co to znamená pro akciový trh?

V minulém týdnu byla zveřejněna nová inflační data z USA. Celková inflace (index PCE) za září činila 3,7 %, takže oproti srpnu je tempo růstu cenové hladiny beze změny. Jádrová inflace klesla jenom nepatrně, z 3,8 % na 3,7 %. Tudíž můžeme konstatovat, že inflace neklesá, ale ani neroste. Zůstává ve stavu, kterému se slangově přezdívá „sticky“.

Americký statistický úřad zveřejňuje dva indexy měřící vývoj cenové hladiny. Jeden je CPI a druhý PCE. Druhý zmíněný je ve Spojených státech všeobecně považován za více relevantní, protože ho používá americká centrální banka.

Jádrová inflace v USA.
Jádrová inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (31. 10. 2023)

Vzhledem k tomu, že má Fed 1. listopadu zasedání, kde má rozhodnout o zvýšení úrokových sazeb, asi to není vyloženě argument pro jejich další růst. Vzhledem k agresivnímu růstu ve výnosech na dluhopisovém trhu, podle mého názoru zřejmě v letošním roce sazby nezvýší. Jelikož trhy tímto způsobem zpřísňují měnové podmínky samy o sobě.

Jestli sazby zvýší, trhy tím dle mého možná trochu překvapí. I kdyby ovšem došlo ke zvýšení, domnívám se, že více jak těch kosmetických 0,25 procentního bodu to nebude. Upozorňuji, že dokud není inflace stabilně blízko inflačního cíle (2 %), Fed by učebnicově (a dle jejich proklamací) neměl úrokové sazby snižovat.

Implikace pro technologické akcie, jako jsou akcie Intel, jsou zatím nepříznivé. Protože inflace je stále výrazně nad inflačním cílem a úrokové sazby tím pádem zůstanou na restriktivních úrovních déle. Také agresivní růst výnosů delších splatností na dluhopisovém trhu technologickým akciím příliš nepomáhá.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Jednak z důvodu utaženého měnového prostředí a jednak kvůli rostoucí konkurenci ze strany dluhopisového trhu. Když 10letý federální dluhopis přináší 5% výnos (a to bez úvěrového rizika), logicky to mnoho investorů motivuje k investici.

Intel překonal svými výsledky očekávání

Intel oznámil výsledky za třetí čtvrtletí a prognózu, které snadno překonaly očekávání, a to díky pokračujícímu oživení trhu s PC.

Analytická firma Mizuho Securities zvýšila své odhady pro Intel po čtvrtletních výsledcích a prognóze. Společnost uvedla, že trh s PC se zdá být opět na správné cestě. Odhady sice předpokládají pokles o zhruba 10 % v roce 2023, ale růst o 3 % v roce 2024.

Výnos společnosti Intel z počítačového odvětví.
Výnos společnosti Intel z počítačového odvětví. Zdroj: seekingalpha.com (31. 10. 2023)

Navíc se očekává, že příští čtvrtletí pravděpodobně ukáže sekvenční růst v oblasti datových center a serverů, pokud Intel v prosinci rozjede své nové řady Sapphire Rapids a Emerald Rapids spolu s Sierra Forest. To podle samotné firmy může významně zvýšit výkon těchto procesorů určených pro datová centra.

Příjmy z datových center a AI dosáhly 3,8 miliardy USD. Segment sítí a edge vygeneroval 1,5 miliardy USD, zatímco nově vzniklý segment foundry společnosti zaznamenal téměř 300% meziroční růst příjmů na 311 milionů USD.

Analytik J.P. Morgan, Harlan Sur, který má na Intel hodnocení underweight, mírně zvýšil svůj cenový cíl na 37 USD z 35 USD. S odůvodněním, že fundamentální podmínky se zlepšují. Leč výkon společnosti v příštích 12 měsících musí být bezchybný.

Dle jeho slov vidí pokračující zlepšení ve fundamentu a v oblasti výpočetní techniky. Příštích 12 měsíců bude však pro Intel nejnáročnějších, protože budou uvádět tři produkty pro datová centra a jeden hlavní produkt přes tři nové technologické uzly ve výrobě.

Analytik HSBC Frank Lee zvýšil Intelu hodnocení na „držet“ a zvýšil cenový cíl na 33 USD z 27 USD kvůli silnému posílení v oblasti PC. Ačkoli mají stále obavy z vývoje v segmentu datových center, zvýšili Intelu hodnocení, protože očekávají významné zlepšení výnosů díky lepšímu výkonu nových procesorů a zlepšujícímu se výhledu počítačového segmentu.

Do budoucna Intel očekává výnosy za čtvrté čtvrtletí mezi 14,6 miliardami USD a 15,6 miliardami USD, což je více než 14,35 miliard USD, které analytici předpokládali.

Společnost Intel vyplatí dividendový výnos ve výši 1,54 %

Společnost Intel ohlásila dividendu ve výši 0,125 USD na akcii. Což implikuje, vzhledem k cenám v době zveřejnění, 1,54% forwardový dividendový výnos. Ex-dividend date je stanoven na 6. listopadu a record date je 7. listopadu. Dividenda se začne vyplácet od 1. prosince.

Intel chce konkurovat OpenAI

Intel se snaží dohnat resty v rámci odvětví umělé inteligence. Podle dostupných informací se Intel spojil s několika konzultačními firmami, aby vytvořil aplikaci podobnou ChatGPT.

Intel kvůli tomu začal spolupracovat s Boston Consulting Group a od té doby přidal další nové partnery, protože se také snaží prodat svůj software a služby pro vytváření aplikací přímo korporátním zákazníkům. Dle mého názoru společnost NVIDIA stála v čele revoluce v oblasti umělé inteligence, díky čemuž se společnost mohla těšit z mohutného růstu výnosů.

Intel dosud nespolupracoval s korporátními zákazníky, kteří obvykle kupují velké jazykové modely vytvořené firmami jako je OpenAI. Intel chce hlavně spolupracovat s konzultačními firmami, aby pomohl méně sofistikovaným zákazníkům určit, které jazykové modely použít v závislosti na problému. Pokud se zajímáte o akcie umělé inteligence, doporučujeme náš článek: Nejlepší akcie umělé inteligence (AI) pro rok 2023.

Intel stále vyjednává o stavbě výrobního závodu v Itálii

Intel stále vyjednává o výstavbě výrobního závodu v Itálii jako součásti svého plánu investovat v Evropě 77,5 miliardy USD v následujícím desetiletí.

Italský ministr průmyslu uvedl, že jejich země nabídla Intelu subvence. Ačkoliv společnost nepožádala o nic dalšího, dohoda ještě není uzavřena. V lednu však řekl generální ředitel Intelu Pat Gelsinger italským novinám, že Itálie je stále ve hře pro možnost výstavby nového výrobního závodu. Dodal ale, že možnosti jsou i v jiných zemích. Italská premiérka Giorgia Meloni v prosinci uvedla, že se setká se zástupci Intel kvůli koordinaci investic.

G7 vydal kodex pro AI segment

Skupina sedmi nejvyspělejších zemí zvaných G7 se dohodla na kodexu chování pro společnosti vytvářející pokročilé systémy umělé inteligence. Uvedené rozhodnutí přichází v době, kdy vlády hledají způsoby, jak minimalizovat rizika a potenciální zneužití AI.

Ekonomiky G7, které tvoří USA, Velká Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a k tomu ještě EU, zahájily zmíněný proces v květnu na ministerském fóru nazvaném Hirošimský proces AI.

Jedenáctibodový kodex má za cíl podporovat bezpečné a důvěryhodné AI na celém světě. Poskytne „dobrovolné“ pokyny pro organizace vyvíjejících nejpokročilejší AI systémy. Včetně nejpokročilejších základních modelů a generativních AI systémů.

Kodex má také za cíl využít výhody a řešit potenciální rizika technologie. Kodex žádá společnosti, aby přijaly opatření k detekci, hodnocení a minimalizaci rizik v životním cyklu AI. A aby řešily případy zneužití poté, co byly produkty AI uvedeny na trh.

Společnostem se také doporučuje zveřejňovat veřejně dostupné zprávy o schopnostech, limitech, využití a jakémkoli zneužití produktů AI. A také investovat do bezpečnostních opatření.

EU dříve prosazovala přísnější postoj, zatímco Japonsko volnější postoj podobný tomu co je v USA. Jelikož v tom Spojené státy zřejmě vidí prostředek k posílení ekonomického růstu. Země jihovýchodní Asie se také vydaly směrem k podnikatelsky přívětivějšímu přístupu k AI. Očekává se také, že Čína spustí větší iniciativu ke kontrole AI segmentu, která se právě liší od volného přístupu.

Fundamentální analýza akcie Intel

Kvartální výsledky

Za poslední kvartál zaznamenal Intel obrat ve výši 14,158 miliardy USD, což je meziročně pokles o 7,67 %. Nicméně oproti předešlým několika kvartálům je to postupné zlepšení. A dle výhledu společnosti by měly výnosy zase postupně narůstat.

Výnosy akcie Intel.
Výnosy akcie Intel. Zdroj: macrotrends.net (31. 10. 2023)

Provozní výnos je však se svými několika miliony USD v záporu již čtvrtý kvartál v kontrakci. Zatímco EBITDA je 1,26 miliardy USD, což je oproti předešlým čtvrtletím také zlepšení, ale meziročně je to pořád pokles o 48,5 %. Čistý zisk Intelu je ve výši 297 milionů USD. To je meziročně pokles o téměř 71 % a oproti minulé kvartálu zase velké zhoršení. EPS dosahuje 0,07 bodů.

Zisky akcie Intel.
Zisky akcie Intel. Zdroj: macrotrends.net (31. 10. 2023)

Hrubá marže za poslední kvartál dosáhla 38,14 %. Což je oproti předešlým kvartálům beze změny. Provozní marže se pořád drží v záporu, -6,86 %. Čistá marže je -3,11 %. Záporné marže jsou logicky velký problém. A v tomto případě to trvá příliš dlouho.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je už tři kvartály za sebou záporná, -1,59 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je -1,11 %.

Ukazatele P/E není díky nerentabilitě byznysu dostupný, takže si vystačíme s ukazatelem P/S (price to sales). P/S nyní dosahuje 2,82 bodů, což jsou za posledních 13 let ty vyšší hodnoty.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) se prakticky nezměnil, k poslednímu kvartálu činí 1,13 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) to samé, 1,53 bodu, což jsou robustní hodnoty.

V cash on hand společnost Intel drží 24,257 miliardy USD. Cash on hand představuje hotovostní depozita a vysoce likvidní aktiva se splatností do jednoho roku.

Celkové závazky představují více jak 83,15 miliardy USD. Celkový kapitál je tudíž něco přes 104,47 miliardy USD. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu je 0,44 bodů, což je dle mého pořád velmi robustní hodnota. Prismatem tohoto ukazatele nemá Intel problémy s dluhy.

Technická analýza akcie Intel

Akcie Intel si od začátku roku přišly na vskutku slušné zhodnocení, které po roční vrchol dosahuje více jak 48 %. Oproti jiným technologickým titulům se to může zdát málo, ale je třeba si uvědomit složitou situaci, ve které společnost Intel v současnosti je.

Technicky se kurz Intel akcie zrovna nachází mezi S/R levely 33,1 USD a 37,29 USD. Vlastně se kurz i díky posledním earnings nyní pohybuje v těsné blízkosti rezistence. V minulém týdnu totiž došlo k otestování supportu a kurzová reakce byla velmi pozitivní. Silný odraz s velmi nadstandardními objemy nám říkají, že kupci byli vskutku agresivní.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 3Y 5 let
Intel INTC 186,47 44,23 2,16 % 3,48 % 27,15 % 55,83 % -4,76 % -5,26 %
Akcie Intel graf
Týdenní graf akcie Intel od počátku roku 2016 do října 2023. Zdroj: LYNX+ (31. 10. 2023)

Jestli kurz akcie Intel prolomí skrze blízkou rezistenci, následující překážkou jsou úrovně kolem 43,71 USD. Zmíněná hladina je technicky velmi relevantní, protože dříve fungovala po léta jako spolehlivý support. Těch kurzových obratů zde bylo opravdu mnoho. Když se sem kurz dostane a kupci budou oplývat dostatečnou silou pro průlom, byl by to podle mého názoru velký úspěch.

Otestování zmíněné rezistence je velmi pravděpodobné. Poslední kurzový odraz je projevem síly a zároveň se kurz nachází ve snadno rozeznatelném grafickém útvaru ve tvaru rostoucího kanálu. Dokud se kurz nachází uvnitř kanálu, je racionální očekávat vývoj k blízkým rezistencím.

Závěrem: Sázka na velkou technologickou firmu

Fundamentálně se akcie Intel nijak nezhoršily, ale zároveň nedošlo celkově k žádnému většímu zlepšení. Vlastně se trochu divím té reakci po posledních earnings, protože ta čísla nejsou nijak úchvatná.

Domnívám se tedy, že spekulanti se upínají akorát na odhady ohledně příjmů. A neřeší příliš reálně dosažené výsledky za předešlých několik čtvrtletí. To je v pořádku, protože o tom de facto spekulace jsou. Předpokládám ovšem, že většina z nás jsou investoři, takže nás reálně dosažené výsledky musí zajímat.

Lze však předpokládat, že Intel je natolik velká technologická společnost, že všechny současné nesnáze ustojí a dostane se časem zase na výsluní. Intel dle mého názoru prostě zaspal a teď se to snaží dohnat. Jenom čas ukáže, jestli se jim to povede.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

CNBC: Intel stock rises on earnings beat and strong revenue guidance (31.10.2023); www.cnbc.com/2023/10/26/intel-intc-earnings-report-q3-2023.html

Seekingalpha: Intel’s PC turnaround is not going unnoticed by Wall Street (31.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4025656-intels-pc-turnaround-not-going-unnoticed-by-wall-street?

Seekingalpha: Intel pops as PC rebound helps Q3 results blow past expectations (31.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4025066-intel-pops-pc-rebound-q3-results-blow-past-expectations?

Seekingalpha: Intel in charts: Client computing segment sees second straight quarter of Q/Q growth (31.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4025332-intel-in-charts-client-computing-segment-sees-second-straight-quarter-of-qq-growth?

Seekingalpha: Intel declares $0.125 dividend (31.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4025256-intel-corporation-declares-missing-dividend?

Seekingalpha: Intel reportedly wants to compete with OpenAI, others in AI race (31.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4025087-intel-compete-withopenai-others-ai-race?

Seekingalpha: Intel, Italy still discussing fab, no deal yet, legislator says (31.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4022136-intel-italy-still-discussing-fab-no-deal-yet?

Seekingalpha: G7 economies to agree on AI guiding principles for companies – report (31.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4026123-g7-economies-to-agree-on-ai-guiding-principles-for-companies?

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart