- Bank of America snížila odhad pro Intel
- Joe Biden jedná s dalšími lídry o rozšíření polovodičového průmyslu
- Italská premiérka bude jednat se společností Intel
- Investiční euforie vzešlá z klesajícího tempa inflace
- Fundamentální analýza akcie Intel
- Technická analýza akcie Intel
- Závěrem
- Obchodujte akcie Intel prostřednictvím LYNX
Akcie Intel zaznamenaly během roku 2022 obrovské ztráty. Cenné papíry této společnosti se aktuálně obchodují na úrovních z roku 2015. Představíme si aktuální novinky ohledně společnosti Intel a podíváme se také na hospodářské výsledky. Nebude chybět ani aktuální cenový graf s důležitými oblastmi pro další vývoj ceny akcie INTC.
Bank of America snížila odhad pro Intel
Bank of America zveřejnila své odhady prodejů počítačů pro polovodičové lídry AMD a Intel. A to pro první polovinu letošního roku na základě dat vyplývajících z veletrhu Consumer Eletronics Show.
Analytik Bank of America Vivek Arya zveřejnil nákupní rating pro AMD. Pro Intel byl zveřejněný rating podprůměrný. Také byl snížen odhad zisku na akcii pro rok 2023 o 6 % až 9 %. Arya poukázal na „soft-guiding“ společnosti Intel pro první čtvrtletí roku 2023. A poznamenal, že čipový gigant nedávno oznámil spíše méně pozitivní predikci vývoje tržeb.
Analytik dále tvrdí, že na cloudových a podnikových trzích vidí určitou opatrnost. Taktéž je tendence mnohem více šetřit. Arya dodal, že ve druhé polovině roku by se však měly objevit známky poptávkového oživení. Jelikož nové serverové CPU produkty, jako jsou čipové sady Intel Sapphire Rapids a AMD Genoa, se rozjíždí. A poptávka v Číně se po dřívějších lockdownech začíná zotavovat.
Dle analytika se mezi investory debatuje nad velikostí adresovaného trhu. Ty velmi optimistické odhady počítají s 270 – 295 miliony jednotek. Ty skromnější s 260 miliony, které známe z doby před příchodem covidu.
Pokud jde o PC trh, Arya se domnívá, že dodávky osobních počítačů budou mezi 250 – 255 miliony kusů. A že ještě bude chvíli trvat, než se překoná 260 milionů kusů z doby před koronavirovou pandemií.
Pro Intel a AMD roste i konkurence ze strany Apple. Jelikož zabírá čím dál větší tržní podíl. A to z 10 – 15 %, co se týče počítačů. Apple má totiž své vlastní čipy řady Arm, které se budou hlavně používat v produktech značky Apple.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Joe Biden jedná s dalšími lídry o rozšíření polovodičového průmyslu
Americký prezident Joe Biden spolu s vedoucími představiteli Kanady a Mexika oznámil řadu nových závazků k vybudování severoamerického polovodičového průmyslu. Jedná se proto o nadnárodní iniciativu, jak vrátit výrobu polovodičů na kontinent.
Biden, kanadský premiér Justin Trudeau a mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador se sešli v Mexico City. Tam učinili dohodu o čipovém sektoru na summitu severoamerických lídrů. Tyto kroky jsou činěny hlavně k zajištění výroby polovodičů. A to v důsledku více než dvouletého přerušení dodavatelského řetězce. Což bylo dáno sníženou výrobou v Číně a Asii. Částečně jde určitě i o geopolitické důvody, protože pevninská Čína dle mého může prakticky kdykoliv zabrat ostrovní Čínu (Taiwan). Alespoň se o tom mluvím čím dál častěji.
V každém případě jsou tyto iniciativy vlastně deglobalizační. Dlouho jsme prosperovali z trendu rostoucí globální ekonomiky. S měnovými válkami a cly z posledních let ovšem započal nový trend. A covid jej ještě uspíšil.
Dokonce jsem narazil na pojmy, které stahování podniků ze zámoří reprezentuje. A tím je REshoring a FRIENDshoring. Kdysi jsem dělal zkoušku z globalizace a tehdy se používalo pouze OFFshoring. Jde tedy dle mého o úplně nové pojmy. Reshoring znamená návrat výroby do země. Zatímco friendshoring představuje umístění výroby v geopoliticky spřátelených zemích. To, co navrhuje Biden, je proto Friendshoring. Má to ovšem i své nevýhody. Logické negativní důsledky jsou v podobě dražší výroby. Jelikož tím dojde ke ztrátě komparativní výhody.
Zmínění tři představitelé diskutovali o snaze spolupracovat a koordinovat operace dodavatelského řetězce. Na čemž právě nyní staví výrobci čipů jako jsou Intel, AMD a Taiwan Semiconductor.
Italská premiérka bude jednat se společností Intel
Italská premiérka Giorgia Meloni uvedla, že se setká s Intelem. A to ve snaze koordinovat investice do tohoto polovodičového giganta v zemi. Cílem schůze má být usnadnění jejich investic v Itálii. Podle premiéry jde o strategický tah.
V srpnu bylo oznámeno, že Itálie byla blízko k podepsání dohody s Intelem ohledně vybudování balicí a montážní továrny na čipy. Investice se měla pohybovat ve výši 5 miliard USD. O měsíc později se zveřejnilo, že Intel si pro sovu novou továrnu vybral město Vigasio v italském regionu Veneto. To je zhruba 70 mil západně od Benátek.
Město Vigasio si Intel údajně vybral, protože je blízko Německa. V Německu Intel plánuje postavit další dvě továrny. Předpokládá se, že nová továrna začne vyrábět čipy v letech 2025 až 2027. A má jít o pokročilou továrnou na balení a montáž polovodičů.
Je vhodné zmínit, že Intel má v plánu během deseti let celkově investovat až 77,5 miliardy USD. A to jenom na evropském kontinentu.
Investiční euforie vzešlá z klesajícího tempa inflace
Domnívám se, že v minulém týdnu začala menší investiční euforie, která šla vidět na bitcoinu, akciích a komoditách. Byla to reakce na nová data o CPI (inflace) za prosinec. Inflace ve Spojených státech totiž zpomalila již 6. měsíc v řadě. A to na meziročních 6,5 % za prosinec. Trhy to dle mého okamžitě začaly odměňovat zvýšenými nákupy. Akcie Intel se například díky tomu zhodnotily o několik procentních bodů.

Býci na základě těchto dat dle mého předpokládají, že červnových 9,1 % je vrchol, ke kterému se již nevrátíme. Z grafu se může opravdu zdát, že je aktuální trend velké vítězství. Je ale třeba si uvědomit, že horní hranice tolerovaného pásma americké centrální banky je na 2 %. A celková inflace je 6,5 %.
Z toho vyplývá důležitá skutečnost. A to jest, že Fed má před sebou ještě spoustu práce. Jejich restrikce by neměly být ještě zcela u konce. S tím souvisí druhá zásadní věc. Když americká centrální banka poleví příliš brzy, může přijít druhý inflační spike. Jako případová studie nám slouží 70. léta, kdy Fed nebyl dostatečně dlouho restriktivní. A přišla druhá a ještě horší inflační vlna.
Trhy začaly růst až v době, kdy se předsedovi Fed Paulu Volckerovi povedlo inflaci srazit dolů tvrdými restrikcemi. A my právě potřebujeme, aby se makroekonomické prostředí stabilizovalo. Myslím si, že to trhy ocení nejvíce.
Fundamentální analýza akcie Intel
Kvartální výsledky
Za třetí kvartál zaznamenal Intel obrat ve výši 15,34 miliardy USD, což je meziročně pokles o 20 %. Provozní výnos ale již nebyl záporný, dosáhl 489 milionů USD. Pořád jde ovšem o velmi nízké číslo. Avšak pochopitelné. Co se týče zisku, Intel si v tomto ohledu polepšil. Společnost dosáhla zisku ve výši 1 miliardy USD. Taktéž jde dle mého o nízké číslo. Nicméně druhý kvartál byl ztrátový. Proto lze tu 1 miliardu brát kladně.
Hrubá marže za třetí kvartál dosáhla 43 %. Takže z kvartálu na kvartál tu máme menší zlepšení. Provozní marže si ze záporných hodnot polepšila na 3,19 %. Čistá marže vzrostla z -3 % na 6,64 %.

Zisk na akcii (EPS) je 0,25 bodů. Ukazatel P/E mírně povyrostl na 9,29 bodů. Stále se ale nachází na historicky nízkých úrovních. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) představuje 14 %, kde je tím pádem další pokles z kvartálu na kvartál. Z předešlých 20,5 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 10,12 % z 15,24 %.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je za třetí kvartál 1,31 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) 1,77 bodu. Oba poměry soustavně klesají, ale přesto jsou oba ukazatele na přijatelných úrovních. V hotovosti Intel drží 4,53 miliardy USD. A v krátkodobých investicích je 18 miliard USD. Výše krátkodobých investic je u Intelu hodně proměnlivá.
Celkové závazky jsou ve výši 75 miliard USD. Vlastní kapitál je skoro 100 miliard USD. Meziročně tak vlastní kapitál stoupl o 19 %. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,4 bodů, který se pořád drží na nízkých úrovních. Celkový dluh představuje 39,52 miliard USD. Čistý dluh je poté 17 miliard USD. Když tedy z celkového dluhu odečteme všechnu hotovost a krátkodobé investice (a ekvivalent), zbyde dluh ve výši 17 miliard USD.
Technická analýza akcie Intel
Akcie Intel se od svého historického maxima znehodnotily asi o 65 %. Respektive aktuální tržní minimum se nachází zhruba na 24,6 USD z října 2022. Opakuji, že to jsou kurzy, kde byl trh naposledy v letech 2014- 2015.
Poté došlo k první růstové vlně, která se ovšem na S/R levelu 30 USD zastavila. Kurzový vývoj se následně obrátil zase dolů k S/R levelu 25 USD, kde nastal druhý odraz. Cena akcie Intel se vrátila zase zpátky k 30 USD, kde trh před několika týdny selhal.
Název společnosti | Symbol | Měna | Tržní kapitalizace (v mld. USD) | Den | Týd. | Měs. | Půl roku | 5 let |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Intel | INTC | USD | 129,13 | 0,97 % | 4,23 % | 0,87 % | 10,34 % | -45,19 % |

Technicky se vytvořilo dvojité dno na S/R pásmu 25 USD. Čili to můžeme považovat za strukturu tvořící jakousi základnu. To je dobré na supportu vidět, protože nakupující se pak mají o co opřít. Chce to ovšem ještě průlom 30 USD, čímž se ta základna potvrdí. Technická analýza není totiž o ničem jiném, než o signálech a potvrzování.
Když budou býci úspěšní v průlomu blízké rezistence, další opravdu silná překážka se rozprostírá až kolem 44 USD. I v té nejvíce býčí variantě bude zřejmě ale nějakou dobu trvat, než se sem kurz případně vrátí.
Závěrem
Oproti druhému kvartálu se situace pro akcie Intel významně zlepšily. A to jak technicky, tak i z hlediska hospodářských výsledků. Je třeba ale myslet na to, že makroekonomický vývoj stále není iideální. A není prozatím jasné, jak bude vypadat měnová politika americké centrální banky. Všechno jsou to prozatím jen velké spekulace, protože těch informací zatím příliš nemáme. Obecně vzato se ale očekává, že na prvním zasedání letošního roku 1. února leccos důležitého zazní.
Obchodujte akcie Intel prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Intel Corporation (INTC). Yahoo Finance [online]. Vydáno 17. 1. 2023 [cit. 17. 1. 2023]. Dostupné zde.
Intel Inc. Quarter Results [online]. Vydáno 27. 10. 2022 [cit. 17. 1. 2023]. Dostupné zde.
CIACCIA, CH. AMD, Intel slip as BofA cuts PC estimates for first half of 2023. SeekingAlpha [online]. Vydáno 10. 1. 2023 [cit. 20. 1. 2023]. Dostupné zde.
CRUM, R. Biden to talk up semiconductor industry with Canadian, Mexican leaders. SeekingAlpha [online]. Vydáno 10. 1. 2023 [cit. 20. 1. 2023]. Dostupné zde.
PARTI, T., HARRUP. A. Biden Reaches Deals on Climate, Chips With Heads of Mexico, Canada. The Wall Street Journal [online]. Vydáno 10. 1. 2023 [cit. 17. 1. 2023]. Dostupné zde.
PIOVACCARI, G. Italy PM to meet with Intel to “facilitate” chip factory investment. Reuters [online]. Vydáno 29. 12. 2022 [cit. 20. 1. 2023]. Dostupné zde.
Trading Economics [online]. [cit. 17. 1. 2023]. Dostupné zde.
Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling
--- ---
--- (---%)Displaying the --- graf
Displaying today's chart