Americký index Nasdaq 100 zahrnuje nejdůležitější a největší společnosti kótované na americké počítačové burze NASDAQ pod jednou střechou. Mezi investory na celém světě je Nasdaq 100 vnímán jako symbol silných a progresivních společností, jejichž akcie v průběhu let generovaly obrovské zisky.

Jedná se o index, který obsahuje velké množství blue chips a nejdůležitějších světových společnost. Investorům se tudíž vyplatí mít o něm neustále alespoň elementární přehled.

Zejména ve fázi prudce klesajících akciových trhů by tyto špičkové technologické akcie mohly být spíše příležitostí než rizikem.

V tomto článku se podrobněji podíváme na tento index a také se podíváme na možnosti, které investorům přináší na začátku druhého čtvrtletí 2020 v rámci koronavirové krize.

Jaké akcie najdeme v indexu Nasdaq 100?

NASDAQ, jakožto domovská burza indexu Nasdaq 100, byla založena v roce 1971, jakožto první, čistě počítačová burza na světě. Na počítačových burzách probíhá obchodování automatizovaně a ne na obchodním parketu, jako tomu bylo kdysi. To však neznamená, že burza existuje pouze na internetu.

Trvalé sídlo Nasdaq je na Times Square na Manhattanu. Název Nasdaq není umělá konstrukce, ale zkratka pro „National Association of Securities Dealers Automated Quotations“.

Index Nasdaq 100 sleduje z hlediska tržní kapitalizace výkon 100 největších akcií, které jsou na burze NASDAQ obchodovány. Celkově se na Nasdaq momentálně obchoduje více než 3000 akcií. Největšími tituly jsou Apple, Alphabet (Google), Amazon, Microsoft, Intel, Netflix, Tesla, eBay a Facebook.

Kromě toho zde najdeme velké americké společnosti, které nepatří do high-tech sektoru, ale nejsou o nic méně vzrušující – například Starbucks, PepsiCo nebo United Airlines.

Na následujícím grafu lze ilustrovat, jak Nasdaq 100 v posledních 10 letech překonal ostatní americké indexy.

Modře: Index Nasdaq 100, červeně: index DAX, oranžově: index Euro Stoxx 50. Zdroj: TradingView.com.

Modře: Index Nasdaq 100, červeně: index Dow, oranžově: index S&P 500. Zdroj: TradingView.com.

Pokud porovnáte Nasdaq s evropskými indexy DAX a Euro Stoxx 50 ve druhém grafu, rozdíl je ještě extrémnější.

nasdaq-100-vs-dax-euro-stoxx-50

Modře: Index Nasdaq 100, červeně: index DAX, oranžově: index Euro Stoxx 50. Zdroj: TradingView.com.

Proč jsou ETF na Nasdaq 100 dobrou volbou?

Mnoho akcií na Nasdaq 100 jsou vysoce volatilní, což lze ilustrovat na následujícím grafu, který mapuje cenové trendy těžkých vah indexu – akcií FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet).

FAANG akcie volatilita

Zejména v období zveřejňování kvartálních výsledků se objevuji na denních cenových grafech obrovské mezery. Každé 3 měsíce tedy může docházet k výrazným zkreslením u každé z akcií v rámci Nasdaq 100, což ovlivňuje i samotný index. Nikdy předem nevíte, zda budou tyto cenové mezery směřovat nahoru nebo dolů.

Ideálním řešením je tedy spekulovat na index jako celek. V krátkodobém horizontu je to možné prostřednictvím derivátů s pákovým efektem. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu jsou nejlepší variantou ETF. Veřejně obchodované fondy přesně replikují daný index, čímž vykazují stejný výkon.

Navíc jsou z hlediska ročních poplatků levnější než jiné burzovní instrumenty a nejsou časově limitované.  Vzhledem k tomu, že s ETF se na burze běžně obchoduje, jsou také velmi likvidní.

Měnový faktor

Je třeba vzít v úvahu, že Nasdaq 100 je americký index a jeho základní hodnota se tedy počítá v USD. Kromě pouhé změny hodnoty indexu hraje důležitou roli také změna hodnoty USD vůči základní měně účtu (pro náš příklad EUR). Náš graf níže ukazuje změnu hodnoty USD z pohledu EUR.

Měnové výkyvy můžou být poměrně velké. Jak lze vyčíst z grafu – během sedmi let vykazoval měnový poměr fluktuační rozmezí až 30 %.

Z grafu lze vyčíst, kolik EUR potřebujeme na směnu 1 USD. S poklesem této ceny, klesne i hodnota naší investice. Některé ETF jsou i měnově zajištěné, takže se jich změna směnného kurzu daného měnového páru netýká.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Nejlepší ETF na index Nasdaq 100

JménoObjem fonduVypláci dividendy?Výkonnost za 1 rokVýkonnost za 3 rokyRoční nákladyMěnově zajisťeno?ISIN
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF3,08 Mrd.reinvestuje5.59%39.89%0.33%neIE00B53SZB19
Invesco NASDAQ-100 UCITS ETF2,24 Mrd.ano/kvartálně5.19%39.43%0.30%neIE0032077012
ComStage Nasdaq 100 UCITS ETF0,41 Mrd.ano/ročně5.79%40.41%0.25%neLU0378449770
Invesco NASDAQ-100 EUR Hedged UCITS ETF0,1 Mrd.reinvestuje-0.25%*fond listován od 17.10.2017 0.35%anoIE00BYVTMS52
Amundi NASDAQ 100 UCITS ETF Daily Hedged - EUR0,22 Mrd.reinvestuje-0.06%31.67%0.35%anoLU1681038599

Tabulka ukazuje, že měnové zajištění není automaticky dobrým řešením: v průběhu roku zde uvedené dva měnově zajištěné ETF zaostávají daleko za výkonem měnově nezajištěných ETF. Jak ukazuje i graf EUR/USD, hodnota amerického dolaru vůči euru se za posledních dvanáct měsíců zvýšila.

A toto zvýšení hodnoty se netýkalo měnově zajištěných ETF. Jedná se tedy o dvousečnou zbraň. Proto byste měli zvážit, zda si tuto variantu opravdu chcete vybrat

Alternativou by bylo spoléhat se na ETF zajištěné měnou, když na dolarovém trendu vznikne jasně medvědí situace a jinak vsadit na měnově nezajištěné ETF.

Všechny tyto ETF jsou snadno obchodovatelné na burze prostřednictvím LYNX.

Nasdaq 100 a koronavirus: měli byste nyní investovat do technologického indexu?

Akciové trhy se ve druhé polovině prvního čtvrtletí 2020 dostaly pod obrovský tlak. Příčinou byla pandemie koronaviru. Globální opatření k omezení šíření viru způsobila masivní nepokoje mezi investory, protože dopad na růst bude obrovský. Nedávno však došlo k prudkému protiútoku býků. Nasdaq 100, který je obecně silný ve srovnání s jinými indexy, dokázal najít pevnou půdu pod nohama.

Momentálně (polovina dubna 2020) ještě nelze s jistotou říci, zda aktuální úroveň je již zajímavá ze střednědobého či dlouhodobého hlediska. Jak dlouho bude pandemie trvat? Posílí se opatření na ochranu obyvatelstva a bude ještě větší tlak na ekonomiku?

Jak moc ovlivní pandemie těžké váhy indexu, kterými jsou například Apple, Intel, Amazon nebo Microsoft? A jak dlouho bude trvat, než se ekonomika restartuje?

Pokud se podíváte na vzdálenost od posledního maxima k aktuální cenové hladině indexu, uvidíte působivý vzestupný potenciál. To však nyní slouží pouze jako orientační ukazatel, protože momentálně nelze říci, kdy se index na tuto hladinu znovu podívá.

Pokud chcete do svého portfolia vložit ETF na Nasdaq 100, je potřeba nyní zvolit jiný přístup. Podívejme se na graf od 1. dubna 2020:

Na tomto grafu vidíte cenový skluz od poloviny února a následný býčí protiútok v průběhu března. Trend Nasdaq zde prorazil střednědobý uptrendový kanál i důležitou linii EMA 200. Dokud nebudou tyto 2 důležité linie opět zajištěny, bude index v klesající fázi a nákupy budou tudíž rizikové.

Pokud chcete postupně začít s malými dílčími pozicemi u ETF v dlouhodobém horizontu, měli byste mít dostatečný kapitál na případné otevření dalších dílčích pozic na nižší úrovni. Dokud však nelze předvídat, jak dlouho bude tlak na americkou ekonomiku přetrvávat, můžeme pouze spekulovat, kde se pokles amerických indexů zastaví.

Méně riskantním způsobem je počkat na jasný technický signál, kterým by bylo překročení důležité linie EMA 200.

Obchodování ETF prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Redakční použití obrázků: Goran Vrhovac / Shutterstock.com
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart