Americký index Nasdaq 100 zahrnuje nejdůležitější a největší společnosti kótované na americké počítačové burze NASDAQ pod jednou střechou. Mezi investory na celém světě je Nasdaq 100 vnímán jako symbol silných a progresivních společností, jejichž akcie v průběhu let generovaly obrovské zisky.

Jedná se o index, který obsahuje velké množství blue chips a nejdůležitějších světových společnost. Investorům se tudíž vyplatí mít o něm neustále alespoň elementární přehled.

Zejména ve fázi prudce klesajících akciových trhů by tyto špičkové technologické akcie mohly být spíše příležitostí než rizikem.

V tomto článku se podrobněji podíváme na tento index a také se podíváme na možnosti, které investorům přináší na začátku druhého čtvrtletí 2020 v rámci koronavirové krize.

Jaké akcie najdeme v indexu Nasdaq 100?

NASDAQ, jakožto domovská burza indexu Nasdaq 100, byla založena v roce 1971, jakožto první, čistě počítačová burza na světě. Na počítačových burzách probíhá obchodování automatizovaně a ne na obchodním parketu, jako tomu bylo kdysi. To však neznamená, že burza existuje pouze na internetu.

Trvalé sídlo Nasdaq je na Times Square na Manhattanu. Název Nasdaq není umělá konstrukce, ale zkratka pro „National Association of Securities Dealers Automated Quotations“.

Index Nasdaq 100 sleduje z hlediska tržní kapitalizace výkon 100 největších akcií, které jsou na burze NASDAQ obchodovány. Celkově se na Nasdaq momentálně obchoduje více než 3000 akcií. Největšími tituly jsou Apple, Alphabet (Google), Amazon, Microsoft, Intel, Netflix, Tesla, eBay a Facebook.

Kromě toho zde najdeme velké americké společnosti, které nepatří do high-tech sektoru, ale nejsou o nic méně vzrušující – například Starbucks, PepsiCo nebo United Airlines.

Na následujícím grafu lze ilustrovat, jak Nasdaq 100 v posledních 10 letech překonal ostatní americké indexy.

Modře: Index Nasdaq 100, červeně: index DAX, oranžově: index Euro Stoxx 50. Zdroj: TradingView.com.

Modře: Index Nasdaq 100, červeně: index Dow, oranžově: index S&P 500. Zdroj: TradingView.com.

Pokud porovnáte Nasdaq s evropskými indexy DAX a Euro Stoxx 50 ve druhém grafu, rozdíl je ještě extrémnější.

nasdaq-100-vs-dax-euro-stoxx-50

Modře: Index Nasdaq 100, červeně: index DAX, oranžově: index Euro Stoxx 50. Zdroj: TradingView.com.

ETF na Nasdaq 100

Mnoho akcií na Nasdaq 100 jsou vysoce volatilní, což lze ilustrovat na následujícím grafu, který mapuje cenové trendy těžkých vah indexu – akcií FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet).

FAANG akcie volatilita

Zejména v období zveřejňování kvartálních výsledků se objevuji na denních cenových grafech obrovské mezery. Každé 3 měsíce tedy může docházet k výrazným zkreslením u každé z akcií v rámci Nasdaq 100, což ovlivňuje i samotný index. Nikdy předem nevíte, zda budou tyto cenové mezery směřovat nahoru nebo dolů.

Ideálním řešením je tedy spekulovat na index jako celek. V krátkodobém horizontu je to možné prostřednictvím derivátů s pákovým efektem. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu jsou nejlepší variantou ETF. Veřejně obchodované fondy přesně replikují daný index, čímž vykazují stejný výkon.

Navíc jsou z hlediska ročních poplatků levnější než jiné burzovní instrumenty a nejsou časově limitované.  Vzhledem k tomu, že s ETF se na burze běžně obchoduje, jsou také velmi likvidní.

Měnový faktor

Je třeba vzít v úvahu, že Nasdaq 100 je americký index a jeho základní hodnota se tedy počítá v USD. Kromě pouhé změny hodnoty indexu hraje důležitou roli také změna hodnoty USD vůči základní měně účtu (pro náš příklad EUR). Náš graf níže ukazuje změnu hodnoty USD z pohledu EUR.

Měnové výkyvy můžou být poměrně velké. Jak lze vyčíst z grafu – během sedmi let vykazoval měnový poměr fluktuační rozmezí až 30 %.

Z grafu lze vyčíst, kolik EUR potřebujeme na směnu 1 USD. S poklesem této ceny, klesne i hodnota naší investice. Některé ETF jsou i měnově zajištěné, takže se jich změna směnného kurzu daného měnového páru netýká.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Nejlepší ETF na index Nasdaq 100

JménoISINObjem fonduVypláci dividendy?Výkonnost za 1 rokVýkonnost za 3 rokyRoční nákladyMěnově zajisťeno?
iShares Nasdaq 100 UCITS ETFIE00B53SZB193,08 Mrd.reinvestuje5.59%39.89%0.33%ne

 

Přečtěte si také:

Redakční použití obrázků: Goran Vrhovac / Shutterstock.com

Produktové informace:

iShares Nasdaq 100 UCITS ETF – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (1. 8. 2023); blackrock.com/cz/individualni-investori/produkty/253741/

blackrock.com/cz/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-nasdaq-100-ucits-etf-usd-acc-ie00b53szb19-cs.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart