V minulých dílech seriálu o futures na akciové indexy jsme si představili základní americké futures, jako je e-mini S&p 500e-mini Nasdaq 100,  e-mini Dow Jones. V dnešním díle se přesuneme do Evropy a podíváme se na jeden z nejznámější evropských indexů → DAX.

DAX Index

DAX (Deutscher Action Index) je hlavním indexem Německa. Index se skládá z 30 největších společností kótovaných na burze dle tržní kapitalizace a objemu obchodů. Velice důležitým rozdílem mezi indexem DAX a dalšími evropskými indexy (včetně indexu AEX) je způsob jeho výpočtu. DAX je výkonnostním indexem, což znamená, že vyplácené dividendy jsou reinvestovány.

Velký rozdíl mezi indexem AEX a DAX je z dlouhodobého hlediska tvořen právě těmito dividendami. V indexu AEX nejsou dividendy reinvestovány, což odlišuje oba indexy v průběhu času.

Pro krátkodobé obchodníky to nemá samozřejmě velký význam, jelikož drží pozice déle než pár hodin, příp. déle než pár dní, jen zřídka. Denní rozpětí, ve kterém se obchoduje futures kontrakt na DAX je široké. Tento trh patří k jedněm z nejvolatilnějších v celé Evropě. Přesně to přitahuje obchodníky, kteří chtějí vydělat na krátkodobých pohybech.

Specifikace futures kontraktu DAX

Specifikace futures kontraktu DAX jsou velice podobné futures kontraktu Euro Stoxx 50. Kontrakt se obchoduje na německé burze derivátů Eurex a má rozšířené obchodní hodiny od 8:00 do 22:00. Likvidita je nejvyšší mezi 9:00 a 18:00 a poté pomalu klesá. V průměru se zobchoduje 100 000 kontraktů za den, což je několikanásobek objemu na trhu AEX.

Multiplikátor futures kontraktu DAX je 25, tudíž je nominální hodnota jednoho kontraktu mnohonásobně vyšší nežli hodnota futures kontraktu Euro Stoxx 50 nebo AEX. Při současné hodnotě pohybující se kolem 13 000 bodů, představuje jeden futures kontrakt koš podkladových akcií v hodnotě $325 000. Vzhledem k této vysoké nominální hodnotě jsou značné i požadavky na margin.

Na jeden kontrakt je blokován margin ve výši $18 000 při držení pozice přes den. Při držení pozice přes noc, je požadavek na margin dvojnásobný.

Expirace jednotlivých kontraktů se odehrává ve čtvrtletním cyklu, vždy třetí pátek v měsíci březnu, červnu, září a prosinci v 13:00. Opce na index DAX nabízejí všechny druhy expirací, včetně týdenních a měsíčních. Multiplikátor opcí je 5 atak je hodnota opcí mnohem lépe říditelná z hlediska peněz. V oblasti opcí je stále nejlikvidnějším indexem Euro Stoxx 50, nicméně opce na DAX mají likviditu více než dostatečnou.

Futures kontrakty na DAX se obchodují na burze Eurex, což má jednu výhodu. Stop loss příkazy jsou umístěny přímo na burze a ne pouze “simulovaně” u brokera. To zajišťuje menší skluzy, nežli by byly, pokud by stop loss příkazy byly umístěny u brokera. Nicméně i přesto se tento trh nezřídka setkává s výraznými skluzy v plnění. To je největší nevýhodou tohoto trhu, ke které se ještě vrátíme.

Dax futures informace

Proč právě DAX?

Hlavním důvodem, proč je DAX tolik populární mezi futures obchodníky, jsou zajímavé výsledky z pohledu intradenního obchodování. Rozdíl mezi denním maximem a minimem bývá i 200 bodů, což je zhruba 1,8% jeho celkové hodnoty. Pohyb, to je to, co obchodníci vyhledávají! A právě na tomto trhu mohou profitovat na rychlých a výrazných pohybech nahoru a dolů. Skalpování a rychlé měnící se pohyby – to přesně vystihuje chování obchodníků na indexu DAX.

Likvidita na jednotlivých cenách je zhruba 10 kontraktů, proto velké instituce sahají spíše do trhu Euro Stoxx 50. Spread během běžných obchodních hodin dosahuje až 1 bodu. Velikost ticku (nejmenšího možného pohybu) je 0,5 bodu, což odpovídá €12,5. Jak je vidět na obrázku níže, spread je zpravidla vyšší nežli velikost ticku.

Velikost průměrné objednávky je lehce nad 2 kontrakty. Pro porovnání, na trhu Euro Stoxx 50 je tato průměrná objednávka 20 kontraktů. Nicméně to je ovlivněno nominální hodnotou podkladových aktiv, která je u Euro Stoxx osminová oproti futures kontraktu DAX. To ukazuje, jak je index DAX silný a v Evropě důležitý.

Čtěte také >> Index DAX: Vše co musíte vědět o nejznámějším evropském indexu

Index DAXGraf indexu DAX (2018-2020). Zdroj: LYNX Trading.

Volatilita kontraktu DAX futures

Futures kontrakty na DAX jsou hojně využívány i pro automatické obchodní systémy. Vysoká volatilita dělá z tohoto futures kontraktu ideální podkladové aktivum pro systémy založené na trendu. Výhoda velkých pohybů však může být současně brána i jako nevýhoda. Výrazný pohyb je často spojen se zasažením stop lossů. Když trh zasáhne určitou hranici, kde má mnoho obchodníků umístěny své stop lossy, vytvoří se rychlý pohyb nahoru nebo dolů (tzv. spike).

Níže zobrazený graf ukazuje příklad, kdy futures DAX udělal během 30 vtěřin pohyb kolem 50 bodů, přičemž jde z většiny o čistý “spike,” který byl vytvořen právě kvůli zasaženým stop lossům. Po pár minutách cena opět klesla na původní úroveň. To může být velice frustrující, pokud je Vaše pozice ukončena na stop lossu a trh se záhy rozjede zamýšleným směrem. Tento jev je u DAXu na každodenním pořádku, čehož si je třeba být vědom při umísťování svých stop lossů.

Pokud je pozice ukončena na stop lossu, zpravidla je potřeba počítat se skluzem pár bodů. V tomto ohledu může mnohým investorům více vyhovovat futures kontrakt na index Eurostoxx 50, kde jsou pohyby a extrémy menší. Při obchodování s jedním nebo dvěma kontrakty se dá toto přehlédnout, nicméně pokud chce investor pracovat s vyšším počtem kontraktů, měl by zvážit i trh Euro Stoxx 50.

Kontrakt DAX future
Symbol DAX
Burza Eurex
Měna EUR
Expirační měsíce
březen, červen, září, prosinec
Obchodní hodiny 8:00 – 22:00,
5 dní týdně
Velikost ticku 0,5 bodu
Multiplikátor 25
Počáteční marže € 12 830
Udržovací marže € 25 660
Chcete více informací o obchodování futures u LYNX? Klikněte zde
Chcete více informací o obchodování futures kontraktu DAX future ? Klikněte zde
 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Produktové informace:

Key Information Document (KID): Nákup futures na akciový index (Equity index futures long). (15. 5. 2023); https://www.eurexchange.com/static/dav/KIDs/cs/EQUITY_FUTURES_LONG_CZ.pdf

Key Information Document (KID): Prodej futures na akcie (Equity futures short). (15. 5. 2023); https://www.eurexchange.com/static/dav/KIDs/cs/EQUITY_FUTURES_SHORT_CZ.pdf

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart