Řada investorů i burzovních spekulantů ráda obchoduje trendové vstupy a často hledají nástroj, který jim pomůže správně poznat, zda v trhu trend je či nikoliv, případně jak je silný.

 

V našich minulých článcích o technické analýze jsme se již věnovali několika ukazatelům, které mohou dobře posloužit. Jedním z nich byl kupř. klouzavý průměr, druhým indikátor MACD.

V tomto článku se blíže podíváme na směrový indikátor ADX.

ADX (z anglického Average Directional Index) neříká nic moc o směru trendu, zato říká hodně o jeho síle.

 

Co nám přesně ADX říká?

ADX je mezi obchodníky široce využíván, Je to proto, že řada traderů ráda obchoduje trend a tento ukazatel velmi dobře pomáhá ve čtení síly trendu. Nezáleží na tom, zda je trend býčí nebo medvědí, v obou případech ukazuje tato studie stejné číslo.

ADX patří do skupiny oscilátorů a fluktuuje mezi hodnotami 0 a 100. Nízké hodnoty okolo 20 indikují slabý trend, zatímco ty vysoké ukazují na silný trendový pohyb. Pakliže hodnoty na indikátoru ADX oslabují znamená to, že oslabuje i stávající trend. Začíná-li se naopak hodnoty na ADX nabývat vyšších čísel, netrendový trh se mění v trendový.

Indikátor se často používá v kombinaci s DMI liniemi. V takovém případě vám bude studie vykreslovat tři linie. Jednou z nich je ADX linie a zbylé dvě jsou DMI+ a DMI-. Tato trojkombinace pak říká něco i směru trendu, nejen o jeho síle.

Ocitá-li se DMI+ nad hodnotou DMI- máme trend rostoucí, je tomu naopak a DMI- se ocitá nad hodnotou DMI+, mám trend klesající.

Jak se indikátor ADX používá?

Obecně lze říci, že indikátor ADX se užívá jako doplňková studie s dalšími. Samotný indikátor neposkytuje žádné prodejní ani nákupní signály jako kupř. RSI, nebo Billinger Bands.

Máte systém postavený na sledování trendu a používáte nějaké další indicie pro vstup do pozice? Pak může být ADX dobrým pomocníkem pro filtrování vstupů.  Můžete si kupř. nadefinovat, že vstupovat do trendu budete jen, bude-li trend dostatečně silný tedy, když ADX bude kupř. nad hodnotou 45.

Můžete ho ale použít i opačně, tedy pro potvrzení trhu, který netrenduje a můžete v tu chvíli začít  vyhledávat signály reverzní, protitrendové.

Indikátor lze samozřejmě používat na různých časových rámcích a je jen na vás, který si zvolíte. Klasicky se ADX používá na denních grafech ale není vůbec na škodu jej používat i při rychlejších časových pásmem a nasadit ho na hodinový nebo minutový trh. Vždy je potřeba indikátor chvilku nasledovat a ideálně spojit s jiným dalším podpůrným prvkem.

Níže uvedená tabulka udává, co indikátor ADX ve zkratce říká:

 0-20  20-30  30-50  50+
 Žádný trend  Mírný trend  Silný trend Velmi silný trend

 

Hodnota 20 a méně znamená, že trend prakticky neexistuje, jme v trhu, který jde do boku a konsoliduje. Trendový obchodník by v takový chvíli měl stát mimo a neobchodovat.

Hodnota mezi 20 a 30 říká, že v trhu je mírný trend. Můžeme být na počátku rozjíždějícího se nového trendu, nebo naopak může zeslabovat předcházející prudký trend. V takovém případě může trendový obchodník začít chtít vyhledávat vstupy do nového trendu. Má-li kupř. otevřenou pozici, může mu snižující se trend signalizovat čas pozici zavřít.

Je ADX nad hodnotou 30? Pak se nachází trh v silném trendovém pohybu, v takovém trhu může být dobrý nápad vstupovat do pozic, nebo držet stávají pozice otevřené pro zasažení delších targetů.

Velmi vysoký trend ukazuje hodnota nad 50, takové trendy jsou trváním spíše poměrně krátké, každopádně pro trendového obchodníka mohou přinést zajímavé pohyby a zajímavé obchody.

Jak nastavit ADX v platformě LYNX Trading

V platformě LYNX Trading máte možnost využít více než 80 různých technických ukazatelů. K dispozici je samozřejmě i tento. V grafu výše jsem si ukázali, jak ADX indikátor vypadá, a nyní se podíváme na to, jak jej do platformy přidat.

Otevřete si graf, ve kterém chcete ADX zobrazit. Klikněte do grafu pravým tlačítkem myši a zobrazí se menu. V menu vyberte „Přidat studii“, dále zvolte „Trend Studie“ a nakonec vyberte úplně nahoře „ADX/DMI“.

 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart