Čerpací stanice a logo společnosti Shell
Akcie Shell pokračují v růstu, díky čemuž se kurz dostává na úrovně, které posledně pamatujeme z roku 2019. Tím pádem se titul těší z obrovských zisků, což si zanalyzujeme na cenovém grafu. Předtím se podíváme na hospodářské výsledky společnosti.

Analýzu začneme rozborem komoditního trhu a jeho vlivem na energetický sektor. Rozebereme si také situaci ohledně těžby ropy. Poznejte vše důležité o akciích Shell. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Komoditní trh posiluje. Jde o býčí signál pro energetický sektor?

Komoditní trh od dubna 2020 uskutečňuje snad největší býčí trend od první dekády milénia. Komoditní index se od řečeného data po červen 2022 zhodnotil o téměř 200 %. To je dle mého pro tak obrovský trh něco absolutně nevšedního. Předtím šel komoditní trh celou dekádu jenom dolů. To podle mě znamená klíčovou změnu ve vývoji. Navíc je z toho relativně snadná implikace. Komoditní trh je dost možná v novém rostoucím cyklu. Jelikož růst trval soustavně a agresivně po dlouhou dobu. Samozřejmě není nic zaručeného.

Růst komoditního trhu se zastavil v létě 2022. Byl to ovšem střídmý růst a struktura měla podobu klesajícího klínu. To jsou právě korekční struktury do protitrendu. Pokles sice trval dlouho, ale nebyl kdovíjak agresivní. Proto je možné uvažovat nad tím, že šlo pouze o korekci v rámci býčího trhu.

Týdenní graf komoditního indexu
Týdenní graf komoditního indexu od roku 2013 do září 2023. Zdroj: LYNX+ (12. 9. 2023)

Býčí trh na komoditních trzích dle mého značí, že se bude dařit i akciovým titulům, které jsou na cenách komodit závislé. Například akcie Shell, Exxon Mobil, Chevron, těžební společnosti a další. Dá se samozřejmě investovat přímo skrze deriváty nebo ETF, kde je podkladovým aktivem daná komodita. Nicméně se tím zbytečně připravíte o pravidelné dividendy. Komodity totiž samy o sobě žádný pravidelný výnos nepřinášejí.

V každém případě komoditní index před několika týdny prorazil ze zakresleného klínu. Od průrazu růst indexu trvá. Takže to pro tento trh prozatím vypadá slibně. Což je dle mého slibné pro akciové tituly jako je Shell.

Je vhodné ještě zmínit, že cena ropy je nad 90 USD za barel. Tak vysoké ceny jsme tu neměli od listopadu minulého roku.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Růst cen komodit je předstihovým indikátorem pro inflaci

Dalším souvisejícím tématem je inflace, která je růstem cen komodit přiživována. Zatímco některé akciové tituly mohou zazářit, pro jiné je to obtíž. Nyní primárně mluvíme o technologickém sektoru, kterému se hlavně daří ve stabilním makroekonomickém prostředí.

Pod tím si představme relativně nízké úrokové sazby (stačí na neutrálních úrovních), které nemají restriktivní a ani stimulační efekt. Rostoucí inflace ovšem automaticky implikuje restriktivní úrokové sazby. Fed musí být nezávislý a držet se svého úkolu – zajistit stabilní cenové prostředí.

Celková inflace v USA (CPI)
Celková inflace v USA (CPI). Zdroj: fred.org (12. 9. 2023)

Jenomže dosáhnout oné stability není nic moc jednoduchého. Inflace se historicky vždy vyvíjela ve vlnách. Ostatně to není nic překvapivého. Přece jenom jsou to agregované ceny. A žádné ceny nemají lineární vývoj. Ideálním příkladem je druhá polovina 60. let a celá 70. léta.

Ve vymezené době došlo rovnou ke třem inflačním vlnám. První nastala ke konci 60. let. Druhá, daleko větší, v první polovině 70. let. A největší v druhé polovině 70. letech. Přitom po prvních dvou vlnách nastal strmý propad v tempu inflace. Ale následně došlo „nečekaně“ k obnově růstu.

Dokola vracející se inflaci zastavil až Paul Volcker. Který v roce 1979 nastoupil do čela Federálního rezervního systému a agresivně zvýšil úrokové sazby.

Co z toho pro nás jako investory vyplývá? Možná přichází nové slibné období akciových titulů z energetického a komoditního sektoru. Trendy se dle mého zkrátka mění. Logicky se nad tím dá diskutovat a nic není na 100 %. Ale podle mého názoru současné prostředí nahrává hlavně titulům z energetického sektoru a nejrůznějším těžařům drahých kovů.

Saúdská Arábie a Rusko nadále plánují nižší produkci ropy

Saúdská Arábie a Rusko oznámily, že prodlouží dobrovolné snižování těžby ropy do konce roku. Přestože ceny ropy stoupají a analytici předpovídají nedostatek nabídky ve čtvrtém čtvrtletí. Ceny ropy nepřekvapivě po této zprávě výrazně stouply. Ropa Brent překročila snadno hranici 90 USD za barel. Poprvé od listopadu 2022.

Tento krok dle analytičky RBC Capital Markets Helimy Croft mnoho účastníků trhu překvapil. USA tvrdí, že svět potřebuje nižší ceny, aby se podpořil ekonomický růst. Bidenovi se nepodařilo během návštěvy Saúdské Arábie tamní vrcholní představitele přesvědčit ke zvýšení produkce. OPEC+ v letošním roce oznámil snížení produkce opakovaně.

OPEC+ produkuje nejméně ropy za předešlé dva roky

USA a západní spojenci naléhali na OPEC+, aby zvýšil produkci z důvodu snížení energetických nákladů a pomohl tím světové ekonomice. Producentské země OPEC+ argumentují, že jednají v zájmu stability trhu. Spojené státy se totiž zoufale snaží držet ceny při zemi díky rozpouštění strategických ropných rezerv. Ty jdou zhruba od poloviny roku 2020 strmě dolů. Pokles je skoro o 50 %. A to za pouhé 3 roky. Mohlo by se zdát, že rezervy lze rozpouštět ještě mnoho let. To není ovšem možné. Nějakou část si musí ponechat.

Strategické ropné rezervy v USA
Strategické ropné rezervy v USA. Zdroj: eia.gov (12. 9. 2023)

Členské země OPEC+ si stěžují na to, že díky extrémně uvolněným měnovým a fiskálním politikám, dolar ztrácí rychle hodnotu. Proces lidově řečeno označují za „tisk peněz“. To považují za hlavní faktor snižující hodnotu jejich hlavního vývozního produktu, který tvoří velkou část jejich státních příjmů.

Vedle dobrovolného snížení produkce ze strany Saudské Arábie a Ruska tu je ještě dubnové snížení dohodnutému několika producenty OPEC+, které platí do konce roku 2024. Ta dobrovolnost je i zajímavá tím, že se vlastně státy vzdávají zisků ve prospěch ostatních členů v kartelu.

Kartely jsou v mikroekonomii samostatná disciplína. Je obecně známo, že kartely jsou dlouhodobě velmi neefektivní. Protože se jednotliví členové snaží přechytračit ty ostatní. Jak? Prostě ve skutečnosti produkují více, než na čem se dohodli. To jsou snadné zisky na úkor ostatních členů kartelu. Proto je dle mého zmíněná dobrovolnost zvláštní.

Dohromady 13 členů OPEC produkovalo 27,34 milionů barelů denně, zatímco Rusko a 8 dalších spojenců přidalo 13,06 milionů barelů denně. Tedy celkem 40,40 milionů barelů denně. To byla nejnižší hodnota celé skupiny od srpna 2021. Vzhledem k tomu, že mnoho částí globální ekonomiky je nyní na nestabilních základech, OPEC+ se dle mého vrátil ke strategii agresivního omezování nabídky kvůli ochraně před propady cen ropy.

OPEC+ snižuje produkci ropy na 2letá minima.
OPEC+ snižuje produkci ropy na 2letá minima. Zdroj: spglobal.com (12. 9. 2023)

Saúdská Arábie svou produkci celkově snížila na 9,05 milionu barelů denně. Jde o nejnižší úroveň od června 2021. Pokles však nebyl tak strmý jako jeho slíbené snížení. Přičemž produkce klesla o 940 000 barelů denně oproti červnovým objemům.

V každém případě Saúdská Arábie plánuje prodloužit své dobrovolné snížení těžby ropy o 1 milion barelů denně o další tři měsíce. Do konce prosince 2023. Rusko rozhodlo prodloužit své dobrovolné snížení vývozu ropy o 300 tisíc barelů denně do konce tohoto roku. Obě země budou rozhodnutí o snižování těžby přehodnocovat měsíčně na základě tržních podmínek.

Spor s Kazachstánem pokračuje

Kazašské ministerstvo energetiky informovalo společnosti zapojené do obřího ropného projektu Kashagan, že bude pokračovat v arbitráži ohledně sporu v hodnotě 13 miliard dolarů. Což podlamuje naděje na dosažení dohody. Ačkoliv možnost jednání zůstává otevřená, ministerstvo odmítlo návrh, podle něhož by Kazachstán zrušil své nároky výměnou za závazky k investicím.

Společnosti Exxon Mobil, Shell, TotalEnergies a Eni, které investovaly do projektu Kashagan přibližně 55 miliard dolarů, jsou žalovány kazašskou vládou za údajné neodsouhlasené výdaje. Vláda tvrdí, že partneři v Kashaganu by neměli odečítat náklady v celkové výši přibližně 13 miliard dolarů. Pokud vláda ve sporu uspěje, Kazachstán by mohl získat větší podíl z příjmů.

Společnosti čelí také pokutě 5 miliard USD za údajné porušení environmentálních pravidel.

Akcie Shell: Firma zvažuje prodej svých závodů v Asii

Shell zvažuje prodej svých rafinérských a petrochemických závodů v Singapuru. Jako součást širší strategické revize, na kterou firma najala Goldman Sachs. Mezi společnostmi, které zvažují nabídku, patří čínský Sinopec. To je největší rafinérská firma v Asii. Dalšími potenciálními zájemci jsou globální obchodní společnosti Vitol a Trafigura.

Rafinerie Bukom je jediným závodem společnosti Shell v Asii, který vlastní v plném rozsahu. Rafinerie je schopna zpracovávat 237 tisíc barelů ropy denně. Komplex také zahrnuje ethylenový kraker s kapacitou 1 milion tun ročně a extrakční jednotku butadienu s kapacitou 155 tisíc tun ročně. Tyto jednotky jsou integrovány s výrobnou monoethylenglykolu na petrochemickém místě Shell na ostrově Jurong.

Shell v červnu oznámil, že bude prověřovat svá energetická a chemická aktiva na singapurských ostrovech Bukom a Jurong, protože generální ředitel Wael Sawan plánuje snížit výdaje v následujících dvou letech.

Shell zúžil počet uchazečů pro koupi svých plynových polí

Shell zúžil počet uchazečů o svá plynová pole v jižním Severním moři na tři konečné soutěžící – Perenco SA, Ithaca Energy a Viaro Energy. Balíček aktiv, který zahrnuje uzlový bod Leman Alpha, pole Clipper a plynový terminál Bacton, by mohl být oceněn na 600 až 800 milionů USD. Aktiva v Severním moři si rychle zajistily společnosti podporované soukromým kapitálem a menší těžební společnosti.

Fundamentální analýza akcie Shell

Kvartální výsledky

Akcie Shell zaznamenaly za poslední čtvrtletí po velmi dlouhé době výrazný meziroční pokles výnosů o více jak 27 % na 70,33 miliardy USD. Na tom ale není nic zvláštního, protože ceny ropy v letošním roce hodně klesly. Takže se pokles tržních cen ropy propsal do všech hospodářských výsledků energetických společností. Růst cen ropy ze současného kvartálu se zase na výsledcích pozitivně odrazí až s jistým zpožděním. Nejdříve to půjde znatelně vidět až ve výsledcích za čtvrtý kvartál.

EBITDA si meziročně pohoršila o více jak 56 % na 8,74 miliardy USD. Co se týká výsledku hospodaření, společnost Shell dosáhla zisku ve výši 3,13 miliardy USD. To je meziročně pokles o horentních 82,63 %. Jak jsem ale říkal, není to nic neobvyklého. Cena ropy prostě hodně klesla.

Provozní výnos také utrpěl, pokles o 79 % na 3 miliardy USD. Provozní náklady se za sledovaná období pohybují v rozmezí 3 až 4 miliard USD. Volné cash flow je 9,88 miliardy USD, takže si Shell může bez problémů dovolit vyplácet relativně vysoké dividendy.

Hrubá marže je za poslední kvartál 9,45 %, nejnižší dosažená hodnota za jednotlivé kvartály. Provozní marže je za sledovaná období též nejnižší, 4,32 %. Pro čistou marži platí to samé, je 4,46 %.

Zisk na akcii (EPS) je k poslednímu kvartálu 0,91 bodů. Ukazatel P/E za poslední čtvrtletí dosahuje 7,39 bodů. To jsou historicky pořád relativně rozumné hodnoty. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) se drží na 15,22 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 11 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 1,18 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,46 bodů. Oba ukazatele se za sledovaná období příliš nemění a lze konstatovat, že likvidní pozice Shell je robustní.

V hotovosti Shell disponuje s více jak 45 miliardami USD. Celkové závazky jsou 223 miliard USD. Zatímco vlastní kapitál dosahuje 192 miliard USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E se příliš nemění, v současnosti dosahuje 0,44 bodů. To značí velkou případnou odolnost. Celkový dluh je 84,37 miliardy USD. Čistý dluh představuje přes 39 miliard USD. Po využití všech likvidních aktiv, by teoreticky Shell zbyl vcelku vysoký dluh.

Technická analýza akcie Shell

Akcie Shell kurzově posilují od března 2020. Stabilně si drží rostoucí trend od října téhož roku. Od low na 21,5 USD si kurzově přišly na téměř 200% zhodnocení. To je za tak krátkou dobu fenomenální výkon. Obzvlášť vzhledem k tomu, o jaký segment se jedná.

V současnosti kurz akcie Shell bojuje v blízkosti rezistence 64 USD. Jak sami vidíte, historicky jde o velmi silnou úroveň, kde opakovaně docházelo ke kurzovým obratům. Proto se rozhodně vyplatí řečený level sledovat. Jestli kurz skrze rezistenci prorazí, z technického hlediska je to logicky velký úspěch.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Shell SHELL 217,67 34,06 0,32 % 2,58 % 10,02 % 8,73 % 22,13 % 19,96 %
Týdenní graf akcie Shell od poloviny roku 2008 do září 2023.
Týdenní graf akcie Shell od poloviny roku 2008 do září 2023. Zdroj: LYNX+ (12. 9. 2023)

V případě méně pozitivního vývoje, se nabízí klíčová supportní oblast okolo 55 USD. V řečené oblasti historicky taktéž docházelo k opakovaným kurzovým obratům. Takže lze dle mého názoru očekávat, že support nenechá cenu akcie Shell snadno padnout níže. Vlastně je to potenciální příležitost pro vstup do trhu. A to i na dlouhodobé držení.

Závěrem: Akcie Shell mají potenciál

Po technické stránce jsou akcie Shell bez debat velmi silné. Na druhou stranu, jedna věc mi tam chybí. A to jest nějaká komplexnější korekce, která by odrážela horší earnings z letošního roku. V earnings se bez debat negativně odráží pokles cen na trhu s ropou. Růst je proto zřejmě primárně tažen vysokým inflačním očekáváním. Respektive se předpokládá růst cen ropy. Jestli ropa bude soustavně pokračovat v růstu, po jisté době se to bez pochyb pozitivně propíše na hospodaření firmy. Ale na to si ještě musíme počkat.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: U. J. Alexander / Shutterstock.com

S&P Global: OPEC+ crude production at lowest since August 2021 on Saudi cut: Platts survey (12.9.2023); www.cnbc.com/2023/06/13/amd-reveals-new-ai-chip-to-challenge-nvidias-dominance.htmlv

Reuters: Saudi Arabia, Russia extend voluntary oil cuts to year-end, markets jump (12.9.2023); www.reuters.com/business/energy/saudi-arabia-extends-voluntary-oil-output-cut-1-mln-bpd-end-2023-2023-09-05/

Seekingalpha: Kazakhstan to press ahead with arbitration in fight with oil firms – Bloomberg (12.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4005785-kazakhstan-to-press-ahead-with-arbitration-in-fight-with-oil-firms-bloomberg?

Seekingalpha: Shell hires Goldman Sachs to explore Singapore refinery sale – Reuters (12.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4005488-shell-hires-goldman-sachs-to-explore-singapore-refinery-sale-reuters?

Seekingalpha: Shell receives final bids for U.K. North Sea gas assets – Bloomberg (12.9.2023); www.seekingalpha.com/news/4004803-shell-receives-final-bids-for-uk-north-sea-gas-assets-bloomberg?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart