Akcie Sony – dostane Playstation 5 ceny akcie na historická maxima?

Akcie společnosti Sony již léta vykazují silný výkon na akciovém trhu. Japonský konglomerát brzy uvede dlouho očekávanou herní konzoli Playstation 5.

Může příchod nejnovější herní platformy nastartovat nový uptrend? V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o akciích Sony a jaké mají tyto akcie vyhlídky do budoucna.

Akcie Sony Playstation

Historie společnosti Sony

V roce 1946 založili Masaru Ibuka a Akio Morita v Tokiu společnost s názvem Telecommunications Engineering Corporation, která byla spíše známá pod zkratkou Totsuko. Ibuka uvedl, že cílem společnosti bylo „založení ideální továrny“ – společnost, která by zdůraznila ducha svobody, který prostřednictvím technologických inovací přispěje k japonské společnosti a kultuře. První produkt, který společnost s nevalným úspěchem vyvinula, byl vařič rýže.

Společnost dále vyvíjela magnetický záznamník zvuku ve spolupráci s japonskou armádou.Masaru Ibuka vždy chtěl vyrábět něco, co by přímo prospělo široké veřejnosti. Radiostanice již byly v Japonsku vyráběny velkými společnostmi, ale zakladatelé společnosti Sony hledali produkt, který by jim umožnil rozšířit své prodejní kanály nad rámec NHK (japonský veřejnoprávní vysílač). Prvním úspěchem společnosti, kterým se zapsala do dějin, byla populární kazeta a magnetofon.

S dobytím Ameriky se Totsuko stala významnou společností. Poměrně obtížně vyslovitelný název se však musel změnit – na Sony, který vychází ze slova sonus (původ zvuku). V průběhu let se společnost neustále zaměřovala na nejnovější technologie – přenosná rádia, telefony, kamery, atd. Zejména rádia přispěla k brzkému rozšíření a obrovskému úspěchu společnosti.

Síla společnosti Sony spočívá ve vývoji inovativní a krásně navržené spotřební elektroniky. V devadesátých letech společnost Sony ovládla trh herních konzolí s Playstation 1. Do té doby tomuto trhu dominovaly společnosti Sega a Nintendo.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Zaměření na hudbu a filmy

V 80. letech začala společnost budovat mediální impérium převzetím společností CBS Records, Columbia Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer, Screen Gems a MGM Studios. Akvizicí těchto společností se Sony stala důležitým mediálním konglomerátem. Sony je nyní jedním z největších a nejvlivnějších hráčů na hudebním trhu, televizní produkci a filmovém trhu.

Společnost Sony Music Entertainment vznikla v roce 1991 po akvizici CBS Records. SME je druhou největší nahrávací společností na světě. Spolu s konkurenční společností a nejsilnějším hráčem v segmentu Universal Music Group vlastní Sony přibližně 52 % globálního hudebního trhu.

Obecné informace o akcii Sony

Sony má duální úpis akcií. Vzhledem k jejímu japonskému původu můžete akcii najít na tokijské burze cenných papírů a tam je obchodována v japonských jenech pod TICKER: 6758. Americký úpis lze nalézt na NYSE, kde se s akciemi obchoduje v dolarech pod TICKER: SNE.

Společnost sídlí v japonském Tokiu a má divizní ředitelství v Berlíně (Evropa), New Yorku a Culver City (obě Severní Amerika).Ze společnosti s elektronikou s dvaceti zaměstnanci se Sony rozrostla na globálně zastoupenou společnost  s více než 146 300 zaměstnanci.

V roce 2012 přebral funkci generálního ředitele Kazuo Hirai. Krátce po svém jmenování představil Hirai novou iniciativu nazvanou One Sony.Tato iniciativa měla za cíl oživit společnost Sony po letech finančních ztrát. Navrhl, aby se společnost Sony jako elektronická společnost přesunula do tří rostoucích oblastí – mobilní technologie, herní technologie a obrazová technologie. Jedním z cílů bylo také snížit ztráty, které společnost utrpěla v televizním sektoru.

Divize společnosti Sony a jejich váha v roce 2019

Výsledkem je, že se Sony v posledních letech stále více zaměřuje na hry, hudbu a filmy. Fotoaparáty a vizuální čipy také stále vydělávají spoustu peněz. Samotná Sony rozdělila svůj příjem do šesti segmentů.

Níže vidíte, jaké tržby generovaly jednotlivé segmenty Sony za celý rok 2019. Poznámka: fiskální rok Sony končí 31. března 2020. To znamená, že tržby Sony od té doby také částečně poklesly v důsledku dopadu koronaviru.

Jednou z nejdůležitějších divizí společnosti Sony je nyní Game & Network Services. Do této divize patří zisky z prodeje her, předplatného Playstation Plus a prodeje samotných konzolí Playstation. V roce 2019 se obrat této divize snížil přibližně o 15 % na částku přes 18,9 miliard USD. To bylo způsobeno klesajícím prodejem konzolí Playstation 4 i her. Tento pokles je samozřejmě částečně způsoben očekávaným příchodem Playstation 5.

Obrat v divizi Electronics Products & Solutions také poklesl o 14 % na necelých 19 miliard USD. Důvodem byl pokles prodeje chytrých telefonů a televizorů počátkem roku 2019. Společnost byla také ovlivněna změnami směnných kurzů.

Segment finančních služeb vygeneroval téměř 16 % tržeb – 12,5 miliardy USD. Mnoho lidí to možná neví, ale Sony je aktivní také v pojišťovnictví. Zde bylo dosaženo 2% růstu, k čemuž přispěly hlavně dobré výsledky pojišťovacího balíčku Sony Life.

Divize Imaging & Sensing Solutions vykázala silný růst tržeb o 22 % na více než 10,2 miliardy USD. Tato divize je zodpovědná za výrobu takzvaných obrazových senzorů – zejména pro mobilní telefony a bezpečnostní kamery. Obrazový snímač je druh elektronického čipu, který se skládá z několika prvků citlivých na světlo. S tímto čipem lze snímky snímat elektronicky. Sony je tedy aktivní také v polovodičovém průmyslu. Fotoaparáty a čipy se samozřejmě používají ve vlastních telefonech Sony, ale významnými odběrateli těchto čipů jsou i společnosti Asus a Vivo.

S částkou téměř 9,7 miliard USD představovala divize Sony Pictures přibližně 12,5 % tržeb společnosti Sony. Tato divize je zodpovědná za filmovou a televizní produkci. Sony Pictures Entertainment je jedním z největších filmových studií na světě a mimořádně dominantní hráč v globálním filmovém průmyslu. V roce 2019 tato divize vzrostla o 3%.

Divize Sony Music Entertainments představovala v roce 2019 10,5 % celkových tržeb. Tato divize samozřejmě zahrnuje všechny výnosy generované z hudebních projektů.

Sony Playstation 5

Díky koronaviru zaznamenala Sony v letošním roce pokles výnosů v mnoha oblastech. Majákem společnosti je aktuálně Playstation 5. Dlouho očekávaná herní konzole je pátou generací této světově známé značky. Předchozí generace Playstation 4 byla uvedena na trh v roce 2013.

Existují však určité výrobní problémy. Společnost Sony pravděpodobně nebude schopna splnit své dříve stanovené cíle – 15 milionů prodaných kusů do konce současného fiskálního roku. Vzhledem k ekonomické situaci ve světě společnost přehodnotila svůj cíl na 11 milionů prodaných konzolí.

Japonský technologický gigant nebude schopen vyrobit dostatek čipů pro revoluční herní konzoli. Uvedení Playstation 5 do prodeje je plánováno na 12. listopad 2020. Společnost nemá na výběr, protože konkurenční Microsoft uvede novou řadu své herní konzole Xbox do prodeje 10. listopadu. Cena obou herních konzolí bude okolo 500 EUR (cca. 13500 Kč).Na trhu budou také levnější modely pro Playstation i Xbox, které cílí na nenáročné hráče.

Playstation 5

Playstation Now – herní model budoucnosti

Playstation Now je cloudová služba od společnosti Sony. Stále více společností se zaměřuje na cloudové hraní, kde jsou všechny hry uloženy na cloudových serverech. Uživatel má tak přístup ke všem hrám, které si není nucen kupovat, ale pouze platit předplatné.

 Playstation NOW

U Sony mají zákazníci přístup téměř k 800 hrám za cenu předplatného 9,99 USD měsíčně. Službu Playstation Now momentálně využívá více než 2,2 milionů platících klientů. Tato služba je samozřejmě extrémně škálovatelná a zdá se, že zde bude v budoucnu dosaženo velkého růstu. Podobný model platí také pro předplatné, které společnost nabízí pro online hraní. Za tuto službu zaplatí klienti přibližně 50-60 EUR ročně a již ji využívá více než 41,5 milionu platících zákazníků.

Na trhu již existuje několik služeb, které nabízejí cloudové hraní, ale nabídka je stále relativně omezená. Společnosti Apple, Microsoft, Google a NVIDIA mimo jiné brzy uvedou své cloudové herní platformy. Jednou z největších překážek zůstává rychlé připojení k internetu. S příchodem 5G se však v blízké budoucnosti stane vysokorychlostní internet samozřejmostí. Velmi výkonná Playstation 5 je tudíž ideální konzolí pro cloudové hraní.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Vyhlídky akcie Sony

V části o výdělečných modelech již bylo jasné, že Sony je poměrně diverzifikovaná společnost. V průběhu své více než 75 leté historie se společnost osvědčila. Jejími silnými stránkami je bohaté produktové portfolio a monopolní pozice ve světě filmu a hudby. Sony a její Playstation se samozřejmě staly nedílnou součástí herního prostředí. Obzvláště hry a hudba zůstávají velmi atraktivním růstovým trhem. Ty mohou společnosti v krátkodobém horizontu umožnit značný růst. Zejména Playstation 5 může v příštích letech přinést do pokladny společnosti spoustu peněz.

Rozvaha společnosti Sony je navíc silná a společnost má pozitivní čistou hotovostní pozici. S 32 miliardami USD v hotovosti a dluhem 17,8 miliard USD nemá společnost žádné problémy s plněním svých závazků.

Je překvapivé, že akcie Sony není vůbec drahá. Cena akcií v posledních letech stabilně rostla, ale poměr cena / zisk o výši 16 je stále atraktivní. Většina technologických gigantů v USA je nyní mnohem dražší. Poměr ceny a účetní hodnoty 2,31 je silně pod průměrem společností v indexu S&P 500, který činí 2,8.

Technická analýza akcií Sony

Akcie společnosti Sony vykazují po léta stabilní vzestupný trend. Vyšší maxima a minima signalizují rostoucí poptávku investorů. Pokud se situace nezmění, výhledy zůstanou býčí. V krátkodobém horizontu se zdá, že trend nedávno vytvořil nové vyšší minimum okolo ceny 75 USD. První resistence je v okolí 84 USD, ale po proražení této hranice má akcie Sony otevřené dveře k mnohem vyšším hodnotám. Akcie není zdaleka na svém historickém maximu 155 USD, kterého dosáhla během investiční bubliny Dot.com.

Pokud dojde k proražení výše zmíněné resistence, dalším cenovým cílem je 116 USD, což je vrchol z roku 2000. Dalším cenovým cílem by poté bylo výše zmíněné historické maximum. Jedná se samozřejmě o dlouhodobé cíle.

Graf akcie Sony. Zdroj: LYNX Trader.

Zvětšit

Obchodujte akcie Sony u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi Sony přímo na domácí burze. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Investice do kávy: Nejlepší kávové akcie v roce 2021

Vše o investování do kávy. Historie kávy a aktuální situace na trhu s kávou. Futures a ETF na kávu. Využijte tipy na nejlepší kávové akcie.

Číst dále

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Čínské akcie v nesnázích! Zastaví se propad akcie Alibaba?

Přísnější pravidla pro čínské akcie. Jak si aktuálně vede Alibaba? Čeká akcie Alibaba opět růst? Technická a fundamentální analýza včetně grafu jen pro vás!

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×