Americký vs. Evropský typ opce

Na finančních trzích se obchodují různé typy opčních kontraktů. Nejběžnějším typem opce jsou americké a evropské. Tyto opce mají spoustu společných charakteristiky, co je ale důležité, je to, že mají několik podstatných rozdílů. Právě na ty poukážeme  v tomto článku.

Americký typ opce

Základním charakteristikou americké opce je ta, že ji lze uplatnit kdykoliv před datem expsirace, zatímco evropskou opci lze uplatnit pouze v den exspirace. Americká opce tedy nabízí možnost předčasného vypořádání, držitel opce nemusí uplatnit svůj nárok pouze v předem dohodnutý čas, ale kdykoliv. Americké opce dominují na derivátových burzách a jsou velmi oblíbeným instrumentem především pro akciové investory a investory obchodujíc ETF trhy.

S tím souvisí i podkladové akvitum, na které jsou opce navázány. Zjednodušeně lze říci, že opce amerického typu se obchodují pro taková aktiva, která lze fyzicky doručit, příp. taková, která mají fyzický, reálný podklad (akcie). Na druhou stranu opce evropského typu jsou většinou  navázaná na aktiva, která fyzicky neexistují a není tedy možné je doručit (indexy).

Dalším rozdílem je různé datum exspirace, opce amerického typu zpravidla exspirují třetí pátek v měsíci, zatímco opce evropského typu o den dřív.

Evropský typ opce

Hlavní charakteristikou evropské opce je ta, že nenabízí možnost předčasného uplatnění tak, jako ta americká. Držitel evropské opce tedy musí čekat na datum exspirace a má nárok své právo uplatnit pouze v tento termín.  Tato charakteristika se pochopitelně promítá do chování opce i její ceny. Evropské opce bývají zpravidla levnější, právě díky této nevýhodě, obchodují se častěji na mimobuzovních trzích (tzv. OTC trhy).

Druhým hlavním rozdílem evropské opce vůči americké je způsob vypořádání. U amerického typu opce běžně dochází k fyzickému vypořádání, protože amaerický opce
(zpravidla) bývá navázána na fyzický reálný podklad. To tedy znamená, že po uplynutí data exspirace bude u americké opce doručeno podkladové aktivum, kupř. akcie či ETF. U evropské opce nedochází k fyzickému vypořádání, ale dochází k vypořádání hotovostnímu. Znamená to tedy, že hodnota opce, která je dána rozdílem mezi realizační cenou a cenou vypořádání, bude připsána v na účet hotovosti po dni exspirace.

Přestože se tak podle názvu může zdát, americký či evropský typ opce nemá žádnou spojitost s územím Evropy či Ameriky. Oba typy opcí lze obchodovat jak v USA tak v Evropě.

 

Obchodujte opce s LYNX

LYNX umožňuje v přehledném prostředí profesionální obchodní platformy snadno a rychle provádět nákup a prodej opcí za velmi nízké poplatky. Opce na akcie více než 3 000 amerických akcií a také opce na indexy a na jejich akcie.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05