Cena ropy – prognóza na rok 2019

Vývoj ceny ropy je dnes pro mnoho investorů důležitějším faktorem pro směrování globálního růstu než ekonomická data nebo trendy na dluhopisovém a devizovém trhu.

Pokud poptávka po ropě vzroste, ekonomický motor zrychluje. Alespoň se toto tvrzení jeví jako logické. Nemusí to být však vždy pravda.

Cena ropy není ovlivněna pouze vývojem nabídky a poptávky. Prognóza je vždy kompromisem mezi realitou a projekcí, mezi skutečnou poptávkou a spekulacemi. Ropný trh nabízí investorům velké možnosti.

V následujícím článku se dočtete:

  1. Vývoj ceny ropy – nápadná divergence ukazuje na vysoké napětí ve druhé polovině 2019
  2. Perspektiva nabídky a poptávky je medvědí
  3. Faktor spekulace
  4. Technická analýza

Vývoj ceny ropy – nápadná divergence ukazuje na vysoké napětí ve druhé polovině 2019

Když cena ropy na podzim roku 2018 klesla, nestalo se tak po náhlém poklesu poptávky. Cena klesala již od začátku roku, o čemž svědčila celá řada ekonomických údajů. Zatímco uskupení OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries) se pokoušelo udržet ceny ropy stabilní, USA, které nejsou členy OPEC, využily výhody cenového nárůstu a zvýšily výrobní kvóty.

Tvorba ceny není však založena pouze na vývoji situace ohledně nabídky a poptávky, ale také na čistých spekulacích, které jsou často velmi iracionální.

Spekulací v této situaci bylo očekávání návratu růstu globálních trhů, jakmile skončí obchodní válka mezi USA a Čínou. Mnoho investorů také spekulovalo, že FED nebude nadále zvyšovat úrokové sazby, což by opět stimulovalo ekonomický růst na celém světě.

Dnes víme, že se stalo přesně naopak – FED na podzim 2018 úrokové sazby zvýšil a konec obchodní války mezi USA a Čínou je také v nedohlednu.

Následující graf ukazuje, že se cena ropy (konkrétně ropy brent) na podzim roku 2018 spolu s akciovým trhem zhroutila.

Ropa brent vs dow jones

Obecné podmínky se na přelomu roku 2018/2019 nezlepšily, ale stejně jako na globálních akciových trzích se i býci pokusili předvídat zlepšení situace v oblasti ropy. Zpočátku ceny ropy a hlavní akciové indexy rostly ruku v ruce. Ale od června je tato synchronizace nápadně přerušena.

Zatímco hlavní akciové indexy (zde v grafu Dow Jones) po korekci v květnu opět vzrostly, cena ropy nedokázala držet krok a začátkem srpna přerušila vzestupný trend.

Nyní existují dvě možnosti:

1. Buď se cena ropy opět zvedne, vyrovná tuto divergenci a uzavře se rozdíl mezi ropou a akciovým trhem.

2. Nebo bude cena ropy nadále klesat a akciový trh také přeruší svůj uptrend a postupně dožene ropný trend směrem dolů. Který z těchto scénářů je pravděpodobnější a kde cena ropy koncem roku uzavře lze jen těžko předvídat.

Aktuální cena ropy

Na grafu níže můžete vidět aktuální cenu ropy, která je vyjádřena futures kontraktem (říjen 2019) na lehkou americkou ropu (WTI).

Futures kontrakt (říjen 2019) na lehkou americkou ropu (WTI) 

Perspektiva nabídky a poptávky je medvědí

Od začátku roku se perspektiva nabídky a poptávky u ropy nadále zhoršovala.

Následující grafy například ukazují, jak růst zpomaluje v nejdůležitějších oblastech světa:

Perspektiva německého průmyslu se od začátku roku 2018 postupně zhoršuje

Graf: Perspektiva německého průmyslu se od začátku roku 2018 postupně zhoršuje.

Například německé zakázky v průmyslu se od konce roku 2018 zmenšují (výše uvedený graf).

V Číně zůstává průmyslová výroba v depresi. Ačkoli podle oficiálních údajů světové trhy stále rostou, z jiných ekonomických ukazatelů vyplývá, že nárůst pomalu oslabuje.

V Číně je růst průmyslová produkce nadále stlačená, poptávka po ropě zde není podporována

Graf: V Číně růst průmyslové produkce nadále klesá.

LYNX TIP: Přijde finanční krize v roce 2019? Objevte 9 znaků blížícího se pádu burzy.

Ekonomický růst v USA také zpomaluje a může se kdykoliv zlomit. Níže uvedený graf ukazuje, že index nákupních manažerů ve výrobě v USA je jen mírně nad 50bodovou čarou.

index nákupních manažerů ve výrobě v USA

Pokud index spadne pod tuto linii, můžeme očekávat, že americký průmysl se v dohledné době dostane do recese.

Tento scénář by na začátku roku očekával jen málokdo. Obchodní válka mezi USA a Čínou také silně zasahuje americkou ekonomiku.

Tato ekonomická data jsou v současné době masivní podporou pro medvědí tendence u ceny ropy – zejména nárůst produkce ceny ropy v USA.

A sankce za vývoz ropy proti Íránu jsou kompenzovány ostatními arabskými producenty ropy. Nedostatečná nabídka je tedy nepravděpodobná. Nicméně poptávka může klesnout prakticky kdykoliv.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Faktor spekulace

Kdyby se cena ropy pohybovala jen na základě okolních podmínek, trend by musel zůstat pod tlakem. Zejména proto, že nejen současné ekonomické údaje ukazují na oslabující růst. Nejistá geopolitická situace, určovaná stále agresivnější americkou obchodní válkou situaci ještě zhoršuje.

Vyvolání celosvětové recese v důsledku nezodpovědného chování ze strany USANavíc obchodní válka působí negativně i na devizový trh. Vyvolání celosvětové recese v důsledku tohoto nezodpovědného chování ze strany USA není vůbec vyloučeno.

V důsledku by to mohlo vést ještě k nižší poptávce po ropě. A ze zkušenosti z posledních několika desetiletí je velmi pravděpodobné, že mnoho zemí nebude radikálně omezovat svou produkci ropy, aby udržely ceny stabilní. Protože kdo produkuje a nabízí produkt ve fázi klesajících cen, stále získává největší část zmenšujícího se koláče.

V takovém prostředí by cena ropy musela nadále klesat. Nicméně následující graf ukazuje, že ani toto tvrzení nemusí být nutně dogma.

V dolním grafu vidíte dlouhodobý vývoj ceny ropy brent ve vztahu k americkému indexu S&P 500. Trendy jsou často paralelní, což je logické, protože globální ekonomický růst je stejně směrodatný pro obě aktiva. Jsou však i časy, kdy cena ropy z tohoto trendu vybočí.

LYNX TIP: Zajímá vás téma IPO? Objevte IPO kalendář na rok 2019.

Srovnání ropy brent a indexu S&P 500

Graf: Srovnání vývoje ropy brent (zelená) a indexu S&P 500 (červená)

Nejextrémnějším případem byl rok 2008, kdy se akciový trh již dávno zhroutil, kdežto cena ropy doslova explodovala. Toto je zářný příklad toho, jak silně je cena ropy ovlivněna spekulací.

Kurz doslova proletěl stropem, aby se podíval na historická maxima, která si nikdo před pár měsíci nedokázala představit. V následujícím roce prošel ropný trend radikální korekcí.

Pokud by faktor spekulací nebyl tak významný, prognóza ceny ropy na konec roku 2019 by byla relativně jednoduchá.

Současná ekonomická situace a negativní výhled by musely cenu snížit kvůli poklesu poptávky. Ale spekulační faktor je prostě významný. Jak by s ním tedy měli investoři zacházet?

Technická analýza ropy

Když se podíváme na graf ceny ropy, na konci února bychom pravděpodobně spekulovali, že cena ropy bude klesat – i ve světle situace ve světě. Cena je momentálně skutečně nižší. Spekulace tedy byla opět silnější než reálita, což je obvyklé právě u ropy. Nemusí to být však vždy nutně nevýhoda.

Zejména u komodit mnoho investorů využívá zejména technické analýzy. Pokud na grafu vznikne jasný signál, který poté trend potvrdí, může cena v daném směru dojít mnohem dále, než by člověk očekával z čistě racionálního hlediska. A jak vidíte na ropném grafu, silný technický impuls již proběhl.

Ropa brent - graf

Graf: Tento týdenní graf ukazuje, že ropa brent právě prorazila velkou trojúhelníkovou formaci. Spodní hranice trojúhelníku s důležitou linií 200denního průměru tvořila důležitou hranici supportu. Jejich prolomení je silný technický signál.

A vzhledem k tomu, že medvědi mají v současné době nakloněny i fundamentální ukazatele, je obrovská šance, že klesající dynamika bude pokračovat stále intenzivněji, což se nám během srpna 2019 potvrdilo, ceny ropy i nadále klesaly nížeji.

Otázka je, kam až trend může klesnout?

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o komoditách? Sledujte články věnované tématu komodit

Závěr naší prognózy ceny ropy 2019

Jak jsme již avizovali: zejména u komodit nejsou trendy vždy ovlivněny pouze logickými impulsy. Nicméně pohyby mohou být velmi intenzivní. V současné době je situace spíše medvědí. Nicméně nic jako jisté prognózy na burze neexistují.

Pokud se budeme domnívat, že očekávání a naděje, které zvyšovaly cenu ropy na přelomu roku, jsou dávno pryč a situace je nyní ještě negativnější, může cena ropy v následujících měsících značně oslabit.

Investování do ropy u LYNX

LYNX nabízí mnoho možností, jak profitovat na změně tržní hodnoty ropy, ať už přímo například prostřednictvím futures, tak nepřímo prostřednictvím akcií producentů ropy přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů

Obchodujte ropu přes LYNX

Začněte obchodovat s ropou u LYNX. Nabízíme nízké poplatky, nespočet investičních instrumentů, jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD či forex, a možnost obchodovat na světových burzách. Naše platformy jsou přizpůsobeny tak, aby si investor i denní trader přišel na své.

Obchodování ropy

3 nejlepší vanadiové akcie roku 2019

Vanad je relativně neznámá surovina, do které lze investovat prostřednictvím akcií. Proč je vanad tak zajímavý, aby se do něj vyplatilo investovat?

Číst dále

3 nejlepší ropné akcie roku 2019

Ropa zažívá v poslední době silný nárůst ceny. Objevte 3 akcie společností, které z tohoto nárůstu budou v roce 2019 profitovat.

Číst dále

Investice do zlata: Praktický průvodce & 5 důvodů proč si vybrat zlato

Zajímáte se o nákup zlata? Věděli jste, že do zlata lze investovat i skrze akcie, futures, opce či ETF? ✅ Zjistěte 5 důvodů, proč obchodovat zlato.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05