Euro Stoxx 50 – Vše o nejdůležitějším evropském akciovém indexu

Index Euro Stoxx 50 je měřítkem rozvoje evropského akciového trhu a vlajkovou lodí eurozóny pro mezinárodní investory.

Jedná se o nesmírně důležitý ukazatel (benchmarkový index) pro fondy investující v Evropě. Slouží také jako základ pro deriváty všeho druhu, od klasických termínovaných smluv až po ETF.

V následujícím článku naleznete vše, co potřebujete vědět o jednom z nejdůležitějších evropském akciovém indexu.

Euro Stoxx 50

Co je index Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 je akciový index akcií Eurozóny navržený společností STOXX. Jedná se o index, který obsahuje 50 největších a nejlikvidnějších akcií evropských společností. Indexové futures a opce na Euro Stoxx 50, obchodované na burze Eurex, patří mezi nejlikvidnější produkty v Evropě a na světě.

Index Euro Stoxx 50 je odvozen od 19 indexů regionálního supersektoru EURO STOXX a představuje největší ukazatel z hlediska kapitalizace trhu v Evropě. Index zachycuje přibližně 60 % tržní kapitalizace volného trhu indexu celkového trhu EURO STOXX (TMI), který zase pokrývá asi 95 % tržní kapitalizace volného trhu zastoupených zemí.

Euro Stoxx 50 slouží jako základ pro jednotlivé subindexy, jako je EURO STOXX 50 ex Financials, který vylučuje všechny společnosti přiřazené ke kódu ICB 8000. Je to jeden z nejlikvidnějších indexů pro eurozónu.

Historie Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 byl většinou velkých investorů opomíjen, protože investoři stále dávali přednost menším národním indexům, jako je DAX, nebo FTSE 100. To se změnilo v roce 2002 po zavedení eura, kdy si mnoho investorů uvědomilo výhodu tohoto indexu, jelikož všechny akcie obsažené v indexu Euro Stoxx 50 pocházejí z Eurozóny.

Historický graf indexu Euro Stoxx 50. Od roku 2006 po současnost. Zdroj: LYNX Trading.

Provozovatelem indexu je společnost STOXX Ltd. ze Švýcarska. Nicméně tato společnost ve skutečnosti spadá pod německou společnost DeutscheBörse AG.

Euro Stoxx 50 byl poprvé kótován dne 26. února 1998 a jeho počáteční hodnota byla 1000 bodů. Ve srovnání například s indexem DAX si však za 30 let nevedl příliš dobře.

Nicméně to je zapříčiněno faktem, že Euro Stoxx 50 je cenový index, který bere v úvahu pouze skutečné změny cen akcií zahrnutých do indexu a DAX je výkonnostní index, který započítává dividendy vyplácené společnostmi, jako by tyto dividendy byly reinvestovány úplně a bez prodlení.

Aktuální graf indexu Euro Stoxx 50

Graf indexu Euro Stoxx 50. Zdroj: LYNX Trading.

 

Graf indexu Euro Stoxx 50. Dvouroční timeframe (leden 2018 – duben 2020). Zdroj: LYNX Trading.

Důvodem propadu v Q1 2020 je jednoznačně pandemie coronaviru.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM

Složení Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 je často porovnáván s indexem DAX, jelikož i evropskému indexu dominují německé akcie. Konkrétně 14 ze 30 akcií DAX je obsaženo i v indexu Euro Stoxx 50.

Složení indexu Euro Stoxx 50 je každoročně revidováno a upravováno.

Euro Stoxx 50 obsahuje 50 akcií společností, které mají nejvyšší tržní kapitalizaci v Eurozóně.

Rozložení je však velmi nerovnoměrné. Vedle německých společností indexu dominují společnosti francouzské, holandské, španělské a italské.

Váha hlavních 25 akcií v indexu Euro Stoxx 50. Aktualizace k září 2019. Zdroj: Stoxx.com.

Obchodování indexu Euro Stoxx 50

Index Euro Stoxx 50 je pouhým měřítkem evropského akciového trhu. Nejedná se tedy o žádný investiční instrument, který byste obchodovali jako takový. Existuje však řada derivátových instrumentů, prostřednictvím kterých můžete spekulovat na vývoj hodnoty indexu Euro Stoxx 50.

Jedná se o následující nástroje:

  1. Futures
  2. CFD
  3. ETF
  4. Certifikáty
  5. Warranty

Každý z těchto instrumentů je něčím specifický. Je potřeba si zvolit, jaký z nich vyhovuje vaší investiční strategii.

Futures na Euro Stoxx 50

Futures jsou finanční smlouvy, které zavazují kupujícího ke koupi aktiva nebo prodávajícího k prodeji aktiva, v předem stanoveném datu a ceně. Futures kontrakty podrobně popisují kvalitu a množství podkladového aktiva. Jsou standardizovány tak, aby usnadnily obchodování na burzách futures. Některé kontrakty mohou vyžadovat fyzickou dodávku aktiva, zatímco jiné jsou vypořádány v hotovosti.

Nejznámějším futures na index Euro Stoxx 50 je futures zvaný Euro Stoxx 50 Futures a najdete ho pod symbolem ESTX50 s jeho jednotlivými typy kontraktů s různými expiracemi.

Futures na Euro Stoxx 50

Po prokliku na „futures“ se dostanete na výběr konkrétního kontraktu s danou expirací, viz.níže

Futures na Euro Stoxx 50_2

ESTX50 futures

Příklad prosincového (DEC19) futures kontraktu ESTX50 na index Euro Stoxx 50.

Před obchodováním futures na index Euro Stoxx 50 je potřeba pochopit, jak takové futures kontrakty fungují. Jedná se o poměrně rizikové a instrumenty.

Čtěte také: Zajímají vás futures? Objevte průvodce obchodováním futures

CFD na Euro Stoxx 50

CFD (contract for difference) jsou tzv. rozdílové smlouvy. V principu je CFD kontrakt mezi dvěma stranami, které se mohou označit jako kupující a prodávající. Smlouva zavazuje obě strany vyrovnat rozdíl mezi aktuální cenou aktiva a cenou aktiva v době vzniku kontraktu. Pokud je rozdíl pozitivní, prodávající zaplatí částku kupujícímu. A naopak, pokud je rozdíl negativní, kupující zaplatí částku prodávajícímu.

U LYNX můžete obchodovat index Euro Stoxx 50 skrze CFD kontrakt pod symbolem IBEU50.

CFD na Euro Stoxx 50

IBEU50

Čtěte také: Zajímají vás CFD? Objevte průvodce obchodováním CFD

ETF na Euro Stoxx 50

ETF je zkratka pro veřejně obchodovatelný fond. Tyto fondy zpravidla kopírují vývoj určitého podkladového aktiva. ETF na Euro Stoxx 50 tedy nakupuje všech 50 akciových titulů, které jsou obsaženy v indexu Euro Stoxx 50. Fondy pak emitují své vlastní akcie, které jsou veřejně obchodovatelné.

Pokud tedy investujete do ETF na Euro Stoxx 50, investujete de facto do všech padesáti společností. Obliba ETF poslední dobou značně roste zejména díky jejich stabilitě a diverzifikaci rizika.

Na Euro Stoxx 50 je momentálně navázaných 32 ETF. Tím nejvýkonnějším za posledních 12 měsíců je Strategy of iShares EURO STOXX 50 ex-Financials UCITS ETF.

V platformě TWS se obchoduje pod ISIN: IE00BD5J2G21.

iShares EURO STOXX 50 ex-Financials UCITS ETF

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o obchodování ETF? Objevte průvodce obchodováním ETF

Investujte do indexu Euro Stoxx 50 s LYNX

LYNX nabízí široké možnosti, jak investovat do ekonomických indexů prostřednictvím řady instrumentů.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi, CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Chcete investovat do akcií z indexu Euro Stoxx 50?

Obchodujte u LYNX na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech německých, amerických i dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

Kolik akcií tvoří Dow Jones? Jak obchodovat index Dow Jones? ✅ Objevte 8 zajímavostí o burzovním indexu Dow Jones.

Číst dále

S&P 500 index – Vše co musíte vědet o nejdůležitějším US indexu

S&P 500: Graf, aktuální hodnota detailní info. S&P 500 Index, sap, snp500, spx. Zjistěte vše potřebné o nejdůležitějším akciovém indexu světa. ✅

Číst dále

AEX index – zjistěte vše o nizozemském akciovém indexu

Co je to index AEX a jak jej lze obchodovat? ✅ Objevte praktického průvodce indexem AEX, z jakých akcií je složen a kdy zažil největší pády.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×