Fed snížil úrokovou sazbu, ale do konce roku by k další změně dojít nemělo. Británie se dočká dalších předčasných voleb

Členské státy EU v pondělí schválily odklad brexitu do konce ledna 2020. Předseda Evropské rady pak na svém twitterovém účtu uvedl, že pokud Británie schválí výstupní dohodu před uplynutím nové lhůty, tak může opustit EU i dříve.

Čínští vyjednávači oznámili, že část obchodní dohody se Spojenými státy je již připravena, ale stále se podle nich objevují nové překážky. Čína počítá s tím, že by první fáze dohody mohla být podepsána již v polovině listopadu.

Ratingová agentura Fitch potvrdila rating Austrálie na stupni AAA se stabilním výhledem, ale v blízké budoucnosti očekává prudký pokles růstu HDP.

Guvernér RBA Philip Lowe v úterý konstatoval, že nedávné snížení sazeb v Austrálii mělo pro australskou ekonomiku pozitivní účinek.

Britští poslanci odhlasovali konání předčasných voleb, které by měly ukončit pat ohledně brexitu. Volby by tedy měly být uspořádány 12. prosince.

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub uvedl, že stále vidí vyrovnané argumenty pro zvýšení sazeb i pro jejich ponechání beze změny. Holub zmínil, že uvažuje, že na listopadovém zasedání ČNB bude hlasovat pro hike.

Hlavní makroekonomickou událostí ve středu bylo zasedání FOMC, na kterém měnový výbor Fedu snížil hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozmezí 1,50-1,75 %. Predikce vývoje sazeb očekává setrvání základního úroku na současné úrovni do konce roku 2020. Guvernér americké centrální banky Jerome Powell na tiskové konferenci konstatoval, že i nadále přepokládá mírný růst americké ekonomiky, ale inflační tlaky by měly být utlumené. Podle Powella je současná monetární politika Fedu mírně akomodativní.

Zasedání měla také BoC, která ponechala dle očekávání sazby beze změny na úrovni 1,75 %. Banka ve svém prohlášení konstatovala, že růst HDP by se ve druhém pololetí měl zpomalit pod potenciál a inflace by se měla pohybovat v blízkosti cíle banky.

Guvernér Poloz na tiskovce poukázal na to, že kanadská ekonomika vykazuje odolnost vůči vnějším šokům.

Index spotřebitelských cen v Austrálii se meziročně ve třetím čtvrtletí zvýšil z 1,6 % na 1,7 %.

Hrubý domácí produkt ve Spojených státech ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesl z 2 % na 1,9 %, ale analytici očekávali ještě nižší pokles (1,6 %).

Japonská centrální banka (BoJ) ponechala ve čtvrtek na svém zasedání úrokovou sazbu beze změny na úrovni – 0,10 %. “Forward guidance” u úrokových sazeb vysílají jasné signály na budoucí snížení sazeb. Banka podle zveřejněného prohlášení očekává, že sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních, tak dlouho, jak si to ekonomická situace v Japonsku bude vyžadovat. BoJ také snížila prognózu růstu inflace i HDP.

Guvernér Kuroda na tiskovce uvedl, že nebude váhat více uvolnit monetární politiku, pokud se budou zvyšovat rizika.

Agentura Bloomberg informovala, že čínští představitelé mají pochybnosti, že s Trumpem je možná dlouhodobá obchodní dohoda.

Výrobní index PMI v Číně zaznamenal další pokles z 49,8 bodu na 49,3 bodu.

Christine Lagardeová v pátek přebrala vedení Evropské centrální banky a při této příležitosti naznačila, že chce přesvědčit Německo a další země, aby souhlasily s uvolněním přísné fiskální politiky.

V americké ekonomice bylo v říjnu vytvořeno 128 tisíc pracovních míst, což sice bylo méně než v září, ale výrazně více, než odhadoval konsensus (89 tis.).

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM

Makroekonomický kalendář pro následující týden

22.02.2021
ČasZeměUdálostDůležitost
10:00deIndex institutu IFO - únorStřední
14:45euECB projev - LagardeováStřední
23.02.2021
ČasZeměUdálostDůležitost
08:00gbMíra nezaměstnanosti - prosinecVysoká
11:00euInflace HICP - ledenStřední
15:00usIndex S&P/Case-Shiller - prosinecStřední
24.02.2021
ČasZeměUdálostDůležitost
08:00deHDP - Q4Vysoká
16:00usProdej nových domů - ledenStřední
25.02.2021
ČasZeměUdálostDůležitost
08:00deSpotřebitelská důvěra GFK - březenStřední
11:00euIndex sentimentu v ekonomice - únorStřední
26.02.2021
ČasZeměUdálostDůležitost
00:50jpPrůmyslová výroba - ledenStřední
14:30gbOsobní příjmy a výdaje - ledenStřední
15:45usChicago Index PMI - únorStřední

Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!

Jak se dařilo technologickému sektoru v roce 2020? Jaké akcie koupit v roce 2021? Přinášíme 5 tipů, do kterých technologických akcií investovat!

Číst dále

21 nejlepších světových akcií pro rok 2021!

✅ Jak je na tom trh s akciemi? Kterému sektoru se teď daří? Jaké akcie koupit? Extra tipy na nejlepší akcie, které nesmí chybět ve vašem portfoliu! ✅

Číst dále

Investice do vody: 3 zajímavé akcie pro vaše portfolio

Vyplatí se investovat do vody? Čekají vodárenské společnosti zlaté časy? Aktuální fundamentální a technická analýza 3 vybraných vodárenských společností.

Číst dále

Očekávané Earnings

Asen Jovkov

Asen Jovkov

Account manager

Od roku 2013 se aktivně věnuje kapitálovým trhům. Absolvoval magisterský obor Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zaměřuje se především na makroekonomii a monetární politiku. Nejčastěji obchoduje Forex a akcie. Při svém obchodování se opírá zejména o fundamentální analýzu a správné načasování obchodních vstupů a výstupů hledá pomocí technické analýzy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na a.jovkov@lynxbroker.cz

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05