Intrakomoditní vs. Interkomoditní spready

předchozím článku jsme již nastínili význam slova spread – rozdíl. U komoditních spreadů jde o rozdíl cen dvou (nebo více) futures kontraktů. My budeme prozatím uvažovat o spreadech se dvěma futures kontrakty, neboli se dvěmi „nohami“. Jedna noha se vždy nakupuje, čímž se vstupuje do dlouhé pozice a druhá se prodává, čímž se vytváří krátká pozice na druhé noze.

Komoditní spready se označují také jako kalendářní spready, protože se můžou obchodovat futures kontrakty se stejnou, ale i odlišnou espirací. Také podklad, ke kterému se futures kontrakty vztahují, mohou být na identickou komoditu nebo také na jinou. V případě, že se jedná a stejný podklad, jde o Intra-komoditní spready, v opačném případě o Inter-komoditní.

Intrakomoditní spread tedy odkazuje na spread se stejným podkladem futures kontraktů. Tyto spready se obchodují na stejné burze a obě nohy spreadu mají vždy odlišnou expiraci. Například nákupem prosincového kontraktu kukuřice a současným prodejem zářijového kontraktu kukuřice vznikne intra-komoditní spread na kukuřici:

spreadkukurice

Intra-komoditní spready mají zpravidla nižší volatilitu, tím pádem i riziko, oproti inter-komoditním spreadům. S nižším rizikem samozřejmě přichází i menší profit. Pokud obě nohy sledují ten samý podklad, tak ztráta z jednoho futures kontraktu je z části kryta ziskem z druhé kontraktu. V uvedeném příkladu se mohou lišit ceny futures pro kukuřici pro různé expirace, ale je málo pravděpodobné že tento rozdíl bude extrémní. Riziko pro daný spread je kolem 200 – 300 USD. Pro začínající obchodníky nebo obchodníky s nižším kapitálem se doporučují obchodovat právě intra-komoditní spready.

Inter-komoditní spready, na rozdíl od intra-komoditních, jsou tvořeny futures kontrakty na odlišné podkladové aktivum, nicméně tyto podkladové aktiva jsou v určitém vztahu. Např. zrniny, kukuřice – pšenice, kovy, zlato – platina, energie, ropa – benzin, atp. U těchto spreadů mohou být expirace futures kontraktů stejné i odlišné, protože se vztahují na jiný podklad. Příkladem je nákup prosincového kontraktu sójového šrotu a prodej prosincového kontraktu sójového oleje:

spread233

V porovnání s intra-komoditními spready tu narůstá riziko. Hlavní důvod je ten, že oba futures kontrakty se vztahují na jiní podklad. Prudká změna ceny jednoho podkladu se nemusí projevit silnou změnou ceny druhého podkladu. Proto ztráta na jednom futures nemusí být dostatečně kryta ziskem z druhého futures kontraktu. Vyšší výkyvy cen tedy přináší vyšší riziko ale i vyšší zisk. S rostoucím rizikem roste i požadavek na marži (u inter-komoditních spreadů mohou být několika násobně vyšší). Pro uvedený spread by měl obchodník počítat s rizikem kolem 2 000 USD. Z výše uvedených důvodů inter-komoditní spready nejsou nejvhodnější variantou pro začínající obchodníky.

Pro zajištění co nejlepšího plnění by se investor měl zaměřit na elektronické burzy kde je vyšší likvidita oproti pitu. Při obchodování inter-komoditních spreadů na různých burzách je nutné sledovat i obchodní hodiny, které se můžou pro jednotlivé futures kontrakty lišit.

Obchodujte Futures s LYNX

LYNX zajišťuje nákup a prodej futures za extrémně výhodných podmínek s podporou špičkových nástrojů. Přístup na trhy po celém světě zahrnuje obchodování futures na indexy jako e-mini S&P (ES), Dow Jones (YM), Nasdaq (NQ), DAX (FDAX) a další.

DAX futures
Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05