Jak vybírat akcie podle Johna Neffa

minulém článku jsme se zmiňovali o Johnu Neffovi jako skromném a disciplinovaném člověku, který i přes investiční úspěch, vždy zůstal především obyčejným mužem.  V tomto článku se budeme více věnovat jeho výběrovým kritériím a ukážeme si, jaké akcie John Neff kupoval a proč.

Je třeba ale pamatovat na to, že neexistuje investiční strategie, která funguje vždy, všude a všem.  Naopak je třeba neustále hledat způsoby a lepší aplikace i prověřených přístupů tak, aby vyhovovaly právě Vašemu investičnímu záměru i povaze.

John Neff a jeho základní výběrová kritéria

Poměr ceny akcie vůči zisku by měl být co nejnižší. Toto je jeden z pilířů Neffova investičního přístupu. O akcií, které splňují toto kritérium lze říct mimo jiné jednu velmi důležitou věc – negativní zprávy jsou již zahrnuty v ceně, a proto přijde-li nějaká taková nová, volatilita akcie se příliš nezmění.

Důležité je pochopitelně umět posoudit, co je a co není nízký poměr kurz/zisk. Pro každé odvětví to může být trochu jiné, obecně lze ale říci, že pokud je poměr kurz/zisk zhruba o 40 – 60 % nižší, než je průměr v oboru, je to dobré znamení.

To, že má akcie společnosti nízkou cenu ještě neznamená, že jde o dobrý tip. Je potřeba vždy oddělit zrno od plev. K tomu John Neff používá řadu nástrojů:

  • Růst zisku na akcii (EPS), který slouží jako hlavní filtr pro oddělení špatných společností od těch, které stojí za to zkoumat dál. Akcie s vysokým růstem EPS (>20 %) jsou téměř vždy příliš drahé. Důvodem je, že takovýto růst nelze dlouhodobě zachovat, v průběhu času výkonnost zeslábne a akcie nakonec vyjde příliš draze. Z toho důvodu John Neff vyhledává tituly s růstem mezi 7 % až 20 %.
  • Budoucí růst zisku na akcii musí být minimálně 6 %. Neff díky svým znalostem a zkušenostem odhadoval budoucí EPS sám, společnosti dlouhodobě sledoval a zkoumal jejich výsledky. Čas od času se ale opřel i o nějaká stanoviska analytiků.
  • Růst tržeb je dalším důležitým kritériem. V konečném důsledku totiž chceme, aby růst EPS byl způsobem především růstem tržeb. John Neff vybíral takové akcie, jejichž růst EPS pochází alespoň ze 70 % z růstu tržeb.
  • Celkový výnos versus P/E poměr. Celkový výnos se skládá z růstu EPS a dividendového výnosu, vydělíme-li ho poměrem kurz/zisk, pak se Neff zajímá především o takové akcie, které u tohoto měřítka dávají trojnásobek tržního průměru či dvojnásobek průměru průmyslového.
  • Volný peněžní tok je důležitý mimo jiné proto, že vykázaný zisk může být předmětem účetních vtípků. Společnost musí vykazovat pozitivní volný peněžní tok.
  • Vytrvalost zisku na akcii. Růst EPS musí v každém ze 4 uplynulých čtvrtletích překonat růst v odpovídajících čtvrtletích předchozího roku.

Je pochopitelné, že vyfiltrovat akcie těmito kritérii nějaký čas zabere. Někdy se může stát, že kupř. sektor jako celek si nevede dobře, průměrná cena akcií z příslušného oboru je nízká a najít titul, který má ještě o 50 % nižší poměr cena/zisk může být obtížné.

Zde je třeba zdravého selského rozumu, rozvahy a nějaké té zkušenosti. Roli hraje i aktuální nastavení trhu a dlouhodobější výhled. Podívejme se kupř. na jednu konkrétní akcii, která v určitém čase nevypadala příliš lákavě i proto, že celý sektor (bankovnictví) příliš přesvědčivý výkon nesliboval. Jedná se o akcii JP Morgan.

Akcie JP Morgan optikou Johna Neffajpm

Na přelomu roku 2015 a 2016 se bankovním domům nedařilo a akcie JP Morgan poměrně přesvědčivě padaly. Dna dosáhly počátkem února 2016 a od té doby opět rostou. Shrneme-li základní data této společnosti do tabulky, vidíme následující:

JP Morgan Kritérium
Poměr ceny a zisky 9:51 Mezi 6:32 a 9:48
Růst EPS 13,40 % 7 % až 20 %
Budoucí růst WPA 10,10 % > 6 %
Volný peněžní tok Pozitivní Pozitivní
WPA čtvrtletní Q1: 1,45 > 1,28              Q2: 1,51 > 1,46

Q3: 1,68 > 1,35              Q4: 1,31 > 1,19

Každé čtvrtletí vyšší než předchozí rok

Poměr kurz/zisk je sice pod prahovou hodnotou 40 %, ale toto je kompenzováno ostatními kritérii. Údaje o výkonnosti jednotlivých sektorů jsme měli možnost dohledat přes agenturu Bloomberg. Lze ale použít i tento Stock Scanner, který sice nenabídne hotový výsledek poměru kurz/zisk, zobrazené údaje lze ale filtrovat podle nízké ceny a následně prostřednictvím Yahoo Finance dohledat údaje o ziskovosti příslušného odvětví.

Shrnutí

Přístup Johna Neffa se může na první pohled jevit složitým, ale opak je pravdou. Neoblíbené akcie, akcie stojící delší dobu kolem své nejníže zaznamenané hodnoty a akcie s nízkým poměrem kurz/zisk jsou všechny způsobilé k dalšímu zvážení. Čím nižší je poměr kurz zisk, tím nižší je očekávání spojené s růstem ceny akcie.

Takový titul pak může na dobrou zprávu zareagovat velkým růstem, nebo se časem jednoduše ukáže, že byla neoprávněně podhodnocená. Proto i sám Neff vždy zdůrazňoval, že je třeba vybrat takové tituly, které se méně pečlivým investorů jeví jako špatné a „vydržet u nich dokud nebude uznána jejich skutečná hodnota.“

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×