Jak zajistit akcie při korekci trhu?

Jak zajistit akcie při korekci trhu?

Dnešní trhy nabízí mnoho zajímavých burzovně obchodovaných instrumentů, pomocí kterých lze zajistit akcie při korekci trhu. Nejčastěji využívané instrumenty pro zajištění akcií:

  • Inverzní ETF
  • Put opce
  • Index volatility VIX
  • Zlato
  • Dluhopisy

Obchodování ETF je mezi investory stále populárnější a jejich nabídka stále roste. Jedná se o burzovně obchodované fondy, které jsou standardizované a obchodované na hlavních světových burzách. Těžce bychom dnes hledali investiční myšlenku, která se pomocí ETF nedá zobchodovat. Lze využívat inverzních produktů, které vydělávají, když cena podkladového aktiva klesá, nebo pákových produktů, které dvojnásobují či ztrojnásobují pohyb podkladu. Jejich využití pro zajištění akcií při korekci trhu je vysoké, jelikož jako podklad neslouží jen akciové indexy, ale také komodity, dluhopisy nebo také třeba index strachu VIX. ETF jsou výborným nástrojem pro zajištění akcií při krátkodobé i dlouhodobé korekci trhu. Put opcí si můžete zajistit právo prodat Vaše akcie při stanovené ceně. Cenou je prémium. Standardizovaně obsahuje jedna opce 100 akcií. Pokud by akcie v portfoliu klesly pod stanovenou realizační cenu, za kterou máte právo je prodat, pak opci uplatníte a prodáte akcie při dané realizační ceně. Ziskem bude rozdíl mezi realizační cenou a skutečnou cenou na trhu. Index volatility neboli mediálně známý index strachu VIX je vyjádřením volatility opcí na index S&P 500. V zásadě platí, že když se na trhy dostaví korekce, index strachu roste a při návratu, jako je tomu dnes, klesá. Investoři tento index obchodují pro zajištění stále více a to zejména prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů ETF. Index VIX lze použít zejména jako krátkodobé zajištění při korekci, proto je tato metoda využívána především zkušenými investory a tradery. Na grafu níže z posledního měsíce je patrný prudký nárůst indexu o více než 40 % při nedávné korekci.

Mnoho investorů v sobě má zakořeněnou poučku, že když akcie klesají, mělo by se nakupovat zlato. V tomto případě je však korelace nižší. Je nutné však mít na paměti, že zlato je především vhodnou investicí do obchodů staflace neboli období vysoké míry inflace a míry nezaměstnanosti. V současnosti se rozhodně nedá hovořit to stagflaci, proto by zajištění zlatem mělo být vnímáno pouze jako krátkodobé. Zlato jako zajištění proti korekci není nejvhodnější při krátkodobých korekcích, ale zejména při dlouhodobějších změnách makroekonomických fundamentů.

Další možností pro zajištění jsou dluhopisy, jejichž výnosy rostou, když se investoři odklání od akcií a do konzervativnějších instrumentů. Je nutné odlišit korekci při výprodeji překoupeného trhu, kdy investoři pouze  vybírají zisky a vstupují zpět do trhu za atraktivnější cenu. Krátkodobě sice ceny dluhopisů vzrostou jako tomu bylo minulý týden, dlouhodobý vliv to však nemá, jelikož investoři nepřemísťují svůj kapitál z akcií do dluhopisů ve velké míře. V dalších článcích si probereme konkrétní instrumenty a jejich využití pro zajištění portfolia.  

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05