Komoditní spready a jejich obchodování

Při zvýšené volatilitě a nejistotě na trhu hledají mnozí obchodníci možnosti pro ochranu proti nepříznivému vývoji, minimalizaci ztrát a zvýšení pravděpodobnosti úspěšného obchodu. Jedním z využívaných přístupů je obchodování komoditních spreadů.

Co to jsou komoditní spready?

Spread vyjadřuje nákup jednoho instrumentu a současný prodej druhého instrumentu. Podkladovým instrumentem pro obchodování spreadů mohou být akcie, opce, futures a případně i další obchodovatelné instrumenty. V rámci našeho seriálu o obchodování komoditních spreadů se zaměříme výhradně na futures kontrakty.

Jak komoditní spready fungují?

Příkladem komoditního spreadu je nákup jednoho futures kontraktu pšenice a prodej jednoho futures kontraktu kukuřice. Předpokladem je, že cena na trhu pšenice bude posilovat silněji než ceny na trhu s kukuřicí. Obchodník je v zisku, když pšenice posilní a kukuřice oslabí, pšenice posilní více než kukuřice nebo kukuřice oslabí více než pšenice. Při obchodování komoditních spreadů proto není důležité správně analyzovat budoucí vývoj cen podkladu ale budoucí vývoj rozdílu ceny dvou futures kontraktů.

Jaké jsou výhody obchodování komoditních spreadů?

Obchodování komoditních spreadů přináší několik výhod oproti samotnému obchodování futures kontraktů. Mezi hlavní výhody patří:

  • Nižší požadavky na marži
  • Nižší volatilita
  • Ochrana před limitními pohyby na trhu
  • Využití sezónnosti

Jednou z klíčových výhod obchodování komoditních spreadů je právě sezónnost.

Co to je sezónnost?

Sezónnost je charakteristika časového období, ve kterém dochází k pravidelným nebo předvídatelným změnám každý rok. Jestliže dokáže obchodník tuto charakteristiku na určitém spreadu identifikovat, pak ji může využít ve svou výhodu při obchodování.

Nástroje pro obchodování komoditních spreadů

Co se týče podkladů tak existují stovky futures kontraktů  a navíc s různými expiracemi, proto je vhodné mít na analýzu všech možných kombinací vhodný software, který tuto složitou analýzu dokáže vykonat. V současnosti ke špičce mezi analytickými nástroji patří platforma Seasonalgo, kterou také využíváme v rámci webinářů zaměřených na analýzu komoditních spreadů. Klienti, kteří si zaregistrují Seasonalgo prostřednictvím LYNX, získávají plný přístup k platformě na 2 týdny a následně 10% slevu pro její zakoupení.

Vzdělávání v oblasti komoditních spreadů

Pro zájemce o komoditní spready doporučujeme registraci na webináře LYNX, které se problematice obchodování komoditních spreadů pravidelně věnují.  Registrace je možná v sekci LYNX webináře zde. V rámci následující série článků detailně přiblížíme obchodování komoditních spreadů, jejich výhody a možnosti, uvedeme konkrétní obchody a budeme analyzovat jejich vývoj.

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Award image
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Award image
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Award image
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Přečtěte si
nejčastější dotazy