Které akcie splňují kritéria Jamese O’Shaughnessyho

V předchozím článku jsme představili Jamese O´Shaughnessyho jako člověka, který s klinickou důslednou trpělivě testoval velké množství historických dat, aby našel nejlepší investiční strategie. V tomto článku se podíváme blíže na ona kritéria výběru akcií, které O´Shaughnessy objevil a které i vy můžete využít pro stavbu svého portfolia. Většina investorů se zaměřuje na vytvoření pouze jediného portfolia, které pak bedlivě sledují, analyzují a aktualizují. Investiční filosofie Jamese O´Shaughnessyho je jiná. On rozdělí celé portfolio na dvě oddělené části, které si žijí vlastním životem. Jedná se o :

 • Růstové portfolio (Cornerstone Growth)
 • Hodnotové portfolio (Cornerstione Value)

Vzhledem k tomu, že tyto dvě části jsou a málo korelující, jejich kombinace vytváří úžasné výsledky.

James O´Shaughnessy a jeho tipy pro správné akcie

Společným rysem obou portfolií je to, že jsou určeny pro dlouhodobé držení. O´Shaughnessy je typickým stoupencem rčení: „Čím více kupujete a prodáváte, tím horší budou vaše výsledky.“ Narozdíl od Buffeta se ale s akciemi nežení a nedrží je věčně. Obměňuje je zhruba jedenkrát do roka. Pojďme se nyní krátce podívat na obě dvě (části) portfolia a jejich charakteristiky.

Charakteristiky pro akciové portfolio růstového charakteru (Cornerstone Growth)

To je podle Jamese O´Shaughnessyho složeno především z menších společností, ač určitě existuje i spousta větších společností, které taky parametrům vyhovují. Srovnávacím měřítkem jsou kontinuální růst EPS (Earnings Per Share) a RSI (Relative Strenght Index). Je zde použito i kritérium hodnoty, tedy poměr kurz/třžby. To je mimochodem podle O´Shaugnessyho nejlepší kritérium pro stanovení současné a budoucí hodnoty akcie. Platí to zejména pokud provedeme kombinaci vysoké hodnoty RSI a nízkého poměru kurz/tržby.

 • Tržní kapitalizace nejméně $150 milionů
 • Zisk na akcii musí v posledních pěti letech každoročně narůstat
 • Poměr kurz/tržby by měl být nižší než 1,5
 • Vybere se 50 akcií, které splňují výše popsaná kritéria mají nejvyšší RSI (Relative Strength Index)

Charakteristiky pro akciové portfolio hodnotového charakteru

Hodnotové portfolio se skládá z na trhu vedoucích akcií a obecně skóruje výrazně lépe, než průměr trhu. Kurzy těchto akcií jsou mnohem méně volatilní a „předvídatelné“. Důležitá kritéria výběru jsou penežní tok, obrat, dividendový výnos a celkový počet akcií v oběhu.

 • Tržní kapitalizace je nejméně $1 miliarda
 • Peněžní tok na akcii musí být vyšší než je průměr trhu
 • Počet akcií v oběhu musí být vyšší než je průměr trhu
 • Obrat za posledních 12 měsíců musí být nejméně 1,5 násobek tržního průměru
 • Akcie, které splňují výše uvedená kritéria seřadíme podle výnosu dividendy a následně vybereme 50 těch, které mají nejvyšší RSI.

Podívejme se nyní na pár konkrétních akcií, které každá splňují výše uvedená kritéria. Jedná se o akcie společnosti Thor Industries – ta vyhovuje kritériím pro růstové portfolio (a která byla podle příslušných kritériií oblíbenou volbou i jiných guruů). Druhým titulem je akcie společnosti Kroger – ta splnila kritéria pro hodnotové portfolio.

Thor Industries

Thor Industries je společnost založená v roce 1980, která vyrábí luxusní obytné vozy a karavany. V roce 2006 a 2007 akcie předvedly první solidní růst. Tento nárůst bohužel netrval příliš dlouho a byl vytsřídám poměrně rychlým poklesem ceny. V letech 2009 až 2013 se akcie nicméně ukázaly opět při chuti a vystoupaly až k cenám kolem $65 za kus.

grafiek-tho

Dle kritérií O´Shaughnessyho je tato akci velmi dobrým tipem. Další pohyb vzhůru se v uvedený čas zdál být za dveřmi a mimo to, společnost vyplácela čtvrtletní dividendu ve výši $0,30. Roční dividenda $1,20 na akcii je rozhodně něco, co by neměl člověk jen tak ignorovat.

Kritérium Minimální požadavek Thor Industries
Tržní kapitalizace $150 milionů $2,9 miliard
Zisk na akcii Uplynulých pět let roční růst $ 1,66   $2,06   $2,86   $3,29   $3,79
Cena/Kurz <1,5 0,7
RSI V horní části trhu 62

 

První tři kritéria jsou splněna, pouze RSI bylo vzhledem k poslední stagnaci ceny trošku nižší. Přesto však je tento titul dobrým kandidátem pro zařazení do portfolia a dobrou ukázkou toho, jakým jednoduchým způsobem k výběru přistupoval James O´Shaughnessy.

Kroger

Jak bylo zmíněno výše, Kroger v souladu s kritérii Jamese O´Shaughnessyho patří do hodnotového portfolia. Podíváme-li se na níže uvedený graf, který srovnává výkon akcií Kroger  s benchmark indexem S&P 500, vidíme, že akcie Kroger předčily index S&P 500 až o 30 %. Vynikající výsledek!

kroger-groei-2015

Největší řetězec supermarketů ve Spojených státech existující od roku 1883 si tedy vůbec nevedl špatně. I dividendové výnosy byly poměrně slušné a po dobu pěti let stabilně stoupaly.  Podívejme se na kritéria O´Shaughnessyho pro akcie společnosti Kroger, které shrnuje následující tabulka:

Kritérium Minimální požadavek Kroger
Tržní kapitalizace $1 miliarda $39, 6 miliard
Cash-flow na akcii Vyšší než tržní průměr ($1,75) $4,16
Počet akcií Vyšší než tržní průměr ($638 milionů) $979 milionů
Tržby v posledních měsících Vyšší než tržní průměr ($21 miliard) $109 miliard
Dividendový výnos V horní části trhu 1,03%

 

Akcie Kroger tedy splňují nebo překračují všechna zmíněná kritéria. Samozřejmě že výsledek v z minulosti není zárukou úspěchu v budoucnosti, nicméně už tento hrubý filtr vám může dobrou odpověď na to, které akcie stojí za bližší prozkoumání a které nikoliv.

James O´Shaughnessy zmíněná kritéria kombinoval především se svým oblíbeným indikátorem RSI (a aplikoval samozřejmě i další průzkumy a analýzy). Vše je zachyceno v jeho slavné knize „What works on Wall Street“ („Co funguje na Wall Street„), kterou vám doporučuji k přečtení. Rovněž doporučuji vyžádat si naši guru knihu, ve které je přístup, který James O´Shaughnessy zastával, rozebrán společně s přístupy dalších top 10 investičních guru.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
 • Extrémně nízké poplatky
 • Globální investování na více než 100 trzích
 • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
 • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×