Live Trading Opcí

Vzdělávání klientů mělo LYNX vždy jako jednu ze svých priorit. V našem archivu naleznete již proběhlé webináře věnující se obchodní platformě a její nastavení, ale i různým instrumentům jako akcie, ETF, futures, forex nebo opce. Právě poslednímu z uvedených nástrojů byl věnovaný Opční seriál, ve kterém se probírala základní teorie. Protože problémy nastávají, když se setká teorie s praxí, rozhodli jsme se ukázat, jak získané poznatky přetavit do praxe.

Nejlepší investice je vzdělání

Jak jsme již zmínili výše, klademe důraz na vzdělávání. Proto i primárním cílem modelového portfolia bude ukázat, jak opce obchodovat, jaké různé strategie, úpravy a alternativy je možné použit za daných tržních podmínek.

Samozřejmě, pokud nebudeme ziskoví, tak něco děláme špatně. Porovnávat výkonnost portfolia budeme s indexem SPX (S&P 500). Pokud např. dojde k výraznému poklesu na burze a index SPX klesne o 30% a naše portfolio pouze o 5%, budeme to považovat za dobrý výsledek. Nebudeme se věnovat krátkodobým obchodů či intradennímu obchodování, ale budou to spíše střednědobé a dlouhodobé obchody. Vhodné jsou tedy i pro investory, kteří se přes den věnují své práci nebo podnikání. Zisk budeme cílit na 10 až 15% ročně, což je konzervativní přístup.

Jaké opční strategie budeme obchodovat?

  • Tržně neutrální strategie jako Butterfly/Iron Butterfly, Iron Condor zejména na indexu SPX. Většinu času se indexy pohybují v určitém rozpětí, proto se budeme snažit těžit z časové hodnoty opcí
  • Směrové strategie jako Covered Call, vertikální spready
  • Krátkodobé strategie na ETN založené na volatilitě. Pokladem budou hlavně VXX, UVXY a SVXY, jejichž cena je odvislá od vývoje indexu volatility VIX, resp. na něj navázaných futures kontraktů
  • Alternativní strategie k dlouhodobě drženým akciím, např. nákup call opce. Ukážeme si strategie, které v porovnání s držením akcií přináší velice podobný potenciál zisků, ale za výrazně menšího rizika a nákladů na obchod
  • Zajišťovací obchody, např. nákup put opce na akcie/index, pokud chceme nadále držet akciový titul, ale se obáváme dočasného poklesu ceny akcií nebo korekce na trhu.

V prvním webináři živého opčního portfolia jsme vstoupili na indexu SPX do tržně neutrální pozice – Butterfly se střednědobou expirací v dubnu.

Butterfly SPX duben 2017

Butterfly SPX duben 2017

Index SPX je momentálně blízko svých maxim. Pokud nebude na trzích žádná aktivita, časový rozpad a snížení volatility nám přinese zisk. V případě, že dojde k výraznějším pohybům směrem nahoru nebo dolů, bude nutné pozici upravit. Maximální riziko při expiraci opcí je necelých 900 USD, nicméně ani pokles indexu o 5% nezpůsobí větší problém.

Druhá otevřená pozice je směrová, kde se pokoušíme o alternativní investici do akcií Apple.

Nákup call opce AAPL

Nakoupili jsme dlouhodobou call opci s expirací v lednu 2018. Pokud cena akcií výrazně poroste, bude se zvyšovat i zisk z nakoupené opce. Výhoda oproti akciím je ta, že investice do opce je pouze ve výši 1 000 USD. Pokud bychom chtěli nakoupit akcie Apple, tak by výše investice byla téměř 13 000 USD (100 ks akcií po 128,87 USD). Na druhé straně, nevýhodou je časová hodnota nakoupené opce, což znamená, že pokud cena akcií Apple do ledna 2018 nevzroste, vznikne nám ztráta. Abychom se vyhnuli takové ztrátě, přidali jsme k nakoupené dlouhodobé opci i prodej Iron Condor s expirací v dubnu 2017.

Prodej Iron Condor na AAPL

U této strategie platí, že pokud se cena podkladu nezmění, budeme mít zisk. Kombinací těchto dvou strategií vzniká situace, kdy se nárůst ceny akcií projeví v zisku nakoupené opce. Jestli se cena nezmění do dubna, ztráta z call opce bude kompenzována ziskem z Iron Condor. Maximální ztráta tohoto spreadu je 220 USD.

Graf zisku kombinace nákup call opce a prodej Iron Condor na AAPL.

V závislosti na vývoji ceny podkladu budeme pozici upravovat. Maximální ztráta z celé pozice je 1 300 USD, tj. zhruba 10% v porovnaní s nákupem akcií a neomezeným potenciálem zisku.

Pokud chcete sledovat jaké úpravy budou u obou strategií spolu se živým komentářem, přihlaste se na další webinář Live Trading Opcí.

 

Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×