4 nejlepší ropné akcie roku 2020

Nejlepší ropné akcie v roce 2019Obchod s ropou je v současné době opět trochu hrbolatý. Poté, co americko-čínský konflikt po určitou dobu zasáhl cenu ropy, eskalující konflikt v Íránu způsobil částečné oživení. Všemu zasadila úder současná koronavirová krize, která způsobila pád nejen akciových trhů, ale i ropného trhu.

Pro investory by stále relativně levná cenová hladina ropy mohla nabídnout dlouhodobé možnosti vstupu pro vybrané ropné akcie.

Ropné akcie jsou populární mezi investory i intradenními obchodníky kvůli vysoké volatilitě. Velké množství produkované ropy způsobilo prudký pokles ceny ropy.

V tomto článku naleznete 4 nejlepší ropné akcie, které mohou těžit z nárůstu ceny černého zlata.

Nejlepší ropné akcie

Co je komoditní ropa a jak se dělí?

Když mluvíme o komoditní ropě, která se obchoduje na finančních trzích, rozlišujeme dva typy. Nejoblíbenější a také nejobchodovanější ropou na světě je americká ropa zvaná WTI. Světlá lehká ropa zvaná též originálně Light Sweet Crude Oil (WTI) je široce používána v amerických rafinériích a je považována za jeden z nejdůležitějších ukazatelů cen ropy.

Aktuální cena ropy na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (CL) na surovou ropu Light Sweet Crude Oil (WTI). Cena: 16.23 USD za barel, ke dni 24.4.2020. Zdroj: LYNX Trading.

Dalším důležitým typem ropy je ropa brent. Tento druh ropy je důležitým měřítkem pro ropu v Evropě, Africe a na Středním východě. Název je odvozen od ropného pole Brent v Severním moři.

Aktuální cena ropy Brent na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (BZ). Cena: 21.13 USD za barel, ke dni 24.4.2020. Zdroj: LYNX Trading. Tento futures lze nalézt v obchodní platformě LYNX TWS pod názvem Brent Crude Oil (ticker: BZ).

3 hlavní odvětví v ropném a plynárenském průmyslu

U akcií souvisejících s ropou rychle pomyslíte na společnosti, které se aktivně zabývají produkcí ropy. To je samozřejmě pravda, ale ropné odvětví zahrnuje mnohem více činností. Zvažte například rafinaci ropy, distributory ropy nebo společností přepravující fosilní paliva.

Různé činnosti v ropném a plynárenském průmyslu jsou obecně rozděleny do 3 hlavních odvětví: upstream, midstream a downstream.

Upstream: průzkum a produkce

Upstream sektor se zaměřuje na průzkum a produkci (E&P). Společnosti působící v tomto odvětví se zabývají alokací a těžbou ropy a zemního plynu. Analýza výsledků geologických a seismických průzkumů určuje, kde se nacházejí podzemní ložiska ropy a zemního plynu.

Specializované společnosti, například Fugro & Petroleum Geo-Services, se zabývají pouze hledáním vhodných míst pro otevření nových vrtů. Tyto společnosti shromažďují údaje z mořského a zemského povrchu a na základě toho poskytují data o poloze nových ložisek.

Po alokaci nového ložiska ropy nebo zemního plynu se v časovém horizontu několika měsíců až let surovina v dané lokalitě začne těžit. Mnoho společností, jako je Saudi Aramco, Royal Dutch Shell a Sinopec těží ropu z půdy vrtáním a následným čerpáním kapaliny. Ropné ložiska se nacházejí jak na souši, tak ve vodě. Dalším typem je břidlicová ropa, která se extrahuje z břidlice, což je druh jílového kamene.

V tomto odvětví jsou však také společnosti, které poskytují pouze technické produkty a služby pro těžbu ropy a zemního plynu. Příklady společností v tomto odvětví jsou: Schlumberger, Baker Hughes a Halliburton Company.

Midstream: doprava a skladování

Midstream se zabývá zpracováním, přepravou a skladováním ropy a zemního plynu po těžbě. Toto odvětví tvoří důležité spojení mezi předcházejícím a navazujícím sektorem. Společnosti působící v této oblasti sbírají surový materiál a dopravují ho do rafinérií prostřednictvím potrubí, kamionů, nákladních lodí, tankerů a nákladních vlaků.

Příklady společností, které jsou v tomto procesu aktivní, jsou Scorpio Tankers & Enbridge Inc.

Downstream: příprava a použití

Následné odvětví se zaměřuje na rafinaci ropy a zpracování / čištění zemního plynu. Do tohoto odvětví spadají také společnosti, které se zabývají prodejem a distribucí různých konečných produktů. Mezi konečné produkty patří například benzín, nafta, letecký benzín, petrolej, plasty, maziva, asfalt a podobně.

Příklady společností v tomto odvětví jsou Marathon Petroleum, Valero Energy, Exxon Mobil & Phillips 66.

Integrovaná ropná společnost

Integrovaná ropná společnost

Existují také společnosti, které se zabývají téměř všemi aspekty ropného a plynárenského průmyslu. Integrovaná ropná společnost organizuje své činnosti, a to jak upstream, mindstream, tak downstream. Tyto společnosti pokrývají téměř celý řetězec od alokace až po distribuci ropy a zemního plynu.

Příkladem jsou BP, ExxonMobil nebo Royal Dutch Shell. Většinu těchto společností veřejnost zná, protože spravuje benzinové stanice podél dálnic a silnic.

Obchodní spor mezi USA a Čínou má negativní vliv na cenu ropy

Po prudkém poklesu hodnoty ze 110 USD za barel v roce 2014 na 30 USD za barel v roce 2016, prošla ropa brent silnou korekcí, během které se cena vzrostla o více než 150 % na cenu 85 USD.

Ropa West Texas Intermediate (WTI) se na podzim roku 2018 zdvojnásobila na více než 75 USD za barel. Po prudkém zpomalení na konci roku 2018 se ropa opět ocitla pod silným tlakem.

Obchodní spor mezi USA a Čínou neustále eskaluje, takže stále více účastníků trhu se obává negativních důsledků pro globální ekonomiku, a tím slábne poptávka po ropě.

Během roku 2019 probíhala eskalace obchodní války mezi USA a Čínou, takže stále více účastníků trhu se obávalo negativních důsledků pro globální ekonomiku, a tím pádem slábnoucí poptávce po ropě.

Začátkem roku 2020 USA a Čína podepsaly první část obchodní dohody a finanční trhy lámají rekordní maxima, tím pádem vyhlídky ohledně poptávky po ropě vypadají velmi pozitivně.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Napětí na Blízkém východě vyvolává nejistotu a obavy z nabídky ropy

Eskalující íránský konflikt způsobil částečné oživení cen. Po sabotáži a útocích na ropné tankery v Hormuzském průlivu posílily USA svou přítomnost vojsk v regionu. Zhruba pětina světové ropy pochází právě z tohoto regionu.

V íránsko-irácké válce od roku 1980 do roku 1988 bylo v Hormuzském průlivu napadeno přibližně 450 lodí.

Sestřelení průzkumného dronu USA, který byl sestřelen Íránem, způsobil silné politické turbulence ze strany USA. Trump okamžitě nařídil sérii protiútoků ze strany USA, které byly na poslední chvíli odvolány. Rostoucí nebezpečí vojenského konfliktu mělo přímý dopad na cenu ropy, která výrazně vzrostla.

Nedávné zabití íránského generála Sulejmáního ze strany USA způsobilo prudké zvýšení cen ropy, které se dostaly na maxima ze září loňského roku. Narůstají tak obavy, že zvýšené napětí na Blízkém východě může zkomplikovat plynulé dodávky ropy na světové trhy.

Narůstají tak obavy, že zvýšené napětí na Blízkém východě může zkomplikovat plynulé dodávky ropy na světové trhy.

Čtěte také: Ropa, komodita pro obchodování na burze

Koronavirus ohrožuje Čínu

Koronavirus ohrožuje svět, ropa padá

Koncem ledna 2020 se v Číně začal šířit nový typ koronaviru, který se poprvé objevil v čínském městě Wu-chan. Počet nakažených případů se v Číně vyšplhal již na více než 80 000. Čínské akciové indexy zareagovaly na tuto negativní událost poměrně razantním propadem.

Cena americké lehké ropy WTI také reagovala poklesem, když za klesla o více než 4 % během jediného týdne. Jakmile dorazila pandemie koronaviru do Evropy, reagovala na to ropa taktéž silným poklesem. Během března 2020 se koroanvirus začal šířit celosvětové a pád ropy tak nabral ještě na větší intenzitě.

Ceny ropy zažily v pondělí ráno 9.3.2020 historický pokles, a to až o 34 %, což odpovídalo ceně $27,34 za barel. Tento pokles byl vyvolán jednak sníženou poptávky, za což můžou z velké části omezení pohybu, zavedená v některých zemích, jako opatření proti šíření koronaviru.

Druhým důvodem poklesu ceny je zvýšení produkce ropy, který vyvolala organizace OPEC jako odplatu Rusku za neakceptování dohody o omezení produkce ropy.

21.4.2020 futures na ropu WTI poprvé ztratily za jediný den veškerou hodnotu a propadly se dokonce do záporných hodnot. Tato bezprecedentní situace podle agentury Reuters podtrhuje chaos, který pandemie nemoci covid-19 způsobuje ve světové ekonomice.

Situace na trhu s ropou zůstává nadále turbulentní. Ceny kontraktů na dodávky ropy v květnu a červnu padají, panují totiž obavy z nedostatečné poptávky v globální ekonomice.

Ceny ropy výrazně vzrostly koncem dubna 2020 (WTI +24 %, Brent +7 %), kdy trh napravil hluboké propady z předchozích dnů.

Důvodem dramatického poklesu cen ropy v posledních týdnech není nic jiného než globální pandemie COVID-19 a zmíněný znatelný převis nabídky nad poptávkou.

Čtete také >> Skvělá příležitost: podhodnocené akcie s vyhlídkou oživení v roce 2020

V následujících týdnech ropa velice pravděpodobně zůstane pod silným tlakem, neboť ekonomikám po celém světě bude trvat zřejmě pořád dlouho, než se vrátí do alespoň rámcově srovnatelného stavu s tím, jak na tom byly na začátku roku 2020.

Většina světových producentů ropy proto bude pravděpodobně nadále silně trpět, neboť aktuální ceny ropy se nacházejí výrazně pod produkčními náklady.

Trump vyvíjí tlak na země OPEC

Americká vláda Donalda Trumpa se chce vyhnout růstu cen ropy, protože rostoucí ceny benzínu snižují disponibilní příjem amerických voličů. V loňském roce se Donald Trump ostře opřel o členy OPEC, jelikož se mu zdála cena ropy příliš vysoká.

Trump také vyhrožoval, že spojeneckým státům, kteří jsou členy OPEC bude v budoucnosti účtovat peníze za vojenskou ochranu.

To, zda by taková ohrožující gesta měla v dlouhodobém horizontu dosáhnout žádoucího efektu, je sporné, protože organizace zemí vyvážejících ropu, která spolu s Ruskem dodává přibližně 40 % světové ropy, nedávno snížila produkci na 5leté minimum.

Jinde se však nabídka rozšiřuje, neboť země, které nejsou členy OPEC, zejména USA, významně rozšiřují svou produkci. Například americká těžba ropy se díky novým těžebním technikám (břidlicový olej, štěpení) v posledních deseti letech více než zdvojnásobila.

Členské státy OPEC

Dlouhodobě dobré vyhlídky na cenu ropy

Celkově by poptávka po ropě měla v následujících letech vzrůst i přes nynější nepříznivé vlivy (OPEC, koronavirus). Především rostoucí průmyslové státy jako Čína, Indie nebo Brazílie jsou zodpovědné za rostoucí poptávku po černém zlatě. Ropa bezesporu v nejbližších letech zůstane nejvýznamnější komoditou na světovém trhu.

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o komoditách? Sledujte články věnované tématu komodit

Nejen vysoké ceny ropy zvyšují zisk ropných společností. Masivní snížení nákladů v důsledku poklesu cen ropy v roce 2016 také přispěly k vynikajícímu zisku energetických gigantů.

Podle společnosti Morgan Stanley pět největších ropných společností Exxon Mobil, Chevron, BP, Shell a Total snížilo kapitálové výdaje o 40 % a snížilo provozní náklady v průměru o 20 %.

To nyní zvyšuje volný peněžní tok, takže ropný průmysl jako celek nyní prožívá zlaté období. Není divu, že společnosti jako BP a Royal Dutch Shell hýčkají své akcionáře zpětným odkupem akcií a vysokými dividendovými výnosy.  V následujícím textu Vám představíme 4 nejlepší ropné akcie v roce 2020.

Investice do ropných akcií

Do ropy se samozřejmě dá investovat i jinými způsoby – například skrze futures či ETF. Nicméně investice do akcií silných ropných společností, které často vyplácejí vysoké dividendy, je velmi vhodným způsobem. Některé akcie ropných společností jsou méně citlivé na pohyby cen ropy, a proto je lze zařadit mezi defenzivní akcie.

Podrobnou analýzou společnosti můžete investovat do konkrétní činnosti v ropném odvětví. Můžete si například vybrat producenty ropy, nebo dát přednost společnosti, která zajišťuje přepravu ropy a zemního plynu.

Jaké jsou nejlepší ropné akcie v roce 2020?

Vzhledem k relativně vysoké volatilitě ceny ropy často dochází k velkým cenovým pohybům ropných akcií. V posledních letech ropné společnosti utrpěly značné rány v důsledku prudkého poklesu cen ropy a tvrdé konkurence.

Existuje několik způsobů, jak mohou investoři těžit z vyšších cen černého zlata: ropné fondy, ropné ETF, opce, warranty, futures nebo certifikáty. Nejlepší volbou je však nakoupit 2 nebo 3 silné ropné akcie, které těží z dobré situace a ropném trhu.

Následující čtyři vybrané ropné společnosti mají v roce 2020 velký potenciál k tomu, aby patřily mezi vítězné tituly:

1. Akcie Royal Dutch Shell (RDSA)

Royal Dutch Shell (Symbol: RDSA – ISIN: GB00B03MM408 – měna: EUR) je jednou z největších energetických společností na světě v odvětví ropy a plynu. Shell se podílí na výzkumných a vývojových projektech ve více než 70 státech a je jedním z největších distributorů paliv a maziv na světě.

Royal Dutch Shell je po mnoho desetiletí jedním z favoritů na akciových trzích zejména díky atraktivní a udržitelné dividendě. Dividenda společnosti nebyla od roku 1943 nikdy snížena ani převedena. V současné době společnost vyplácí dividendy ve výši 0,47 USD na čtvrtletní bázi, což je 1,88 USD za rok. Dividendový výnos je 7 %. Nicméně dividenda není dlouhodobě udržitelná v důsledku nízkých cen ropy. Shell ovšem v minulosti prokázala, že má dostatečné rezervy a postupy, aby byla dividenda stabilně vyplácena.

Akcie Shell si v posledních letech ve srovnání s konkurencí vedly dobře. Shell těží z globálního rozsahu svých činností, zatímco mnoho konkurentů se zaměřilo například výhradně na Spojené státy americké.  Vzhledem k mnoha investicím se v USA momentálně nachází obrovské zásoby ropy a plynu, což tlačí dolů ceny a marže mnoha producentů ropy. Některé společnosti, jako je Exxon Mobil, mají mnoho rafinérií a chemických závodů, zatímco společnost Shell se více zaměřuje na maloobchodní distribuce ropy a zemního plynu prostřednictvím čerpacích stanic.

V roce 2016 navíc společnost koupila britského producenta plynu BG Group za 47 miliard GBP.

Poslední 2 roky byly pro společnost excelentní. Po zdvojnásobení zisku v roce 2017 vzrostly tržby v roce 2018 o dalších 80 % z 13 miliard na 23,4 miliardy USD. Zisk na akcii vzrostl z 1,56 na 2,80 USD. Tržby také vzrostly o 27 % na 388 miliard USD z 305 miliard USD před rokem.

Nynější pád akcií díky vlivům jako OPEC a koronavirus stáhly cenu akcií během jediného měsíce o více než 60 %. Ceny akcií se nyní opět vzpamatovávají a rostou nahoru.

Graf akcie Royal Dutch Shell. Zdroj: LYNX Trading.
Zjistěte více informací o akcii Royal Dutch Shell

Skutečnost, že cena ropy v posledních dvou letech prudce vzrostla, byla jednoznačně přínosem pro britsko-holandskou ropnou a plynárenskou společnost.

Při pohledu na zisk na akcii u společnosti Shell vidíme, že zisk 2,33 USD je dostatečný k výplatě dividendy 1,88 USD ročně. Rozvaha společnosti Shell stále vypadá docela silně a v současné době za akcii platíte zhruba desetinásobek zisku. Částečně kvůli snížení volné hotovosti se společnosti Shell v posledních letech podařilo snížit svůj dluh na 61,9 miliardy USD a čistý dluh činí 43,4 miliardy USD. Pro společnost s tržní hodnotou 220,3 miliardy USD je toto snadno udržitelné zadlužení. Úvěrové agentury tedy společnosti přisuzují velmi vysoký rating.

Pozitivní vývoj bude pravděpodobně pokračovat. Díky několika zahájeným projektům v letošním i příštím roce by měl peněžní tok v letech 2018 až 2020 vzrůst nejméně o dalších 5 miliard USD. Analytici očekávají v běžném roce nárůst zisku o 8 %. Podíl vlastního kapitálu je nyní více než 50 %.

Největší evropská ropná společnost vyplácí dividendu nepřetržitě od roku 1945 a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl změnit.

Největší evropská ropná společnost navíc realizuje od roku 2017 rozsáhlý program odkupu akcií ve výši 25 miliard USD, který by měl být v roce 2020 ukončen.

Akcie je relativně dobře chráněna proti cenovým výkyvům silnou bilancí, spolehlivě vysokou dividendou a enormním programem zpětného odkupu akcií.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

2. Akcie Scorpio Tankers (STNG)

Společnost Scorpio Tankers (Symbol: STNG – ISIN: MHY7542C1306 – měna: USD) je aktivní v midstream odvětví. Scorpio Tankers vlastní lodě pro přepravu ropných produktů. Společnost má dokonce největší a nejmodernější flotilu tankerů na světě. V posledních letech lodní doprava nezažívala nejlepší časy, nicméně nyní je velký prostor pro zotavení.

Věk aktivních lodí na světě prudce vzrostl a staré lodě budou muset být v dohledné době nahrazeny novými. Nová nařízení IMO 2020 ohledně emisí mohou být navíc katalyzátorem vyšších sazeb a úprava a následný převod starých lodí se nemusí vyplatit.

Současně stále roste poptávka po přepravě prostřednictvím tankerů, zejména kvůli většímu vývozu z USA. Zdá se však, že výroba nových tankerů neroste. V důsledku toho je patrné, že sazby jsou letos mnohem vyšší než v roce 2018. Další zvýšení sazeb může prospět ziskovosti Scorpio.

Graf akcie Scorpio Tankers. Zdroj: LYNX Trading.
Zjistěte více informací o akcii Scorpio Tankers.

Cena akcií Scorpio Tankers prorazila z klesajícího trendu na začátku tohoto roku. Poté trend prolomil silnou resistenci na ceně 31 USD, což nadále zlepšilo technický obraz.

Po projevení vlivů z posledních jednání OPEC a současné pandemie koronaviru avšak cena akcií klesla o více než 50 %. Nyní ale opět ceny rostou nahoru.

3. Akcie ConocoPhillips (COP)

Třetí největší americká ropná společnost ConocoPhillips (Symbol: COP – ISIN: US20825C1045 – měna: USD) se sídlem v Houstonu v Texasu se zaměřuje výhradně na průzkum a těžbu ropy.

ConocoPhillips se velmi těžko vypořádala s kolapsem cen ropy od roku 2014. Drastické snížení nákladů, odprodej a snížení dividend byly jediným způsobem, jak byla společnost schopná v krátkodobém horizontu přežít. Úsporná opatření mezitím přinášejí ovoce, což tlačí čisté výrobní náklady na barel až na 35 USD.

Obnovený růst cen ropy se postará o to, aby se společnost vrátila zpět. Mezitím je ConocoPhillips rentabilní i při ceně ropy 50 USD a od druhého čtvrtletí roku 2017 zisky pomalu rostou.

Na konci roku 2017 vydala společnost, která má v současné době na burze hodnotu zhruba 69 miliard USD, tříletý obchodní plán. Americká nadnárodní ropná společnost chce po konsolidaci opět mírně růst a investovat zhruba 5,5 miliardy USD ročně.

Cílem je dosáhnout ročního zvýšení výroby o 5 %, zatímco peněžní tok by měl zároveň vzrůst nejméně o 10 %.

Graf akcie ConocoPhillips. Zdroj: LYNX Trading.
Zjistěte více informací o akcii ConocoPhillips.

Dokud bude cena ropy minimálně 50 USD, chce společnost odkoupit své vlastní akcie v hodnotě 1,5 až 2 miliardy dolarů ročně a snížit dluh o 5 miliard USD ročně. Celkově je cílem společnosti každoročně vrátit 20 % až 30 % svého volného peněžního toku akcionářům.

Ve fiskálním roce 2018 dosáhla společnost tržeb ve výši 6,3 mld. USD. Stejně jako u ostatních ropných společností přispělo snížení nákladů i růst cen ropy od roku 2016 k výraznému zlepšení výkonnosti.

Energetická společnost svým akcionářům od začátku roku 2019 vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0,305 USD, což meziročně zvyšuje její výplatu o 7 %. Pokud se však podnikání bude i nadále vyvíjet pozitivně, dividenda by měla být postupně dále zvyšována.

Tvrdé škrty, na které byla ConocoPhillips nucena přistoupit kvůli krizi cen ropy, osvobodily společnost z nákladové zátěže a opět z ní učinily konkurenčního hráče. Společnost by nyní měla mít nepoměrný prospěch z rostoucích cen ropy. Rovněž Conoco Phillips vykázala silná výrobní čísla a posílila své portfolio vstupem do nových partnerství na Aljašce, což je území s obrovským potenciálem

V současné akcie stojí přibližně desetinásobek zisku a dividendový výnos je 3 %.

Současná koronavirová hysterie na trzích a vlivy z posledních jednání OPEC stáhly cenu této akcie stejně jako u jiných ropných titulů o více než 50 %, což představuje jednak varovný signál, ale i mimořádnou příležitost ke vstupu do obchodu. Mnozí investoři již šance využili a ceny akcie stoupají nahoru.

LYNX TIP: Sledujte pravidelné akciové analýzy ve vzdělávací a zpravodajské sekci zaměřené na akcie

4. Akcie Enbridge (ENB)

Dalším způsobem, jak reagovat na oživení cen ropy, je nákup akcií ve společnostech přepravujících surovinu, jako je společnost Enbridge (Symbol: ENB – ISIN: CA29250N1050 – měna: USD), která je jednou z největších ropovodních společností v Severní Americe.

Společnost provozuje rozsáhlou plynovodní síť, která přepravuje ropu a zemní plyn na území USA a Kanady. Společnost vlastní nejdelší přepravní systém ropy a kapalných uhlovodíků v Severní Americe.

Enbridge není prakticky ovlivněna změnou cen komodit, jelikož většinu svých peněz vydělávají přepravou energie. Delší období nízkých cen energie může samozřejmě snížit objem produkce ropy a plynu, což v konečném důsledku znamená nižší objemy a nižší příjmy pro dopravce, jako je Enbridge.

Riziko je však omezené vzhledem ke stále vyšší spotřebě energie v naší společnosti. Společnost přepravuje také zemní plyn, což diverzifikuje rizika. Ropa může čelit obtížné budoucnosti kvůli rostoucí poptávce po elektrických vozidlech, ale podle odborníků zemní plyn zůstane v příštích desetiletích důležitým zdrojem energie.

Graf akcie Enbridge. Zdroj: LYNX Trading.
Zjistěte více informací o akcii Enbridge.

Rok 2018 byl pro Enbridge velmi dobrý. Společnost dosáhla vrcholu množství přepravovaných komodit. Budoucnost také vypadá optimisticky – Enbridge předpokládá navýšení přepravní kapacity zemního plynu, zejména v severovýchodních Spojených státech. Kromě toho má Enbridge malé portfolio obnovitelných zdrojů energie, které plánuje v průběhu času rozšiřovat.

V roce 2018 bylo prodlouženo 98 % kontraktů, což společnosti zajišťuje poměrně stabilní cash flow. Enbridge provozuje obchodní model s relativně nízkým rizikem a silnou a spolehlivou zákaznickou základnu.

Akcie se v současné době obchodují s přibližně na 20násobku zisku a poskytují dividendový výnos 6 %. Očekáváme, že tato dividenda bude udržitelná, protože společnosti Enbridge se podařilo zvyšovat její dividendu po dobu 22 po sobě následujících let, a to navzdory mnohonásobným recesím a klesajícím cenám energie.

 

Čtěte také >> Investice do zlata – nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2020

Obchodování ropných akcií

LYNX nabízí obchodování s ropnými akciemi přímo na domácích burzách. Můžete těžit z vysokého objemu obchodování a z úzkého spreadu.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Cena ropy v roce 2021: Vše, co musíte o černém zlatu vědět!

✅ Jaká je aktuální cena ropy? Bude růst nadále pokračovat? Jaký je dopad pandemie na vývoj ceny ropy? Technická analýza grafu s ropou jen pro vás!

Číst dále

Investice do zlata: 4 nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2021!

✅ Zlatá horečka je tady! Jaký je aktuální vývoj ceny zlata? Jak investovat do zlata v roce 2021? 4 tipy na nejlepší zlaté akcie jen pro vás! ✅

Číst dále

Do jakých nerostných surovin investovat v roce 2020?

Jak profitovat z rostoucích cen komodit v roce 2020? Které nerostné suroviny jsou nejvýkonnější investicí? Zjistěte, jak investovat do komodit v 2020.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05