Zisk a negativní cena spreadu

U komoditních spreadů se do pozice vstupuje zadáním pokynu, kde se jeden futures kontrakt nakupuje a druhý prodává. Není přitom důležitá samotná cena futures kontraktů, ale rozdíl těchto cen. Zisk/ztráta se přitom vytváří v důsledku změny rozdílu těchto dvou cen. Je šest variand změny cen, které si ukážeme na spreadu kukuřice CU16-CZ16, kde se CU16 nakoupí a CZ16 prodá.

CZ16 roste CZ16 roste
CU16 roste Zisk; CU16 roste více než CZ16 Zisk
CU16 roste Ztráta; CU16 roste méně než CZ16 x
CU16 klesá x Zisk; CU16 klesá méně než CZ16
CU16 klesá Ztráta Strata, CU16 klesá více než CZ16

 

Základní zobrazení spreadů je ve formátu, kdy se nejprve udává kontrakt s bližší expirací a poté kontrak se vzdálenější expirací. Běžným jevem je, že cen kupovaného kontraktu je nižší nežli cena prodávaného kontraktu a proto je cena záporná. U spreadu CU16-CZ16 je cena zářiového kontraktu CU16 379,5 a u prosincového kontraktu CZ16 385,5. Jelikož se ale zářiový kontrakt nakupuje a prosincový prodává, cena spreadu je -6.

Z grafu výše je zřejmé, že se podle sezónosti (barevné linie) očekává pokles hodnoty spreadu, proto budeme uvažovat o prodeji. Máme tedy spread s negativní cenou, který budeme prodávat. Pro mnoho investorů to může být matoucí. Pro zisk totiž potřebujeme, aby hodnota spreadu nadále klesala, tj. Aby šla níže než -6. A právě zde dochází k chybám. Velmi často investor namísto hodnoty nižší než -6, zadá pro profit target limitní cenu vyšší a jeho pozice je okamžitě uzavřena. Např. Investo uvažuje o výstupu se ziskem 4 bodů, ale namísto nákupního limitního pokynu s cenou -10 zadá -2. Limitní cena představuje maximální cenu, kterou je investor ochotný zaplatit. Když je jeho limitní cena -2, ale na trhu je cena -6, znamená to, že může nakoupit laciněji nežli -2 a proto se vyplní jeho pokyn okamžitě za -6.

Pokud má investor v portfoliu více spreadů, nakoupené i prodané, s kladnou i zápornou hodnotou, snižuje se jeho aktuální přehled o spreadech, ale hlavně se zvyšuje pravděpodobnost chybného zadání pokynu. Proto většina spreadových obchodníků vždy zadává spready tak, že první noha se nakupuje a druhá se prodává a taktéž vždy vstupují nákupem a vystupují z pozice prodejem. U výše uvedeného spreadu by to znamenalo, že namísto prodeje CU16-CZ16 za -6 by došlo k nákupu CZ16-CU16 za +6.

Obchodujte Futures s LYNX

LYNX zajišťuje nákup a prodej futures za extrémně výhodných podmínek s podporou špičkových nástrojů. Přístup na trhy po celém světě zahrnuje obchodování futures na indexy jako e-mini S&P (ES), Dow Jones (YM), Nasdaq (NQ), DAX (FDAX) a další.

DAX futures
Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×