Zisk a negativní cena spreadu

U komoditních spreadů se do pozice vstupuje zadáním pokynu, kde se jeden futures kontrakt nakupuje a druhý prodává. Není přitom důležitá samotná cena futures kontraktů, ale rozdíl těchto cen. Zisk/ztráta se přitom vytváří v důsledku změny rozdílu těchto dvou cen. Je šest variand změny cen, které si ukážeme na spreadu kukuřice CU16-CZ16, kde se CU16 nakoupí a CZ16 prodá.

CZ16 roste CZ16 roste
CU16 roste Zisk; CU16 roste více než CZ16 Zisk
CU16 roste Ztráta; CU16 roste méně než CZ16 x
CU16 klesá x Zisk; CU16 klesá méně než CZ16
CU16 klesá Ztráta Strata, CU16 klesá více než CZ16

 

Základní zobrazení spreadů je ve formátu, kdy se nejprve udává kontrakt s bližší expirací a poté kontrak se vzdálenější expirací. Běžným jevem je, že cen kupovaného kontraktu je nižší nežli cena prodávaného kontraktu a proto je cena záporná. U spreadu CU16-CZ16 je cena zářiového kontraktu CU16 379,5 a u prosincového kontraktu CZ16 385,5. Jelikož se ale zářiový kontrakt nakupuje a prosincový prodává, cena spreadu je -6.

Z grafu výše je zřejmé, že se podle sezónosti (barevné linie) očekává pokles hodnoty spreadu, proto budeme uvažovat o prodeji. Máme tedy spread s negativní cenou, který budeme prodávat. Pro mnoho investorů to může být matoucí. Pro zisk totiž potřebujeme, aby hodnota spreadu nadále klesala, tj. Aby šla níže než -6. A právě zde dochází k chybám. Velmi často investor namísto hodnoty nižší než -6, zadá pro profit target limitní cenu vyšší a jeho pozice je okamžitě uzavřena. Např. Investo uvažuje o výstupu se ziskem 4 bodů, ale namísto nákupního limitního pokynu s cenou -10 zadá -2. Limitní cena představuje maximální cenu, kterou je investor ochotný zaplatit. Když je jeho limitní cena -2, ale na trhu je cena -6, znamená to, že může nakoupit laciněji nežli -2 a proto se vyplní jeho pokyn okamžitě za -6.

Pokud má investor v portfoliu více spreadů, nakoupené i prodané, s kladnou i zápornou hodnotou, snižuje se jeho aktuální přehled o spreadech, ale hlavně se zvyšuje pravděpodobnost chybného zadání pokynu. Proto většina spreadových obchodníků vždy zadává spready tak, že první noha se nakupuje a druhá se prodává a taktéž vždy vstupují nákupem a vystupují z pozice prodejem. U výše uvedeného spreadu by to znamenalo, že namísto prodeje CU16-CZ16 za -6 by došlo k nákupu CZ16-CU16 za +6.

Obchodujte Futures s LYNX

LYNX zajišťuje nákup a prodej futures za extrémně výhodných podmínek s podporou špičkových nástrojů. Přístup na trhy po celém světě zahrnuje obchodování futures na indexy jako e-mini S&P (ES), Dow Jones (YM), Nasdaq (NQ), DAX (FDAX) a další.

DAX futures
Gabriel Jurčák

Gabriel Jurčák

Autorem je Gabriel Jurčák. Finančním trhům se začal věnovat v roce 2003. Intradenní obchodování vyměnil v roce 2008 za poziční obchodování opčních spreadů a komoditních spreadů. Zaměřuje se na technickou analýzu, price action a využití statistiky v obchodování. Kontaktovat jej můžete na g.jurcak@lynxbroker.cz.  

Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje náš Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05