Nejlepší dluhopisové fondy roku 2024

Autor: Tomáš Stráník

V tomto článku:

Nejlepší dluhopisové fondy
Dluhopisové fondy, někdy označované také jako penzijní, jsou investiční fondy, které investují výhradně do dluhopisů. V důsledku výplaty úroků z dluhopisů a obchodování s drženými cennými papíry se zvyšuje hodnota penzijních fondů.

Pokud však nechcete investovat přímo do penzijních fondů, existuje také možnost obchodovat s dluhopisovými fondy pomocí ETF, o nichž se budeme podrobněji zabývat v tomto článku. Nejprve se však podívejme na samotný pojem dluhopis. Pokud hledáte brokera pro obchodování ETF, klikněte zde.

Klesající úrokové sazby jsou pro dluhopisové investory přínosné

Po celá léta jsou investice do dluhopisů převážně ztrátovou záležitostí, zejména když se podíváme na skutečné úrokové sazby (výnos dluhopisů snížený o inflaci).

Dluhopisy: když zpomalí růst, dluhopisoví investoři jsou šťastní

Existuje několik důvodů. Především během období nízkého růstu nebo recese klesne inflace, protože ti, kteří chtějí něco prodat v negativním tržním prostředí, jsou nuceni snižovat ceny. To znamená, že reálná úroková sazba je tímto vývojem podporována, protože čím nižší je míra inflace, tím větší část úrokového výnosu vám jako investorovi zůstane.

Čistý úrokový výnos je však pouze jednou stranou mince. Mnoho investorů, kteří přemýšlejí o dluhopisové investici a odmítají ji kvůli nízké či dokonce záporné úrokové sazbě zapomínají na faktor cenových zisků.

Dluhopisové fondy: Nepodceňujte faktor zisku z nárůstu ceny

Při investování do dluhopisů hrají při potenciálních výnosech roli 2 důležité elementy – stejně jako u akcií. V případě akcií se jedná o cenu a dividendu. U dluhopisů se jedná o úrokový kupón (neboli nominální úrokovou sazbu). Druhým faktorem je tržní cena daného dluhopisu, která hraje rozhodující roli. A tato cena roste, když klíčové úrokové sazby a výnosy klesají.

Cena dluhopisu a výnos se vzájemně pohybují opačným směrem. Pokud výnos z dluhopisů klesne, cena stávajících dluhopisů se zvýší. Tento fakt vychází ze skutečnosti, že nominální úroková sazba dluhopisu je fixní. Podívejme se na následující ukázkový graf:

Dluhopisový fond
Ukázka ceny a výnosu u pětiletého (nahoře) a desetiletého (dole) dluhopisu.

Výše máme výtěžek z pětiletých dluhopisů. Níže vidíte vývoj cen desetiletého federálního dluhopisu. Byl však vydán již v roce 2014 a nyní zbývá pět let, dokud platnost dluhopisu neskončí. Po celé období platí federální vláda jako dlužník investorovi roční úrokovou sazbu ve výši jednoho procenta.

Stávající dluhopisy se přizpůsobují úrovni obecných úrokových sazeb. Pokud by náš vzorový dluhopis s pětiletým zbytkovým termínem každý rok vyprodukoval jednoprocentní úrok, zatímco obecná úroveň výnosů by během těchto pěti let byla záporná (-0,86 %), pak by všichni chtěli tento dluhopis koupit, protože to z něho plyne mnohem větší zisk.

Pokud je po daném dluhopisu vysoká poptávka, cena stoupá. A když se cena dluhopisu zvýší, úroková sazba pro ty, kteří chtějí dluhopis koupit během doby jeho trvání, je nižší. V období klesajících výnosů rostou ceny dluhopisů.

A to zase znamená, že pokud by úrokové sazby obecně klesaly kvůli slabé ekonomice, dluhopisy by nyní měly vyšší výnosy než během půl roku, jednoho roku nebo možná dokonce dvou let, za předpokladu, že toto období ekonomické slabosti bude pokračovat a centrální banky budou nuceny vydávat nové peníze a / nebo snížit klíčové úrokové sazby.

Proto, kdykoli výnosy z dluhopisového trhu poklesnou, existuje zajímavá příležitost ke koupi dluhopisů. Na základě prvního grafu jsme viděli, že v USA existují výrazně vyšší úrokové sazby. A v Evropě jsou rozdíly jen malé. Podívejme se na srovnání výnosů desetiletých dluhopisů v USA, Itálii a Německu:

Dluhopisový fond
V USA (červeně) a Itálii (zeleně) jsou výnosy desetiletých dluhopisů mnohem vyšší, 1,6 (USA) a 1,5 (Itálie). V Německu (červeně) je však návratnost -0,65 % drasticky záporná.

Měnové riziko faktoru a riziko selhání

Mimo eurozónu existuje měnové riziko. Pokud investujete do amerických dluhopisů a hodnota amerického dolaru oslabí vůči euru, může se stát, že vyšší úroková sazba bude potlačená ztrátou v důsledku měnového rizika. Tento scénář vám dokonce může přinést ztrátu, pokud dolar z nějakého důvodu silně oslabí.

V zásadě platí, že čím vyšší je úroková sazba, tím vyšší je riziko selhání. Může se to projevit prodlením s výplatou úroků nebo dokonce ztrátou celého kapitálu, jelikož dluhopis se stane bezplatným a tudíž bezcenným.

Podívejte se také na aktuální úrokové sazby měn

Faktor běhu času

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je doba trvání dluhopisu. Čím delší je splatnost dluhopisů vložených do vašeho portfolia, tím vyšší je návratnost. To je pochopitelné, protože úrok je principielně poplatek za půjčení peněz. A čím déle nastavíte výpůjční dobu, tím déle je dluhopis aktivní a tím více musí dlužník (zpravidla stát, obec nebo společnost) zaplatit.

Čím delší je doba trvání, tím déle jste nuceni zavázat svůj kapitál na aktuální úroveň výnosu. To vás zajímá, pokud nechcete spekulovat o cenových ziscích, ale chcete dluhopis držet a ponechat si ho do konce období splatnosti. V takovém případě vám nemusí záležet na tom, zda se mezitím cena akcií tohoto dluhopisu na akciovém trhu zvýší nebo sníží.

Nicméně jste nuceni zavázat svůj kapitál na opravdu dlouhý časový horizont. Přičemž během této doby bude teoreticky možné stejné dluhopisy pořídit s mnohem lepšími výnosy. S kratšími časovými horizonty jste samozřejmě mnohem flexibilnější.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

2 nejlepší dluhopisové fondy (ETF)

Nákupem dluhopisových fondů do svého portfolia můžete rozložit své investice podle měnové oblasti, splatnosti a bonity a stále zůstat flexibilní. Výběr je poměrně velký a navíc na trh můžete vstoupit i vystoupit kdykoliv chcete.

A pokud svou investici rozložíte tak, že máte ETF v několika sekcích portfolia, které zase představují portfolio různých dluhopisů, můžete poměrně snadno dosáhnout široké diverzifikace příležitostí a rizik.

iShares Euro Government Bond 20yr Target ETF

Dluhopisový fond iShares Euro Government Bond 20yr Target ETF (Symbol: E20Y – ISIN: IE00BSKRJX20 – měna: EUR) investuje do evropských vládních dluhopisů se splatností deset a více let. Ceny dluhopisů s delší splatností reagují na změny výnosového prostředí mnohem intenzivněji, jak můžete vidět z obrovského výkonu. Většina obratu ETF se odehrává na londýnské burze, kde toto ETF můžete prostřednictvím LYNX obchodovat.

iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF

iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF (Symbol: IEMB – ISIN: IE00B2NPKV68 – měna: USD) může sloužit jako spekulativní položka ve vašem ETF portfoliu. Jedná se o ETF, který investuje do dluhopisů rozvíjejících se trhů vydaných v amerických dolarech.

ETF zahrnuje i méně bezpečné dluhopisy (hodnocení pod investičním stupněm). Kromě obecně vyššího rizika selhání musíte u tohoto ETF zvážit i měnové riziko.

Investice do dluhopisů

Co jsou dluhopisy a jak fungují? Poznejte jaké existují druhy a na co si při jejich výběru dát pozor. Více se dozvíte v našem článku věnovaném investicím do dluhopisů.

Přečtěte si také:

Produktové informace:

iShares € Govt Bond 20yr Target Duration UCITS ETF – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (1. 8. 2023); blackrock.com/cz/individualni-investori/produkty/272122/

PDF: blackrock.com/cz/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-govt-bond-20yr-target-duration-ucits-etf-eur-dist-ie00bskrjx20-cs.pdf

iShares J.P. Morgan $ EM Bond UCITS ETF – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (1. 8. 2023); blackrock.com/cz/individualni-investori/produkty/251824/

PDF: blackrock.com/cz/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-jp-morgan-em-bond-ucits-etf-usd-dist-ie00b2npkv68-cs.pdf

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker