Dluhopisové fondy, někdy označované také jako penzijní, jsou investiční fondy, které investují výhradně do dluhopisů. V důsledku výplaty úroků z dluhopisů a obchodování s drženými cennými papíry se zvyšuje hodnota penzijních fondů.

Pokud však nechcete investovat přímo do penzijních fondů, existuje také možnost obchodovat s dluhopisovými fondy – ETF, o nichž se budeme podrobněji zabývat v tomto článku. Nejprve se však podívejme na samotný pojem dluhopis.

Klesající úrokové sazby jsou pro dluhopisové investory přínosné

Po celá léta jsou investice do dluhopisů převážně ztrátovou záležitostí, zejména když se podíváme na skutečné úrokové sazby (výnos dluhopisů snížený o inflaci).

Dluhopisy: když zpomalí růst, dluhopisoví investoři jsou šťastní

Existuje několik důvodů. Především během období nízkého růstu nebo recese klesne inflace, protože ti, kteří chtějí něco prodat v negativním tržním prostředí, jsou nuceni snižovat ceny. To znamená, že reálná úroková sazba je tímto vývojem podporována, protože čím nižší je míra inflace, tím větší část úrokového výnosu vám jako investorovi zůstane.

Čistý úrokový výnos je však pouze jednou stranou mince. Mnoho investorů, kteří přemýšlejí o dluhopisové investici a odmítají ji kvůli nízké či dokonce záporné úrokové sazbě zapomínají na faktor cenových zisků.

Dluhopisy: Nepodceňujte faktor zisku z nárůstu ceny

Při investování do dluhopisů hrají při potenciálních výnosech roli 2 důležité elementy – stejně jako u akcií. V případě akcií se jedná o cenu a dividendu. U dluhopisů se jedná o úrokový kupón (neboli nominální úrokovou sazbu). Druhým faktorem je tržní cena daného dluhopisu, která hraje rozhodující roli. A tato cena roste, když klíčové úrokové sazby a výnosy klesají.

Cena dluhopisu a výnos se vzájemně pohybují opačným směrem. Pokud výnos z dluhopisů klesne, cena stávajících dluhopisů se zvýší. Tento fakt vychází ze skutečnosti, že nominální úroková sazba dluhopisu je fixní. Podívejme se na následující ukázkový graf:

Dluhopisový fond

Výše máme výtěžek z pětiletých dluhopisů. Níže vidíte vývoj cen desetiletého federálního dluhopisu. Byl však vydán již v roce 2014 a nyní zbývá pět let, dokud platnost dluhopisu neskončí. Po celé období platí federální vláda jako dlužník investorovi roční úrokovou sazbu ve výši jednoho procenta.

Stávající dluhopisy se přizpůsobují úrovni obecných úrokových sazeb. Pokud by náš vzorový dluhopis s pětiletým zbytkovým termínem každý rok vyprodukoval jednoprocentní úrok, zatímco obecná úroveň výnosů by během těchto pěti let byla záporná (-0,86 %), pak by všichni chtěli tento dluhopis koupit, protože to z něho plyne mnohem větší zisk.

Pokud je po daném dluhopisu vysoká poptávka, cena stoupá. A když se cena dluhopisu zvýší, úroková sazba pro ty, kteří chtějí dluhopis koupit během doby jeho trvání, je nižší. V období klesajících výnosů rostou ceny dluhopisů.

A to zase znamená, že pokud by úrokové sazby obecně klesaly kvůli slabé ekonomice, dluhopisy by nyní měly vyšší výnosy než během půl roku, jednoho roku nebo možná dokonce dvou let, za předpokladu, že toto období ekonomické slabosti bude pokračovat a centrální banky budou nuceny vydávat nové peníze a / nebo snížit klíčové úrokové sazby.

Proto, kdykoli výnosy z dluhopisového trhu poklesnou, existuje zajímavá příležitost ke koupi dluhopisů. Na základě prvního grafu jsme viděli, že v USA existují výrazně vyšší úrokové sazby. A v Evropě jsou rozdíly jen malé. Podívejme se na srovnání výnosů desetiletých dluhopisů v USA, Itálii a Německu:

Dluhopisový fond
Graf: V USA (červeně) a Itálii (zeleně) jsou výnosy desetiletých dluhopisů mnohem vyšší, 1,6 (USA) a 1,5 (Itálie). V Německu (červeně) je však návratnost -0,65 % drasticky záporná. V žádném případě však není jasné, kam by v tuto chvíli investovat své peníze z následujících důvodů.

Měnové riziko faktoru a riziko selhání

Mimo eurozónu existuje měnové riziko. Pokud investujete do amerických dluhopisů a hodnota amerického dolaru oslabí vůči euru, může se stát, že vyšší úroková sazba bude potlačená ztrátou v důsledku měnového rizika. Tento scénář vám dokonce může přinést ztrátu, pokud dolar z nějakého důvodu silně oslabí.

V zásadě platí, že čím vyšší je úroková sazba, tím vyšší je riziko selhání. Může se to projevit prodlením s výplatou úroků nebo dokonce ztrátou celého kapitálu, jelikož dluhopis se stane bezplatným a tudíž bezcenným.

Podívejte se také na aktuální úrokové sazby měn

Faktor běhu času

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je doba trvání dluhopisu. Čím delší je splatnost dluhopisů vložených do vašeho portfolia, tím vyšší je návratnost. To je pochopitelné, protože úrok je principielně poplatek za půjčení peněz. A čím déle nastavíte výpůjční dobu, tím déle je dluhopis aktivní a tím více musí dlužník (zpravidla stát, obec nebo společnost) zaplatit.

Čím delší je doba trvání, tím déle jste nuceni zavázat svůj kapitál na aktuální úroveň výnosu. To vás zajímá, pokud nechcete spekulovat o cenových ziscích, ale chcete dluhopis držet a ponechat si ho do konce období splatnosti. V takovém případě vám nemusí záležet na tom, zda se mezitím cena akcií tohoto dluhopisu na akciovém trhu zvýší nebo sníží.

Nicméně jste nuceni zavázat svůj kapitál na opravdu dlouhý časový horizont. Přičemž během této doby bude teoreticky možné stejné dluhopisy pořídit s mnohem lepšími výnosy. S kratšími časovými horizonty jste samozřejmě mnohem flexibilnější.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

4 nejlepší dluhopisové fondy (ETF)

Současná fáze je zajímavá, protože z důvodu koronavirové krize došlo k prudkému poklesu úrokových sazeb. Ačkoli se již neočekává, že se klesající úrokové sazby opět zvýší, jejich pokles znamená cenový nárůst dluhopisů. Nicméně nikdy nelze s jistotou říci, jaká ekonomická situace bude za rok nebo dokonce za 5 či 10 let.

Nákupem dluhopisového fondu do svého portfolia můžete rozložit své investice podle měnové oblasti, splatnosti a bonity a stále zůstat flexibilní. Výběr je poměrně velký a navíc na trh můžete vstoupit i vystoupit kdykoliv chcete.

A pokud svou investici rozložíte tak, že máte ETF v několika sekcích portfolia, které zase představují portfolio různých dluhopisů, můžete poměrně snadno dosáhnout široké diverzifikace příležitostí a rizik. Níže uvedená tabulka ukazuje pět dluhopisových fondů ve velmi odlišných oblastech, které jsou dobře obchodované a občas poskytují zajímavé zisky.

Upravit
Název ETF ISIN Investuje do: Vyplácí dividendy? Měna fondu
Xtrackers Eurozone Government Bond Yield Plus 1-3 ETF LU0925589839 Euro-Bonds 1-3J. kumulativně Euro
iShares Euro Government Bond 20yr Target Duration ETF IE00BSKRJX20 Euro-Bonds 10+J ano/pololetně Euro
UBS ETF (LU) Markit iBoxx EUR Liquid Corporates ETF LU0721553864 €-Corporate Bonds ano/pololetně Euro
iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF IE00B2NPKV68 Emerging Markets ano/měsíčně USD

Xtrackers Eurozone Government Bond Yield 1-3 Plus ETF

Xtrackers Eurozone Government Bond Yield 1-3 Plus ETF (Symbol: XYP1 – ISIN: LU0925589839 – měna: EUR) pokrývá krátkodobé státní dluhopisy eurozóny se splatností v rozmezí od jednoho roku do tří let. Úrokové platby zde nejsou distribuovány, ale reinvestovány.

Tento ETF donedávna nabízel pouze nízký výnos kvůli negativním úrokovým sazbám na dluhopisy s krátkou splatností v mnoha zemích eurozóny. To se však změnilo, jakmile ECB začala aktivně podporovat trhy s dluhopisy v důsledku koronavirové krize.

iShares Euro Government Bond 20yr Target ETF

iShares Euro Government Bond 20yr Target ETF (Symbol: E20Y – ISIN: IE00BSKRJX20 – měna: EUR) investuje do evropských vládních dluhopisů se splatností deset a více let. Ceny dluhopisů s delší splatností reagují na změny výnosového prostředí mnohem intenzivněji, jak můžete vidět z obrovského výkonu. Většina obratu ETF se odehrává na londýnské burze, kde toho ETF můžete prostřednictvím LYNX obchodovat.

Markit iBoxx Liquid Corporates ETF

Čtvrtým ETF v tabulce je Markit iBoxx Liquid Corporates ETF (Symbol: UEFR – ISIN: LU0721553864 – měna: EUR) švýcarské banky UBS. Tento ETF investuje do podnikových dluhopisů eurozóny s různými splatnostmi.

iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF

Pátý ETF z naší tabulky iShares J.P. Morgan USD Emerging Markets Bond ETF (Symbol: IEMB – ISIN: IE00B2NPKV68 – měna: USD) může sloužit jako spekulativní položka ve vašem ETF portfoliu. Jedná se o ETF, který investuje do dluhopisů rozvíjejících se trhů vydaných v amerických dolarech.

ETF zahrnuje i méně bezpečné dluhopisy (hodnocení pod investičním stupněm). Kromě obecně vyššího rizika selhání musíte u tohoto ETF zvážit i měnové riziko.

Obchodování dluhopisových ETF prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart