ETF, známé jako indexové fondy, jsou ideální investiční instrumenty pro investory, kteří nemohou, nebo nechtějí věnovat obchodování příliš mnoho času.

Akcie s vysokými dividendami jsou nesmírně atraktivní pro investory, zejména se střednědobým a dlouhodobým časovým horizontem.

Kombinací obou jsou pak ETF, které se soustředí na akcie s vysokými dividendami. 5 nejznámějších dividendových ETF vám představíme v následujícím článku. Objevte nejlepší indexové fondy a dividendové ETF.

ETF – silný nástroj pro investory

Zkratka ETF znamená Exchange Traded Fund, česky často označovány jako indexové fondy. Jedná se o fondy, které jsou obchodovatelné na burze stejnou formou jako akcie. ETF má vždy specifickou skladbu. To znamená, že je sestaveno z titulů podle určitého “tématu”. Může kopírovat index, zaměřovat se na specifické komodity, nebo například na akcie ekologických společností. Český název indexový fond je tedy poněkud zavádějící, neboď ETF zdaleka nemusí kopírovat pouze určitý index.

Výhodou ETF je jejich okamžitá a trvala obchodovatelnost a velmi nízké poplatky v porovnání s tradičními investičními fondy.

Akcie s vysokými dividendami – stabilní společnosti se zajímavým extra profitem

Akcie s vysokými dividendami představují stabilní, velké společnosti, které po mnoho let generují významné zisky a umožňují investorům podílet se na těchto ziscích vyplácením vysokých dividend. Společnosti jako Daimler, Deutsche Telekom, BMW a E.ON jsou v horní části indexu DAX z hlediska dividendového výnosu (výnos dividend = dividenda / cena akcie).

Obvykle se nejedná o akcie, které by během krátké doby měly potenciál zdvojnásobit cenu. Společnosti s velkým růstovým potenciálem potřebují na svoji expanzi peníze a tudíž zpravidla vyplácejí velmi malé dividendy nebo vůbec žádné.

Akcie s vysokými dividendami se hodí spíše jako dlouhodobá investice. Fungují jako pevný základ pro sestavení investičního portfolia, které nabízí stabilní příjmy na pravidelné bázi.

PRIIP: Dočasné rozhodnutí emitentů, ale ne možnosti

Naše prezentace nejzajímavějších vysokodividendových ETF v současnosti neobsahuje americké produkty, které jsou momentálně nedostupné soukromým investorům v České republice. Důvodem jsou takzvané PRIIP. Pod touto zkratkou se skrývá sousloví Packaged Retail and Insurance-based Investment Products. Jedná se o nařízení EU z konce roku 2014,  které nařizuje, že veškeré “zabalené” investiční produkty musí být poskytovány s jednotnou informací, která objasňuje charakteristiky a rizika daných produktů, aby byla zajištěna potřebná transparentnost pro investora.

Čtěte také >> Jak i nadále obchodovat US ETF?

Od 1. ledna 2018 vstoupilo toto nařízení v platnost. Jelikož američtí emitenti ETF zatím neposkytli informační dokumenty PRIIP, nejsou momentálně obchodovatelné na evropských burzách cenných papírů, dokud nesplní tento požadavek.

To však neznamená, že některé oblasti jako jsou akcie Wall Street nelze získat jako dividendové ETF. Nejedná se o to, co se v těchto ETF obchoduje, ale pouze o jejich emitenty. Příležitosti investorů, vybrat si nejzajímavější cílové oblasti, zůstávají nezměněny.

Top 5 dividendových ETF roku 2020

Naše nejzajímavější dividendové ETF jsem vybrali nejen z hlediska čistého výkonu. Vybrané indexové fondy by také měly vykazovat odpovídající rozmanitost, protože i u dividendových ETF je vhodné rozložit vaše investice do různých hospodářských regionů a stanovit určité priority.

Pokud USA, Evropa nebo Asie rozvíjejí relativní sílu vůči jiným regionům. Dva z pěti zde představených ETF investují v USA, jeden fond se zaměřuje na eurozónu, jeden fond se zaměřuje na rozvíjející se trhy a jeden fond investuje globálně.

Do grafů jsme zahrnuli odpovídající indexy ke každému regionu, abychom ukázali, že silná kombinace ETF a vysokých dividend může přinést značnou výkonnost, pokud se zaměříme na nejlepší dividendové ETF.

Všechny grafy zobrazují období dvou let a mapují vývoj daného ETF, přičemž nebereme v úvahu vyplácení dividend. Dané fondy jsou mapovány na německé burze XETRA a tedy v EUR, přestože základní měnou pro tyto fondy je stále USD.

Pořadí zde uvedených ETF nepředstavuje rating z hlediska jejich předchozího úspěchu ani vyhlídek. Všech 5 ETF je velmi kvalitních, ale nedají se mezi sebou relevantně přímo porovnat kvůli rozdílům v investiční oblasti a rozdílnému přístupu vyplácení dividend.

Jaké jsou tedy nejlepší indexové fondy – dividendové ETF? Níže naleznete 5 nejlepších dividendových ETF pro rok 2020:

5. SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF

S objemem fondu přesahujícím 3,1 miliardy EUR je SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B6YX5D40 – symbol: SPYD – měna: USD) jedním z největších jmen v oblasti dividendových ETF. Čtvrtletně rozděluje své výdělky a na všech německých burzách se obchoduje v eurech.

Tento ETF investuje do akcií kótovaných v S&P Composite Index, jejichž dividendy se za posledních 20 po sobě jdoucích let nepřetržitě zvyšovaly. ETF je samozřejmě k nalezení v platformě LYNX.

SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF

Graf SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF; Zdroj: LYNX

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

4. SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF

SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B5M1WJ87 – symbol: SPYW – měna: EUR) investuje do akcií společností v eurozóně, jejichž dividendy se za posledních 10 po sobě jdoucích let nepřetržitě zvyšovaly. S objemem fondu 1,8 miliardy EUR se jedná o jeden z největších dividendových ETF. Dividendy jsou vypláceny každých 6 měsíců a obchoduje se na všech německých burzách. ETF je samozřejmě k nalezení v platformě LYNX.

Euro Dividend Aristocrats

Graf SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF; Zdroj: www.justetf.com

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o obchodování ETF? Objevte průvodce obchodováním ETF

3. SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF

SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B9CQXS71 – symbol: ZPRG – měna: USD) byl uveden na trh v roce 2013. Můžeme o něm tedy hovořit jako o veteránovi mezi dividendovými ETF.

Objem fondu je necelých 600 milionů EUR, což je pro tuto kategorii ETF relativně velké. Fond investuje do nejlukrativnějších dividendových akcií na světě a své dividendy vyplácí čtvrtletně. Základní měnou ETF je USD, ale na všech německých burzách je obchodovatelný v EUR. ETF je samozřejmě k nalezení v platformě LYNX.

SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF

Graf SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF; Zdroj: www.justetf.com

LYNX TIP: Objevte, jak probíhá zdanění dividend

2. iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF

iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF (ISIN: IE00B14X4T88 – symbol: IAPD – měna: USD) si nevedl v posledních letech příliš přesvědčivě. Ale opět je potřeba vzít v úvahu, že v grafickém znázornění se jedná o samotný pohyb ceny daného dividendového ETF, což neznamená jeho výkon, neboť je potřeba přičíst dividendy. Ty jsou v tomto případě vypláceny čtvrtletně.

Fakt, že asijsko-tichomořský region je momentálně slabší, je důsledek probíhající obchodní války mezi Čínou a USA, která se však podle mnoha analytiků pomalu blíží svému konci. ETF je samozřejmě k nalezení v platformě LYNX.

iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF

Graf iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF; Zdroj: www.justetf.com

1. iShares Emerging Markets Dividend ETF

iShares Emerging Markets Dividend ETF (ISIN: IE00B652H904 – symbol: EUNY – měna: USD) investuje do akcií společností na rozvíjejících se trzích, které byly schopny dlouhodobě stabilně vyplácet své dividendy. Tento ETF si momentálně na rozvíjejících se trzích vede nejlépe. ETF byl založen v roce 2011. Své dividendy distribuuje čtvrtletně.

Graf ukazuje čistě vývoj ceny ETF, aniž by se zohlednilo rozdělení dividend. S distribucí je výkon mnohem lepší, jak můžete vidět v tabulce níže. Totéž platí zde, stejně jako u asijsko-tichomořského ETF: Skutečnost, že tento ETF v současné době nemůže držet krok s těmi, které investují v USA nebo Evropě, má pravděpodobně pouze dočasný charakter. Proto jsme také tento ETF zařadili na náš seznam. Toto ETF je samozřejmě také k nalezení v platformě LYNX.

iShares Emerging Markets Dividend ETF

Graf iShares Emerging Markets Dividend ETF; Zdroj: www.justetf.com

Shrnutí nejlepších dividendových fondů 2020

V následující tabulce jsme pro vás shrnuli prezentované dividendové fondy a jejich charakteristiky.

NázevCílová oblastVelikost fonduDividendyVýkonnost za 1 rokVýkonnost za 3 rokyMěnaTickerISIN
SPDR S&P US Dividend AristocratsUSA3,1 Mld.ano / čtvrtletně17.49%32.85%USDSPYDIE00B6YX5D40
SPDR S&P Euro Dividend AristocratsEU1,83 Mld.ano / kvartálně17.56%32.52%EuroSPYWIE00B5M1WJ87
SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETFGlobální0,59 Mld.ano / čtvrtletně15.20%25.66%USDZPRGIE00B9CQXS71
iShares Asia Pacific DividendAsie0,43 Mld.ano / čtvrtletně13.42%11.45%USDIAPDIE00B14X4T88
iShares Emerging Markets Dividend ETFRozvíjející se trhy0,39 Mld.ano / čtvrtletně11.42%28.32%USDEUNYIE00B652H904

Porovnání výkonnosti všech zmíněných dividendových ETF. Zdroj: www.justetf.com

Dividendové fondy –  vynikající základ pro vaše investiční portfolio

Samozřejmě, existují ETF s mnohem rychlejším výkonem, například ty, které se soustředí na akcie technologických firem. Ale dynamika na určitých titulech jde také ruku v ruce s vyššími riziky. Pokud hledáte pevné základy pro vaše investiční portfolio, kombinace dividendových ETF je naprosto ideální.

Ať už chcete investovat globálně, soustředit se pouze na USA, Asii, Evropu, nebo Německo, mezi dividendovými ETF určitě najdete zástupce, který sedí vašemu investičnímu cíli.

Obchodování ETF prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart