ETF, známé jako indexové fondy, jsou ideální investiční instrumenty pro investory, kteří nemohou, nebo nechtějí věnovat obchodování příliš mnoho času. Akcie s vysokými dividendami jsou atraktivní pro střednědobé a dlouhodobé investování. Kombinací obou jsou pak ETF, které se soustředí na akcie s vysokými dividendami. 5 nejznámějších dividendových ETF vám představíme v následujícím článku. Objevte nejlepší indexové fondy a dividendové ETF.

ETF: Silný nástroj pro investory 

Zkratka ETF znamená Exchange Traded Fund. Česky jsou ETF také často označovány jako indexové fondy. Jedná se o fondy, které jsou obchodovatelné na burze. Každé ETF má svou specifickou skladbu. To znamená, že je sestaveno z titulů podle určitého “tématu”. Může kopírovat vybraný index, nebo se zaměřovat na specifické komodity či sektor akcií. Výhodou ETF je jejich okamžitá a trvalá obchodovatelnost a velmi nízké poplatky v porovnání s tradičními investičními fondy

Akcie s vysokými dividendami: Stabilní společnosti se zajímavým extra profitem 

Akcie s vysokými dividendami představují společnosti, které po mnoho let generují významné zisky a umožňují investorům podílet se na těchto ziscích vyplácením vysokých dividend.  

Obvykle se nejedná o akcie, které by během krátké doby měly potenciál zdvojnásobit cenu. Společnosti s velkým růstovým potenciálem potřebují na svoji expanzi peníze, a tudíž zpravidla vyplácejí velmi malé dividendy nebo vůbec žádné. 

Akcie s vysokými dividendami se hodí spíše jako dlouhodobá investice. Fungují jako pevný základ pro sestavení investičního portfolia, které nabízí stabilní příjmy na pravidelné bázi. 

PRIIPS: Dočasné omezení obchodních příležitostí pro americké ETF 

Naše prezentace nejzajímavějších vysoko dividendových ETF v současnosti neobsahuje americké produkty, které jsou momentálně nedostupné soukromým investorům v České republice. Důvodem jsou takzvané PRIIPS (Packaged Retail and Insurance-based Investment Products). Jedná se o nařízení EU z konce roku 2014, které nařizuje, že veškeré “zabalené” investiční produkty musí být poskytovány s jednotnou informací, která objasňuje charakteristiky a rizika daných produktů, aby byla zajištěna potřebná transparentnost pro investora. 

Od 1. ledna 2018 vstoupilo toto nařízení v platnost. Jelikož američtí emitenti ETF zatím neposkytli informační dokumenty PRIIP, nejsou momentálně obchodovatelné na evropských burzách cenných papírů, dokud nesplní tento požadavek. 

Mezitím však hlavní poskytovatelé vytvořili alternativy a zalistovali identické ETF na evropských burzách. Jako investor má stále možnost vybrat si cílové oblasti, které se zdají nejzajímavější. 

Nejlepší dividendové ETF

Naše nejzajímavější dividendové ETF jsme vybrali nejen z hlediska čistého výkonu. Vybrané indexové fondy by také měly vykazovat odpovídající rozmanitost, protože i u dividendových ETF je vhodné rozložit vaše investice do různých hospodářských regionů a stanovit určité priority.

Jedno z pěti zde představených ETF investuje v USA, další v Asii a eurozóně. Jeden fond se zaměřuje na rozvíjející se trhy a další investuje globálně.

Do grafů jsme zahrnuli odpovídající indexy ke každému regionu, abychom ukázali, že silná kombinace ETF a vysokých dividend může přinést značnou výkonnost. Všechny grafy zobrazují období pěti let a mapují vývoj daného ETF, přičemž nebereme v úvahu vyplácení dividend. Dané fondy jsou mapovány na německé burze XETRA, a tedy v EUR, přestože základní měnou pro tyto fondy je stále USD. 

Pořadí zde uvedených ETF nepředstavuje rating z hlediska jejich předchozího úspěchu ani vyhlídek.

Dividendové ETF a jejich výkonnost

Pokud se podíváte na výkonnost zde prezentovaných dividendových ETF ve vztahu k jejich referenčním indexům, můžete dojít k závěru, že byste si s takovým ETF moc nepořídili. Nenechte se však oklamat prvním zdáním. Nesmíme zapomenout, že čistý cenový vývoj těchto ETF zobrazený níže nezahrnuje jejich distribuce.

Je pravda, že mnoho investorů spoléhá především na růstové akcie. Činí tak proto, že spekulují na silný hospodářský růst. Pokud však investujete, měli byste sledovat střednědobý a dlouhodobý časový rámec, nikoli krátkodobé impulsy. Zejména v obtížných ekonomických fázích, které v současnosti zažíváme, jsou takzvané “hodnotové akcie” s obvykle zřetelně vyššími dividendami rozumným řešením.

Fyzické vs. Syntetické ETF 

V podstatě máte na výběr mezi syntetickými a fyzicky replikovanými ETF. Synteticky replikující ETF kopírují příslušný koš akcií s vysokou dividendou prostřednictvím derivátů. To je vždy spojeno s vyšším rizikem. Fyzicky replikující ETF naproti tomu skutečně nakupuje akcie obsažené v ETF, což je bezpečnější varianta.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

5 nejlepších dividendových ETF 2023

Níže naleznete 5 nejlepších dividendových ETF pro rok 2023 a porovnání jejich výkonu s příslušným indexem.

SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF 

S objemem fondu přesahujícím 4,47 miliardy EUR je SPDR S&P US Dividend Aristocrats  (ISIN: IE00B6YX5D40 – symbol: SPYD – měna: USD) jedním z největších jmen v oblasti dividendových ETF. Toto ETF investuje do akcií kótovaných v S&P Composite Index, jejichž dividendy se za posledních 20 po sobě jdoucích let nepřetržitě zvyšovaly. Čtvrtletně rozděluje své výdělky a obchoduje se v EUR.

Jak vidíte, ETF v průběhu zvoleného pětiletého období jasně překonává kompozitní index newyorské burzy (NYSE), který je reprezentativním měřítkem. To dokazuje, že dividendové akcie jsou často vyhledávány zejména v kritických ekonomických obdobích. Nezapomeňte také, že cena ETF nezahrnuje pravidelné výplaty dividend ETF, tj. tyto výplaty by pro vás jako majitele tohoto ETF byly stále dodatečné.

Nejlepší dividendové ETF: SPDR S&P US Dividend Aristocrats
SPDR S&P US Dividend Aristocrats ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF

ETF SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats (ISIN: IE00B5M1WJ87 – symbol: SPYW – měna: EUR) investuje do akcií společností z eurozóny, jejichž dividendy se v posledních 10 po sobě jdoucích letech zvyšovaly. S aktuálním objemem fondu 1,02 miliardy EUR se jedná o jedno z největších dividendových ETF. Dividendy jsou vypláceny každých 6 měsíců. 

V grafu je patrné, že ETF zřetelně zaostává za indexem Euro Stoxx 50. Je však třeba mít na paměti, že samotné ceny ETF neodpovídají jeho výkonnosti. Stejně jako v případě výše uvedeného amerického dividendového ETF je třeba připočítat i zisky, které investorovi plynou z vyplácených dividend. Kromě toho na Evropu v současné době doléhá zejména nejistá situace v oblasti dodávek energie a konflikt na Ukrajině. Tato situace však nebude trvat věčně. 

Nejlepší dividendové ETF SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats
SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

Fidelity Global Quality Income UCITS ETF 

Fidelity Global Quality Income (ISIN: IE00BYXVGZ48– symbol: FGEQ– měna: USD) investuje do společností s vysokými dividendami z průmyslových zemí po celém světě. Toto ETF si od počátku vede přesvědčivě, zatímco poměrně hodně jiných globálních dividendových ETF v současnosti výrazně zaostává za indexem MSCI World. Přestože základní měnou ETF je USD, lze s ním obchodovat v EUR. 

I zde je třeba mít na paměti, že graf nezahrnuje distribuce, ale ukazuje pouze čistou cenu ETF. Pro srovnání: Za poslední tři roky si index MSCI World vzrostl přibližně o 20 %, ale při započtení výplaty dividend dosáhlo ETF za stejné období výkonnosti téměř 40 %, jak vidíte v tabulce níže. 

Nejlepší dividendové ETF Fidelity Global Quality Income ETF
Fidelity Global Quality Income ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

SPDR S&P Pan Asia Dividend Aristocrats UCITS ETF 

ETF S&P Pan Asia Dividend Aristocrats (ISIN: IE00B9KNR336– symbol: ZPRA– měna: USD) investuje do akcií z celého asijsko-pacifického regionu, jejichž dividendy rostly v posledních sedmi po sobě jdoucích letech. Ačkoli je základní měnou tohoto ETF také USD, lze s ním obchodovat v EUR. 

Nejlepší dividendové ETF S&P Pan Asia Dividend Aristocrats
SPDR S&P Pan Asia Dividend Aristocrats ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

iShares Emerging Markets Dividend UCITS ETF 

Fond iShares Emerging Markets Dividend (ISIN: IE00B652H904– symbol: IEDY – měna: USD) investuje do akcií společností na rozvíjejících se trzích, které byly schopny dlouhodobě stabilně vyplácet své dividendy. ETF bylo založeno v roce 2011. Své dividendy distribuuje čtvrtletně.

Na grafu je vidět, že ETF se v roce 2022 dostalo pod masivní tlak. V roce 2021 si ještě vedlo velmi dobře vůči rozvíjejícím se trhům, které se v té době již hroutily. To není ve fázích, kdy světová ekonomika ochabuje, nic neobvyklého. Rozvíjející se trhy v dobách vysokého růstu dosahují obzvláště dobrých výsledků, na druhou stranu v těžkých dobách jsou obzvlášť citlivé na špatné výsledky.

Nejlepší dividendové ETF iShares Emerging Markets Dividend
iShares Emerging Markets Dividend UCITS ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

Obchodujte dividendové ETF prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

GEHRT, R. Die besten Dividenden-ETFs 2022. LYNX [online]. Vydáno 12. 9. 2022 [cit. 25. 10. 2022]. Článek naleznete zde.

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2023? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart