Nejlepší dividendové ETF
ETF, známé jako indexové fondy, jsou ideální investiční instrumenty pro investory, kteří nemohou, nebo nechtějí věnovat obchodování příliš mnoho času.

Akcie s vysokými dividendami jsou atraktivní pro střednědobé a dlouhodobé investování. Kombinací obou jsou pak ETF, které se soustředí na akcie s vysokými dividendami. Objevte jeden z nejlepších indexových fondů a dividendové ETF v následujícím článku. Pokud hledáte brokera pro obchodování ETF, klikněte zde.

ETF: Silný nástroj pro investory 

Zkratka ETF znamená Exchange Traded Fund. Česky jsou ETF také často označovány jako indexové fondy. Jedná se o fondy, které jsou obchodovatelné na burze. Každé ETF má svou specifickou skladbu. To znamená, že je sestaveno z titulů podle určitého “tématu”. Může kopírovat vybraný index, nebo se zaměřovat na specifické komodity či sektor akcií. Výhodou ETF je jejich okamžitá a trvalá obchodovatelnost a velmi nízké poplatky v porovnání s tradičními investičními fondy

Akcie s vysokými dividendami: Stabilní společnosti se zajímavým extra profitem 

Akcie s vysokými dividendami představují společnosti, které po mnoho let generují významné zisky a umožňují investorům podílet se na těchto ziscích vyplácením vysokých dividend.  

Obvykle se nejedná o akcie, které by během krátké doby měly potenciál zdvojnásobit cenu. Společnosti s velkým růstovým potenciálem potřebují na svoji expanzi peníze, a tudíž zpravidla vyplácejí velmi malé dividendy nebo vůbec žádné. 

Akcie s vysokými dividendami se hodí spíše jako dlouhodobá investice. Fungují jako pevný základ pro sestavení investičního portfolia, které nabízí stabilní příjmy na pravidelné bázi. 

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

PRIIPS: Dočasné omezení obchodních příležitostí pro americké ETF 

Náš příklad vysoko dividendového ETF neobsahuje americké produkty, které jsou momentálně nedostupné soukromým investorům v České republice. Důvodem jsou takzvané PRIIPS (Packaged Retail and Insurance-based Investment Products). Jedná se o nařízení EU z konce roku 2014, které nařizuje, že veškeré “zabalené” investiční produkty musí být poskytovány s jednotnou informací, která objasňuje charakteristiky a rizika daných produktů, aby byla zajištěna potřebná transparentnost pro investora. 

Od 1. ledna 2018 vstoupilo toto nařízení v platnost. Jelikož američtí emitenti ETF zatím neposkytli informační dokumenty PRIIP, nejsou momentálně obchodovatelné na evropských burzách cenných papírů, dokud nesplní tento požadavek. 

Mezitím však hlavní poskytovatelé vytvořili alternativy a zalistovali identické ETF na evropských burzách. Jako investor máte stále možnost vybrat si cílové oblasti, které se zdají nejzajímavější. 

Nejlepší dividendové ETF

Náš příklad nejzajímavějšího dividendového ETF jsme vybrali nejen z hlediska čistého výkonu. Do grafu jsme zahrnuli odpovídající index, abychom ukázali, že silná kombinace ETF a vysokých dividend může přinést značnou výkonnost. Graf zobrazuje období pěti let a mapuje vývoj daného ETF, přičemž nebereme v úvahu vyplácení dividend. Daný fond je mapovány na německé burze XETRA, a tedy v EUR, přestože základní měnou pro fondy je stále USD. 

U dividendových ETF je vhodné rozložit vaše investice do různých hospodářských regionů a stanovit určité priority. Mějte na paměti, že se nejedná o investiční doporučení.

Dividendové ETF a jejich výkonnost

Pokud se podíváte na výkonnost prezentovaného dividendového ETF ve vztahu k referenčnímu indexu, můžete dojít k závěru, že byste si s takovým ETF moc nepořídili. Nenechte se však oklamat prvním zdáním. Nesmíme zapomenout, že čistý cenový vývoj ETF zobrazeného níže nezahrnuje jeho distribuce.

Je pravda, že mnoho investorů spoléhá především na růstové akcie. Činí tak proto, že spekulují na silný hospodářský růst. Pokud však investujete, měli byste sledovat střednědobý a dlouhodobý časový rámec, nikoli krátkodobé impulsy. Zejména v obtížných ekonomických fázích, které v současnosti zažíváme, jsou takzvané “hodnotové akcie” s obvykle zřetelně vyššími dividendami rozumným řešením.

Fyzické vs. Syntetické ETF 

V podstatě máte na výběr mezi syntetickými a fyzicky replikovanými ETF. Synteticky replikující ETF kopírují příslušný koš akcií s vysokou dividendou prostřednictvím derivátů. To je vždy spojeno s vyšším rizikem. Fyzicky replikující ETF naproti tomu skutečně nakupuje akcie obsažené v ETF, což je bezpečnější varianta.

Dividendové ETF 2023

Níže naleznete příklad dividendového ETF a porovnání jeho výkonu s příslušným indexem.

Fidelity Global Quality Income UCITS ETF 

Fidelity Global Quality Income (ISIN: IE00BYXVGZ48– symbol: FGEQ– měna: USD) investuje do společností s vysokými dividendami z průmyslových zemí po celém světě. Toto ETF si od počátku vede přesvědčivě, zatímco poměrně hodně jiných globálních dividendových ETF v současnosti výrazně zaostává za indexem MSCI World. Přestože základní měnou ETF je USD, lze s ním obchodovat v EUR. 

I zde je třeba mít na paměti, že graf nezahrnuje distribuce, ale ukazuje pouze čistou cenu ETF. Pro srovnání: Za poslední tři roky index MSCI World vzrostl přibližně o 45 %, ale při započtení výplat dividend dosáhl ETF za stejné období výkonnosti téměř 56 %, jak vidíte v tabulce níže.

Týdenní graf ETF Fidelity Global Quality Income ETF
Fidelity Global Quality Income ETF XETR/XETRA od 24. 4. 2018 do 28. 4. 2023

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Die besten Dividenden-ETFs 2023 (28. 4. 2023); lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/etf/die-besten-etfs/die-besten-dividenden-etfs/

Produktové informace:

Fidelity Global Quality Income UCITS ETF – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (16. 5. 2023); priipsdocuments.com/fidelity/docs/EU_PRIIP_KID_Fidelity%20Global%20Quality%20Income %20UCITS%20ETF%20Income%20Shares_STRD_cs_IE00BYXVGZ48.pdf

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart