Megatrendy jsou hlavními globálními silami, které ovlivňují a přetvářejí náš svět. Od technologických inovací, přes demografické změny až po geopolitické posuny moci můžete na těchto megatrendech profitovat právě díky ETF.

Před vlivy megatrendů se nedá schovat. Jedná se o zdrcující vlny změn, které transformují ekonomickou, společenskou a politickou strukturu světa. Jedná se o tak silné vlivy, že mohou zničit celá odvětví průmyslu, mohou tlačit nové subjekty na ekonomickou scénu, mohou přinést rychlou reorganizaci podniků a dodavatelských řetězců. Také dokážou naplnit vědecké proroctví 20. století, tedy že umělá inteligence nahradí lidi na pracovišti a samo-řídící auta se stanou běžnou realitou.

Investoři mohou využít síly megatrendů prostřednictvím nových ETF produktů, které jsou k tomu určeny. Poskytovatelé ETF v USA byly pionýry v oblasti vývoje ETF produktů, jako je ROBO (robotika a automatizace) a HACK (kybernetická bezpečnost). A kde USA vedou, Evropa nemůže zůstat pozadu. Megatrend ETF produkty zažívají boom popularity mezi investory. Podívejme se tedy na hlavní aspekty těchto investičních instrumentů a jakým způsobem na nich můžete vydělat.

 

1) Megatrend: stárnoucí populace

Je známo, že globální populace postupně stárne z důvodu poklesu porodnosti a rostoucí průměrné délce života. Samozřejmě, že tento fakt má zásadní důsledky pro obchodní modely, zejména ty, které se týkají zdravotnického průmyslu. Mnoho společností se již na tento megatrend adaptovalo, zejména ty, které pracují na nových léčebných procedurách a léčivých přípravcích zaměřených na nemoci spojené s vyšším věkem, jako je Alzheimerova choroba, rakovina, artritida atd.

2) Megatrend: technologický pokrok a automatizace

Futuristé jako Ray Kurzweil proklamují, že technologický pokrok se zrychluje exponenciálně. Mooreův zákon je nejslavnějším příkladem tohoto tvrzení, neboť vychází z předpokladu, že výpočetní výkon se zdvojnásobí přibližně každé dva roky.

Pokroky v oblasti výpočetní síly a souvisejících technologií – jako je umělá inteligence – rozšiřují schopnost strojů pomáhat lidem, nebo je dokonce nahrazovat v určitých činnostech a podniky doslova závodí o dominanci ve využití toho “vzestupu robotů” ve svých aktivitách.

ETF navázaná na megatrend “technologický pokrok a automatizaci”

 

3) Megatrend: kybernetická bezpečnost

Samozřejmě, že rostoucí závislost společnosti na internetu současně zvyšuje hrozbu potenciálně nebezpečných útoků hackerů. Bezpečnost IT infrastruktury se tak stala velkým byznysem, protože útoky se jsou stále více rozšířené, sofistikované a nebezpečné. Tento trend kybernetizace společnosti se ještě umocnil současnou situací v souvislosti s pandemií koronaviru a následných vládních opatření.

Na základě zvyšování povědomí o těchto rizicích a skutečných škodách, které mohou způsobit, můžeme bezpečně předpokládat, že společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností budou v blízké budoucnosti stále více vyhledávané.

ETF navázaná na megatrend “kybernetická bezpečnost”

4) Megatrend: globální rozvoj infrastruktury

Rychlá urbanizace a celosvětový růst populace vytvářejí obrovské příležitosti pro společnosti, které se podílejí na výstavbě a údržbě infrastruktury. Podle prognóz OSN bude více než dvě třetiny světové populace žít v městech do roku 2050, zatímco ještě v roce 2000 to bylo méně než 50 %.

Jelikož se do měst přesouvají více než dvě miliardy lidí, je třeba rozvíjet udržitelnou infrastrukturu, která dokáže zvládnout rozsah změn spojených s tak masivním nárůstem obyvatel v daném regionu.

Několik ETF reaguje na Global Infrastructure Development.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

5) Megatrend: voda

Rostoucí populace, úroveň příjmů a industrializace přirozeně zvyšují poptávku po čisté vodě. Připočteme-li k tomu nerovné rozdělení vodních zdrojů a rostoucí tlak na naše stávající vodní zásoby z důvodu klimatických změn, znečištění a nadužívání vody ve vyspělých státech, výsledkem je vodní megatrend.

ETF navázaná na megatrend “voda”

6) Megatrend: rozmanitost a rovnost

Rozdíl v příležitostech mezi pohlavími, jinde známý jako gender gap, se stále rychleji snižuje. Ženy stále častěji zastávají vrcholné politické, sociální a komerční pozice. Povzbudivým ukazatelem je, že rozdíly mezi pohlavími jsou podle studie Světového ekonomického fóra považovány za uzavřené v oblasti vzdělání a zdravotnictví.

Větší informovanost a podpora integrace menšinových skupin v mnoha státech vede k investicím, jejichž význam a objem bude stále více narůstat – pokud si tento ideový a politický směr udrží dominanci.

Megatrendy nemusí nutně znamenat větší zisk

Zatímco megatrendy mají obrovský dopad na svět, někteří finanční teoretici kritizují myšlenku, že tyto informace můžete úspěšně využít ke zvýšení vašeho zisku. Byly provedeny studie, které ukazují, že je velmi obtížné určit, které průmyslové podniky získají náskok před svými konkurenty.

Mějte na paměti, že naklonění vašeho portfolia k určitému odvětví, vám v žádném případě negarantuje dlouhodobou ziskovost a není zárukou toho, že zhodnocení, které tyto strategie nabízejí, bude větší než to, které vám nabízejí rozmanitější a pasivnější investiční strategie.

Pokud byste přesto chtěli investovat do megatrendů, níže naleznete seznam ETF produktů navázaných na megatrendy v naší ETF databázi plus souhrn největších hráčů.

8 nejlepších ETF největších megatrendů

JménoMěnaVelikost fondu (mil.)TER - Total Expense Ratio (%)Roční návratnost (%)Dividendový výnos
iShares Automation & Robotics UCITS ETFUSD2127 0.40 -4.44Rostoucí
Lyxor World Water UCITS ETF D-EUREUR5880.60 -11.94Klesající
Xtrackers MSCI World Information Technology Index UCITS ETF 1CUSD 11620.306.53Rostoucí
iShares Global Water UCITS ETF USD 10400.65 -12.43Klesající
iShares Digitalisation UCITS ETF
USD 6960.400.47Rostoucí
iShares Healthcare Innovation UCITS ETF
USD 7950.4010.87Rostoucí
iShares Ageing Population UCITS ETF
USD 2290.40-14.16Rostoucí
iShares Automation & Robotics UCITS ETF
USD 550.40 -4.44Klesající

Obchodování ETF prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart