5 nejlepších dividendových ETF roku 2019

ETF jsou ideální investiční instrumenty pro investory, kteří nemohou, nebo nechtějí věnovat obchodování příliš mnoho času.

Akcie s vysokými dividendami jsou nesmírně atraktivní pro investory, zejména se střednědobým a dlouhodobým časovým horizontem.

Kombinací obou jsou pak ETF, které se soustředí na akcie s vysokými dividendami. 5 nejznámějších dividendových ETF vám představíme v následujícím článku.

Nejlepší dividendové ETF 2019

ETF – silný nástroj pro investory

Zkratka ETF znamená Exchange Traded Fund. Jedná se o fondy, které jsou obchodovatelné na burze stejnou formou jako akcie. ETF má vždy specifickou skladbu. To znamená, že je sestaveno z titulů podle určitého „tématu“. Může kopírovat index, zaměřovat se na specifické komodity, nebo například na akcie ekologických společností.

Výhodou ETF je jejich okamžitá a trvala obchodovatelnost a velmi nízké poplatky v porovnání s tradičními investičními fondy.

Akcie s vysokými dividendami – stabilní společnosti se zajímavým extra profitem

Akcie s vysokými dividendami představují stabilní, velké společnosti, které po mnoho let generují významné zisky a umožňují investorům podílet se na těchto ziscích vyplácením vysokých dividend. Společnosti jako Daimler, Deutsche Telekom, BMW a E.ON jsou v horní části indexu DAX z hlediska dividendového výnosu (výnos dividend = dividenda / cena akcie).

Akcie s vysokými dividendami

Obvykle se nejedná o akcie, které by během krátké doby měly potenciál zdvojnásobit cenu. Společnosti s velkým růstovým potenciálem potřebují na svoji expanzi peníze a tudíž zpravidla vyplácejí velmi malé dividendy nebo vůbec žádné.

Akcie s vysokými dividendami se hodí spíše jako dlouhodobá investice. Fungují jako pevný základ pro sestavení investičního portfolia, které nabízí stabilní příjmy na pravidelné bázi.

PRIIP: Dočasné rozhodnutí emitentů, ale ne možnosti

Naše prezentace nejzajímavějších vysokodividendových ETF v současnosti neobsahuje americké produkty, které jsou momentálně nedostupné soukromým investorům v České republice. Důvodem jsou takzvané PRIIP. Pod touto zkratkou se skrývá sousloví Packaged Retail and Insurance-based Investment Products. Jedná se o nařízení EU z konce roku 2014,  které nařizuje, že veškeré „zabalené“ investiční produkty musí být poskytovány s jednotnou informací, která objasňuje charakteristiky a rizika daných produktů, aby byla zajištěna potřebná transparentnost pro investora.

Čtěte také >> Jak i nadále obchodovat US ETF?

Od 1. ledna 2018 vstoupilo toto nařízení v platnost. Jelikož američtí emitenti ETF zatím neposkytli informační dokumenty PRIIP, nejsou momentálně obchodovatelné na evropských burzách cenných papírů, dokud nesplní tento požadavek.

To však neznamená, že některé oblasti jako jsou akcie Wall Street nelze získat jako dividendové ETF. Nejedná se o to, co se v těchto ETF obchoduje, ale pouze o jejich emitenty. Příležitosti investorů, vybrat si nejzajímavější cílové oblasti, zůstávají nezměněny.

Top 5 dividendových ETF roku 2019

Vybraných 5 nejlepších dividendových ETF bylo vybráno na základě různých kritérií. Bereme v úvahu například výkon, náklady, distribuci a geografii. Dva z dividendových ETF se zaměřují na americký trh. Kromě toho máme 1 dividendový ETF se zaměřením na globální trhy, 1 zaměřený na Evropu a 1 dividendový ETF, který se zaměřuje na rozvíjející se trhy.

Grafy nejlepších dividendových ETF jsou z posledních let a jsou zpracovávány s údaji, které najdete v platformě LYNX Trading. Výkonnost mnoha indexů a ETF byla v roce 2018 slabá. Proto porovnáváme výsledky za poslední tři roky a budoucí perspektivou výkonnosti ETF.

Níže naleznete 5 nejlepších dividendových ETF:

5. Emerging Markets Dividend ETF (5,42%)

iShares Emerging Markets Dividend UCITS ETF (ISIN: IE00B652H904 – symbol: EUNY – měna: euro) investuje do akcií společností na rozvíjejících se trzích, které vyplácejí dividendy a byly schopny tyto platby dlouhodobě udržet. Fond byl spuštěn v roce 2011, čtvrtletně rozděluje zisk a je obchodovatelný v EUR na burze Xetra ve Stuttgartu.

Dividenda z tohoto ETF je velká a není zahrnuta v grafu. Rozvíjející se trhy se nedávno potýkaly s řadou problémů. Nižší ceny surovin vyvíjely tlak na místní měny. Oživení v blízké době je docela možné, ale na rozvíjejících se trzích investoři platí za ETF výrazně vyšší náklady.

Relativně vysoké roční náklady ve výši 0,65% a neuspokojivé výsledky řadu investorů odradí. Vysvětlení slabé výkonnosti by mohlo být, že rozvíjející se trhy jsou méně efektivní a proto méně vhodné pro ETF. Z tohoto důvodu i přes jeho potenciál je tento ETF na pátém místě našeho seznamu.

iShares Emerging Markets Dividend ETF

Graf EUNY; Zdroj: www.justetf.com

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

4. Global dividend ETF (5,05%)

SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B9CQXS71 – symbol: ZPRG – měna: euro) byl zahájen v roce 2013, čímž se téměř může zařadit mezi „veterány“ dividendových ETF. Fond má objem více než 300 milionů EUR, a proto je pro tuto kategorii ETF poměrně velký. Fond investuje celosvětově do dividendových akcií s dlouhou historií výplaty dividend. Své dividendy fond vyplácí čtvrtletně. ETF může být obchodována v EUR na Xetra.

Celosvětové rozpětí je výhodou, protože vám také dává expozici na rozvíjejících se trzích. Výsledky jsou však relativně neuspokojivé. Náklady jsou poměrně vysoké – 0,45% ročně. Kombinace ostatních 4 fondů v našem seznamu by mohla být lepší alternativou.

SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETF

Graf ZPRG; Zdroj: www.justetf.com

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o obchodování ETF? Objevte průvodce obchodováním ETF

3. US Dividend Aristocrats ETF (2,97%)

SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B6YX5D40 – symbol: SPYD – měna: euro) je v USA velmi oblíbený. Fond zvyšoval svoji dividendu za posledních 50 let. Tento neustálý růst oceňují investoři, kteří cílí na výnos z dividend. Tento dividendový ETF s americkými společnostmi je na třetím místě. USA se v posledních letech daří dobře a ekonomika silně roste. ETF si udržel dobrou srovnávací značku a dlouhá historie výplaty dividend snižuje pravděpodobnost snížení v době potenciální krize.

SPDR S&P US Dividend Aristocrats je jedním z největších dividendových fondů s objemem více než 2 miliardy EUR.

Náklady jsou přiměřené – 0,35% ročně. Své dividendy fond vyplácí na čtvrtletní bázi.

SPDR S&P US Dividend Aristocrats ETF

Graf SPYD; Zdroj: www.justetf.com

LYNX TIP: Objevte, jak probíhá zdanění dividend

2. Deka dividend ETF (6,92%)

Deka Euro iSTOXX ex Fin Dividend Plus UCITS ETF (ISIN: DE000ETFL482 – symbol: ELFC – měna: euro) investuje do 50 akcií s nejvyššími dividendami v eurozóně, ale bez finančního sektoru. ETF byl zahájen na podzim roku 2015 a své dividendy vyplácí čtvrtletně. Fond si vede mnohem lépe než Euro Stoxx 50, což je částečně způsobeno vyhýbáním se finančním institucím.

Finanční instituce nabízejí zejména příležitosti do budoucna a jsou historicky dobrými plátci dividend. Evropský akciový trh zřetelně zaostával za USA, ale také nabízí potenciál pro oživení. Deka EURO iSTOXX ex Fin. ETF má však nejnižší roční náklady ze všech námi uvedených fondů – 0,32 %.

Deka Euro iSTOXX ex Fin Dividend Plus UCITS ETF

Graf ELFC; Zdroj: www.justetf.com

1. USA dividend IQ ETF (2,43%)

iShares MSCI USA Dividend IQ UCITS ETF (ISIN: IE00BKM4H312 – Symbol: QDVD – Měna: euro) investuje výhradně do amerických akcií s vysoce kvalitním dividendovým výnosem. Výkonnost fondu je velmi přesvědčivá: americký index NYSE Composite (NYSE = New York Stock Exchange) je jednoznačně poražen. ETF rozděluje zisk každých šest měsíců a obchoduje se v eurech na burze Xetra ve Stuttgartu.

Roční náklady činí 0,35%, což je relativně levné. Riziko tohoto ETF je v tom, že nedávno využilo nízkých úrokových sazeb.

iShares MSCI USA Dividend IQ UCITS ETF

Graf QDVD; Zdroj: www.justetf.com

Shrnutí nejlepších dividendových ETF

V následující tabulce jsme pro vás shrnuli prezentované dividendové ETF a jejich charakteristiky.

PořadíNázevCílová oblastDividendyVýkonnost za 1 rokVýkonnost v porovnání s referenčním indexemVýkonnost za 3 rokyRoční nákladyMěnaTicker
1iShares USA dividend IQ ETFUSAano3,75%+0,18%9,12%0,35%EuroQDVD
2Deka Euro Stoxx ex fin. dividend ETFEUano2,84%-0,27%6,51%0,32%EuroELFC
3SPDR US dividend Aristocrats ETFUSAano6,37%+0,08%8,76%0,35%EuroSPYD
4SPDR Global dividend Aristocrats ETFGlobálníano-1,10%-0,18%5,92%0,45%EuroZPRG
5iShares Emerging markets dividend ETFRozvíjející se trhyano0,43%-0,55%11,27%0,65%EuroEUNY

Porovnání dividendových ETF

Porovnání výkonnosti všech zmíněných dividendových ETF. Zdroj: www.justetf.com

Dividendové ETF –  vynikající základ pro vaše investiční portfolio

Samozřejmě, existují ETF s mnohem rychlejším výkonem, například ty, které se soustředí na akcie technologických firem. Ale dynamika na určitých titulech jde také ruku v ruce s vyššími riziky. Pokud hledáte pevné základy pro vaše investiční portfolio, kombinace dividendových ETF je naprosto ideální.

Ať už chcete investovat globálně, soustředit se pouze na USA, Asii, Evropu, nebo Německo, mezi dividendovými ETF určitě najdete zástupce, který sedí vašemu investičnímu cíli.

Chcete obchodovat ETF na burze cenných papírů?

LYNX nabízí obchodování s vybranými ETF přímo na domácích burzách. Můžete těžit z vysokého objemu obchodování a z úzkého spreadu.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Obchodujte ETF s LYNX

LYNX umožňuje nákup a prodej ETF na evropských i asijských burzách za extrémně nízké poplatky.

ETF trading: Graf při obchodování ETF

Dluhopisové fondy – jak fungují a stanou se velkými vítězi roku 2019?

Co to jsou dluhopisové fondy a jak do nich investovat? ✅ Objevte 5 nejzajímavějších dluhopisových ETF roku 2019.

Číst dále

Nejlepší blue chip akcie & ETF roku 2019

Co to jsou blue chips a jaké jsou jejich hlavní výhody? Víte, proč se vyplatí investovat do blue chips? Objevte přehled nejvýkonnějších blue chip akcií a ETF roku 2019.

Číst dále

5 Nejlepších ETF na S&P 500 – investujte do nejvýznamnějšího akciového indexu na světě

S&P 500 je nejvýznamnější index na světě. Jedním ze způsobů, jak spekulovat na vývoj indexu jsou ETF. Objevte 5 nejlepších ETF na index S&P 500.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05