Akcie Meta Platforms (Facebook) zaznamenaly v roce 2022 obrovské kurzové ztráty, což si ukážeme na cenovém grafu. Na druhou stranu se tím akcie Meta staly středem zájmu investorů. Je zájem opodstatněný? To si ukážeme v rámci fundamentální analýzy.

Firma za celý rok 2022 propustila až 11 tisíc zaměstnanců a k tomu dostala pokutu od evropských orgánů. Krátce si také rozebereme aktuální kroky Fedu a vysvětlíme si, proč chce Fed zvýšit nezaměstnanost a jaký dopad to může mít na technologický sektor.

Technologický sektor propouštěl ve velkém

Na přelomu roku 2020 a 2021 poptávka po službách, produktech a aktivech strmě vzrostla. Firmy se samozřejmě na rostoucí poptávku snažily rychle reagovat. Aby mohly firmy sílící poptávku uspokojit, musely přirozeně najmout novou pracovní sílu. Při takovém kroku ale vždy zůstává riziko, že poptávka opět ochabne. A když se k tomu ještě přidají rychle rostoucí náklady (inflace + úrokové sazby), může to být vážný problém.

Společnosti jako jsou Meta Platforms, Amazon, Google a další, si totiž dle mého názoru začaly myslet, že růst poptávky je nový standard. A že na to mají zároveň dostatek financí. Příčina problému je definována jako peněžní iluze. Většina vlád a centrální bank své ekonomiky houževnatě stimulovaly skrze navýšení peněžní zásoby. Najednou se vytvořilo velké množství peněz, což dle mého vytvořilo iluzi velkého bohatství. Domnívám se, že většina velkých firem ve skutečnosti rozumí jen svému byznysu. Nemají divizi makroekonomů, kteří by je varovali před nepříznivým vývojem.

Akcie Meta Platforms a propouštění v rámci jednotlivých firem.
Propouštění v rámci jednotlivých firem. Zdroj: visualcapitalist.com (10. 1. 2023)

Důsledkem je, že firmy následně musí ve velkém propouštět, aby ušetřily. Nejvíce zaměstnanců propustily firmy jako Meta, Twitter, Amazon, Tesla, Microsoft a Seagate. A z přiloženého grafu vyplývá, že první mohutná vlna propouštění začala v létě roku 2022. Za červen firmy propustily přes 29 tisíc zaměstnanců. A druhá mohutná vlna přišla na podzim. V listopadu ztratilo práci přes 23 tisíc lidí a v prosinci skoro 60 tisíc lidí. Nejvíce propouštěla Meta, Amazon a Twitter. Za celý rok se tak na 1 000 firem zbavilo až 150 tisíc zaměstnanců.

Celková nezaměstnanost je ve Spojených státech na 3,5 %. Už od dubna hodnoty oscilují mezi 3,5 – 3,7 %. Tím pádem je v USA nezaměstnanost na historických minimech. Makroekonomika je specifická tím, že se vše na datech projeví až s jistým zpožděním. Dle dostupných předpokladů se domnívám, že nás v letošním roce čekají další vlny propouštění. Proto je z makroekonomického hlediska důležité tyhle fundamenty sledovat.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie Meta: Firma v roce 2022 propustila 11 tisíc pracovníků

Společnost Meta Platforms v minulém roce propustila 11 tisíc zaměstnanců. To znamená 13 % z celkové pracovní síly firmy. Nešlo však dle mého o žádné překvapení. Trhy s tím počítaly. Vzhledem k chování ostatních technologických společností. Meta tím logicky ušetří. Jakmile se vzdá velkého počtu zaměstnanců, marže mohou vzrůst. Má to ale jeden háček.

Facebook svým rebrandingem na Meta Platforms ukázal, jakým směrem chce směřovat. Proto je nyní důležitou otázkou, jestli na to má dostatek pracovní síly. Meta své směřování vsadila na jednu kartu a není jisté, zda to byl zrovna dobrý nápad.

Současný počet zaměstnanců společnosti Meta se rovná přibližně 87 000 lidí. A to po celém světě. Podle Zuckerberga dostane každý zaměstnanec v USA odstupné, které je v základu ve výši čtyřměsíční mzdy. Plus dva týdny navíc za každý odpracovaný rok zaměstnance ve firmě. Takže například někdo, kdo pracoval ve společnosti Meta čtyři roky, získá až šestiměsíční plat.

Společnosti Meta byla uložena pokuta ve výši 414 milionů USD

Meta Platforms se odvolá proti pokutám ve výši téměř 414 milionů dolarů uloženým regulačními orgány Evropské unie za porušení soukromí uživatelů. Irská komise pro ochranu dat (DPC) uložila firmě Meta dvě pokuty. První představuje 210 milionů eur (222,4 milionů dolarů) za porušení GDPR souvisejícího s její službou Facebook. Další pokuta činí 180 milionů eur (190,6 milionů dolarů) za porušování pravidel v rámci služby Instagram.

Meta má sjednat nápravu a to do tří měsíců. A to není vše. Má padnout ještě rozhodnutí ohledně služby Whatsapp, která též spadá pod Meta. Spor je svým způsobem unikát. Protože sociální platformy by mohly být přinuceny se svých uživatelů ptát, jestli jejich data mohou používat pro marketingové účely. A měly byste mít možnost odmítnout.

Pro akcie Meta Platforms spočívá riziko v tom, že společnosti může klesnout zisk plynoucí z reklam. V současnosti nemá žádný uživatel moc na výběr. Musí se smířit s tím, že jeho osobní data Facebook používá pro reklamu.

Irské regulační orgány neuložily Meta pokutu poprvé. Od roku 2021 jde dohromady o šest pokut v celkové výši 900 milionů USD. A to jenom od jednoho úřadu.

Kroky Fedu směřují k vyšší nezaměstnanosti

Mohutné vlny propouštění jsou dle mého i důsledkem restrikcí Federálního rezervního systému. Předtím díky politice Fedu firmy ve velkém nabíraly nové zaměstnance. Nyní je tomu naopak. Můj názor je takový, americká centrální banka se de facto snaží zvýšit nezaměstnanost. Jelikož věří, že je z podstatné části celková inflace tvořená mzdovou inflací. Neřeknou to dle mého samozřejmě explicitně. Předseda Fed Jerome Powell akorát pokaždé řekne, že podmínky na trhu jsou pořád složité.

Další graf ilustruje vztah mezi jádrovou inflací a otevíráním nových pracovních pozic. Všimněte si, že jakmile se pohne křivka job openings (modrá), s jistým zpožděním se stejným směrem pohne i křivka jádrové inflace. Je zde tudíž několikaměsíční zpoždění. Přesně tohle se Fed snaží růstem úrokových sazeb zastavit. A dokud to probíhá, tituly jako jsou Akcie Facebook jsou v ohrožení. Jelikož jim rostou náklady. A jsou nuceni propouštět.

Job openings a jádrová inflace
Job openings a jádrová inflace. Zdroj: fred.org (10. 1. 2023)

V minulém týdnu americká centrální banka zveřejnila FOMC minutes. V dokumentu nebylo nic nového. Pouze potvrdil informace, které víme z dřívějška. Zajímavější jsou ovšem prohlášení některých členů FOMC z posledních dnů.

Bullard tvrdí, že inflace bude zpomalovat mnohem pomaleji, než trhy očekávají. Úrokové sazby zůstanou na vyšších úrovní delší dobu. Redukce aktiv v bilanci Fed bude pokračovat 6-12 měsíců. George poznamenala, že čím déle zůstane inflace na vysokých úrovních, tím nákladnější bude dosáhnutí inflačního cíle. Ten je stanoven na 2 %.

Kashkari býky určitě nemile překvapil, protože vidí vrchol úrokových sazeb až na 5,4 %. To je ještě výš, než činí terminal rate. Což jsme si rozebrali v analýze na akcie Nvidia. Bostic potvrzuje, že je třeba úrokové sazby držet na restriktivních úrovních (nad 5 %) po delší čas. A dle Cook inflace znatelně zpomaluje, ale stále je na vysokých úrovních. Stále podle ní existuje velké riziko v „odpoutání inflačního očekávání“. Měnová politika Fed totiž pracuje s tím, že je inflační očekávání ukotvené na 2 %.

Členové FOMC
Členové FOMC. Zdroj: poundsterlinglive.com (10. 1. 2023)

Vyjmenovaní členové FOMC si evidentně drží jestřábí tón. Všichni ale jestřábové nejsou. Alespoň dle přiloženého obrázku. Infografika ukazuje, že nemalá část členů FOMC zaujímá neutrální (N) stanovisko. Holubic je poskrovnu. Je ale poněkud zvláštní, že dle infografiky Bostic inklinuje k „holubici“ (D). Dle jeho posledního vyjádření to dle mého úplně nekoresponduje.

Fundamentální analýza akcie Meta (Facebook)

Kvartální výsledky

Akcie Meta Platforms ve třetím kvartálu meziročně zaznamenaly pokles obratu o téměř 5 %. A to na 27,71 miliardy USD. Provozní výnos klesl o horentních 45,66 % na 5,66 miliardy USD. Provozní náklady pořád rostou, mezikvartálně z 15,27 miliardy USD na 16,33 miliardy USD. Čistý zisk meziročně hluboce klesl o 52 % na 4,39 miliardy USD. EBITDA meziročně klesla o 28 % na 10,34 miliardy USD.

Kvartální výsledky akcie Facebook
Kvartální výsledky akcie Facebook. Zdroj: yahoo.com (10. 1. 2023)

Hrubá marže je za třetí kvartál 79,4 %. Provozní marže od druhého kvartálu rapidně klesla na 20,44 % z 29 %. Čistá marže za třetí kvartál klesla na necelých 16 % z 23,2 %.

Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1,64 bodů. Ukazatel P/E opětovně klesl, ale o nijak závratné číslo. Ke konci třetího kvartálu představoval necelých 13 bodů. Nyní je to 12,33 bodů. Historicky tak jde o jedny z nejnižších hodnot, kterými akcie Meta disponují.

Co se týká ukazatelů rentability. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) činí 22,4 % a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 19,57 %. Jsou to nejmenší hodnoty za předešlých 5 let.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 2,57 bodu. Oba ukazatele jsou proto v pořádku, protože společnost Meta by neměla mít problém s okamžitým splacením krátkodobých závazků. Meta má dále k dispozici hotovost ve výši 14,54 miliardy USD. V krátkodobých investicích jde o částku představující 27,47 miliardy USD.

Celkové závazky jsou ve výši 54,8 miliard USD. Vlastní kapitál tudíž dosahuje 124 miliard USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,21 bodů. Celkový dluh je proto vůči kapitálu pořád malý. Nicméně mezikvartálně vzrostl z 16,7 miliardy USD na 26,5 miliardy USD. Čistý dluh proto neúprosně klesá, -15,53 miliardy USD (přebytek likvidity). Přitom ještě v polovině roku 2021 dosahoval výše -51,72 miliardy USD.

Technická analýza akcie Meta Platforms

Akcie Facebook od svého historického maxima po tržní minimum z roku 2022 ztratily zhruba 77 % ze své hodnoty. Z historické zkušenosti proto může vyplývat, že akcie Facebook se minimálně dosti přiblížily k finálnímu dnu aktuálního medvědího trhu. Nelze ale jen na základě tohoto údaje přirozeně dělat nějaké závěry.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Meta Platforms META 600,36 271,39 1,13 % 4,74 % 17,90 % 140,49 % 43,86 % 42,25 %
Týdenní graf akcie Facebook
Týdenní graf akcie Facebook od začátku roku 2018 do ledna 2023. Zdroj: Lynx+ (10. 1. 2023)

Pokles se zastavil v listopadu minulého roku na S/R levelu 91 USD. Tehdejší hluboký propad až sem spustilo právě zveřejnění hospodářských výsledků za třetí kvartál. Trh to vážně ani trochu v dobrém neocenil. Tím se kurz akcie Meta dostal na ceny z roku 2015.

V každém případě nakupující našli na zmíněných 91 USD oporu. A od té doby cena akcie Facebook vzrostly o zhruba 50 %. Nicméně na S/R levelu 137 USD se postup kurzu zastavil. Nedošlo prozatím k zamítnutí, takže existuje šance pro průlom. Dokud se kurz drží u rezistence, je dle mého větší šance, že trh zkusí další průraz.

Závěrem

Akcie Meta Platforms se kurzově vrátily na úrovně z roku 2015. A ukazatel P/E je též na svých historických minimech. Tento titul se proto pro mnohé může jevit jako ideální příležitost. Protože je lidově řečeno na první pohled levný. Je ale rozumné myslet na to, že hospodářská stránka firmy se za rok 2022 dost zhoršila. A makroekonomický výhled není též zrovna přející.

Zas na druhou stranu, s těmi obrovskými poklesy se investiční riziko dle mého názoru vskutku snižuje. Čím dráž investor koupí, tím více riskuje. Čím levněji však investor koupí, tím méně riskuje. Nelze tuhle poučku ale jenom slepě aplikovat. Je nutné brát v potaz nejrůznější faktory, které ve svých analýzách pro vás rozebírám.

Obchodujte akcie Meta Platforms prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Meta Platforms Inc. Third Quarter 2022 Results [online]. Vydáno 22. 9. 2022 [cit. 10. 1. 2023]. Dostupné zde.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart