Logo společnosti Meta Platforms (Facebook)
Akcie Meta během prvního půl roku zaznamenaly velké kurzové zisky, ale poté se cenový vývoj dost zpomalil. Navážou akcie na předešlý růstový trend? V rámci dnešní analýzy se podíváme na hospodářské výsledky společnosti, které jsou za poslední kvartál opravdu dobré. Nezapomeneme ani na cenový graf akcie Meta.

Podíváme se i na klíčové novinky související se společností Meta Platforms. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Zvýší Fed na posledním zasedání v roce úrokové sazby?

Ve středu má Federální rezervní systém poslední zasedání letošního roku. Každé zasedání Fed je vlastně takový malý svátek pro finanční trhy. Obzvláště zasedání, po kterých centrální banka zveřejní i ekonomickou projekci, ze které se dozvíme jejich očekávání ohledně výše úrokových sazeb na příští rok. Čemuž se přezdívá terminal rate.

Součástí ekonomické projekce je ovšem i výhled ohledně míry nezaměstnanosti a inflace. Každý analytik (a každý investor) má tak náhled na to, co si centrální banka myslí o vývoji ekonomiky během dalších několika kvartálů. To jsou extrémně cenné informace, které se obvykle rychle začnou propisovat do kurzů akcií. Připomínám, že technologické akcie, jako jsou akcie Meta, se s vyššími sazbami obvykle příliš nekamarádí. Tím pádem pokles úrokových sazeb může dle mého názoru vyústit v kurzovou rally těchto akcií. Vždy je ale nutné se zamyslet nad důvody, proč se Fed ke snížení úrokových sazeb uchyluje. Retailoví investoři si totiž podle mého názoru často nesprávně myslí, že pokles úrokových sazeb skoro automaticky znamená, že všechny akcie porostou.

Co se týká očekávání ohledně výše úrokových sazeb, osobně to vidím na jejich stabilitu. Respektive že nedojde k jejich zvýšení. Zároveň nepředpokládám, že by mělo dojít k jejich snížení. Dle nástroje Fed Watch to samé očekává i trh. Podle mě Fed nebude chtít za žádnou cenu nijak šokovat. Teoreticky mohou ještě uskutečnit poslední hike o 0,25 procentního bodu. V době psaní analýzy trh počítá s prvním snížením úrokových sazeb až 1. května 2024.

Fed Watch.
Fed Watch. Zdroj: cmegroup.com (12. 12. 2023)

Reálně by další zvýšení v letošním roce nemělo velký vliv, kromě tedy psychologického efektu. Nemyslím si ovšem, že něco takového mají v úmyslu. Pokud by chtěli sazby zvýšit, udělali by to již v listopadu. Navíc k tomu skutečně není objektivní důvod, protože jejich politika, dle dat, je dostatečně restriktivní.

AI je stále daleko od podoby plného vědomí

Hlavní výzkumník společnosti Meta a průkopník deep learning Yann LeCun prohlásil, že současné AI systémy jsou desetiletí vzdálené od dosažení jakékoli podoby vědomí. Vědomí vybaveného zdravým rozumem, který by mohl posunout jejich schopnosti nad rámec pouhého kreativního shrnování obrovských množství informací.

Jeho názor je v kontrastu s tím, co řekl CEO společnosti NVIDIA Jensen Huang. Ten nedávno prohlásil, že AI bude dost konkurenceschopná vůči lidem za méně než pět let. A má překonávat lidstvo v mnoha duševně náročných úkolech. LeCun na to reagoval se slovy, že Huanga zná osobně a prý je to pouze součást marketingové komunikace. Nikoliv realistické odhady.

Dodává, že pokud někdo věří, že AGI (artificial general inteligence) je na spadnutí, tím více GPU musí koupit. AGI je druh AI, která by měla mít již blízko od umělé inteligence podobající se lidské mysli. Dokud výzkumníci, ve firmách jako je OpenAI, budou pokračovat ve svém úsilí o AGI, budou přirozeně potřebovat více počítačových čipů od společnosti NVIDIA.

LeCun tvrdí, že firmy vyvíjející umělou inteligenci pravděpodobněji dosáhnou produktu na inteligenční úrovni kočky nebo psa daleko dříve než AI na lidské úrovni. A současné zaměření technologického průmyslu na jazykové modely a textová data nebude dostatečné pro vytvoření pokročilejších AI systémů.

Samotný text je prý velmi chudým zdrojem informací, vysvětluje LeCun. S tím, že by pravděpodobně trvalo 20 000 let, než by člověk přečetl takové množství textu. Přesto nebude AI díky tomu chytřejší než člověk, protože taková forma tréninku je naprosto nedostatečná.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Proto LeCun a další výkonní ředitelé AI společnosti Meta intenzivně zkoumají, jak by se takzvané transformační modely, používané k vytváření aplikací, jako je ChatGPT, mohly přizpůsobit práci s různými druhy dat. Včetně zvukových, obrazových a video informací. Čím více tyto AI systémy objeví miliardy skrytých korelací mezi těmito různými druhy dat, tím lepší práci by potenciálně mohly provádět.

Společnost Meta rozpustila jednu divizi pro AI

Společnost Meta rozpustila divizi „Zodpovědná AI“, což je tým zaměřený na regulaci bezpečnosti jejich umělé inteligence během vývoje a nasazení. Většina členů týmu byla přeřazena do divize Generativní AI, zatímco někteří další nyní pracují v týmu AI Infrastruktury.

Tým Generativní AI se zaměřuje na vývoj produktů, které generují jazyk a obrazy tak, aby napodobovaly ekvivalent vytvořený člověkem. Tým byl založen, aby Meta nezůstala pozadu v rámci „závodu“ v AI. Meta patří mezi velké technologické společnosti, které se podle mého vše snaží dohnat od chvíle, kdy AI boom začal.

Reorganizace je v podstatě součástí snah společnosti šetřit náklady. Doposud docházelo k sérii propouštění a sloučení týmů. Tudíž rozpouštění celé jedné divize není nic výjimečného.

Zajištění bezpečnosti AI se však stalo prioritou předních hráčů v oblasti AI. Protože regulátoři věnují čím dál větší pozornost potenciálním škodám této mladé technologie. V červenci společnosti Anthropic, Google, Microsoft a OpenAI vytvořily celou skupinu zaměřenou konkrétně na stanovení bezpečnostních standardů v AI.

Wedbush predikuje rychlý růst pro technologický sektor

Investiční společnost Wedbush predikuje, že technologický sektor bude v roce 2024 rychle růst, a to i po letošním vzestupu. Očekává, že v příštím roce dojde k boomu v oblasti umělé inteligence a cloud computingu, jak se rozšíří jejich využití.

Wedbush považuje umělou inteligenci za nejvíce transformační technologický trend od uvedení internetu v roce 1995. Společnost věří, že mnozí na Wall Street stále podceňují investice do AI sektoru ve výši 1 bilionu dolarů, které se mají uskutečnit v této dekádě. Dle společnosti je technologický sektor připraven na zrychlení investic do cloudu a AI, které podle nich stále výrazně podceňuje Wall Street.

Analytik Wedbush, Dan Ives a jeho tým, však varují před nejistým makroekonomickým prostředím. Jako hlavní rizika sleduje vysoké úrokové sazby Federálního rezervního systému. Stejně tak velmi vysoké ocenění technologických akcií. Přesto je Wedbush na technologický sektor býčí.

Podle Wedbush nový býčí trh v technologickém sektoru právě začal a technologické akcie jsou připraveny na silný rok 2024. Přičemž očekávají, že technologické akcie vzrostou o více než 20 % v průběhu příštího roku. Kdy tahounem budou tzv. big tech tituly. Sem patří Alphabet, Apple, Meta a Microsoft. Jakmile se dostaví efekt z velkých investic na AI.

Ačkoliv předpokládají, že celkové investice do IT v roce 2024 vzrostou jenom mírně, to samé neplatí pro AI a cloud. Zde očekávají růst o 20 až 25 % během roku 2024. Spoléhají se i na mnohem širší využitelnost AI, od kterého si v následujícím roce hodně slibují. Divize cloudových služeb budou mezi prvními, které budou těžit z AI trendu. Kam spadá kromě Alphabet i Amazon.

Mark Zuckerberg prodal část svých akcií

Mark Zuckerberg v průběhu listopadu prodal akcie Meta Platforms v hodnotě přibližně 190 milionů dolarů. V době prodeje tím využil rally, která zaznamenala nárůst akcií o více než 150 % od začátku tohoto roku.

CEO společnosti Meta prodal své akcie v listopadu jako součást obchodního plánu, který byl přijat 31. července. Celkem v průběhu měsíce prodal téměř 590 000 akcií, dle záznamů Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Jde o jediný prodej jeho akcií za předešlé dva roky.

Investoři logicky prodeje ze strany vysokého managementu nikdy nevidí rádi. Obzvlášť ne od CEO dané společnosti. Když vysoký management začne prodávat své akcie, není dle mého těžké pochopit, že do budoucna předpokládají spíše nižší ceny, než jsou nyní. Nelze ovšem pouze na základě této informace investovat. Jde však o jeden z mnoha faktorů, které může investor sledovat.

Meta akcie: Zavedení šifrování na Messengeru jako na WhatsApp aplikaci

Společnost Meta Platforms zavedla ve svých aplikacích Facebook a Messenger výchozí šifrování zpráv a hovorů. Podobně jako ve své aplikaci pro zasílání zpráv WhatsApp. To znamená, že nikdo, včetně společnosti Meta, nevidí, co jste poslali na druhé straně. Vtip je ale v tom, že když zprávu nahlásíte, dojde k rozšifrování zprávy kvůli kontrole.

Dle společnosti Meta aktualizovali aplikaci tak, aby výchozí šifrování bylo pro všechny osobní hovory a zprávy. Další funkce Messengeru zahrnují úpravu zpráv až 15 minut po jejich odeslání a zprávy, které zmizí po 24 hodinách.

Zmíněné nové funkce mají být k okamžitému použití, i když aktualizace Messengeru pro šifrování může nějakou dobu trvat.

Fundamentální analýza akcie Meta

Kvartální výsledky

Obrat společnosti Meta za poslední kvartál meziročně vzrostl o 23,21 % na 34,15 miliardy dolarů. Provozní výnos meziročně vzrostl o horentních 150 % na 14,16 miliardy dolarů. Obrat a provozní výnos za sledované kvartály velmi rychle rostou. Provozní náklady dosáhly výše 13,8 miliardy dolarů, což je na spodní mezi ze sledovaných kvartálů.

Čistý zisk zaznamenal meziročně růst o 163,55 % na 11,58 miliardy dolarů. Jde vůbec o nejlepší kvartální hospodářský výsledek společnosti. Zisk na akcii (EPS) je tedy 4,39 bodů.

Zisk akcie Meta.
Zisk akcie Meta. Zdroj: macrotrends.net (12. 12. 2023)

Volné cash flow dosahuje velmi solidních 13,86 miliardy dolarů, což je též nejlepší výsledek za sledovaná čtvrtletí. Volné cash flow na akcii je 14,23 dolarů, nejvyšší v historii firmy. Price to cash flow ratio se drží na rozumných 23 bodů. V historii firmy jde o nízké hodnoty.

Free cash flow akcie Meta.
Free cash flow akcie Meta. Zdroj: macrotrends.net (12. 12. 2023)

Hrubá marže dosahuje skoro 82 %, nejvyšší úroveň za sledovaná období. Provozní marže se pohybuje na 41,5%, kde platí to samé. Čistá marže vzrostla na téměř 34 %.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 22,27 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) dosahuje 18,16 %.

ROE akcie Meta.
ROE akcie Meta. Zdroj: macrotrends.net (12. 12. 2023)

Price to earnings jsou k ukončenému kvartálu 26,5 bodů. Díky poslednímu cenovému růstu hodnoty mírně vzrostly na 28,71 bodů. V případě Meta jde o dlouhodobější standard. Za vyšší nebo nižší násobky se Meta akcie dlouho neobchodují. Výjimka je rok 2022 s P/E na 14 bodech.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 2,57 bodů, což jsou vskutku robustní hodnoty. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí velmi robustních 0,26 bodů.

Meta drží více jak 37 miliard dolarů v hotovosti. Krátkodobé investice jsou na 24,23 miliardách dolarů. V cash on hand to dohromady dělá 61,27 miliard dolarů.

Celkový dluh společnosti Meta vzrostl na 36,85 miliard dolarů. Čistý dluh je hluboko v záporu, -24,42 miliardy dolarů, což znamená přebytek likvidity v absolutní hodnotě.

Technická analýza akcie Meta

Jak bylo řečeno, od počátku roku zaznamenaly Meta akcie velmi slušný výnos. Po roční vrchol to v současnosti dělá zhruba 185 %. To bez debat znatelně překonává širší trh. Nejstrmější růst trval do konce července. Poté začala stagnace, která trvá již měsíce. Sice se kurz akcie Meta mírně posouvá nahoru, ale nemá to dle mého žádnou sílu. Příliš ani nepomáhají slibné hospodářské výsledky. Příčinou je samozřejmě fakt, že trhy jsou vpřed hledící a výsledky byly proto již v kurzu pravděpodobně dopředu propsány.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Meta Platforms META 1.125,46 511,90 -2,22 % -2,99 % 4,01 % 62,56 % 132,16 % 185,63 %
Cenový graf akcie Meta Platforms
Týdenní graf akcie Meta od začátku roku 2016 do prosince 2023. Zdroj: LYNX+ (12. 12. 2023)

Od července se proto kurz Meta akcie technicky nikam obzvlášť neposunul. Trh se zdržuje mezi dvěma důležitými hladinami, které se nachází na 284 až 345 dolarech. Horní hranice logicky funguje jako rezistence, spodní hraje roli supportu. Obě úrovně jsme v posledních měsících minimálně jednou otestovali. Supportní úroveň vlastně hned několikrát.

Jak jsem psal výše, struktura trhu se mi od července příliš nepozdává. Může to zachránit pouze průlom skrze rezistenci, což může vyvolat další nákupní kolo. Poté je cesta na nové historické maximum otevřená. Spekulanti a investoři musí mít ovšem důvod nakupovat. Předtím to hnala očekávání ohledně zlepšení hospodářské stránky společnosti, co to bude hnát nyní?

Závěrem: Velmi silný titul, má ale kam ještě růst?

Akcie Meta si v roce 2022 doslova sáhly na dno, což se například projevovalo ve velmi nízkém price to earnings ukazateli. Tehdy byli „všichni“ na Meta Platforms akcie medvědi a mělo to své důvody. Tehdy se mohl hodně vyplatit kontrariánský přístup pro investování. Panovala velká nejistota ohledně rebrandingu a dalšího směřování platformy. Hospodářsky však společnost rychle nabrala rostoucí směr.

Investoři a spekulanti si to uvědomovali. Když něco padne na dno, musí to většinou někdy zase nahoru. Pozitivní očekávání hnalo akcie Meta po celý rok strmě nahoru. Hodně tomu bez pochybnosti pomohlo nově vzniklé odvětví v podobě AI. Proto se musíme jako investoři ptát, co přinese Meta Platforms nové příjmy? Je sázka na cloud a AI dostačující? To si musí každý investor zodpovědět, než se rozhodne investovat.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: charnsitr / Shutterstock.com

CNBC: Meta’s AI chief doesn’t think AI super intelligence is coming anytime soon, and is skeptical on quantum computing (12.12.2023); www.cnbc.com/2023/12/03/meta-ai-chief-yann-lecun-skeptical-about-agi-quantum-computing.html

CNBC: Facebook-parent Meta breaks up its Responsible AI team (12.12.2023); www.cnbc.com/2023/11/18/facebook-parent-meta-breaks-up-its-responsible-ai-team.html

Seekingalpha: Meta rolls out default end-to-end encryption on Messenger (12.12.2023); www.seekingalpha.com/news/4044174-meta-rolls-out-default-end-to-end-encryption-on-messenger?

Seekingalpha: Mark Zuckerberg sells about $190M in stock as part of trading plan (12.12.2023); www.seekingalpha.com/news/4043034-mark-zuckerberg-sells-about-190m-in-stock-as-part-of-trading-plan?

Seekingalpha: Tech to rally in 2024 as AI leads biggest transformation since birth of the internet: Wedbush (12.12.2023); www.seekingalpha.com/news/4042907-tech-to-rally-in-2024-as-ai-leads-to-biggest-transformation-since-birth-of-the-internet-in-95-wedbush?

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart