Akcie AMD do října 2022 ztrácely, ale od té doby je zde opakovaná snaha o kurzový růst. Což si ukážeme na cenovém grafu. Co se týká novinek, ukážeme si srovnání s hlavní konkurencí v podobě Intel. Podíváme se na výhled AMD pro první kvartál. A rozebereme si vliv posledního rozhodnutí Fed na růstové tituly. Nebude chybět ani aktuální rozbor hospodářských výsledků a důležité oblasti v grafu AMD akcie, které jsou pro další vývoj ceny klíčové.
Výhled hospodářství AMD na první kvartál
Společnost AMD před více jak týdnem uvedla po zveřejněných výsledcích, že za své první čtvrtletí letošního roku očekává tržby v rozmezí 5 až 5,6 miliardy USD. To znamená pokles o 10 % než ve stejném období před rokem. Na konferenčním hovoru generální ředitelka Lisa Su řekla, že společnost AMD očekává, že jejich podnikání v oblasti datových center a vestavěných systémů zůstane silné. Ačkoliv v herní a PC divizi slabost přetrvá.
Lisa Su konkrétně řekla, že největším pohonem růstu jsou momentálně datová centra. A že budou sledovat makro prostředí v oblasti stolních počítačů a gamingu. Analytik Bank of America Securities Vivek Arya odhaduje, že růst prodejů v odvětví datových serverů může hodně pomoci během druhé poloviny roku. Dle analytika může byznys se servery v letošním roce posílit až o 20 %.
Další analytik Harsh Kumar ze společnosti Piper Sandler tvrdí, že je nadšený z hospodářského výhledu společnosti AMD. Přirozeně navýšil svůj rating. A podle něj jsou nejdůležitějšími a nejpozoruhodnějšími informacemi ve zprávě společnosti, že prodeje v segmentu datových center a počítačů se odrazí ode dna během prvního kvartálu nynějšího roku.
Nicméně analytik společnosti Christian Schwab Craig Hallum nebyl tak optimistický jako předešlí kolegové. Naopak snížil svůj rating pro AMD, protože se obává dalšího poklesů příjmů v aktuálním roce.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Je AMD lepší než Intel?
AMD a Intel jsou takovými ikonickými konkurenty na trhu s polovodiči. Přitom je málo známá věc, že AMD pod značkou Intel vyrábělo ještě na přelomu 80. a 90. let procesory. Od té doby ale situace hodně pokročila a AMD se snaží Intel předběhnout. Už se to jednou krátce povedlo před asi 15 lety s řadou procesorů Athlon 64. Nicméně firma nedokázala na svůj úspěch navázat. Tak uvidíme, jestli to tentokrát bude jiné.
Nyní má jedna firma krátkodobý výhled znatelně lepší. Zatímco Intel očekává celkový pokles prodejů, AMD počítá s růstem v oblasti datových center. Společnosti AMD hodně pomohla i akvizice s Xilinx za 35 miliard USD z období pandemie.
Obě firmy počítají s horšími výsledky v aktuálním roce. Leč u Intel je výhled horší, protože firma počítá s tržbami za první kvartál ve výši 11 miliard USD. To je meziroční pokles o 40 %. V relativních číslech proto příjmy pravděpodobně klesnou mnohem více než u AMD.
U obou společností je třeba si uvědomit, že během pandemie příjmy markantně vzrostly. Jelikož byli lidé donuceni pracovat ze svých domovů a měli omezený prostor a možnosti pro zaplnění volného času. Což bylo příhodné pro zakoupení techniky pro práci nebo zábavu. Tudíž dle mého není teď ani tak nic zvláštního na tom, že přišel pokles příjmů, který byl předtím „uměle“ stimulován fiskální a měnovou politikou.
Tržby AMD ze segmentu počítačových čipů ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesly o 51 %. Zatímco u Intelu klesly o 36 %. CEO AMD Lisa Su dále uvedla, že očekává za první čtvrtletí pokles. Dodává ovšem, že během druhé poloviny roku 2023 počítají se zlepšením situace.
Obě společnosti se výrazněji rozcházejí v segmentu čipů pro datová centra. Intelu obrat z tohoto segmentu klesl o 33 % oproti předchozímu roku na 4,3 miliardy USD. A to částečně kvůli pozdnímu uvedení na trh nových serverových čipů Sapphire Rapids. Kdežto AMD se může u stejného segmentu těšit z meziročního růstu o 42 % na 1,7 miliardy USD. Firma v listopadu uvedla na trh čtvrtou generaci čipů Epyc pro datová centra.
Měnověpolitické rozhodnutí Fed a vliv na růstové tituly
Americká centrální banka v minulém týdnu schválila nepatrný růst základní úrokové sazby 0,25 procentního bodu na 4,75 %. Podruhé v řadě proto zvolnili v dosavadním tempu růstu základní úrokové sazby. V prosinci Fed schválil růst pouze o 0,5 procentního bodu, po čemž bylo dle mého zřejmé, že už nebudou v restrikcích tolik agresivní jako předtím. Samotné stanovisko Fed na mě působilo velmi podobně stejně jako v minulém roce. Nicméně několik vět bylo vyškrtnuto. A něco málo přidáno. Mnohem zajímavější byla tisková konference s předsedou Fed Jeromem Powellem.

V obecné rovině probíhala pořád v jestřábím stylu. Powell zopakoval, že jsou stále odhodláni v jejich boji s inflací. Že úrokové sazby zůstanou na restriktivních úrovních po delší dobu. A budou i nadále pokračovat v růstu úrokových sazeb. Přesto ale trhy reagovaly až euforickým způsobem. Akcie AMD si poté připsaly skoro 19 % za necelé dva obchodní dny. Co řekl předseda Fed tolik pozitivního?
Jerome Powell totiž sdělil několik informací, které lze mezi řádky interpretovat jako „holubičí“. První takovou informací je, že se snaží předejít tzv. overtighteningu. Z čehož lze dle mého vydedukovat, že úrokové sazby už neporostou. Znamenají jeho vlastní slova, že to s restrikcemi přehnali?
Dále Powell explicitně zmínil, že jsou v současnosti úrokové sazby už na restriktivních úrovních. Je to tedy znamení, že už není třeba v restrikcích pokračovat? Mimoto nebyl Jerome Powell schopen odpovědět na otázku novinářů, jestli platí terminal rate pro letošní rok vyplývající z jejich prosincové ekonomické projekce. Trhy si jeho nejasnou reakci ihned mohly interpretovat, že terminal rate pro rok 2023 klesl. Mohl ale i vzrůst. Leč tohle trh dle mého jaksi evidentně vytěsnil.

Problém je dle mého názoru v tom, že trhy americké centrální bance jejich jestřábí postoj nevěří. A dokládají to i data z dluhopisového trhu. Čehož jsem si všiml na konci minulého roku. Z přiloženého grafu vyplývá, že dluhopisový trh nepočítá s pokračujícím růstem základní úrokové sazby sazby. Horní křivka je právě terminal rate (5,4 % pro rok 2023) vyplývající z prosincové projekce. Kdežto spodní křivka vizualizuje očekávání dluhopisového trhu.
Mezi základní úrokovou sazbou a krátkodobými výnosy na federálních dluhopisech jsou záporné spready. Což lze označit za naprosto bizarní jev, na který narazíte možná párkrát za život. Výnosy na dluhopisech by za normálních okolností měly předcházet růst základní sazby. Ale to se vůbec neděje. Tím pádem existuje rozpor mezi očekáváním trhu a informacemi, které Fed zveřejňuje.
Co z toho plyne? Investoři a spekulanti do akcií jsou dle mého ochotni opravdu hodně riskovat, když jdou proti politice americké centrální banky. Každý investor musí vnímat rizika. A když investor ignoruje pokračující růst úrokových sazeb, riziko z mysli podle mého názoru vytěsňuje. Problém měnových restrikcí spočívá v tom, že mají sílu hromadného ničení, ale zároveň nejsou paradoxně ihned pozorovatelné. Jelikož se v reálné ekonomice v plné síle projeví až s zhruba ročním zpožděním. A to se propíše v poklesech příjmů společností jako je AMD, Intel, Amazon, Tesla a dalších.
Fundamentální analýza akcie AMD
Kvartální výsledky
AMD akcie zaznamenaly za čtvrtý kvartál růst obratu o 16 % na 5,6 miliardy USD. Mezikvartálně beze změny. Čistý zisk v meziročním podání klesl o 98 % na 21 milionů USD. V meziročním podání jde o pokles o 93 % na 66 milionů USD. Jde proto o nejhorší hospodářský výsledek během několika let. Provozní výnos činil za poslední kvartál -150 milionů USD. Provozní náklady dosáhly skoro 2 miliard USD.
Hrubá marže činí za čtvrtý kvartál 32,26 %. Provozní marže se oproti minulému kvartálu mírně zhoršila, -2,68 %. Čistá marže též mírně klesla na 0,38 %.

Zisk na akcii (EPS) je ke čtvrtému kvartálu 0,01 bodů. Ukazatel P/E zase vzrostl a to na 73,44 bodů. Vzhledem ke kurzovému růstu z posledních týdnů, se P/E nyní nachází na 95 bodech. To jsou hodně vysoká čísla. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) očekávatelně zase klesla na 4,24 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) taktéž zaznamenala pokles na 4 %.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) klesl na 1,77 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 2,36 bodů. V tomto ohledu nedošlo k žádné velké změně a společnost AMD má pořád dostatek likvidity. V hotovosti firma drží 4,83 miliardy USD. V krátkodobých investicích 1 miliardu USD.
Celkové závazky meziročně vzrostly na 12,83 miliardy USD. Vlastní kapitál reprezentuje 54,75 miliardy USD.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E se nijak nezměnil, je stále skoro nulový. Celkový dluh představuje 2,86 miliardy USD. A čistý dluh dosahuje -3 miliard USD. Společnost AMD tedy drží přebytek likvidity ve výši 3 miliardy USD.
Technická analýza akcie AMD
Akcie AMD vytvořily v minulém roce kurzové dno kolem 58 USD. Od té doby se kurz zřetelně od zmíněného levelu vzdálil. I když tedy došlo před několika týdny k retestu této hladiny. Momentálně kurz akcie AMD testuje S/R pásmo okolo 88 USD. A jak i vyplývá z historického kurzového průběhu, jde o významné rezistenční pásmo.
Název společnosti | Symbol | Měna | Tržní kapitalizace (v mld. USD) | Zavírací cena předchozího dne | Den | Týd. | Měs. | 3M | Půl roku | 1 rok | 5 let |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AMD | AMD | USD | 192,39 | 119,47 | -0,78 % | -6,68 % | 31,84 % | 47,36 % | 58,10 % | 9,16 % | 723,19 % |

Trh se do jisté míry kurzově vymanil z té medvědí struktury, ve které se nacházel víceméně rok. Což je určitě z technického hlediska jistý úspěch. Nicméně je nutné, aby kurz akcie AMD i nadále pokračoval v expanzi. Tím pádem je nutné překonat aktuální rezistenční pásmo. V opačném případě hrozí opětovně otestování S/R pásma okolo 58 USD.
Závěrem
Z fundamentálního hlediska mi přijde poslední kvartál v minulém roce identický s třetím kvartálem. Žádné zlepšení ani zhoršení nesleduji. Ačkoliv výhled firmy je řekněme docela pozitivní.
Další použité zdroje:
CRUM, R. AMD shares rise almost 8% as Wall Street supports chipmaker’s outlook. SeekingAlpha [online]. Vydáno 1. 2. 2023 [cit. 7. 2. 2023]. Dostupné zde.
LESWING, K. Why AMD is faring much better than Intel in the same tough economy. CNBC [online]. Vydáno 31. 1. 2023 [cit. 7. 2. 2023]. Dostupné zde.
Meeting calendars, statements, and minutes (2018-2023). Federal reserve [online]. Vydáno 1. 2. 2023 [cit. 7. 2. 2023]. Dostupné zde.
AMD Inc. AMD Reports Fourth Quarter and Full Year 2022 Financial Results [online]. Vydáno 31. 1. 2023 [cit. 7. 2. 2023]. Dostupné zde.
Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2023? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.
--- ---
--- (---%)Displaying the --- graf
Displaying today's chart