Akcie AMD (Advanced Micro Devices) se podobně jako jiné růstové akciové tituly nevyhnuly v roce 2022 cenovému propadu. Posledních několik týdnů ale cena opět soustavně roste. Segment výrobců čipů se tak zase dostává do popředí zájmu. K čemuž zřejmě dopomohl i vstup Warrena Buffetta do tohoto odvětví.

Někteří analytici navíc firmě věří a zvyšují její rating. AMD bude mimo jiné svými čipy zásobovat významnou japonskou firmu, která spadá do automotive.

V článku si rozebereme aktuální podstatné novinky a také nedávné výsledky společnosti za Q3. Nebude chybět ani graf AMD akcie. Ukážeme si důležité oblasti, které mohou mít vliv na další vývoj ceny.

Warren Buffett učinil velký vstup do trhu s polovodiči

Berkshire Hathaway Warrena Buffetta získalo nemalý podíl ve firmě Taiwan Semiconductor. Warren Buffett je všemi známá legenda a dle mého jeho kroky samy o sobě často spouští davovou reakci na trzích. Investoři obvykle sledují, do čeho věštec z Omahy vkládá své peníze.

To se dle mého stalo i tentokrát. Jakmile se rozšířila informace, že společnost Berkshire Hathaway nakoupila akcie čínského výrobce polovodičů za více jak 4 miliardy USD, spustilo to rally na celém trhu s polovodiči. Tudíž rostly i akcie AMD, NVIDIA a Intel.

Domnívám se. že šéfovi Berkshire investorské publikum hodně věří. A když učiní tato legenda vstup do polovodičového odvětví, mnozí investoři to mohou brát jako signál, že Buffett očekává brzké zotavení sektoru polovodičů.

Je vhodné i poznamenat, že Bufftett není zrovna největším zastáncem technologických titulů. Akcie Apple jsou výjimkou. Za třetí kvartál Berkshire koupil cenné papíry Apple za více jak 60 milionů USD.

Z nějakého důvodu technologickým titulům zřejmě příliš nevěří. Když si ale přečtete například knihu Inteligentní investor od Benjamina Grahama (mentor Buffetta), hodně pochopíte. Buffett je po vzoru svého mentora stručně řečeno hodně defenzivní.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

AMD bude dodávat čipy pro významnou japonskou automotive firmu

Společnost AMD oznámila, že bude dodávat čipy významné japonské společnosti Aisin Corp. Japonská firma je též dodavatelem do automobilového průmyslu. A v tomto konkrétním případě má AMD dodat čipy, které budou pohánět nový parkovací systém do automobilů. Tyto parkovací systémy mají umožnit, aby vozidla zaparkovaly bez zásahu řidiče.

To samozřejmě není nic nového. V luxusních automobilech se podobné systémy objevují minimálně 15 let. Nicméně parkovací systém od japonského Aisin se má stát mainstreamem. Respektive má být dostupný i v levnějších vozech. Tudíž i samotný systém musí být levný. Protože by jej pak logicky žádná automobilka neinstalovala do levných vozů.

Čipová řada nese název Zynq UltraScale+ MPSoC. A za vývojem stojí dceřiná firma AMD Xilinx. Xilinx se specializuje na čipy zvané FPGA. Neboli programovatelné hradlové pole. Jejich obvody lze překonfigurovat po instalaci čipu do samotných produktů, jako jsou auta. To automobilkám umožní po prodeji vozu aktualizovat nejen software, ale také samotný čip uvnitř vozu.

Parkovací systémy společnosti Aisin se budou instalovat do nových vozů již během roku 2024. Nebylo jen zmíněno, o které konkrétní značky jde. Společnost je ale součástí Toyota Group. Můžeme proto předpokládat, že čipy AMD budou pohánět systémy právě ve vozech Toyota. Tato automobilka je v tomto ohledu průkopníkem. Jelikož v Japonsku šlo o první automobilovou firmu, která na trh uvedla vozidla s parkovacími systémy.

Co se týče specifikací systému, má jít o čtyři kamery a 12 ultrazvukových senzorů umístěných a vozidle. Které by měly umožnit i podélné parkování. A řidič musí rozhodnout, zda je zaparkování v souladu s vodorovným dopravním značením.

Analytici zvyšují společnosti AMD rating

Analytik UBS Timothy Arcuri zvýšil své hodnocení AMD na „koupit“ z „neutrálního“. Zároveň zvýšil svůj cenový cíl o 25 až 95 dolarů za akcii. Jako důvod pro zlepšení ratingu uvedl pokračující zlepšení dodávek CPU. To by mohlo vyvážit slabost osobních počítačových čipů.

Analytik Robert W. Baird Tristan Gerra mezitím určil AMD cílovou cenu na 100 USD. Taktéž zvýšil rating na „koupit“. Důvodem je nová nabídka čipů Genoa pro datová centra. Generální ředitelka Lisa Su uvedla, že čipy řady Genoa se pro podniky a pro cloudová datová centra promítnou v podobě nižších investičních nákladů a provozních nákladů.

Akcie AMD: Fundamentální analýza

Kvartální výsledky: Čistý zisk nadále klesá

AMD akcie se mohou za třetí kvartál chlubit meziročním vzestupem obratu o 29 % na 5,57 miliardy USD. Avšak oproti druhému čtvrtletí je to výrazně oslabení. Čistý zisk pokračuje v rapidním poklesu. V meziročním podání jde o pokles o 93 % na 66 milionů USD.

Provozní výnos si meziročně extrémně pohoršil o 102 % na -21 milionů USD. Provozní náklady jsou pořád na velmi vysoké úrovni. Jedná se o 1,78 miliardy USD.

zisk akcie AMD
Zisk akcie AMD. Zdroj: macrotrends.net (22. 11. 2022)

Hrubá marže je za třetí kvartál 31,7 %. Opětovně pokračujeme v trendu, neboť jde zase o jeden z nejslabších výsledků. Provozní marže je na tom ještě hůře, protože klesla přirozeně do záporných hodnot (víme z nominálu výše) na -0,38 %. Čistá marže padla na 1,19 %.

Zisk na akcii (EPS) je za třetí kvartál 0,04 bodů. Ukazatel P/E vzrostl na 40,72 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) taktéž pokračuje v poklesu na 7,37 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) klesla na 7 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) klesl na 1,65 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 2,16 bodů. Pořád jde ale o velmi přijatelné hodnoty. Společnost AMD si totiž nastřádala hodně likvidních aktiv. Konkrétně hotovost ve výši 3,4 miliardy USD, zatímco v krátkodobých investicích 2,19 miliardy USD.

Celkové závazky vzrostly na 13,27 miliardy USD. Vlastní kapitál tudíž představuje 54,54 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je pořád skoro nulový. Celkový dluh mírně klesl a nyní představuje 2,9 miliardy USD. Přesto čistý dluh trochu klesl na -2,7 miliardy USD. V případě splacení dluhů, zbyde AMD v likvidní firmě 2,7 miliardy USD.

AMD akcie: Technická analýza

AMD akcie se od svého historického maxima po lokální minimum propadly o zhruba 66 %. Pokles kurzu se zastavil před několika týdny na supportu kolem 58 USD. Jedná se o úroveň, která byla několikanásobně atakována v průběhu roku 2020, kdy šlo ještě o rezistenci. Nakonec se evidentně povedl průraz. Leč od té doby se cena akcie k úrovni nevrátila. Až do října 2022. Jde proto o relativně starou úroveň. Přesto ji trh učebnicově respektoval. A využil ji jako odrazový můstek do vyšších cenových úrovní.

Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 3Y 5 let
AMD AMD AMD AMD USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
týdenní graf akcie AMD
Týdenní graf akcie AMD od začátku roku 2018 do listopadu 2022. Zdroj: LYNX+ (22. 11. 2022)

Za těch několik týdnů akcie AMD vzrostly o cca 44 %. Což se ale zjevně zastavilo na rezistenci, která se nachází kolem 75 USD. Jedná se o silnou hladinu, kde můžete v grafu sledovat mnoho kurzových obratů. Dříve šlo o spolehlivý support. Nyní se úroveň potvrzuje jako rezistence. Navíc rezistencí prochází i zakreslená downtrendová diagonála.

Jde tím pádem o rezistenční konfluenci. A rezistenční konfluence dělá z tohoto otestování ideální místo pro nižší vrchol. Zatím ale není rozhodnuto. Alespoň do doby, kdy cena akcie AMD v blízkosti rezistence konsoliduje.

Závěrem

Fundamentální povaha AMD akcie se i s třetím kvartálem zhoršuje. To by nikoho nemělo překvapovat, protože technologické tituly jednoduše špatně snášejí růst úrokových sazeb a vysokou inflaci. Je proto naprosto reálné, že i poslední kvartál letošního roku zůstane ve stejně špatném duchu. Makroekonomické prostředí zkrátka nepřeje. Ale v dohledné době bychom měli začít sledovat nějakou hospodářskou konsolidaci. Za předpokladu, že se inflační spirála zase neroztočí.

Obchodujte akcie AMD prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

AMD Inc. Third Quarter Financial Results [online]. Vydáno 01. 11. 2022 [cit. 22. 11. 2022]. Dostupné zde.

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2022? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart