Logo AMD a čip RYZEN
Akcie AMD do poloviny června zaznamenaly fenomenální růst. Od počátku roku se tak AMD akcie zhodnotily o zhruba 110 %. Více si ukážeme na cenovém grafu. Prvně se ale zaměříme na novinky. AMD odhalilo nový AI čip a konkuruje NVIDIA. Prorazí AMD v dalším segmentu? AMD rozšířilo spolupráci s Hewlett Packard a bude investovat v Irsku.

Podíváme se i na výhled výnosů technologických gigantů. Nebude chybět ani rozbor hospodářských výsledků firmy. Poznejte nejdůležitější novinky o firmě AMD. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Společnost AMD oznámila nový čip pro AI

Společnost AMD nedávno oznámila, že její nejpokročilejší grafický čip pro umělou inteligenci MI300X, se začne dodávat některým zákazníkům koncem tohoto roku. Toto oznámení zároveň představuje pro konkurenční společnost NVIDIA největší výzvu. NVIDIA totiž v současnosti dominuje trhu s AI čipy. NVIDIA má dle analytiků více než 80% podíl na tomto trhu.

Grafické procesory (GPU) jsou výkonné čipy používané například společnostmi jako OpenAI k vytváření špičkových AI programů. Jako je například ChatGPT. Pokud vývojáři a výrobci serverů přijmou AI čipy společnosti AMD jako náhradu za produkty společnosti NVIDIA, mohlo by to představovat velký potenciál nevyužitého trhu. Společnost AMD se totiž ještě donedávna primárně zaměřovala na své tradiční počítačové procesory (CPU).

Osobně ani nevím, jestli společnost AMD někdy vyráběla grafické procesory. Mám takové tušení, že nikoliv. Proto taky v roce 2006 firma AMD odkoupila společnost ATI, která se grafickými čipy pro herní průmysl vždy zabývala. Proto vnímám snahu konkurovat NVIDIA napřímo jako jistou změnu strategie. Doposud se o to totiž společnost AMD dle mého nepokusila.

Generální ředitelka AMD Lisa Su řekla investorům a analytikům v San Franciscu, že AI je pro společnost největší a nejstrategičtější příležitostí dlouhodobého růstu. Dle Su firma přemýšlí o tom, že trh s akcelerátorem AI (jejich nové GPU) v datových centrech vzroste z přibližně 30 miliard USD v letošním roce při více než 50% složeném ročním tempu na více než 150 miliard USD v roce 2027.

Společnost AMD zatím nezveřejnila za nový GPU cenu. Teoreticky tak mohou vyvinout cenový tlak na konkurenční GPU od NVIDIA. Jako jsou čipy H100, které mají stát 30 000 USD nebo dokonce více. Větší konkurence na trhu vyústí dle mého v nižší ceny GPU. A to zase zřejmě povede ke snížení vysokých nákladů na obsluhu generativních aplikací AI.

Čipy pro AI jsou jedním ze světlých míst v polovodičovém průmyslu. Zatímco prodej počítačů klesá. Což je přitom tradiční hybatel prodeje polovodičových procesorů. Segment výrobců čipů by bez AI tím pádem dle mého vypadal mnohem hůře. Nelze ale očekávat, že je to všespásné. Jelikož s větším odběrem firma počítá až během následujícího roku.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Co je čip MI300X od AMD a v čem předčí konkurenci?

Společnost AMD uvedla, že její nový čip MI300X a architektura CDNA byly navrženy pro velké jazykové modely a další špičkové modely AI. Dle CEO Su jsou v centru všeho GPU, které právě umožňují generativní AI.

MI300X může využívat až neuvěřitelných 192 GB paměti. Pro představu, high end herní grafické karty RTX od NVIDIA za 50 tisíc korun mají 24 GB paměti. Konkurenční H100 od NVIDIA podporuje například pouze 120 GB paměti. To tedy znamená, že nové GPU od AMD dle všeho utáhne ještě složitější modely AI než jiné konkurenční čipy.

Velké jazykové modely pro generativní aplikace umělé inteligence využívají spoustu paměti. Protože provádějí stále větší počet výpočtů. AMD představilo MI300x s modelem s 40 miliardami parametrů nazvaný Falcon. Model GPT-3 OpenAI má 175 miliard parametrů. Velikosti modelů jsou mnohem větší a pro provoz nejnovějších velkých jazykových modelů skutečně potřebujete více GPU. Tím pádem mohou vývojáři v podstatě ušetřit, protože nebudou potřebovat tolik jednotek GPU.

Společnost AMD také uvedla, že nabídne architekturu Infinity Architecture, která kombinuje osm jejích akcelerátorů MI300X v jednom systému. NVIDIA a Google vyvinuly podobné systémy, které kombinují osm nebo více GPU v jednom pro aplikace AI.

Může být nový čip od AMD šancí získat větší podíl na trhu datových center?

NVIDIA má v současnosti odhadovaný 90% podíl na trhu s čipy pro datová centra určená pro AI. Generální ředitel společnosti Jensen Huang tvrdí, že stávající infrastrukturu datových center v hodnotě přibližně 1 bilionu dolarů je třeba upgradovat, aby podporovala zrychlené výpočty a výpočetní zátěž AI. Takže dle mého není překvapením, že se AMD snaží této příležitosti využít. Respektive si též ukrojit z toho velkého koláče, kdy většina připadá konkurenční NVIDIA.

Abychom si celou problematiku ještě přiblížili, k dispozici budou dvě varianty MI300. První varianta nese název MI300A. Je to balíček 3D skládaných čipů, který kombinuje CPU a GPU. A vytváří to, co AMD nazývá vůbec první pokročilou procesorovou jednotkou (APU) pro datová centra.

Je to zvolený balíček pro nadcházející superpočítač El Capitan v Lawrence Livermore National Laboratory. Ten bude první exascale platformou organizace se dvěma exaflopy výkonu. Všeobecně se očekává, že půjde o nejrychlejší superpočítač na světě. Pokud by všech 7,7 miliard lidí na Zemi dokončilo jeden výpočet za sekundu, trvalo by jim dohromady osm let, než by udělali to, co El Capitan dokáže za jednu sekundu.

Pak je tu MI300X, což je čip pouze s GPU. A je speciálně navržený pro trénování velkých jazykových modelů až do 80 miliard parametrů. Což je podle AMD rekord v oboru. A jak jsme si už řekli výše, zákazníci mohou také získat MI300X na platformě, kterou AMD nazývá Instinct. Instinct kombinuje osm čipů do standardní konfigurace, což jim umožňuje zapojit se přímo do stávající infrastruktury datového centra s minimálními úpravami. To by mohlo rychle urychlit nasazení a také podpořit široké přijetí.

Akcie AMD: Zájem Amazonu o nové čipy by firmě pomohl

Amazon Web Services (AWS) je platforma cloudových služeb Amazonu. Je největší v oboru dle tržeb a také podle počtu řešení. A zajímavostí je, že AWS je jedním z nejstarších zákazníků NVIDIA.

A podle zprávy agentury Reuters má AWS zájem o nové čipy MI300 od AMD. Oficiálně není nic potvrzeného. Nicméně viceprezident AWS Dave Brown řekl, že zvažuje jejich použití. Poznamenal, že AWS obvykle těží z návrhů AMD, které se zapojují přímo do stávajících systémů.

Je důležité poznamenat, že AWS nedávno podepsala novou smlouvu se společností NVIDIA na její novou cloudovou infrastrukturu EC2 P5. Která jejím firemním zákazníkům pomůže plynule rozšířit z 10 000 GPU H100 na 20 000. To umožní výrazně rychleji trénovat modely AI. Nový MI300X od AMD má však 2,4krát větší hustotu šířky pásma ve srovnání s H100. Není tudíž žádným překvapením, že nový čip se minimálně těší pozornosti od AWS.

Jak bylo již řečeno, firma AMD zatím neoznámila, že by mezi předními cloudovými platformami získala významného zákazníka. To ale může být jen otázkou času. Amazon údajně testuje nové čipy od AMD pro svou cloudovou divizi. Vzhledem k tomu, že AWS je největší ze všech cloudových počítačových sítí, dohoda by byla dle mého pro AMD velká výhra.

Aby společnost AMD se svými novými čipy prorazila, zvolila o něco jiný přístup než NVIDIA. AMD nabízí potenciálním cloudovým zákazníkům možnost si vybrat ze sortimentu hardwarových a softwarových nabídek AMD a spárovat je s vlastními na míru navrženými čipy a díly od jiných dodavatelů. Kdežto NVIDIA prosazuje svůj DGX Cloud. Což je komplexní systém pro AI, který se téměř výhradně spoléhá na infrastrukturu a softwarová řešení NVIDIA.

Akcie AMD: Firma rozšířila spolupráci s Hewlett Packard

Společnost AMD nedávno rozšířilo spolupráci s Hewlett Packard, aby poskytla podporu novému modulárnímu a víceprotokolovému úložnému řešení Hewlett Packard Alletra Storage MP. Ten pohání řada AMD EPYC Embedded Series.

Úložné řešení HP využívá řadu modelů procesorů EPYC Embedded s možnostmi výkonu od 16 do 64 jader a tepelným designem výkonu od 155 W do 225 W. Alletra Storage MP podporuje více protokolů úložiště na stejném hardwaru, které lze nezávisle škálovat z hlediska výkonu a kapacity. Objem a složitost dat však rychle narůstá, což pro zákazníky vytváří nové výzvy.

Procesory AMD tento problém řeší kombinací rychlosti a efektivity. Ty jsou společně navrženy tak, aby pomohly snížit celkové náklady na energii systému. Vestavěné procesory EPYC umožňují společnosti Hewlett Packard vést k pokročilému úložišti s novou úrovní výkonu a I/O agilitou v profilu optimalizovaném pro napájení.

AMD akcie: Společnost plánuje investice v Irsku

Společnost AMD oznámila plány na rozšíření výzkumu v Irsku. A to prostřednictvím investice ve výši 135 milionů dolarů během čtyř let. Investice je určena k financování několika strategických projektů výzkumu a vývoje. A to prostřednictvím vytvoření až 290 vysoce kvalifikovaných inženýrských a výzkumných pozic a také široké škály dalších podpůrných rolí.

Vývoj v Dublinu formálně oznámili ministr pro podnikání, obchod a zaměstnanost Simon Coveney TD a senior viceprezidentka pro marketing, komunikaci a lidské zdroje AMD Ruth Cotter. Novou investici podporuje irská vláda prostřednictvím vládní agentury IDA Ireland. A dle vyjádření Simona Coveney irská vláda plány AMD na rozšíření jejich pokročilého výzkumu, vývoje a inženýrských operací v Irsku silně podporuje.

Podle Ruth Cotter je téměř tři desetiletí Irsko vlajkovou lodí evropského centra výzkumu a vývoje vyvíjejícím adaptivní výpočetní řešení. Čerpající ze silné a vysoce kvalifikované pracovní síly. Dalšími investicemi a rozšiřováním jejich přítomnosti v Dublinu a Corku jsou prý odhodláni pokračovat v podpoře inovací v Irsku a v podpoře evropského polovodičového ekosystému.

Prostřednictvím této investice výzkumné a vývojové týmy AMD navrhnou inovativní vysoce výkonné a adaptivní výpočetní akcelerátory pro urychlení datových center, sítí, 6G komunikace a vestavěných řešení. Zároveň zaujmou vedoucí pozici v oblasti umělé inteligence.

Irsko je od akvizice Xilinx sídlem jednoho z největších vývojových středisek AMD

Irský závod byl poprvé založen v roce 1994 jako první účelově postavený závod Xilinx mimo USA. A zahájil svou činnost o rok později se zaměřením na výrobu, provozní podporu, inženýrské a administrativní služby. Od akvizice společnosti Xilinx společností AMD je nyní Irsko domovem jednoho z největších výzkumných a vývojových středisek AMD v Evropě. A to se silnou historií vývoje produktů s významným komerčním úspěchem.

Akcie AMD a odhad výnosů: Jak si vedou jiné technologické akcie?

Bylo velmi zajímavé sledovat, jak kurzové rally u velkých technologických titulů vlastně nebylo doprovázeno rostoucími odhady výnosů. Zároveň mi přišlo, že se nad tím nikdo příliš nepozastavoval. Jedinou výjimkou je samozřejmě NVIDIA, kde odhady počítají s enormně velkým růstem. V dřívější analýze na akcie NVIDIA jsem však zmiňoval, že jsem vůči jejich dohadu dost skeptický. A myslím, že jsem to i dostatečně vysvětlil.

V grafu každopádně vidíme stagnující růst u Apple a Oracle. Nebo značný pokles, třeba právě u AMD, Googlu a Microsoftu. Ještě hůře je na tom Meta, Netflix a Amazon. A vůbec nejhůře je na tom v tomto ohledu Intel, což jsme si v předešlé analýze na Intel též rozebírali. Přesto ale akcie Intel zaznamenaly za několik týdnů zhodnocení o desítky %. A akcie AMD v letošním roce posílily o cca 110 %.

Projekce výnosů velkých technologických společností
Projekce výnosů velkých technologických společností. Zdroj: Tavi Costa (27. 6. 2023)

Proč trhy ignorují, že dle odhadů mají výnosy ještě klesat? Řekl bych, že je to trhům jedno. A to z několika důvodů. Máme tu nový trend v podobě AI. A kromě toho se americká ekonomika ukázala velmi odolná vůči restriktivním úrovním v úrokových sazbách. Dle mého je dokonce mnohem více odolná, než si původně kdokoliv myslel.

Fundamentální analýza akcie AMD

Kvartální výsledky

AMD akcie zaznamenaly za poslední čtvrtletí vůbec poprvé od roku 2019 meziročně pokles výnosů (0,6 na akcii) o 9 % na 5,35 miliardy USD. EBITDA si meziročně pohoršila o téměř 36 % na 962 milionů USD. Co se týká výsledku hospodaření, společnost AMD utržila ztrátu ve výši 139 milionů USD. Provozní ztráta činila za poslední kvartál -44 milionů USD. Provozní náklady dosáhly 1,89 miliard USD.

EPS akcie AMD za jednotlivé roky
Reportované EPS (výnos na akcii) akcie AMD za jednotlivé kvartály. Zdroj: cnbc.com (27. 6. 2023)

Hrubá marže činí za první kvartál roku 34,39 %. Provozní marže je pořád v záporu (-0,82 %), ale nijak se výsledek oproti dvou předešlým čtvrtletím nezhoršil. Čistá marže je od roku 2017 poprvé v záporu, -2,6 %.

Zisk na akcii (EPS) je k posledním kvartálu -0,09 bodů. Ukazatel P/E je díky poslednímu čtvrtletí na šílených číslech, 456 bodů. Jelikož poslední kvartály firma prakticky vůbec negeneruje zisk. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je pouhých 0,72 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je na tom podobně, 0,69 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 1,74 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 2,38 bodů. Dle těchto ukazatelů se za sledované kvartály likvidní pozice firmy nijak příliš nezměnila.

V hotovosti má společnost AMD 5,86 miliardy USD. Kdežto v krátkodobých investicích 2,18 miliardy USD.

Celkové závazky meziročně vzrostly o 11,73 % na 12,94 miliardy USD. Zatímco vlastní kapitál po dlouhé době meziročně klesl o 1,15 % na 54,69 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E se nijak nemění a pořád je téměř nulový. Celkový dluh se taktéž za poslední čtvrtletí nezměnil, 2,85 miliardy USD. Čistý dluh tudíž dosahuje -3,09 miliard USD. Společnost AMD proto drží přebytek likvidity ve výši 3,09 miliardy USD.

Technická analýza akcie AMD

Jak bylo zmíněno v úvodu, akcie AMD od počátku letošního roku po high zaznamenaly zhruba 110% kurzový vzestup. A když to vezmeme od low z minulého roku, je zhodnocení dokonce o cca 144 %. Celkově tak trh smazal více jak 70 % ztrát z konce roku 2021 a 2022. Což je z technického hlediska rozhodně velký úspěch.

I navzdory tomu nepříznivému hospodářskému vývoji si akcie AMD hodně polepšily. Jelikož tržní psychologie byla dle mého velmi optimistická. A domnívám se, že si většina myslí, že to nejhorší máme za sebou. Hodně tomu dle mého napomohla NVIDIA a tak si leckdo projektuje, že se s jistým zpožděním přidají i ostatní technologické firmy. Rozhodně je to teze, na kterou se podle mého názoru dalo v předešlých týdnech spekulovat.

Denní graf akcie AMD od začátku roku 2019 do února 2023.
Denní graf akcie AMD od začátku roku 2019 do února 2023. Zdroj: LYNX+ (27. 6. 2023)

Technicky cena akcie AMD narazila na překážku, která je tvořena rezistenčním pásmem okolo 135 USD. Trh zde de facto vytvořil dva vrcholy. A po druhém neúspěšném pokusu se býci stáhli do ústraní. Cena akcie AMD tak změnila směr a po delší době trh díky tomu čelil docela velkým ztrátám. Prodejci byli dle mého velmi agresivní. Domnívám se ale, že něco podobného se čekalo, protože krátkodobí spekulanti někdy museli zisky vybrat.

Nejbližší supportní pásmo se nachází kolem 99 USD. V podstatě jde o nejsilnější úroveň, která se nabízí. A jestli se k ní kurz dostane, neměla by padnout. V opačném případě vzroste šance na další pokles. Hodně tedy záleží na iniciativě kupců v řečené oblasti.

Závěrem

Fundamentálně akcie AMD pořád strádají. Respektive z hospodářského hlediska je to ještě dost velký boj. A na první pohled to dle mého vypadá, že to ještě nějakou dobu boj bude. Spekulanti a investoři dost sázeli na AI, ale jak jsem zmiňoval, mám nemalé pochybnosti o tom, že to jeden segment celé utáhne. Abychom si mohli říct, že už je trh za vodou, musíme sledovat oživení ve většině segmentů. Ne jenom v jednom. Což logicky platí pro všechny technologické akcie. Kombinace vysokých sazeb a vysoké inflace drtí poptávku po produktech těchto firem. Proto je nanejvýš důležité, aby se makroekonomická situace stabilizovala.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

CNBC: AMD reveals new A.I. chip to challenge Nvidia’s dominance (27.6.2023); www.cnbc.com/2023/06/13/amd-reveals-new-ai-chip-to-challenge-nvidias-dominance.html

Investing: AMD reveals new AI chip challenging Nvidia’s dominance (27.6.2023); www.investing.com/news/cryptocurrency-news/amd-reveals-new-ai-chip-challenging-nvidias-dominance-3105242

Yahoo: AMD Could Score This Blockbuster Customer for Its New AI Chips — Here’s Why the Stock Is a Buy Now (27.6.2023); www.finance.yahoo.com/m/d77a2ae5-23b0-3179-829b-8aa0ee1dbddc/amd-could-score-this.html

Motley Fool: 3 Smart Reasons to Buy AMD Stock (27.6.2023); www.fool.com/investing/2023/06/25/3-smart-reasons-to-buy-amd-stock/

Yahoo: AMD Strengthens HPE’s Storage Solutions With EPYC Processors (27.6.2023); www.finance.yahoo.com/news/amd-strengthens-hpes-storage-solutions-174300289.html

Yahoo: AMD Announces Plan to Invest $135 Million to Expand Adaptive Computing Research, Development and Engineering Operations in Ireland (27.6.2023); www.finance.yahoo.com/news/amd-announces-plan-invest-135-060000851.html

AMD: AMD Announces Plan to Invest $135 Million to Expand Adaptive Computing Research, Development and Engineering Operations in Ireland (27.6.2023); www.amd.com/en/newsroom/press-releases/2023-6-20-amd-announces-plan-to-invest-135-million-to-expan.html

CNBC: Advanced Micro Devices Inc (27.6.2023); www.cnbc.com/quotes/AMD?tab=earnings

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2023? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart