Akcie AMD: Detail čipu Ryzen
Akcie AMD poslední dva měsíce klesaly. V relativním vyjádření smazaly zhruba 38 %. Stále není jisté, zda je pokles zcela u konce. Co může být pohonem pro opětovný růst?


Podíváme se i na hospodářské výsledky a na klíčové novinky související se společností AMD. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Jestřábí Fed tlačí na akciové trhy

Americká centrální banka měla 1. května již třetí zasedání roku 2024, které i tentokrát přineslo mnoho nových informací. Dá se říct, že takřka každý výsledek zasedání je posunem jistým směrem. Někdy jde o velký posun, jindy o skoro marginální. Záleží samozřejmě na tom celkovém textu.

Osobně používám prosincové zasedání jako takovou „kotvu“, protože šlo o jedno z nejvíce zlomových zasedání za poslední dva roky. V prosinci totiž došlo ke zvratu, jelikož Fed hodně změnil svou rétoriku. Z jestřábů se stali najednou holubice, ačkoliv nyní víme, že předčasně.

Jestřábové a holubice jsou obecně přijímaný slang. Když jsou centrální bankéři agresivní v boji s inflací, jsou jestřábové. Když však volí mírnější boj s inflací, pak jsou označováni holubice.

S prvními čtyřmi měsíci letošního roku se zhoršoval inflační vývoj (viz. poslední analýza na akcie Meta). Tím pádem je centrální banka každým zasedáním opětovně o něco „tvrdší“ ve svých vyjádření.

První klíčové informace se investorská obec může vždy dozvědět z měnově-politického rozhodnutí v textové podobě. Jde o dokument, kde je stručný souhrn toho nejklíčovějšího. A tentokrát došlo k velkým změnám oproti březnovému zasedání. Tehdy změna spočívala ve výmazu jedné věty, která byla nahrazena jedním slovem.

Myslím si, že nejvíce důležitá část je, kdy Fed uznal, že v posledních měsících je vývoj inflace skutečně neuspokojivý.

Písemné stanovisko Federálního rezervního systému.
Písemné stanovisko Federálního rezervního systému. Zdroj: cnbc.com (6. 5. 2024)

Další klíčová změna je v podobě změny v nástroji, kterému se obecně přezdívá jako kvantitativní utahování (QT). Doposud Fed snižoval držbu svých cenných papírů v nastaveném maximálním limitu 95 miliard dolarů za měsíc. Od 1. června se bude centrální banka zbavovat federálních dluhopisů maximálně za 25 miliard dolarů. Z původních 60 miliard dolarů. Fed tak bude v procesu pokračovat v objemu 60 miliard dolarů za měsíc.

Co je kvantitativní utahování?

Kvantitativní utahování je obecně přijímané (i z řad odborníků) označení pro proces, kdy centrální banka snižuje držbu cenných papírů ve své rozvaze. Konkrétně Fed o tom mluví jako o „decline of it’s securities“. Jde o dluhové cenné papíry v podobě MBS a federálních dluhopisů.

Rozvaha Federálního rezervního systému.
Rozvaha Federálního rezervního systému. Zdroj: reutres.com (6. 5. 2024)

Snížení QT je určitě trhy vnímáno pozitivně. Vyplývá to z podstaty tohoto nástroje. Kvantitativní utahování spadá mezi nekonvenční nástroje měnové politiky. To znamená, že je nad rámec konvenčních nástrojů v podobě úrokových sazeb. Než tedy sáhnou po konvenčním nástroji (sazby), musí prvně ukončit nebo maximálně zredukovat ten nekonvenční.

Polopaticky řečeno, postupné ukončování QT je první krok, aby americká centrální banka začala snižovat úrokové sazby. Vyplývá to z obecně popsaných postupů měnových politik centrálních bank.

To je podle mě jeden z hlavních důvodů, proč akcie AMD (a vlastně celý akciový trh) teď posilovaly. Domnívám se, že trhy pravděpodobně čekaly něco horšího. Třeba možné naznačení, že úrokové sazby mohou zase nahoru. To však Jerome Powell vyloučil.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kdy klesnou úrokové sazby?

Kdy konečně klesnou úrokové sazby, aby si akciové trhy mohly oddychnout? Tak na to nemáme přesnou odpověď. Nicméně, z tiskové konference s předsedou Fedu vyplývá, že brzo k prvnímu uvolnění zřejmě nedojde. Powell totiž explicitně řekl, že dokud neuvidí mnohem větší progres ve vývoji inflace, se sazbami nehnou. Předseda mi tentokrát přišel i mnohem odhodlanější.

Základní úroková sazba v USA.
Základní úroková sazba v USA. Zdroj: cnbc.com (6. 5. 2024)

Powell dále výslovně uznal, že původně předpokládali mnohem rychlejší vývoj inflace k 2% cíli. Tudíž nechtějí snížit úrokové sazby předčasně, aby svou dřívější práci nepodkopali. Stručně řečeno, chtějí předejít druhé inflační vlně jako v 70. letech. To znamená potvrzení, že je jejich politika stále „data dependent“.

Můj osobní názor je, že Fed úrokové sazby v letošním roce sníží pouze jednou, a to až po prezidentských volbách v USA. Dřívější uvolnění nekoresponduje s inflačním vývojem v posledních měsících a rychle se to nezlepší. Nemá totiž jak.

AMD počítá s tržbami ve výši 5,7 miliard dolarů

AMD očekává tržby ve výši přibližně 5,7 miliardy dolarů ve druhém čtvrtletí letošního roku. To je i v souladu s odhady Wall Streetu, což by představovalo roční růst přibližně o 6 %.

Společnost ohlásila čistý zisk ve výši 123 milionů dolarů neboli 7 centů na akcii. Ve srovnání s čistou ztrátou 139 milionů dolarů za stejné období předchozího roku. Tržby vzrostly o přibližně 2 % oproti minulému roku.

Akcie AMD vzrostly v roce 2024 o zhruba 14 %, a přestože firma splnila odhady a signalizovala růst v prodejích čipů pro AI, výsledky z úterý nestačily na to, aby byly trhy, hned následující hodiny po zveřejnění reportu, spokojené.

Společnost AMD uvedla, že pečlivě sledovaný segment datových center vzrostl meziročně o 80 % na 2,3 miliardy dolarů díky prodeji svých čipů řady MI300 pro AI, které konkurují grafickým procesorům od NVIDIA.

Příjmy AMD z datových center.
Příjmy AMD z datových center. Zdroj: seekingalpha.com (7. 5. 2024)

Generální ředitelka AMD Lisa Su uvedla, že Microsoft, Meta a Oracle využívají čipy AMD MI300X. Od spuštění těchto čipů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 společnost prodala čipy v hodnotě více než 1 miliardy dolarů.

AMD očekává v roce 2024 tržby z čipů pro AI ve výši 4 miliardy dolarů, což je navýšení oproti původnímu odhadu 3,5 miliardy dolarů z ledna.

Pro srovnání, NVIDIA je momentálně největší dodavatel čipů pro AI nedávno ohlásila tržby 18,4 miliardy dolarů. Většina tržeb je z prodeje čipů pro AI (viz. analýza na akcie NVIDIA).

CEO AMD investory informovala, že společnost pracuje na nových čipech pro AI a na nástupcích současné generace.

Jsme mnohem blíže našim hlavním zákazníkům v oblasti AI. Skutečně nám poskytují významnou zpětnou vazbu.

Lisa Su, generální ředitelka AMD

AMD také vyrábí centrální procesory, které jsou často spárovány s pokročilými čipy pro AI v serverech. Su analytikům v konferenčním hovoru sdělila, že společnost si myslí, že získala podíl na trhu, v segmentu serverových CPU, pravděpodobně od Intelu. Uvedla, že AMD vidí zlepšující se poptávku po svých CPU díky boomu serverů pro AI.

Nejslabší byl herní segment, který klesl meziročně o 48 % na 922 milionů dolarů. Pokles společnost přisuzuje nižším prodejům čipů pro herní konzole a PC. AMD například vyrábí čipy pro PlayStation 5 od Sony. Tržby z herního segmentu zaostaly za odhadem StreetAccount ve výši 969 milionů dolarů.

Tržby AMD z herního průmyslu.
Tržby AMD z herního průmyslu. Zdroj: seekingalpha.com (7. 5. 2024)

Tady je (stejně jako u NVIDIA) zajímavé sledovat, jak původně dost klíčový herní segment nyní zaujímá relativně malý podíl. AMD se původně specializovalo na herní trh, protože kde jinde byste potřebovali velký výkon. Tím chci říct, že dochází v technologickém trhu k velké transformaci. Většina výkonu jde podle mého nyní prostě do AI.

AMD ohlásila tržby „klientů“ za první čtvrtletí ve výši 1,4 miliardy dolarů. Tržby „klientů“ představují všechny tržby z individuálních spotřebitelů a podniků. To je meziroční růst o 85 %, což naznačuje, že loňský propad na trhu s PC je za námi. Počítačové procesory od AMD mohou lokálně spouštět programy pro AI a tudíž mají možnost pohánět takzvané AI PC, na které se dle všeho hodně sází. Respektive je zde předpoklad, který by znamenal nový katalyzátor pro nové prodeje notebooků a stolních počítačů.

AMD a tržby „klientů“. Zdroj: seekingalpha.com (7. 5. 2024)

Segment vestavěných systémů společnosti, skládající se z produktů získaných jako součást akvizice Xilinx v roce 2022, hlásil pokles tržeb o 46 % meziročně na 846 milionů dolarů. To zaostávalo za očekáváním Wall Streetu ve výši 942 milionů dolarů.

Akcie AMD: Společnost chce být AI lídrem

Společnost AMD se strategicky připravuje na rostoucí poptávku po výpočetních technologiích pro umělou inteligenci využitím svého rozsáhlého sortimentu produktů. CTO Mark Papermaster zdůraznil robustní portfolio výpočetních jednotek společnosti AMD, silné vztahy se zákazníky napříč různými trhy a otevřené softwarové možnosti.

Reflektoval nad 55letou historií AMD, přičemž upozornil na její přechod k modulárnímu portfoliu IP (intelectual property) sjednocenému komplexním softwarovým balíčkem pro AI, který společnosti umožní efektivněji se přizpůsobovat vyvíjejícím se technologickým potřebám.

Papermaster dále zmínil, že AMD plánuje významná oznámení na Computexu, který se koná 4. června. Zdůrazňuje význam otevřených ekosystémů a hlubokých průmyslových partnerství. Mimo jiné vysvětlil, že investice AMD do výzkumu a vývoje se téměř zčtyřnásobily. Z 1,5 miliardy dolarů v roce 2019 na 5,9 miliardy dolarů v roce 2023. Čísla odpovídají rostoucím požadavkům na výkonnost a účinnost výpočetních technologií.

AMD si rozšířila svou přítomnost na trhu, zejména po akvizici společnosti Xilinx. Akvizice přispěla významným IP, talenty a expanzí na trhy s adaptivními technologiemi.

Analytici AMD varovali před slabostí herního segmentu, která by však mohl být kompenzována růstem v ostatních oblastech. Společnost ještě upozornila na agresivní cenovou politiku společnosti NVIDIA, jakožto největšího konkurenta současnosti.

Nicméně zdůraznili silnou poptávku po AI a významný potenciál v růstu GPU pro datacentra. Prý je zde velký prostor navzdory silně konkurenčnímu prostředí ze strany NVIDIA. Také neopomenuli silnou poptávku po MI300 a serverovém byznysu, které se nadále zlepšují.

Akcie AMD: Hodnocení analytiků

Jak už bylo uvedeno výše, společnost AMD uvedla, že očekává tržby za druhý kvartál mezi 5,4 miliardami a 6 miliardami dolarů. Společnost také zvýšila svůj výhled pro příjmy související s umělou inteligencí pro celý rok. Nyní předpoklad počítá s tím, že překročí 4 miliardy dolarů.

Tento „malý“ růst mohl některé investory zklamat, ale analytik J.P. Morgan Harlan Sur uvedl, že to souvisí s omezeným dodavatelským řetězcem.

Věříme, že v krátkodobém horizontu je AMD omezeno dodavatelským řetězcem, ale vzhledem k závazkům dodavatelů pro druhé pololetí a rozšiřující se nabídce nejsou omezeni svým ročním cílem 4 miliard dolarů. Domníváme se, že společnost může zvýšit příjmy z GPU pro datacentra na více než 5 miliard dolarů v CY24 a nadále brát podíl na trhu Intelu v serverových a PC procesorech.

Harlan Sur, analytik J.P. Morgan

Sur zvýšil své odhady pro rok 2024 kvůli silnému výhledu poptávky po AI a potvrdil své hodnocení „neutrální“ a cílovou cenu 180 dolarů.

Zatímco společnost NVIDIA se stala gigantem v oblasti GPU s více než 90% podílem na trhu, společnost AMD je dle analytika Vijaye Rakeshe od Mizuho stále v podstatě na začátku své vlastní ohromné expanze. AMD je na cestě k uvedení svého produktu pro datacentra Turin s více než 190 jádry. Zároveň čip pro PC Ryzen 8000 může přinést velký růst. Analytik potvrdil své hodnocení „koupit“, ale po výsledcích snížil svou cílovou cenu na 215 dolarů.

Podle analytika Citi Christophera Danelyho by AMD mohlo v létě zaznamenat jisté zlepšení na základě silných prodejů v rámci AI segmentu. Přičemž potvrdil pro akcie AMD své hodnocení „koupit“. Danely uvedl v únoru, že AMD zbytečně podceňuje svůj odhad 3,5 miliardy dolarů pro příjmy z prodeje MI300.

Další souhlasili, že od MI300 lze očekávat více, včetně analytika KeyBanc Capital Markets Johna Vinha. Vinh snížil svou cílovou cenu pro akcie AMD z 270 na 230 dolarů a řekl, že výhled ve výši 4 miliardy dolarů bude pravděpodobně vnímán jako zklamání. Protože slabší odhad mohl odrážet případný krátkodobý dopad z potenciálních škrtů Microsoftu a problémů s výkonem HBM3. Možná je však odhad jenom záměrně konzervativní.

SSGA: Technologický sektor má velký potenciál

I přes některé překážky ve výhledu společnost State Street Global Advisors stále vidí mnoho důvodů, proč vidět v technologickém sektoru silný potenciál. Technologický sektor dominuje investičním tokům už 18 měsíců. A to konkrétně s nárůstem o 31,36 % oproti minulému roku.

Hodnocení pro tento sektor vysvětluje, že FOMO přimělo společnosti využívat AI k podpoře svých byznysů prostřednictvím zázemí pro plnění objednávek, zákaznického servisu a dalších kreativních použití. To zvyšuje poptávku po pokročilých polovodičových čipech a dalších technologiích.

Společnost NVIDIA je dle analytiků jasným lídrem, který si zajistil dominantní pozici novou platformou Blackwell, aby vytvořil ještě výkonnější a efektivnější GPU čipy. Mezi konkurenty samozřejmě patří AMD, Intel, Qualcomm a Broadcom. Všechny zmíněné firmy jsou součástí amerického IT sektoru, takže investování do koše těchto akcií je podle nich atraktivní.

Kromě toho relativně málo příjemců technologií AI si udržuje vlastní infrastrukturu, takže jsou více závislí na cloudových řešeních pro počítače a úložiště potřebné pro jejich aplikace AI.

Hrozby pro sektor zahrnují dvojsečné faktory, jako jsou kybernetické hrozby a rizika související s ochranou soukromí. z čehož těží akcie kybernetické bezpečnosti.

Dalším rizikem pro sektor jsou geopolitické hrozby pro dodavatelský řetězec čipů AI. Včetně napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. ASML Holding je jediným dodavatelem high tech litografických strojů na světě, které dokážou vyrábět čipy na ultra malé škále. Dalšími překážkami mohou být regulace. Například Apple čelí antimonopolním tahanicím v USA a Evropě.

Fundamentální analýza akcie AMD

Kvartální výsledky

AMD akcie zaznamenaly za první čtvrtletí roku meziročně malý růst výnosů o 2,24 % na 5,47 miliardy dolarů. Jak vyplývá z přiloženého grafu, pořád v podstatě platí mírně rostoucí tendence za poslední kvartály. Ačkoliv je to o hodně střídmější a poslední kvartál vytvořil nepříjemný zub. Zlaté časy z roku 2020 a 2021 jsou zatím v nedohlednu.

Dlouhodobé výnosy akcie AMD
Dlouhodobé výnosy akcie AMD. Zdroj: macrotrends.net (7. 5. 2024)

Čistý zisk představuje 123 milionů dolarů, což patří mezi ty lepší výsledky za sledované kvartály. Zisk na akcii je 0,07 dolarů. Volné cash flow představuje 379 milionů dolarů, což též patří spíše k těm lepším výsledkům za sledované kvartály. EBITDA meziročně klesla o 9,4 % na 872 milionů dolarů. Provozní výnos za poslední kvartál představoval pouze 62 milionů dolarů. Provozní náklady jsou stále více jak 2 miliardy dolarů.

Čistý tisk akcie AMD.
Čistý zisk akcie AMD. Zdroj: macrotrends.net (7. 5. 2024)

Hrubá marže činí za poslední kvartál skoro 39,61 %. Provozní marže zase významně klesla, na 1,13 %. Čistá marže též klesla dolů, 2,25 %. Schopnost konvertovat obrat na čistý zisk je pořád velmi slabá.

Multiple akcie AMD P/E se nyní nachází na 220 bodech. Historicky jde pořád o extrémní hodnoty. Jakmile se budou akcie AMD obchodovat za násobky ceny řádově v pár desítkách bodů, bude to jiná písnička.

P/E akcie AMD.
P/E akcie AMD. Zdroj: macrotrends.net (7. 5. 2024)

Price to cash flow ratio je 145 bodů. Price to free cash flow ratio akcie AMD se drží na 217 bodech. Zde platí to samé jako u price to earnings. Valuace akcie AMD jsou zkrátka příliš vysoké vzhledem k nynějšímu fundamentu. Očekávání jsou samozřejmě nemalá, ale dojde k jejich naplnění?

Price to free cash flow ratio akcie AMD. Zdroj: macrotrends.net (7. 5. 2024)

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 1,65 % a 2 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 1,92 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 2,64 bodů. Dle těchto ukazatelů se za sledované kvartály likvidní pozice firmy zlepšila, respektive je více robustní, až antifragilní.

V cash on hand drží společnost AMD přes 6 miliard dolarů, z toho čistě hotovost představuje něco přes 4 miliardy dolarů. Krátkodobé investice činí více jak 2 miliardy dolarů. Celkové závazky meziročně klesly o 9,6 % na 111,7 miliardy dolarů, zatímco celkový kapitál mírně vzrostl o 2,75 % na 56,2 miliard dolarů.

Celkový dluh společnosti AMD vzrostl na 3 miliardy dolarů. Čistý dluh představuje něco přes -3 miliardy dolarů. To znamená, že AMD má přebytek likvidity ve výši 3 miliardy dolarů.

Technická analýza akcie AMD

Akcie AMD k březnu letošního roku povýšily na opravdu horentní ceny. Od low z medvědího trhu z listopadu 2022 kurz AMD akcie posílil o 318 % na 227 dolarů. Za rok a půl je to výborný výsledek. Nicméně šlo už dle mého o příliš agresivní rally bez větší korekce. Proto není žádným překvapením, že vrchol je tvořen medvědí doji svící, která odstartovala nynější cenový pokles.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
AMD AMD 267,11 165,14 -3,70 % -0,16 % 3,16 % 36,40 % 30,10 % 488,32 %
AMD akcie graf: Týdenní graf
AMD akcie graf: Týdenní graf od konce roku 2021 do května 2024. Zdroj: LYNX+ (7. 5. 2024)

Cenový pokles začal v první polovině března a v podstatě trvá doteď. Titul si odepsal skoro 38 %, což je nejvíce od roku 2022. Trh se sice za poslední týden trochu nadechl, ale pořád není jisté, že se cenový pokles akcie AMD neprodlouží. Dávalo by technicky smysl, aby cena klesla na support nacházející se kolem 134 dolarů.

Závěrem: Akcie AMD jsou pořád drahé

Akcie AMD jsou dle mého osobního názoru hned za NVIDIA naprostá špička, ale jejich valuace pořád nemá příliš opodstatnění. Domnívám se, že trhy se snaží propisovat něco, co teprve přijde v následujících letech. Je samozřejmostí, že časem společnosti NVIDIA konkurence odebere část trhu. V tak vysoce konkurenčním prostředí by bylo naivní si myslet cokoliv jiného. Nicméně jde o proces, který může trvat vícero let.

Ačkoliv jsem přesvědčen, že akcie AMD budou nakonec excelovat, můžeme se dočkat toho, že fundamentálně to ještě jistou dobu nemusí být žádná sláva. Proto lze krátkodobě až střednědobě očekávat, že se cena titulu nikam příliš neposune.

Přirozeně nevidím do budoucnosti, takže pouze hádám na základě aktuálních dat a informací. Nevěřím ovšem, že vývoj nabere až takovou dynamiku, že by v následujících 12 až 18 měsících došlo k velké změně. Mohu se ovšem mýlit.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Tobias Arhelger / Shutterstock.com

CNBC: AMD says it will sell $4 billion in AI chips this year; stock drops on in-line forecast (06.05.2024); www.cnbc.com/2024/04/30/amd-gaming-revenue-falls-48percent-year-over-year-and-the-stock-is-down.html

CNBC: Here’s what changed in the new Fed statement (06.05.2024); www.cnbc.com/2024/05/01/fed-decision-heres-what-changed-in-the-new-statement.html

CNBC: Fed keeps rates steady as it notes ‘lack of further progress’ on inflation (06.05.2024); www.cnbc.com/2024/05/01/fed-rate-decision-may-2024-.html

Reuters: Fed announces reduction in balance sheet runoff pace (06.05.2024); https://www.reuters.com/markets/us/fed-announces-reduction-balance-sheet-runoff-pace-2024-05-01/

Seekingalpha: AMD slips even as Wall Street sees more AI promise ahead (06.05.2024); www.seekingalpha.com/news/4097149-amd-slips-even-as-wall-street-sees-more-ai-promise-ahead?

Seekingalpha: AMD in charts: Data center revenue jumps; gaming, embedded revenue falls (06.05.2024); www.seekingalpha.com/news/4096881-amd-in-charts-data-center-revenue-jumps-gaming-embedded-revenue-falls?

Seekingalpha: Technology’s outlook hurdles for Q2 – SSGA (06.05.2024); www.seekingalpha.com/news/4091574-technologys-outlook-hurdles-for-q2-ssga?

Yahoo: AMD Positions for AI Leadership with Expanded Portfolio, Quadrupled R&D Investment Ahead of Major Computex Announcements (06.05.2024); www.finance.yahoo.com/news/amd-positions-ai-leadership-expanded-145124711.html

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart