V následujícím článku vám představíme akcie společností, které jsou hnací silou rozvoje umělé inteligence (AI) prostřednictvím četných technologických inovací.

V letech 2020 a 2021 přišla vlivem koronavirové pandemie nové vlna digitalizace. Celému odvětví IT, které už tak bylo léta na vzestupu, poskytla další obrovský impuls. Mnohé akcie umělé inteligence prudce vzrostly a v roce 2021 dosáhly nových historických maxim. Od konce roku 2021 se všechny akcie ocitly ve víru prudce klesajícího medvědího trhu. Od poloviny června 2022 se ceny stabilizovaly.

Umělá inteligence ovlivňuje náš každodenní život

Vývoj umělé inteligence v posledních letech rychle postupuje díky stále levnějším a výkonnějším procesorům a bleskovému vyhodnocování vzorců ve velkém množství dat (Big Data). Takzvané hluboké učení, založené na modelu lidského nervového systému, využívá umělé neuronové sítě k analýze velkého množství dat.

S virtuálními digitálními asistenty, jako je Alexa od Amazonu, Siri od Applu nebo Cortana od Microsoftu, se umělá inteligence dostala do našich domácností již před několika lety. Umělá inteligence je však již integrována i do méně nápadných aplikací. Těmi jsou například programy pro učení překladu a rozpoznávání řeči nebo software pro odhalování podvodů. AI tak poskytuje cenné služby. Umělá nebo strojová inteligence už zkrátka není sci-fi, ale nepostradatelná součást ekonomiky.

Co je Umělá inteligence?
Umělá inteligence (anglicky Artificial Intelligence = AI) je souhrnné označení pro technologie, které umožňují strojům vnímat, chápat, rozhodovat se, jednat a učit se, a to buď samostatně, nebo s podporou člověka. Běžným pojmem v této souvislosti je také strojové učení.

AI mění celý náš pracovní svět

Komerční využití umělé inteligence je dnes rychle rostoucím trhem v miliardových hodnotách. Kromě odvětví informačních technologií se umělá inteligence stále častěji využívá například v lékařské technice, farmaceutickém průmyslu, vojenském sektoru, hotelnictví a zemědělství. V obchodním světě se umělá inteligence již využívá zejména v marketingu při rozpoznávání a vyhodnocování preferencí zákazníků a v oblasti služeb zákazníkům (např. chatovací boti).

Strojové učení hraje také stále důležitější roli v efektivní automatizaci výrobních procesů v průmyslu. Velmi složitým úkolem pro umělou inteligenci je například autonomní řízení. Nakonec téměř žádné odvětví nezůstane nedotčeno, takže celý náš pracovní svět v současnosti prochází obrovskými změnami.

Nejlepší akcie v sektoru umělé inteligence

Na akciovém trhu je nyní mnoho akcií s umělou inteligencí, protože stále více technologických společností začleňuje aplikace umělé inteligence do svých produktů. Těchto 10 veřejně obchodovaných společností, které jsme vybrali, hraje vedoucí roli v oblasti strojového učení a umělé inteligence. Dané společnosti pomáhají utvářet naši technologickou budoucnost.

Seznam zahrnuje jak společnosti, které se specializují výhradně na umělou inteligenci, tak firmy, které se v oblasti umělé inteligence intenzivně angažují. V následující tabulce naleznete seznam deseti akcií umělé inteligence pro rok 2022, z nichž si tři následně představíme detailněji.

Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Půl roku 1 rok
Apple Inc. Apple Inc. AAPL AAPL USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
IBM Corp. (International Business Machines) IBM Corp. (International Business Machines) IBM IBM USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Intuitive Surgical Inc. Intuitive Surgical Inc. ISRG ISRG USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
NVIDIA Corporation NVIDIA Corporation NVDA NVDA USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Twilio Inc. Twilio Inc. TWLO TWLO USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Illumina Illumina ILMN ILMN USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Splunk Inc Splunk Inc SPLK SPLK USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Zebra Technologies Corp. Zebra Technologies Corp. ZBRA ZBRA USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
The Trade Desk Inc The Trade Desk Inc TTD TTD USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Crowdstrike Holdings Inc Crowdstrike Holdings Inc CRWD CRWD USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

Akcie NVIDIA (NVDA): Výkonné procesory pomáhají rozvoji umělé inteligence

Ještě před několika lety byla společnost NVIDIA (NVDA) známá především díky svým grafickým kartám (GPU). Nyní se jejich vysoce výkonné čipy používají především pro aplikace strojového učení. Několik technologických gigantů, včetně například společností Meta (Facebook) a IBM, již ve svých “výukových” datových centrech instalovalo grafické procesory NVIDIA.

Čipy NVIDIA se používají i v dalších oblastech. Například v technologické platformě Drive PX, která pomáhá výrobcům automobilů vyvíjet autonomně řízená vozidla, která dokážou detekovat překážky a reagovat na ně. Grafické procesory NVIDIA se používají také v lékařské technice. Porovnáním velkého množství dat (Big Data) lze mimo jiné rozlišit rakovinné buňky od zdravých.

Akcie AI: Cenový graf akcie NVDA
Týdenní graf akcie NVDA od kvězna 2018 do září 2022. Zdroj: Trader Workstation (26. 9. 2022)

Akcie CrowdStrike (CRWD): Ochrana před útoky hackerů a malwarem

Poskytovatel kybernetické bezpečnosti CrowdStrike Holdings (CRWD) využívá strojové učení. Jde o formu umělé inteligence k odhalování malwaru (škodlivého softwaru) v noteboocích, mobilních telefonech a dalších zařízeních. Patří sem i tzv. ransomware. Jde o škodlivý software, který hackeři používají k vymáhání vysokých částek od firem. Důležitá firemní data jsou zašifrována a uvolněna až po zaplacení vysokého výkupného.

Akcie AI: Cenový graf akcie CRWD
Týdenní graf akcie CRWD od kvězna 2018 do září 2022. Zdroj: Trader Workstation (26. 9. 2022)

Bezpečnostní platforma společnosti se neustále zlepšuje s rostoucím počtem zákazníků. Pokud je například hrozba identifikována a zastavena u jednoho zákazníka, bude od této chvíle rozpoznána a eliminována algoritmem i u dalších zákazníků. Zákazníci si tak nepřímo pomáhají navzájem a narušení bezpečnosti je s každou eliminovanou hrozbou vzácnější.

Pokud jde o příjmy, společnost CrowdStrike zaznamenala v posledních třech letech průměrný růst +74 % a již dávno se dostala do ziskové zóny.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie The Trade Desk (TTD): Efektivní online reklama díky umělé inteligenci

Digitální reklama je rychle se rozvíjejícím trhem s dvouciferným tempem růstu v následujících letech. Společnost The Trade Desk (TTD) poskytuje automatizované nástroje, které firemním klientům umožňují nakupovat digitální reklamu a optimalizovat návratnost investic. Transparentní aplikace umělé inteligence společnosti Trade Desk identifikují nejlepší kanály, na kterých mohou klienti nakupovat a provozovat reklamu. Společnost je silná zejména v oblasti streamování a online televizní reklamy.

Díky své inteligentní platformě dosahuje společnost silného tempa růstu. Obrat se v posledních třech letech zvýšil v průměru o +36 % a zisk dokonce o +54 % ročně.

Akcie AI: Cenový graf akcie TTD
Týdenní graf akcie TTD od kvězna 2018 do září 2022. Zdroj: Trader Workstation (26. 9. 2022)

Kromě výše uvedených akcií AI existují samozřejmě také ETF na umělou inteligenci, do kterých můžete jako investor investovat.

Poznejte 3 ETF na umělou inteligenci (AI)

Investoři, kteří chtějí investovat do umělé inteligence, si mohou vybrat z řady ETF (Exchange Traded Funds) zaměřených na umělou inteligenci. Mezi ETF na umělou inteligenci patří například WisdomTree Artificial Intelligence ETF (WTI2), Lyxor Robotics & AI ETF (ROAI), Amundi Stoxx Global Artificial Intelligence ETF (GOAI) a Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data ETF (XAIX).

Obchodujte akcie umělé inteligence prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

PROBST, W. Die 10 besten Artificial Intelligence Aktien 2022. LYNX [online]. Vydáno 13. 9. 2022 [cit. 15. 9. 2022]. Článek naleznete zde.

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart