Nejlepší akcie umělé inteligence pro rok 2022
AI akcie jsou opět v módě. V listopadu 2022 se spustil velký rozruch, když společnost OpenAI představila svůj průlomový chatbot s názvem ChatGPT. Další firmy přišly brzo s vlastní verzí. 

V následujícím článku vám představíme akcie společností, které jsou hnací silou rozvoje umělé inteligence (AI) prostřednictvím četných technologických inovací.  Pokud hledáte brokera pro obchodování s akciemi, klikněte zde.

Umělá inteligence ovlivňuje náš každodenní život

Vývoj umělé inteligence v posledních letech rychle postupuje díky stále levnějším a výkonnějším procesorům a bleskovému vyhodnocování vzorců ve velkém množství dat (Big Data). Takzvané hluboké učení, založené na modelu lidského nervového systému, využívá umělé neuronové sítě k analýze velkého množství dat.

S virtuálními digitálními asistenty, jako je Alexa od Amazonu, Siri od Applu nebo Cortana od Microsoftu, se umělá inteligence dostala do našich domácností již před několika lety. Umělá inteligence je však již integrována i do méně nápadných aplikací. Těmi jsou například programy pro učení překladu a rozpoznávání řeči nebo software pro odhalování podvodů. AI tak poskytuje cenné služby. Umělá nebo strojová inteligence už zkrátka není sci-fi, ale nepostradatelná součást ekonomiky.

Co je Umělá inteligence?
Umělá inteligence (anglicky Artificial Intelligence = AI) je souhrnné označení pro technologie, které umožňují strojům vnímat, chápat, rozhodovat se, jednat a učit se, a to buď samostatně, nebo s podporou člověka. Běžným pojmem v této souvislosti je také strojové učení.

AI mění celý náš pracovní svět

Komerční využití umělé inteligence je dnes rychle rostoucím trhem v miliardových hodnotách. Kromě odvětví informačních technologií se umělá inteligence stále častěji využívá například v lékařské technice, farmaceutickém průmyslu, vojenském sektoru, hotelnictví a zemědělství. V obchodním světě se umělá inteligence již využívá zejména v marketingu při rozpoznávání a vyhodnocování preferencí zákazníků a v oblasti služeb zákazníkům (např. chatovací boti).

Strojové učení hraje také stále důležitější roli v efektivní automatizaci výrobních procesů v průmyslu. Velmi složitým úkolem pro umělou inteligenci je například autonomní řízení. Nakonec téměř žádné odvětví nezůstane nedotčeno, takže celý náš pracovní svět v současnosti prochází obrovskými změnami.

Nejlepší akcie v sektoru umělé inteligence

Na akciovém trhu je nyní mnoho akcií s umělou inteligencí, protože stále více technologických společností začleňuje aplikace umělé inteligence do svých produktů. Těchto 10 veřejně obchodovaných společností, které jsme vybrali, hraje vedoucí roli v oblasti strojového učení a umělé inteligence. Dané společnosti pomáhají utvářet naši technologickou budoucnost.

Seznam zahrnuje jak společnosti, které se specializují výhradně na umělou inteligenci, tak firmy, které se v oblasti umělé inteligence intenzivně angažují. V následující tabulce naleznete seznam deseti akcií umělé inteligence pro rok 2022, z nichž si tři následně představíme detailněji.

Loading ...
Company name Symbol Currency Market capitalisation Previous close 1D 1W 6M 1Y
Crowdstrike Holdings CRWD USD 74,85 314,60 -2,94 % 1,00 % 95,13 % 154,46 %
Zebra Technologies ZBRA USD 14,88 289,64 3,67 % 5,36 % 5,00 % -5,33 %
The Trade Desk TTD USD 37,44 83,89 -1,79 % 3,02 % 4,97 % 48,79 %
Illumina ILMN USD 22,33 139,83 0,48 % 5,64 % -16,60 % -31,97 %
Splunk SPLK USD 26,31 156,22 -0,04 % 0,39 % 27,11 % 52,83 %
Twilio TWLO USD 11,00 59,59 1,36 % 4,12 % -7,67 % -15,69 %
NVIDIA NVDA USD 2.057,35 822,79 4,02 % 4,41 % 69,65 % 252,98 %
Intuitive Surgical ISRG USD 140,20 397,90 3,20 % 2,09 % 28,19 % 73,84 %
IBM IBM USD 172,53 185,03 1,71 % 1,34 % 27,21 % 45,97 %
Apple AAPL USD 2.774,29 180,75 -0,60 % -1,57 % -5,17 % 23,13 %

Akcie NVIDIA (NVDA): Výkonné procesory pomáhají rozvoji umělé inteligence

Ještě před několika lety byla společnost NVIDIA (NVDA) známá především díky svým grafickým kartám (GPU). Nyní se jejich vysoce výkonné čipy používají především pro aplikace strojového učení. Několik technologických gigantů, včetně například společností Meta (Facebook) a IBM, již ve svých “výukových” datových centrech instalovalo grafické procesory NVIDIA.

Čipy NVIDIA se používají i v dalších oblastech. Například v technologické platformě Drive PX, která pomáhá výrobcům automobilů vyvíjet autonomně řízená vozidla, která dokážou detekovat překážky a reagovat na ně. Grafické procesory NVIDIA se používají také v lékařské technice. Porovnáním velkého množství dat (Big Data) lze mimo jiné rozlišit rakovinné buňky od zdravých.

Graf a vývoj ceny akcie NVDA

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...

Skrze akcie NVIDIA lze i nepřímo investovat do OpenAI. Všechny modely GPT-3 byly totiž vyškoleny na grafických procesorech NVIDIA. Samotné OpenAI akcie ale nelze obchodovat, protože se jedná o soukromou společnost.

Akcie CrowdStrike (CRWD): Ochrana před útoky hackerů a malwarem

Poskytovatel kybernetické bezpečnosti CrowdStrike Holdings (CRWD) využívá strojové učení. Jde o formu umělé inteligence k odhalování malwaru (škodlivého softwaru) v noteboocích, mobilních telefonech a dalších zařízeních. Patří sem i tzv. ransomware. Jde o škodlivý software, který hackeři používají k vymáhání vysokých částek od firem. Důležitá firemní data jsou zašifrována a uvolněna až po zaplacení vysokého výkupného.

Graf a vývoj ceny akcie CRWD

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...

Bezpečnostní platforma společnosti se neustále zlepšuje s rostoucím počtem zákazníků. Pokud je například hrozba identifikována a zastavena u jednoho zákazníka, bude od této chvíle rozpoznána a eliminována algoritmem i u dalších zákazníků. Zákazníci si tak nepřímo pomáhají navzájem a narušení bezpečnosti je s každou eliminovanou hrozbou vzácnější.

Pokud jde o příjmy, společnost CrowdStrike zaznamenala v posledních třech letech průměrný růst +74 % a již dávno se dostala do ziskové zóny.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Akcie The Trade Desk (TTD): Efektivní online reklama díky umělé inteligenci

Digitální reklama je rychle se rozvíjejícím trhem s dvouciferným tempem růstu v následujících letech. Společnost The Trade Desk (TTD) poskytuje automatizované nástroje, které firemním klientům umožňují nakupovat digitální reklamu a optimalizovat návratnost investic. Transparentní aplikace umělé inteligence společnosti Trade Desk identifikují nejlepší kanály, na kterých mohou klienti nakupovat a provozovat reklamu. Společnost je silná zejména v oblasti streamování a online televizní reklamy.

Díky své inteligentní platformě dosahuje společnost silného tempa růstu. Obrat se v posledních třech letech zvýšil v průměru o +36 % a zisk dokonce o +54 % ročně.

Graf a vývoj ceny akcie TTD

 • Den
 • Týden
 • Měs.
 • 6 M
 • YTD
 • 1 rok
 • 5 let
 • Max
Loading ...

Kromě výše uvedených akcií AI existují samozřejmě také ETF na umělou inteligenci, do kterých můžete jako investor investovat.

Poznejte ETF na umělou inteligenci (AI)

Jedním ze způsobů, jak těžit z růstu AI, je investovat do ETF s umělou inteligencí. Tyto fondy jsou složeny z akcií společností zabývajících se technologiemi a aplikacemi AI. Více o tom jaké výhody a nevýhody představuje investování do AI ETF se dozvíze v našem dalším článku.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: Die 10 besten Artificial Intelligence Aktien 2022 (15. 9. 2022); lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-10-besten-artificial-intelligence-aktien/

Forbes: Can I Invest In OpenAI? Putting Artificial Intelligence In Your Portfolio (19. 4. 2023); forbes.com/sites/qai/2023/02/10/can-i-invest-in-openai-putting-artificial-intelligence-in-your-portfolio

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart