V dnešním rozhovoru Vám představíme Josefa Jiruše – prvního externího tradera, který bude zveřejňovat své obchody prostřednictvím social-trading portálu Idea Center.

Josef je na trzích aktivní přes deset let, obchoduje známou metodu Market Profile a Vy máte možnost přečíst si jeho příběh níže a podívat se, jak vypadá profesionální trading v přímém přenosu.

Všechny Josefovy obchody v Idea Center jsou realizovány na jeho živém LYNX účtu.

Jak dlouho už obchodujete?

Začal jsem v roce 2009. Tedy již desátým rokem.

Jak jste se dostal k tradingu?

Hledal jsem možnost aktivní správy peněz s vyšším zúročením než pouhý spořící účet.

Pamatujete si na váš první obchod?

Úplně přesně již ne. Myslím, si však, že šlo o akcie CEZu.

Jak dlouho vám trvalo, než jste začal tradingem konzistentně vydělávat?

Až když jsem pochopil, že nemám systematickou metodu, které by šlo věřit, že nerozumím trhům a pouze se snažím trefit do směru trhu, který se zpravidla po vstupu otáčel. Když jsem pochopil, že úspěchy na akciovém trhu byly nejspíše náhodné a obchodování Futures je úplně jiné. A nebylo by problémem vypsat další důvody, ale to téměř každý trader zná z vlastní zkušenosti. Pokud bych měl specifikovat čas, pak asi po dvou až třech letech.

Co považujete za klíčové pro to, aby člověk uspěl na kapitálových trzích?

Pokud vynechám základní věci nutné k jakémukoliv podnikání (píle, pracovitost, spousta času věnovaná studiu a přípravám atp.), tak to bude jednoznačně dodržování obchodního plánu (hlavně SL !) a psycho tradera. Když nemáte psycho položí Vás pár SL, nevydržíte s pozicí až na PT. Přestane věřit tomu co děláte a budete pochybovat zda to děláte dobře. Z čehož pramení další průšvihy. Je třeba si uvědomit, že být trader je úplně stejné povolání jako každé jiné s tím rozdílem, že zde nemusíte dostat za svou práci zaplaceno a dokonce můžete pracovat a ještě platit.

Co považujete za klíčové pro to, aby člověk uspěl na kapitálových trzích?

Pokud vynechám základní věci nutné k jakémukoliv podnikání (píle, pracovitost, spousta času věnovaná studiu a přípravám atp.), tak to bude jednoznačně dodržování obchodního plánu (hlavně SL!!) a psycho tradera. Když nemáte psycho položí Vás pár SL, nevydržíte s pozicí až na PT. Přestane věřit tomu co děláte a budete pochybovat zda to děláte dobře. Z čehož pramení další průšvihy. Je třeba si uvědomit, že být trader je úplně stejné povolání jako každé jiné s tím rozdílem, že zde nemusíte dostat za svou práci zaplaceno a dokonce můžete pracovat a ještě platit.

Jaké instrumenty obchodujete?

Bude to znít hloupě, ale téměř vše co se hýbe a k čemu mám potřebná data. Ono je to jasné, graf je graf a je jedno čeho to je graf. Takže ve finále jen posuzuju riziko k možnému zisku s pravděpodobností, že bude zisk.

Co byste naopak nikdy neobchodoval?

Nejspíše kryptoměny. Obecně nemám rád novinky. Takže ani IPO akcií jsem nikdy neobchodoval.

Pro účely Idea Center budete zveřejňovat své swingové obchody s využitím Market Profile. Proč právě tahle metoda tradingu? Čím Vás oslovila?

Tak samozřejmě je zisková, to předně. Pomocí této metody se mi daří poměrně přesně určit S/R zóny. A hlavně chápu, jak funguje. Není to tedy pro mě „černá skříňka“ co jen hlasí long/short. Market Profile je výborný v tom, že když po nějakém čase uvidíte stejný graf, pak jej zobchodujete pokaždé stejně. Nemůže se stát, že bych jednou vyhodnotil graf jako short a podruhé jako long.

Trading se v podstatě dělí na intradenní a swingové obchodování. Jaký systém preferujete a proč?

Obchoduji obojí uvedené. Obě metody se u mě doplňují. Problém ID obchodů by byl spíše v rychlosti reakce přes Idea Center, leč mohu zveřejnit i tyto obchody. V tomto případě však doporučuji sledovat trh a reagovat rychle. Případně můžeme někdy zkusit live trading.

V jakých rozmezích se projevuje Vaše roční zhodnocení účtu?

Přiznám se, že bych musel počítat v obchodním deníku a vzpomínat, kolik jsem měl kapitálu na účtech. Ale v loňském roce to bylo kolem 50%.

Jaký máte názor na obecné povědomí o tradingu v ČR?

Nemám názor, nemám ani žádné relevantní informace.

Zažil jste již velkou finanční krizi na kapitálových trzích? Pokud přijde další, jak by se měl drobný investor chovat, aby nepřišel o svůj účet?

Krizi svého obchodního účtu jsem v počátcích tradingu zažil, nemyslím si však, že by za ní mohla finanční krize. Prostě si za ní mohu sám. Každý investor / trader by měl mít vždy nastavený SL, měl by umět vzít ztrátu a nedoufat, že se trh otočí. Při velikosti našich pozic, vždy máme šanci odejít z trhu, když zadáme SL.

Inspiroval jste se někdy jiným investorem? popřípadě kým?

Mým vzorem a školitelem byl Roman Dvořák. Je to jednička! Dále mě inspiroval Joe Ross.

Kolik % ze svého celkového kapitálu by podle Vás měl/mohl začátečník riskovat na trading?

Nemyslím, že jde o nějaká procenta. Pokud víte co děláte můžete riskovat více, když nevíte, tak raději neriskujte vůbec nic. Rozhodně bych neriskoval nikdy peníze, které nutně potřebuju na nájem, jídlo, opravu auta apod. Peníze pro trading jsou vlastně takové s kterýma již ani nepočítám, pokud jsem začátečník.

Máte nějakou radu na závěr, kterou byste rád předal lidem, kteří budou sledovat Vaše trady?

1) Tak předně vydělávat tradingem se dá, ale je to práce jako každá jiná. Bez práce, studia a příprav nebudete konzistentně ziskový.

2) Když je zadaný SL, tak je prostě zadaný, neuhýbá se s ním! Dostat SL není selhání! Neznamená to, že nefunguje metoda a je potřeba ji měnit! Prostě jen nemáme v tomto tradu pravdu a někdo jiný ji měl a dostal po právu zaplaceno. Podobně jako dostáváme my zaplaceno v jiných tradech.

3) Pokud chcete kopírovat trady, pak kopírujte všechny. Člověk umí jinak vybrat jen ty průserové a je jedno, jak moc se snaží. Tohle je o pravděpodobnostech a je jisté, že při zadání všeho budeme při závěrečném bilancovaní plus.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart