Čínské akcie v nesnázích! Zastaví se propad akcie Alibaba?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Alibaba
ISIN: US01609W1027
|
Symbol: BABA --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Alibaba Akcie
Čínské akcie v současné chvíli čelí nemalému tlaku díky exekutivnímu příkazu, který v prosinci podepsal ještě minulý americký prezident Donald Trump. Nový zákon byl přímo namířen proti velkým čínských společnostem, které se mají podřídit americkému auditovému standardu.

Pokud tak neučiní, reálně jim hrozí delistování z amerických burz, což by nesporně znamenalo velký problém. Navíc se zdá, že nový americký prezident Joe Biden bude v této politice pokračovat.

V tomto článku se seznámíme se zmiňovanými novými pravidly pro čínské akcie. Také se podíváme na to, jaký by tato událost mohla mít dopad na akcie společnosti Alibaba. Za tímto účelem provedeme fundamentální a technickou analýzu této firmy.

Přísnější pravidla pro čínské akcie

Jak už bylo řečeno, čínské akcie jsou pod tlakem. Cílem je, aby společnosti splňovaly americké kontrolní normy. Pokud tyto normy nebudou splněny, hrozí jim zamezení přístupu na americké burzy.

Delistování z amerických burz ovšem společnostem hrozí i v případě, že SEC (Securities and Exchange Commission) získá podezření, že je firma vlastněna, nebo kontrolována zahraniční entitou. Entitou v tomto případě rozumíme třeba vládní činitele cizího státu.

Žádná čínská firma by tudíž neměla mít spojitost s vysoce postavenými členy Čínské komunistické strany. V problémech se tak ocitají velké čínské technologické společnosti, což se už nějakou dobu projevuje v cenách jejich akcií. Cenovému poklesu akcií se vedle společnosti Alibaba nevyhnuly ani společnosti jako Baidu, JD.com, Netease a Tencent.

Čtěte také: Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!

Dalším problémem je i to, že čínské společnosti spoustu dat ani nemohou americkému regulatornímu orgánu poskytnout, protože se jedná o velmi citlivá data, která by mohla poškodit Čínu. V konečném důsledku bude tedy primárně záležet na vyjednávání mezi Čínou a Spojenými státy.

Pokud Spojené státy budou trvat na vymáhání tohoto zákona, existuje reálná šance, že kauza skončí delistováním čínských titulů z amerických burz.

Leč už na začátku roku se ukázalo, že s delistováním titulů to není až tak jednoduché. Daný proces započal u třech čínských titulů (China Telecom, China Mobile a China Unicom) ke konci roku 2020 na NYSE. Záhy bylo ale oznámeno, že je proces pozastaven.

Tyto konkrétní tituly měly silné vazby na čínskou armádu, takže po podpisu Donalda Trumpa automaticky splňovaly atributy pro jejich stažení z amerických burz. Jak již bylo ale řečeno, bude nakonec zřejmě záviset na vyjednávání obou stran a následném politickém rozhodnutí.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čím se zabývá společnost Alibaba?

Společnost Alibaba Group Holding byla založena v roce 1999. Její zakladatel Jack Ma tehdy založil web Alibaba.com. Web byl původně vytvořen za účelem propojení čínských výrobců se zahraničními kupujícími.

V roce 2003 se společnost rozšířila vytvořením online tržiště Taobao. Toto tržiště lze přirovnat k eBay.com a je jedním z dvaceti nejnavštěvovanějších webů na světě.

O mnoho později byla založena online platební služba AliPay. Alipay dnes zpracovává zhruba polovinu všech online plateb v Číně. Drtivá většina těchto transakcí využívá stránky Alibaba.

Více než 60 % doručených balíků v Číně je objednáno přes stránky Alibaba. V roce 2010 byla společnost AliPay prodána společnosti Ant Financial.

Společnost Alibaba je hluboce zakotvena v čínské společnosti a postupně dobývá celý svět. V roce 2019 odešel její excentrický zakladatel v 55 letech do důchodu. Platforma firmy Alibaba slouží milionům velkoobchodních dodavatelů po celém světě.

AliExpress byl založen jako platforma pro maloobchodní trh. AliExpress je určen spíše koncovým spotřebitelům, kteří zde mohou nakupovat zboží v malých objemech.

Společnost má nyní více než 785 milionů aktivních uživatelů. Elektronický obchod je hlavním zdrojem příjmů společnosti Alibaba a představuje přibližně 85 % příjmů této čínské firmy.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok
Alibaba US01609W1027 BABA USD 200,69 78,52 1,44 % 5,40 % 2,25 % 10,87 % -13,23 %

Fundamentální analýza akcie Alibaba

Hned na úvod musíme uvést, že zklameme investory do dividendových akcií, protože společnost Alibaba žádné nevyplácí. Avšak firma díky tomu generovala slibné volné cash-flow, což se nakonec samozřejmě projevilo ve vyšších kapitálových výnosech.

Je potřeba si uvědomit, že dividenda sama o sobě nemusí být pro investora přínosem. Firmě pak chybí kapitál, což je břímě, jež nese investor v podobě nižších kapitálových výnosů z držených akcií.

Čtěte také: 18 investičních a finanční pojmů, které musí znát každý začínající investor

Ale nyní přejděme už ke konkrétním číslům. Začněme s celkovými výnosy (obrat), které za rok 2020 činí téměř $ 510 miliard. Oproti minulým obdobím se jedná o horentní číslo. Jen pro představu, roku 2016 společnost dosáhla obratu $ 101 miliard a roku 2019 šlo o částku $ 376 miliard.

 
Provozní výnosy společnosti Alibaba jsou něco přes $ 91 miliard, zatímco čistý zisk dělá přibližně $ 140 miliard. U obou atributů došlo (samozřejmě v relativních číslech) k velkému meziročnímu navýšení – provozní výnosy o 60 % a čistý zisk o 75 %.

Co se týče volného cash flow, Alibaba dosáhla $ 140 miliard a upravená EBITDA přesahuje $ 157 miliard. Ukazatel P/E je na 24 bodech, což znatelně převyšuje limit pro konzervativnější strategii (max 15 bodů). Stručně řečeno, více jak 15 bodů znamená vyšší riziko.

EPS se přibližuje k 9 bodům a rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje necelých 19 %. Uvedené číslo je obecně vzato solidní. Respektive cokoliv v rozmezí 15-20 % je pokládáno za velmi přijatelné.

Technická analýza akcie Alibaba

Nyní je na čase podívat se na vývoj ceny akcie Alibaba a zhodnotit cenový graf. Jak je vidět, akcie Alibaba čelí poklesu, který trvá už pět měsíců. Zdá se, že konec je stále v nedohlednu.

V rámci korekce došlo od all time high ($ 320) ke znehodnocení o cca 34 % (po low), což není na pětiměsíční pokles nic extrémního, ale celkově se jedná o mohutný propad.

Lokální dno je tedy na přibližně $ 210, kde nastal solidní odraz. První S/R pásmo (kolem $ 245) bylo za několik dní proraženo, což vyústilo v další dynamický růst. Ten se zastavil až u rezistence kolem $ 270.

Denní graf akciového titulu Alibaba.
Denní graf akcie BABA. Zdroj: Lynx
U tohoto pásma expanze selhala, díky čemuž graf vygeneroval nižší vrchol. Po zamítnutí následoval strmý pád, který se na okamžik zbrzdil kolem $ 245. Po krátké přestávce propad pokračoval až k supportu kolem $ 225, kde jsme v podstatě i nyní.

V nedávné minulosti došlo již ke dvěma pěkným odrazům od aktuálního supportu, ale u blízkého S/R pásma na $ 245 proběhla dvě rychlá zamítnutí.

Zatím to ovšem na pokračování v poklesu nevypadá a jestli tedy aktuální support vydrží, můžeme brzy očekávat třetí pokus o průraz rezistence. Kromě toho je nutné, aby cena prorazila střednědobou klesající trendovou linii (medvědí trend). Jestli se ovšem breakout nepovede, cena by mohla nadále klesat až k supportu kolem $ 198.

Pro úplnost jsou v grafu zaznačeny (zvýrazněno obdélníky) i nezavřené medvědí gapy, které se během regrese kurzu vytvořily. Z technického hlediska by dříve nebo později mělo dojít k jejich vyplnění. Jinak na indikátoru RSI lze identifikovat býčí divergenci, na což už trh dost možná reaguje mírným růstem.

Příčiny poklesu ceny akcie Alibaba?

Z fundamentálního hlediska se společnosti Alibaba objektivně daří. Respektive ty nejdůležitější hospodářská čísla meziročně markantně vzrostly, takže tady není moc co vytknout. Z pohledu technické analýzy se akcie Alibaba nachází v sestupném střednědobém trendu.

To může mít hned několik příčin. Tu první jsme si popsali hned na začátku. Čínské tituly jsou zkrátka kvůli novému zákonu v dost velké nevýhodě.

Index Nasdaq je navíc od poloviny února v korekci, takže technologické tituly všeobecně klesají. Třetím důvodem může být určité nadhodnocení akcie Alibaba.

Relativně dlouho se očekávalo, že z mikroekonomického hlediska se bude firmě dařit. Výsledky byly proto dávno započítány v ceně a ke korekci a pročištění tedy muselo dojít.

Z technické analýzy ale vyplývá, že cena akcií Alibaba se momentálně drží nad důležitým supportem. Bude zajímavé sledovat, zda se od této zóny cena odrazí směrem vzhůru a dojde k ukončení medvědího trendu, nebo zda bude propad nadále pokračovat.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Editorial credit: testing / Shutterstock.com

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.