Logo společnosti Alibaba

Akcie Alibaba (BABA) jsou stále v hlubokém poklesu. Především díky tomu, že jsou soustavně v nemilosti ze strany investorů, čínských a amerických regulačních orgánů. Zatímco Čína na Alibabu stále zaklekává, ze strany amerických regulačních orgánů zase hrozí delistování z amerických burz. To se přirozeně podepsalo i v hospodářství podniku, což si ukážeme v rámci fundamentální analýzy.

Akcie Alibaba každopádně ztratily podstatnou část ze své hodnoty. Na to právě vsází hodně spekulantů, kteří ten hluboký propad považují za „dip“. Co nám ale říká technická analýza? Je poslední propad skutečně obyčejný „dip“?

Alibaba a problémy s regulačními úřady

V březnu letošního roku jsme si ujasnili, že akcie Alibaba jsou pod drobnohledem amerických regulačních orgánů. Přesněji řečeno jim šlape na paty SEC (Securities and Exchange Commission) díky exekutivnímu příkazu, který v minulém roce podepsal ještě předešlý americký prezident Donald Trump. Nový zákon byl nepochybně namířen proti velkým čínských společnostem, které se mají podřídit americkému auditovému standardu. Pokud se nové normě nepodřídí, hrozí delistování. A uvedená hrozba platí i v dnešní době.

Problém byl už jenom v tom, že čínské společnosti spoustu dat ani nemohou americkému regulatornímu orgánu poskytnout, protože se jedná o velmi citlivá data, která by teoreticky mohla Čínu poškodit. To je i dost možná důvod, proč čínská vláda tak agresivně na Alibabu zaklekla. Myslím si totiž, že Alibaba chtěla alespoň částečně SEC vyhovět, což se na oplátku ale nelíbilo čínské vládě. Bohužel ze strany firmy jsme se žádného komentáře nedočkali. Dokonce ani zakladatel společnosti Jack Ma se příliš neobjevuje na veřejnosti. Naposledy byl spatřen v říjnu v Hong Kongu.

Moji domněnku potvrzuje i to, že Alibaba byla pro Čínu slepicí, která snášela zlatá vejce. A takovou slepici přece neporazíte, abyste si z ní udělali laciný vývar. Takový krok na první pokles působí bláznivě. Čína tudíž musela mít dost dobrý důvod, aby na Alibabu zaklekla. Poškozuje tím dle mého totiž i sebe.

Navíc čínský boj proti tamním technologickým firmám nekončí. Čínský regulační orgán pokutuje Alibabu, Baidu a JD.com. Důvodem je 43 dohod, které firmy před lety nepřiznaly. Některé se datují až do roku 2012. Dle čínských úřadů tak společnosti porušily antimonopolní zákony. Samotná pokuta činí „jen“ 78 tisíc USD za případ, což není zas tak velký obnos. Dle mého jsou ale trhy na podobné věci citlivé. Potvrzuje se tím ale, že Čína ve své dosavadní politice pokračuje.

Výkonnost Alibaba za druhou polovinu roku 2021 v kontrastu s konkurencí. Zdroj: barrons.com (14.12.2021)

Popsané se samozřejmě projevuje v hospodářské výkonnosti podniku. A to se zase projevuje na kurzovém vývoji akcií. Jak vyplývá z přiloženého grafu, Alibaba výrazně zaostává za svou konkurencí v podobě akcie Amazon a akcie Alphabet.

Mnoho spekulantů a investorů také zřejmě vsadilo na myšlenku, že se jedná pouze o „dip“. Pravděpodobně sází na to, že si čínská vláda nezničí jednu z největších společností na poli e-commerce. Pravdou ale je, že do čínské vnitrostátní politiky vidí málokdo. Nikdo si nemůže ani být jistý, zda nedojde k delistování z amerických burz. Někteří investoři se tak kvůli nejisté situaci dle mého mohli rozhodnout akcie prodat. Pokud by se delistování potvrdilo, byl by to neoddiskutovatelně další silný negativní zásah.

 Alibaba má jenom v Číně asi 40% podíl na trhu e-commerce. Pro představu, Amazon má 41% podíl na americkém trhu. Dokud má Alibaba silní tržní podíl, jejich akcie jsou stále lukrativní záležitostí. Alibaba zároveň zůstává nejrelevantnějším hráčem na poli cloudu. Společnost vlastní největší podíl cloudových serverů v Číně. Téměř 40% podíl čínských výnosů z cloudového odvětví plyne do firmy Alibaba.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Ikona LYNX newsletteru Breakout Trader

Alibaba pořád patří mezi oblíbené tituly hedgeových fondů

Fond Baron Opportunity je stále na akcie Alibaba býčí. Ve svém dopise pro investory argumentuje, že Alibaba je v Číně největším byznysem na poli maloobchodu a e-commerce. Společnost provozuje obchodní platformy jako je Taobao a T-Mall a vlastní 33 % Ant Group. Ant Group zase provozuje Alipay, což je v Číně třetí největší platební provozovatel. I přes silné zakleknutí ze strany čínských úřadů, bude dle fondu Alibaba prosperovat díky cloudovým službám, logistice a digitálním prodejům.

Akcie Alibaba jsou dokonce na třináctém místě ze třiceti v žebříčku oblíbenosti mezi hedgeovými fondy. Akcie Alibaba vlastní ke konci třetího kvartálu ve svém portfoliu 115 fondů. Zas na druhou stranu, ke konci druhého kvartálu bylo těch fondů 146.

Je Alibaba v ohrožení ze strany další čínské konkurence?

Alibaba je více jak dekádu králem na čínském poli e-commerce. Poslední události ale dávají šanci jiným čínským konkurentům jako je Douyin a Pinduoduo. Společnost Pinduoduo je čínská technologická platforma v odvětví e-commerce, která je zaměřená na propojování zemědělských výrobců a distributorů se spotřebiteli prostřednictvím interaktivního nakupování se širokým zapojením komunit a sociálních médií. Zatímco Douyin je v podstatě TikTok a zároveň sesterskou firmou. Platforma běží pod uvedeným názvem v Číně. Právě uvedené firmy dle mého rostou velmi rychle a mohou proto Alibabu ohrozit.

Nicméně Alibaba uvádí, že vždy čelila intenzivní konkurenci. Tato firma vlastní mnoho platforem, které spojují zákazníky a prodávající. Taktéž vlastní silnou streamovací platformu v podobě Taobao live. Z toho vyplývá, že firma má dobré zázemí a necítí se asi být příliš ohrožena ze strany konkurence. Nesmíme ale zapomínat i na jiné konkurenty jako je JD.com, Meituan a Baidu. První řečená firma je asi nejbližším konkurentem Alibaby. Všechny společnosti každopádně expandují. To znamená, že chtějí mnohem větší kus pomyslného koláče.

Fundamentální analýza akcie Alibaba (BABA)

Hospodářské výsledky za druhý účetní kvartál (třetí kalendářní) roku nebyly pro akcie Alibaba zrovna příznivé. Výnosy dosáhly sice pěkných 31 miliard USD, ale zisk byl jenom 829 milionů USD. Mezikvartálně se jedná o 88% pokles. Paradoxní ovšem je, že kdybychom hleděly pouze na obrat, jedná se o jeden z nejlepších kvartálů v historii společnosti. My ale nejsem krátkozrací a hodnotíme podnik z mnoha hospodářských úrovní.

Hrubá marže je téměř 34 %, což není nízko. Leč provozní marže je už spíše nižší, pouze 7,5 %. A čistá zisková marže činila jenom 2,67 %. Na Alibabu jsou taková čísla žalostně slabá. Proto je zisk tak nízký. Minulý kvartál dosahovala čistá marže téměř 22 %. Je ale pravda, že hodnota dost kolísá. Poslední kalendářní čtvrtletí roku 2020 byla čistá marže -2,92 %. Předtím tři kvartály dosahovaly 18,55 – 36 %.

Provozní výnosy šly dolů o 51 % na 2,32 miliardy USD. EBITDA je 3,82 miliardy USD, mezikvartálně klesla o téměř 40 %. Zisk na akcii (EPS) je 8,07 bodů. Poměrový ukazatel P/E je na 21 bodech, což může leckoho dost lákat. Jak jsme si již řekli, Alibaba je pořád hodně lukrativní titul. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 13,79 %. Předešlá období byla o několik procentních bodů lepší.  Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 12 %. To je vskutku blízko k ROE, takže Alibaba příliš nepoužívá finanční páku.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,65 bodů. Což je rozhodně dobrá hodnota. Obecně literatura uvádí, že se doporučuje poměr roven 1. Opakuji, že když je poměr roven 1, podnik je schopen se vyrovnat se svými závazky okamžitě, aniž by prodával svůj majetek. Neplatí ale, že čím vyšší je poměr, tím lépe. Mít dostatek likvidity je samozřejmě dobře, ale zas na druhou stranu likvidita nese žádný nebo minimální výnos. Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je též 1,65 bodů.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,14 bodů. Dlouhodobý dluh vůči celkovému kapitálu je 0,08 bodů. Oba ukazatele mají nízké poměry, což musíme hodnotit kladně. Při dobré likviditě bych se jaksi nebál, že by měla firma mít hospodářské problémy. Nízký zisk je sice nepříjemný, ale s nízkým dluhem a přijatelnou likviditou Alibaba dle mého určitě neskončí.

Technická analýza akcie Alibaba (BABA)

Akcie Alibaba celkově ztratily téměř 66 % ze své all time high úrovně. Jedná se vskutku o mohutný propad, který by nikdo neměl podceňovat. Klesající struktura vypadá hrozivě a značí, že prodejní tlak byl od konce října minulého roku vážně silný. Musím zde upozornit, že propad o 66 % není žádný „dip“. Toto slangové označení můžeme používat v případech, kdy dojde ke korektivnímu pohybu v rámci dlouhodobého rostoucího trendu. Zatímco tady jde kurz dolů už 15 měsíců.

Akcie Alibaba

Týdenní graf akcie Alibaba od počátku roku 2017 do prosince 2021. Zdroj: LYNX Basic (14.12.2021)

Na druhou stranu už je pokles ale poměrně značný. Během řečené doby cena nikdy soustavně nerostla déle jak pár týdnů. Myslím si, že co jde dlouho dolů, musí brzy zase nahoru. I nabídka není nekonečná a časem se musí oslabit. Je ale nutné být hodně opatrný, protože medvědí struktura nám říká, že trh dostal několik tvrdých úderů a může trvat, než se z toho vzpamatuje.

Každopádně se pokles zastavil v blízkosti S/R levelu 105 USD. Jedná se o jednu z důležitých hladin, kde se pozitivní reakce dala čekat. Je však docela špatné, že nakupující vzdali obranu u S/R levelu 130 USD. Řečená hladina byla dosti důležitá. Nakupující strana musí hladinu rychle získat zpět. Následně je nutné vymanit se z toho klesajícího trendu. Čili je žádoucí, aby kurz prorazil zakreslenou klesající diagonálu. Jakmile k tomu dojde, teprve tehdy můžeme říct, že máme před sebou reálnou snahu o obrat.

Momentálně kurz bojuje právě u S/R hladiny 130 USD. Je moc důležité, aby býci překážku překonali. Druhá překážka je klesající diagonála a třetí S/R level 168 USD. Zmíněný level bude pro trh hodně těžký oříšek. Že pokles slábne dokládá i týdenní indikátor RSI. Na indikátoru lze totiž identifikovat rovnou dvojnásobnou býčí divergenci. Dvojnásobná býčí divergence na týdenním RSI má obrovskou váhu. Trh by na signál měl reagovat. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o týdenní graf, může to trvat i delší dobu.

Závěrem

Z hospodářského hlediska dostala Alibaba tvrdý zásah. Obrat je sice vynikající, protože firma nepřišla o zákazníky a klienty, ale ty marže zkrátka nemá. Proto i navzdory solidnímu obratu, je zisk dost špatný. Alibaba však nemá dluhy a likvidita je též na dobré úrovni. Proto bych se o existenci podniku vážně nebál.

Co se týče technické analýzy, na té se dost negativně podepsaly poslední události. Domnívám se, že v médiích se člověk více jak rok dočítá spíše jen negativní zprávy. Neříkám, že výše popsané hrozby nejsou reálné, ale nic se nemá přehánět. Z hlediska technické analýzy každopádně platí co jsem psal. Aby byl obrat kurzu reálný, je třeba nalomit onu klesající strukturu trhu. Vždy ale mějte na paměti, že na akciových trzích je možné téměř cokoliv, proto je třeba brát v úvahu veškerá rizika.

Obchodování s akciemi Alibaba prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Alibaba Group Holding Limited. Fiscal Year 2022 Interim Report. EDGAR [online]. Vydáno 10.12.2021 [cit. 14.12.2021]. Dostupné na: https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1577552/000110465921148335/alibaba6-k.pdf

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart