V tomto článku se tedy podrobněji zaměříme na akcie Apple. Rozebereme si aktuální události a podíváme se samozřejmě i na výsledky společnosti a cenový graf pomocí fundamentální a technické analýzy.
Zasáhne Apple nedostatek čipů?
Jak jsme si řekli v dřívější analýze na akcie Nvidia, trhy momentálně trpí nedostatkem čipů, což bylo jednak způsobeno nižší produkcí a jednak se oproti jiným létům poptávka zvedla. Společnost Apple si tudíž s tímto stavem musí nějak poradit, protože se jedná o významný faktor navyšující náklady. V horším případě hrozí, že se produkce výrobků Apple bude muset snížit, což přirozeně způsobí nižší výnosy. To investoři nevidí moc rádi.
Právě proto je nemalé očekávání nad novým hospodářským reportem, který má být zveřejněn 27. července. V reportu by se právě mělo ukázat, zda se nedostatek čipů na trhu jakkoliv projevil na výnosech společnosti. Obecně vzato se ale očekává, že výnosy budou mezikvartálně nižší a to znatelně.
Apple ve zdravotnictví a streamovací služby
Další zajímavostí je vstup společnosti Apple do zdravotnického odvětví. Fakticky se tento proces už nějakou dobu děje díky technologiím Apple, které jsou schopny zaznamenávat zdravotní metriky svých nositelů. Apple Watch prý dokážou spolehlivě měřit srdeční tep svého uživatele. Nebo měřit fyzickou zátěž (“spálené” kalorie), kterou člověk během různých aktivit vynaloží.
Když je jakýkoliv software schopen sbírat data o stravovacích návycích, pohybu a spánku, jedná se o dostatek dat, které lze pak v praxi použít. Tudíž se v budoucnu nemusí již jednat jen o jakousi vychytávku na zpestření a ulehčení života. Na papíře vše řečené zní hezky, ale musíme mít na paměti, že s tím souvisí mnohá úskalí. Zdravotnictví je velmi komplexní obor, který je zároveň plný nejrůznějších regulí, které je nutno dodržovat. Apple je tudíž na začátku a cesta k reálnému využití daných technologií v tomto oboru ještě dlouhá.
Apple také hledá v Hollywoodu nové produkční centrum. Firma tak chce zvýšit svůj podíl na trhu se streamováním. Ze strany Applu jde o snahu, jak jejich Apple TV+ posunout na vyšší level. Apple TV+ totiž patří mezi malé ryby, které nemají velký podíl sledovanosti. Tato televizní služba existuje od roku 2019 a přiznám se, že jsem donedávna vůbec nevěděl, že něco takového na trhu je.
Apple ztrácí pozici světové dvojky
A nyní se dostáváme k negativním zprávám. Dle dostupných informací Apple začíná ztrácet před konkurenční Xiaomi v podílu světového prodeje smartphonů. Spekuluje se, že Xiaomi amerického výrobce vystrnadilo z pozice druhého největšího dodavatele smartphonů. Čínský výrobce chytrých telefonů získal 17% tržní podíl, zatímco Apple má 14 %.
Xiaomi meziročně vzrostly objednávky do Latinské Ameriky o 300 %, do Afriky o 150 % a do západní Evropy o 50 %. Vzrůst prodejů je holt dán tím, že Xiaomi je velmi levné. Nicméně se nedává moc očekávat, že ve Spojených Státech Apple svoji tržní pozici ztratí.
Škodlivý spyware napadající smartphony Apple
Chytré telefony iPhone čelí nové výzvě v podobě možnosti útoků ze strany škodlivého softwaru. Prý existuje šance, že telefony mohou být kompromitovány a data z nich ukradeny skrze škodlivý sowftware. Zajímavostí je, že k ukradení dat uživatelů může dojít i bez toho, aby došlo ke kliknutí na nějaký škodlivý odkaz.
Tuto informaci zveřejnila nezisková organizace Amnesty International. Spolupracující novináři a právníci čelili útoku v podobě malwaru. Ten umožňuje útočníkovi zpřístupnit všechny zprávy. Od mailové korespondence až po mikrofon a kameru. Tato zpráva samozřejmě rychle obletěla celý svět. Chytré telefony od Apple jsou totiž obecně považovány za nejbezpečnější přístroje na trhu.
Uvidíme tedy, zda se tyto zprávy časem definitivně potvrdí, nebo naopak vyvrátí. Protože ztratit svou konkurenční výhodu by mohl být pro Apple velký problém.
Čím se Apple zabývá?
Společnost Apple je americká firma se sídlem ve městě Cupertino v Kalifornii. Firma byla založena v roce 1976 a specializuje se na hardware a software. V dnešní době se jedná o společnost s největší tržní hodnotou na světě. Mezi nejznámějšími produkty patří řada počítačů Mac, přehrávače iPod, chytré telefony iPhone, tablety iPad nebo také hodinky Apple Watch.
Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne v roce 1976 založili Apple v garáži rodičů Steva Jobse ve městě Cupertino poblíž San José (právě v oblasti později nazývané Silicon Valley). Zanedlouho přišel na svět vůbec první výrobek – Apple I. Bylo sestaveno pouhých 100 kusů a to ručně. Pár let od založení byl velkým úspěchem druhý model osobního počítače Apple II. Toho se prodalo na několik milionů kusů. Druhá polovina 80. let byla ovšem dost těžkopádná a model Apple III nebyl komerčně příliš úspěšný kvůli své poruchovosti.
V roce 2001 byl uveden Mac OS X. V roce 2006 přešel Apple k čipům Intel u všech počítačů řady Mac. Od roku 2001 firma zaznamenává velký úspěch se svými mobilními zařízeními. Nejprve to byl iPod, posléze iPhone a iPad. Vzhledem k tomu, že Apple již nevyráběl pouze počítače, došlo v roce 2007 ke přejmenování z Apple Computers Inc. na Apple Inc.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Fundamentální analýza akcie Apple
Co se týče hospodářských výsledků, Apple má několik let velmi stabilní čísla. A to i během koronavirové pandemie. Lockdowny naopak do jisté míry mohly firmě pomoci, protože vzrostla poptávka po počítačích a jiných multimediálních zařízení.
Tuto společnost řadíme mezi tzv. FAANG akcie. Jedná se o vysoce prosperující akcie technologických amerických společností. Zkratka je tvořena počátečními písmeny názvů jednotlivých firem. Mezi další firmy patří Facebook, Amazon, Netflix a Google.
Účetní období Q1 2021
První kvartál letošního roku byl o něco horší než poslední z předešlého roku. V relativních číslech došlo k poklesu obratu o 19,41 % na 89,9 miliard USD. V relativních číslech se tedy příjmovost zhoršila, ale z 111,54 miliard USD se nejedná o zas tak dramatický propad. Provozní výnosy jsou 28,22 miliard USD, což implikuje pokles o 16,7 %.
EBITDA je na 31 miliardách USD, mezikvartálně pokles o 15,13 %. Z toho čistý výnos dělá 26,63 miliard USD. Společnost vygenerovala volné cash flow o 21,71 miliardách USD, tedy pokles o 38,43 %. EPS ukazuje 1,41 bodů a ukazatel P/E je na 27,2 bodech, což znatelně vybočuje od konzervativního rozmezí 15-19 bodů. Aktuální ROE dosáhlo horentních 103,4 bodů – velmi dobré číslo.
Účetní období FY 2020
Co se týče hospodářských výsledků za jednotlivá léta, všimněte si, že příjmy jsou dost stabilní. Za rok 2020 činily celkové tržby 274 miliard USD, což je oproti roku 2019 zlepšení o 5,46 %. Provozní výnosy dosáhly 65,34 miliard USD. EBITDA je na 76,39 miliardách USD.
Čistý zisk se oproti roku 2019 mírně zvýšil, konkrétně o 3,9 % na 57,41 miliard USD. Volné cash flow bylo 73,36 miliard USD, takže si firma polepšila o 24,57 %. EPS máme na 3,31 bodech, což implikuje zhoršení o téměř 20 %. Ukazatel P/E ukazuje 34,28 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 73,69 bodech, což je velmi slušný výsledek.
Technická analýza akcie Apple
Pro technickou analýzu si zase zvolíme týdenní graf. Získáme tak ucelenější dlouhodobější pohled na price action. Jenom od konce roku 2018 došlo k celkovému zhodnocení akcie Apple o více jak 320 %, což je samozřejmě velmi vysoké číslo. Cenový růst byl tedy extrémní. Pro úplnost ještě uvedu některé zaznačené S/R levely – 56 USD, 81 USD, 94 USD, 106 USD, 123 USD a 137 USD. První uvedená hladina je vůbec nejsilnější, zatímco poslední úroveň je vcelku čerstvý support, který se předtím nedařil několik měsíců prorazit.
Určitě si všimněte, jak se vyvíjela dynamika cenového růstu akcie Apple. Až do září minulého roku vše probíhalo velmi rychle a cenový růst pěkně akceleroval. Nicméně od září je struktura trhu dost chaotická. Cenová expanze sice fakticky pokračuje, ale není tak přesvědčivá. V každém případě se nám v grafu po mnoho měsíců tvoří pattern – rostoucí klín. Existenci útvaru potvrzují i objemy, které od září 2020 soustavně klesají. Tento útvar bych určitě nebral na lehkou váhu, protože průlom spodní stěny může trh brát jako signál k prodeji.
Nejdůležitější blízkou hladinu je S/R level 106 USD. Zmíněná úroveň nesmí padnout, protože se jinak býčí struktura trhu zcela nalomí. To znamená, že by cena z aktuálních hodnot neměla klesnout o více jak 30 %. Akcie Apple tak mají dost prostoru, kam lidově řečeno padat. Na indikátoru RSI se evidentně bojuje o setrvání nad hraničními 70 body. Tohle je pro akcie Apple dosti podstatné. Aby mohl bull run pokračovat, je nuté se nad těmi 70 body udržet.
Závěrem
Z fundamentálního pohledu je neoddiskutovatelné, že společnost Apple je stabilní společností, která má jisté výnosy a vysokou ekonomickou rentabilitu. Jedinou chybou na kráse je fakt, že například ukazatel P/E nám říká, že je tento akciový titul jaksi předražený. Nejedná se ovšem o žádný šílený extrém, kterých je v současné době na trhu plno. Vlastně je v dnešní době P/E pod 40 bodů takový podprůměr.
Co se týče technické analýzy, každý investor si musí uvědomit, že akcie Apple se zhodnotily za poměrně krátkou dobu o obrovské číslo. Jak často opakuji, nikdo nevidí do budoucnosti, takže nelze s přesností určit, kde může být vrchol. Cena akcie může klidně další měsíce pokračovat v cenové expanzi, ale je nutné kalkulovat i s větším rizikem pádu.
Obchodování akcií Apple prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Editorial credit: Ggamies / Shutterstock.com
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX