Důl na zlato
Akcie Barrick Gold patří mezi největší těžaře zlata na světě a vzhledem k cenovému vývoji na trhu se zlatem, se tento titul dost možná jeví jako unikátní příležitost. V rámci dnešní analýzy si zevrubně vysvětlíme, proč jsou těžaři zlata sektorem, kterým je dobré se zabývat.

Podíváme se i na hospodářské výsledky společnosti a cenový graf.
Podíváme se i na klíčové novinky související se společností Barrick Gold. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Zlato překonalo své cenové historické maximum

Zlato v posledních týdnech vzbudilo mnoho rozruchu, protože se hodně spekulovalo nad tím, jestli se trhu konečně povede po několika letech překonat historické maximu z roku 2020. Trhu se zlatem se skutečně povedlo ono nové cenové historické maximum vytvořit. Osobně jsem s novým historickým maximem taky počítal, protože současné makroekonomické podmínky zlatu dle mého nesmírně přejí.

Cenový graf zlata.
Cenový graf zlata. Zdroj: tradingeconomics.com (5. 12. 2023)

V současnosti se předpokládá, že zlato naváže na rostoucí trend, který byl v roce 2020 přerušen. Zlatu „paradoxně“ nepřála rychle rostoucí inflace. Inflace totiž patří mezi klíčový argument pro růst úrokových sazeb. A růst úrokových sazeb tlumí inflační očekávání. Respektive zajišťuje cenovou stabilitu.

Aby nedošlo k mýlce, zlato historicky nikdy nerostlo primárně kvůli inflaci. Inflace je pouze jeden z faktorů, který k růstu zlata přispívá. Žlutý kov „má rád“ makroekonomickou (monetární a fiskální selhání) a sociální nestabilitu (např. pandemie, chudoba, války). Proto svým čtenářům už dva roky vtloukám do hlavy, že zlato poroste jen tehdy, kdy centrální banky selžou ve svém boji s inflací nebo způsobí hospodářský útlum (recesi nebo krize).

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Poroste cena zlata i nadále?

Má investiční makro strategie vlastně počítá se dvěma základními scénáři, které se v historii neustále opakovaly. Když centrální banka není schopna zajistit cenovou stabilitu, zlato roste. Když centrální banka zkrotí inflaci, ale zároveň způsobí ekonomickou recesi, zlato roste. Ideální je kombinace obojího, tzv. stagflace. Což je stav ekonomiky, který známe z USA ze 70. let.

Popsaná investiční strategie by selhala ve chvíli, kdy by se americké centrální bance podařilo dostat inflaci pod kontrolu, aniž by došlo k významnému útlumu amerického hospodářství. Jak ovšem vyplývá z přiloženého grafu, takových případů je nemnoho. Jakmile v historii Fed dokončil cyklus růstu úrokových sazeb, minimálně ekonomická recese se dostavila. Výjimkou jsou akorát 90. léta, na která se mnozí zastánci „soft landing“ americké ekonomiky odkazují.

Základní úroková sazba a jednotlivé recese v USA.
Základní úroková sazba a jednotlivé recese v USA. Zdroj: fred.org (5. 12. 2023)

Leč zmíněná 90. léta byla z makroekonomického hlediska dost odlišná. Makroekonomická nestabilita, které svět momentálně čelí, je podle mého názoru úplně někde jinde. Což zvyšuje pravděpodobnost, že zlato, v následujících letech, výrazně výkonnostně překoná ostatní aktiva.

V následujícím grafu jsou sumarizovány argumenty, proč by zlato mohl čekat třetí býčí cyklus. Respektive už nyní možná probíhá. Jedná se o dost konkrétní věci, které jsou makroekonomického a technického rázu. Nad některými by se dalo polemizovat, ale jinak je to dle mého adekvátní shrnutí.

Jednotlivé cykly na trhu se zlatem.
Jednotlivé cykly na trhu se zlatem. Zdroj: goldbroker.com (5. 12. 2023)

Podle mého názoru patří mezi nejdůležitější argumenty vysoký dluh, hrozba vyšší inflace po delší čas, nepoměr mezi valuacemi aktiv, selhání oblíbené investiční strategie 60:40, velká akumulace zlata ze strany centrálních bank a deglobalizace. Vše zmíněné markantně zvyšuje pravděpodobnost, že cena zlata dlouhodobě poroste.

Nesmíme zapomenout na měnovou bázi, která je v předešlém grafu zmíněná jen nepřímo (inflace + velký dluh). Zlato historicky vždy dohnalo vývoj v peněžní zásobě. Všimněte si, že na začátku 80. let zlato dokonce růst peněžní zásoby překonalo. Nyní jsme však v situaci, kdy zlato za růstem peněžní zásoby hodně zaostávalo. Dočkáme se tedy, že jej zlato v dohledné době dožene?

Cena zlata a měnová báze.
Cena zlata a měnová báze. Zdroj: thedailygold.org (5. 12. 2023)

Proč se zajímat o společnosti těžící zlato?

Jak jsme si řekli výše, akcie Barrick Gold patří do segmentu těžařů zlata. Konkrétně zmíněná společnost, dle množství vytěženého zlata a tržní kapitalizace, zaujímá hned za Newmont druhou příčku.

Největší těžaři zlata
Největší těžaři zlata. Zdroj: kitco.com (5. 12. 2023)

Těžaři zlata jsou, dle mého názoru, nejlepší možnost expozice na trhu se zlatem. A s tímto názorem nejsem ve své sociální bublině sám. Akciový trh těžařů zlata přináší totiž hned několik výhod. Těžaři například běžně vyplácejí dividendy. V současnosti dividendové výnosy vcelku slušně konkurují velkým hodnotovým titulům (např. akcie Coca-Cola a Pepsi). Navíc s rostoucí cenou zlata pravděpodobně vzrostou, protože jim poroste cash flow.

Nejlepší na tom ovšem je, že trh s těžaři je strašlivě podhodnocený oproti spotovému trhu se zlatem. Zatímco zlato pokořilo historickému maximum z roku 2011 již v roce 2020, těžaři zlata jsou od svého historického maxima vskutku vzdálení. V relativních číslech je index pro těžaře více jak 62 % dole od all time high. Co z toho pro nás jako potenciální investory vyplývá?

Zlato a těžaři zlata.
Zlato a těžaři zlata. Zdroj: incrementum.li (5. 12. 2023)

U těžařů zlata je podle mého názoru mnohem větší prostor pro potenciální kapitálové výnosy. Plus k tomu máte ještě jistou dividendu, která díky růstu zlata zřejmě postupně vzroste. Upozorňuji ovšem, že data prokazují, že dlouhodobě je výnosnější držet zlato. Střednědobě mi ale vychází, že má mnohem větší potenciál expozice vůči trhu se zlatem skrze těžaře zlata.

Při investici do akcií těžařů zlata ale mějte prosím na paměti, že zlato dokáže být velmi volatilní. Těžební společnosti také nesou významná provozní rizika (důlní neštěstí, politické nepokoje, technické problémy atd.), které mohou mít vliv na chod společnosti i cenu akcií. Tyto společnosti také často musí provádět nákladné průzkumy a velké investice, což se může projevit na jejich finanční situaci. Pokud by vás zajímaly další společnosti, které se těžbou zlata zabývají, doporučujeme náš článek Akcie zlata v roce 2024: Poznejte akcie těžařů zlata.

Akcie Barrick Gold: koupě podílu v Hercules Silver

Společnost Barrick Gold oznámila, že zakoupila 7 milionů warrantů na akcie společnosti Hercules Silver za celkem 6,58 milionu kanadských dolarů, které byly uplatněny za jejich realizační cenu 0,11 kanadského dolaru za běžnou akcii Hercules.

Těžařská společnost Barrick Gold uvedla, že nyní vlastní více než 33,5 milionu běžných akcií a z toho přibližně 6,8 milionu akcií společnosti Hercules Silver. Což představuje více než 15 % všech vydávaných akcií společnosti.

Nedávno společnost Barrick oznámila, že souhlasila s nákupem více než 21,2 milionu akcií společnosti Hercules Silver v nezprostředkované soukromé emisi za cenu 1,10 kanadského dolaru za akcii s hrubým výnosem téměř 23,4 milionu kanadských dolarů. Barrick Gold uvádí, že podíl v Hercules Silver slouží k investičním účelům.

Akcie Barrick Gold: Produkce zlata stoupá

Společnost Barrick Gold uvedla, že produkce zlata za 3. čtvrtletí vzrostla o 5,2 % na 1,04 milionu uncí a průměrná realizovaná cena zlata se zvýšila na 1 928 dolarů za unci z 1 722 dolarů za unci ve stejném období předchozího roku. Zatímco produkce mědi klesla o 9,8 % na 112 milionů liber.

Celkové udržitelné náklady na těžbu zlata za 3. čtvrtletí klesly na 1 255 dolarů za unci z 1 355 dolarů za unci ve 2. čtvrtletí a 1 269 dolarů za unci ve stejném období před rokem.

Společnost uvedla, že produkce zlata se ve druhé polovině roku zlepší, ale bude mírně pod dolní hranicí svého ročního výhledu v rozmezí 4,2 – 4,6 milionu uncí. Kdežto měď je na dobré cestě splnit výhled produkce 420 až 470 milionů liber.

Barrick Gold tvrdí, že plánuje do konce desetiletí zdvojnásobit svou produkci mědi na přibližně 1 miliardu liber ročně do roku 2031. Což bude poháněno těžbou v Reko Diq v Pákistánu a plány na rozšíření dolu Lumwana v Zambii. To by mělo také zvýšit celkovou produkci o přibližně 30 % na 6,8 milionu ekvivalentních uncí zlata do roku 2031.

Těžaři se obvykle nesoustřeďuji pouze na jediný kov. Většinou těží hned několik kovů, ale jeden z celého portfolia bývá pro těžbu dominantní.

Dividenda akcie Barrick Gold činí 2,5 %

Společnost Barrick Gold oznámila kvartální výši dividendy 0,1 dolarů za akcii při payout ratio 1 360 %, což je při forwardu 2,5% roční výnos. V roce 2022 činil dividendový výnos 2,6 %.

Fundamentální analýza akcie Barrick Gold

Akcie Barrick Gold mají za poslední čtvrtletí meziročně růst výnosů o 17,58 % na 2,83 miliardy dolarů. Když to však vezmeme za posledních pár let, obrat společnosti od poloviny roku 2020 drží klesající tendenci. Pokud však cena zlata v následujících kvartálech rapidně vzroste, uvidíme zřejmě stejně agresivní posílení obratů jako v roce 2019.

Výnosy akcie Barrick Gold.
Výnosy akcie Barrick Gold. Zdroj: macrotrends.net (5. 12. 2023)

Čistý zisk představuje 363,33 milionů dolarů, což za sledovaná období patří spíše k těm průměrnějším výsledkům. Krátkodobě jde o mírné zlepšení. Zisk na akcii je 0,21 dolarů. Jakmile cena zlata i nadále poroste, zisk Barrick Gold poroste pravděpodobně také.

Výnosy akcie Barrick Gold. Zdroj: macrotrends.net (5. 12. 2023)
Zisk akcie Barrick Gold. Zdroj: macrotrends.net (5. 12. 2023)

Hrubá marže činí za poslední kvartál skoro 31 %. Provozní marže je přes 29 %. Čistá marže je skoro 13 %. Jednotlivé marže patří mezi ty lepší výsledky za sledovaná období.

Volné cash flow představuje za poslední kvartál 429 milionů dolarů, což patří mezi nejlepší výsledky za sledovaných sedm kvartálů. EBITDA meziročně posílila o 22,43 % na 1,3 miliardy dolarů. Provozní výnos meziročně vzrostl o 34,3 % na 725,67 milionů dolarů. Provozní náklady patří mezi nejnižší, 48,4 milionů dolarů.

Ukazatel P/E je ke konci čtvrtletí díky vysoké ztrátovosti z posledního kvartálu roku 2022 na velmi vysokých úrovních, 495 (respektive 595) bodů. Dlouhodobě se však price to earnings drží na velmi nízkých hodnotách.

P/E akcie Barrick Gold.
P/E akcie Barrick Gold. Zdroj: macrotrends.net (5. 12. 2023)

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 0,21 a 0,18 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 2,28 bodech a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 3,07 bodů. Což jsou velmi robustní úrovně.

Cash on hand je ve výši 4,24 miliardy dolarů, z toho čistě hotovost představuje tutéž sumu. Barrick Gold žádné krátkodobé investice nedrží.

Celkové závazky meziročně klesly o 1,45 % na 13,83 miliardy dolarů. Kdežto celkový kapitál klesl o 1,66 % na 31,55 miliard dolarů.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,21 bodů, což je velmi robustní hodnota. Celkový dluh je 4,75 miliardy dolarů, což je více než společnost Barrick Gold drží v hotovosti. Čistý dluh proto dosahuje 511,54 milionů dolarů.

Technická analýza akcie Barrick Gold

Akcie Barrick Gold v současnosti cenově zůstávají pod důležitým rezistenčním pásmem, které se nachází kolem 17,36 dolarů. Jestli dojde k průlomu řečené hladiny, otevře se větší prostor pro další pokračování v kurzovém růstu. Kurz akcie Barrick Gold musí konečně překonat ten klesající trend, který trvá od roku 2020. Respektive je nutné prolomit zakreslenou rezistenční trendovou linii.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Barrick Gold GOLD 28,81 16,14 1,67 % 1,42 % -8,27 % -9,29 % -1,80 % 14,20 %
Cenový graf akcie Barrick Gold
Týdenní graf akcie Barrick Gold od začátku roku 2006 do prosince 2023. Zdroj: LYNX+ (5. 12. 2023)

Jakmile se trhu povede překonat zmíněnou rezistenční trendovou čáru, otevřou se tím z technického hlediska dveře na mnohem vyšší cenové úrovně. Vlastně bych poté osobně počítal s tím, že akcie Barrick Gold během následujících let budou útočit na historické maximum z roku 2011. Ze současných cen je to pak potenciální růst o cca 220 %.

Závěrem: Jde hlavně o makro strategii

Akcie Barrick Gold a případně jiní těžaři zlata, nejsou dle mého ani náhodou o hodnotovém investování. Jak jsme si v rámci fundamentální analýzy ukázali, akcie Barrick Gold nejsou fundamentálně žádné terno. Proč tedy potom investovat do těžařů zlata?

Argumenty pro možnou investici si vykládáme hned od začátku dnešní analýzy. Investice do těžařů zlata má primárně makroekonomické důvody, nikoliv mikroekonomické. Jde proto o makroekonomickou investiční strategii, protože kalkulujeme s tím, že zlato díky nynějším okolnostem významně vzroste na hodnotě. Tím pádem existuje šance, že vzrostou na hodnotě i akcie těžařů jako jsou akcie Barrick Gold.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Kitco: Top 10 largest gold mining companies in Q3 2023 – report (05.12.2023); www.kitco.com/news/2023-12-01/Top-10-largest-gold-mining-companies-in-Q3-2023-report.html

Seekingalpha: Fred Hickey’s top positions on miners stocks and ETFs (05.12.2023); https://seekingalpha.com/news/4041275-fred-hickeys-top-positions-on-miners-stocks-and-etfs?

Goldbroker: The History of Gold Cycles (05.12.2023); www.goldbroker.com/news/the-history-of-gold-cycles-3119

Incrementum: Chartbook In Gold We Trust Report 2023 (05.12.2023); www.incrementum.li/en/journal/chartbook-in-gold-we-trust-report-2023/

Seekingalpha: Barrick Gold adds to holdings in Hercules Silver, now owns 15%-plus stake (05.12.2023); www.seekingalpha.com/news/4035802-barrick-gold-adds-to-holdings-in-hercules-silver-now-owns-15-plus-stake?

Seekingalpha: Barrick Gold tops Q3 earnings estimates on higher production, lower costs (05.12.2023); www.seekingalpha.com/news/4029153-barrick-gold-tops-q3-earnings-estimates-on-higher-production-lower-costs?

Seekingalpha: Barrick Gold declares $0.10 dividend (05.12.2023); https://seekingalpha.com/news/4028823-barrick-gold-declares-010-dividend?

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart