Akcie Coca-Cola jsou jistotou v době inflace. Proč je miluje i Buffett?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Coca-Cola
ISIN: US1912161007
|
Symbol: KO --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Coca-Cola Akcie

Coca-Cola akcie patří mezi tzv. inflation proof stocks (akcie zajišťující proti inflaci). Investoři tyto akcie vyhledávají zejména v době nepříznivého makroekonomického vývoje. Akcie Coca-Cola je velmi stabilní titul, kterému se dokonce i v období ekonomické nepřízně hospodářsky daří. Což si ukážeme v rámci fundamentální analýzy.

Nezapomeneme ovšem zmínit důležité novinky. Prodeje Coca-Cola rostou a společnost navíc ve spolupráci s Jack Daniels připravuje nový nápoj. Nebude chybět ani technická analýza Coca-Cola akcie. Získejte aktuální informace o akcii, kterou si oblíbil i světoznámý investor Warren Buffett.

Coca-Cola akcie miluje i Warren Buffett. Víte proč?

Warren Buffet na konci 80. let nakoupil Coca-Cola akcie za miliardu USD. Tehdy se jednalo o velký balík peněz. Každopádně Buffettův Berkshire Hathaway drží tyto akcie doteď a mnohokrát i přikupoval. Obecně vzato jsou Coca-Cola akcie jedním z nejoblíbenějších titulů této investiční legendy. Proto je taky ve svém portfoliu drží již 34 let. A za tu dobu na těchto pozicích vydělal tisíce procent (včetně dividend).

Coca-Cola je tolik oblíbená, protože se jedná o vskutku stabilní byznys, který přežije i nepříznivá makroekonomická období. Cena akcie je hodně stabilní a dlouhodobě slušně stoupá. V konjunktuře nejde samozřejmě kurz tak rychle nahoru jako u technologických růstových titulů jako je třeba Apple. Leč tyto defenzivní tituly si to kompenzují v období inflace a recese, protože jejich kurzy tolik neklesají. Navíc přináší velmi dobrou dividendu.

Proč vlastně Coca-Cola dobře obstojí proti makroekonomické nepřízni? Produkty Coca-Cola jsou levné a jednoduché na výrobu. Když vstupy do výroby vzrostou na ceně, jednoduše zdražíte výsledný produkt. A poptávající s růstem ceny nemají problém. Stále je to pro ně dostupné zboží.

To si ovšem mnozí ostatní výrobci nemohou dovolit. Jakmile zdraží, poptávka může dramaticky klesnout. Jako příklad si můžeme uvést dražší elektroniku (např. stolní počítače, notebooky a smartphony vyšších tříd).

Berkshire Hathaway drží akcie ze sektoru spotřeby z 11,64 % na celkovém podílu portfolia. Avšak zhruba 60 % z toho jsou jenom Coca-Cola akcie. Ve zmíněném titulu činí investice více jak 24 miliard USD.

Coca-Cola akcie: Poznejte dividendového krále

Coca-Cola jednoznačně patří mezi dividendové aristokraty. Vlastně je titul díky stabilnímu běžnému výnosu kolem 3 % dividendový král. I v těchto časech totiž může Coca-Cola vyplácet slušné dividendy. Samozřejmě jim rostou též náklady. Ale firma je může kompenzovat zdražením svých produktů. Za celý rok vyplatí dividendu 1,7 USD za akcii. To je roční běžný výnos formou dividendy zhruba 2,9 %.

Coca-Cola akcie dividenda
Dividendy Coca-Cola Zdroj: macrotrends.com (21. 6. 2022)

Pro úplnost si dovolím zmínit, že výnosy na federálních dluhopisech začínají dividendy překonávat. U 20letého federálního dluhopisu máte běžný výnos formou úroku z kupónu již 3,6 % za rok. Leč paradoxně dluhopisy nejsou tolik kurzově stabilní jako Coca-Cola akcie. Federální rezervní banka (Fed) na posledním zasedání FOMC zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu. Něco takového řečená instituce neudělala od roku 1994. A tržní očekávání nyní kalkuluje, že na konci července Fed zvýší sazby opětovně o 0,75procentního bodu.

Tím chci říct, že tržní ceny dluhopisů nečeká ještě vůbec nic dobrého. Jejich cena bude zřejmě i nadále klesat, protože mezi tržní cenou dluhopisu a výnosem (úrokem) platí nepřímá úměra. Ale je pravda, že nejhorší mohou mít za sebou. Jelikož investoři očekávali růst úrokových sazeb poměrně dlouho, stihlo se leccos do trhů započítat. Každopádně nelze úplně očekávat, že hodnotoví investoři odejdou z defenzivních titulů a půjdou do federálních dluhopisů.

Coca-Cola a Jack Daniels uvedou na trh oblíbený koktejl

Brown-Forman a společnost Coca-Cola plánují globální spolupráci s cílem uvést na trh ikonický koktejl Jack & Coke. Cílem je uvést na trh značkový alkoholický koktejl, který je předem připravený pro pití (ready to drink). Koktejl Jack Daniel’s & Coca-Cola bude vyroben s Jack Daniel’s Tennessee Whiskey a Coca-Cola.

Koktejl má směřovat na trhy po celém světě. Přičemž první uvedení na trh je plánováno na konec roku 2022 v Mexiku. Obě společnosti dokonce plánují uvést na trh i verzi, která bude zcela bez cukru. Dle vyjádření obou společností je cílem rozšířit stávající nabídku RTD nápojů. A tím dosáhnout větší expanze jejich podnikání po celém světě.

Akcie Coca-Cola: Hospodářské výsledky překonaly odhady

Společnost Coca-Cola překonala odhady ohledně jejich hospodářských výsledků. Meziročně za první kvartál obrat vzrostl o více jak 16 %. Zejména Coca-Cola uvedla, že získala velký podíl na nealkoholických nápojích připravených k okamžitému pití. Organické tržby vzrostly během čtvrtletí o 18 %. Zatímco konsensus činil 9,5 %. V Evropě, Středním východě a Africe vzrostly prodeje o 22 %. V Latinské Americe o 39 %, zatímco v Severní Americe o 14 %.

Co se týká konkurence, analytická společnost Nielsen zveřejnila data, dle kterých akceleruje růst tržeb v kategorii nealkoholických a pivních nápojů. A to díky sezónnosti, které souvisí s teplým počasím. Za květen tak meziročně vzrostly prodeje Vita Coco (17,5 %), Dr Pepper (8,9 %), Oatly (29,8 %) a Pepsi (7,8 %).

Akcie Coca-Cola a boj proti inflaci. Skleněné láhve se vrací

Coca-Cola už před mnoha měsíci prohlásila, že poptávka spotřebitelů je i přes navýšení cen jejich produktu silná. Jak jsme si již řekli výše, produkty firmy jsou relativně levné. Takže není problém je zdražit, protože i vyšší cenu spotřebitelé bez problému akceptují.

Přesto Coca-Cola přichází s jistými opatřeními. Plánuje zavést konkrétní kroky, jak proti inflaci bojovat. V rámci přípravy na očekávaný pokles kupní síly spotřebitelů společnost uvedla, že rozšiřuje distribuci levnějších vratných nebo znovu plnitelných skleněných lahví na rozvíjejících se trzích v Latinské Americe a Africe.

S vratnými lahvemi Coca-Cola experimentuje i na jihozápadě USA. V podstatě se firma vrací ke kořenům a dovolil bych si tvrdit, že to má něco do sebe. Důvod je prostý. Materiály na výrobu plechovek a plastových láhví dost podražily. Když se firma přeorientuje na vratné láhve, ušetří samotná firma i spotřebitel.

Coca-Cola akcie (KO): Fundamentální analýza

Kvartální výsledky akcie KO: Druhý nejvyšší zisk v historii

Výnos mezikvartálně posílil o téměř 11 % na 10,5 miliardy USD. Zatímco meziročně jde o růst, který dosahuje více jak 16 %. Čili z dlouhodobého hlediska se jedná o jeden z těch lepších výsledků. Prismatem několika let je výnos za první kvartál vůbec nejvyšší. Konkrétně od roku 2016. Co se týče zisku, ten je druhý nejvyšší v historii firmy. Dosahuje 2,78 miliardy USD. Mezikvartálně jde o zlepšení o 15,2 %, zatímco meziročně o 23,5 %.

Výnosy Coca-Cola akcie
Výnosy Coca-Cola. Zdroj: macrotrends.com (21.06.22)

Hrubá marže je na úrovni 59,37 %. Za předešlé kvartály se hrubá marže právě drží kolem 60 %. Provozní marže dosáhla skoro 33 %. Ze sedmi sledovaných kvartálů se provozní marže u pěti období pohybuje kolem 31 %. Zatímco dva kvartály jsou kolem 20 %. Čistá zisková marže dělá 26,5 %. Za předcházející čtvrtletí se jedná o nejlepší dosažený výsledek. Pro představu, v roce 2018 činila čistá marže kolem 4 %. Od té doby soustavně stoupá.

Provozní výnosy dosahují velmi slušných 3,27 miliardy USD. To je mezikvartálně vzestup o skoro 95 %. Meziročně o 16,4 %. Zároveň se na této úrovni jedná o vůbec nejlepší kvartální výsledek firmy Coca-Cola. EBITDA mezikvartálně vzrostla o téměř 15 % na 3,6 miliardy USD. Jde také o jeden z nejlepších výsledků v historii firmy. Volné cash flow je k prvnímu čtvrtletí 406 milionů USD.

Zisk na akcii (EPS) je 0,64 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahuje více jak 26,5 bodů. Momentálně je na úrovni 24,9 bodů, protože cena od dubnových reportovaných výsledků mírně poklesla. Za několik posledních let se P/E Coca-Cola akcie drží v rozmezí 20 – 30 bodů. Čili nynější úroveň nijak nevybočuje. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 45,6 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je téměř 17 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) dosahuje 1 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,18 bodů. První ukazatel je přesně na přijatelné úrovni, zatímco druhý lehce pod. Můžeme konstatovat, že firma drží dostatek likvidity, aby bylo možné okamžitě splatit závazky s blízkou splatností. Obzvlášť v době nepříznivého makroekonomického vývoje je důležité mít rezervy.

Konkrétně firma drží 7,68 miliardy USD v hotovosti. V krátkodobých investicích má 2,67 miliardy USD. Čili má v likvidní podobě celkově 10,36 miliardy USD.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,55 bodů a poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovým aktivům činí 0,39 bodů. První ukazatel byl ještě v roce 2020 nad dvěma body, ale postupně klesá, což je dobře.

Celková aktiva společnosti jsou v hodnotě 94 miliard USD, zatímco celkové závazky představují 26,84 miliardy USD. Čili vlastní kapitál firmy Coca-Cola se blíží k 27 miliardám USD. Vlastní kapitál meziročně vzrostl o více jak 20 %. To je obrovský úspěch, když vlastní jmění firmy tak rychle vzroste. Celkový dluh dosahuje 31,34 miliardy USD.

Technická analýza Coca-Cola akcie (KO)

Od března 2020 až do dubna 2022 se Coca-Cola akcie zhodnotily o 85 %. To je na hodnotový titul dost slušné číslo. Samozřejmě růstové tituly i za mnohem kratší dobu dokázaly vzrůst o více jak několikanásobek. Jak jsme si již ale řekli, Coca-Cola akcie jsou právě o té kurzové stabilitě a slušné dividendě.

Při pohledu na graf zjistíme, že tržní struktura je z předešlých týdnů jaksi rozbitá. Respektive je trh hodně volatilní na obě strany. Podobné struktury lze vidět na jiných růstových akciových titulech poté, co ukončily svůj předešlý zběsilý cenový růst. Tím chci říct, že Coca-Cola akcie vytváří svůj vrchol. Přesto daná ztráta není velká. Od historického maxima po lokální tržní dno to dělá 13,5 %.

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Zavírací cena předchozího dne Týd. Měs. Půl roku 5 let
Coca-Cola KO USD 65,21 3,31 % 4,09 % 5,36 25,29 %
Týdenní graf Coca-Cola akcie
Týdenní graf Coca-Cola akcie od konce roku 2017 do června 2022. Zdroj: Lynx Basic (21. 6. 2022)

Když jde dolů naprosto celý trh, půjdou dolů i defenzivní tituly. Pokles je však často nižší, než u zbytku trhu. Coca-Cola akcie a další defensivní akcie jsou tedy výborným způsobem, kam svůj kapitál „schovat“. Však taky hodnotové akcie jsou dle mého posledního půl roku velmi oblíbené mezi investory.

Co se týče aktuální situace, cena Coca-Cola akcie se po předešlých propadech ustálila kolem S/R levelu 59,5 USD. Vzhledem k tomu, že nyní celý kapitálový trh postupně ožívá, v krátkodobém horizontu dle mého názoru support nejspíš vydrží. Další relevantní cenové S/R levely jsou kolem 55 a 51 USD.

Závěrem

Coca-Cola akcie právě nyní potvrzují, že je skutečně možné je brát jako jistou formu zajištění se proti makroekonomické nepřízni v podobě vysoké inflace a možné recese. Na rozdíl od jiných velkých titulů můžeme na jednotlivých hospodářských číslech sledovat, že výkonnost firmy nijak netrpí. Co se týká stability kurzu a relativně vysoké dividendy, to jistě ocení mnoho investorů, kteří se snaží jakkoliv chránit před inflací. Ony de facto jiné možnosti ani příliš nejsou.

Obchodování s akciemi Coca-Cola prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám za příznivé poplatky umožníme obchodovat s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou například akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních obchodních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Editorial credit: Parilov / Shutterstock.com

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker