Logo firmy Eli Lilly
Akcie Eli Lilly zažívají dobrý rok. Jen letos vzrostly o přibližně 70 %. Zdá se, že trend léků na hubnutí je na vzestupu. Odhalte potenciál v tomto odvětví.

Podíváme se i na hospodářské výsledky společnosti Eli Lilly a nezapomeneme na klíčové novinky. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Léky na hubnutí mají velký potenciál

Podle analýzy Morgan Stanley se očekává, že počet pacientů užívajících léky na hubnutí vzroste téměř pětinásobně na 24 milionů lidí. Což představuje 7 % americké populace do roku 2035. Uživatelé těchto léků pravděpodobně sníží svůj denní příjem kalorií o 20 až 30 %. To je zároveň nemalá hrozba pro spotřebitelský sektor, což jsme dostatečně rozebrali v minulé analýze na akcie McDonald’s.

Přibližně 42 % dospělé populace USA je obézních, jak uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Tudíž 42 % americké populace mohou mít poté nárok na předpis tohoto léku. Nicméně poptávka se bude samozřejmě odvíjet od toho, kolik zdravotních pojišťoven se rozhodne jej pokrýt. Tyto léky nejsou zrovna levné. Navíc nejsou obě společnosti prozatím schopny dodat dostatečné množství léků.

Wall Street má vysoká očekávání od těchto léků. Přičemž J.P. Morgan předpovídá, že léky na hubnutí společnosti Eli Lilly by mohly do roku 2030 dosáhnout ročního obratu až 50 miliard USD. Proto si i myslím, že trh v posledních měsících reaguje právě na tato očekávání ohledně dramatického růstu výnosů. Čili je to už de facto priced in.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Analytik Evan Seigerman z kanadské investiční banky BMO odhaduje, že celkový trh s léky na hubnutí a diabetes by mohl nakonec dosáhnout hodnoty mezi 130 a 140 miliardami USD.

Počet zaměstnanců s pojištěním zajišťujícím léky proti hubnutí se zdvojnásobí

Podle průzkumu společnosti Accolade se očekává, že počet amerických zaměstnavatelů nabízejících zdravotní pojištění pro novou třídu léků na hubnutí nazývanou GLP-1 agonisté, se v roce 2024 téměř zdvojnásobí.

Průzkum ukazuje, že v současné době 25 % amerických zaměstnavatelů nabízí krytí pro tuto skupinu léků. Podíl by mohl příští rok dosáhnout až 43 % v důsledku rostoucího zájmu zaměstnanců o tento druh léků. Až 48 % zaměstnavatelů uvedlo, že nedostatek informací o těchto léčivech jim prozatím brání v nabídce krytí.

Průzkum provedený společností Accolade ve spolupráci s výzkumnou firmou Savanta v srpnu a září 2023 byl založen na odpovědích 500 středně velkých a velkých podniků v USA z různých odvětví.

Akcie Eli Lilly za 5 let posílily o více než 450 %

Eli Lilly and Company je americká farmaceutická společnost s velkou historií se sídlem v Indianapolis a kancelářemi v 18 zemích. Její produkty jsou prodávány v přibližně 125 zemích. Společnost byla založena v roce 1876 plukovníkem Eli Lilly, farmaceutickým chemikem a veteránem americké občanské války.

Společnost Eli Lilly je hlavně známá svými léky na klinickou depresi Prozac, Cymbalta a svým antipsychotickým lékem Zyprexa. Ačkoliv hlavními zdroji příjmů společnosti jsou primárně léky na diabetes Humalog a Trulicity. Jen v USA mají problémy s obezitou více než dvě třetiny obyvatel. Eli Lilly patří mezi jednu z prvních společností, která hromadně vyráběla poliové vakcíny a inzulín.

Akcie Eli Lilly posílily od začátku tohoto roku více jak 70 %. Za posledních 5 let pak zhodnocení činí přes 450 %. Podobnou cenovou jízdu mají za sebou akcie dánského rivala, společnosti Novo Nordisk. Obě firmy spojuje sázka na vývoj léků proti obezitě. Eli Lilly se ještě k tomu spoléhá na lék proti Alzheimeru.

Lék proti diabetu (Mounjaro) byl FDA schválen teprve v minulém roce. Společnost Eli Lilly v dubnu zveřejnila výsledky výzkumu, ve kterém pacienti díky Mounjaru redukují svou tělesnou hmotnost v průměru o 16 % během 17 měsíců. Společnost předpokládá, že Mounjaro bude proto schválen i jako přípravek pro léčbu obezity letos na podzim.

Analytická firma BMO Capital Markets odhaduje, že celosvětový trh s léky podobného druhu by mohl do půlky nadcházející dekády vyrůst až na 100 miliard USD za rok. Analytik z UBS, Bristow, prohlásil, že Eli Lilly s novým lékem Mounjaro získala velmi lukrativní příležitost. Bristow věří, že Mounjaro by mohl do roku 2035 přinášet roční příjmy až 35 miliard dolarů. Pro srovnání, v loňském roce dosáhly celkové roční příjmy společnosti Eli Lilly 28,54 miliardy USD.

Co je lék Mounjaro?

Mounjaro (tirzepatid) je lék na předpis schválený FDA k léčbě diabetu 2. typu. Podává se jako týdenní injekce pod kůži ke kontrole hladiny cukru v krvi. Lék cílí na receptory v mozku pro dva různé hormony – GIP a GLP-1. Tyto hormony tělo produkuje po jídle. Aktivace těchto receptorů proto může snížit chuť k jídlu a tudíž příjem potravy, stejně jako pomoci tělu spravovat produkci inzulínu.

Studie zjistily, že existuje synergická reakce, když jsou aktivovány receptory těla pro oba hormony GIP a GLP-1, což vede k větší ztrátě hmotnosti. Některé výzkumy naznačují, že výsledky Mounjaro by mohly být podobné těm u operace žaludečního bypassu.

Pokud bude tirzepatid schválen pro hubnutí, mohl by se dle NBC News stát nejlépe prodávaným lékem všech dob. Což je rozhodnutí, které společnost Lilly od FDA očekává.

Eli Lilly zveřejnila slibné výsledky z klinických zkoušek

Společnost zveřejnila úplné výsledky fáze 3 z klinického zkoušení svého léku Mounjaro v časopise Nature Medicine a prezentovala je také na konferenci ObesityWeek 2023.

Studie fáze 3, nazvaná SURMOUNT-3, zahrnovala 806 osob a hodnotila tirzepatid u dospělých s obezitou nebo nadváhou s komorbiditami souvisejícími s váhou. Během 72týdenního léčebného období studie potvrdila efektivitu léku.

Studie hodnotila tirzepatid ve srovnání s placebem po dobu 72 týdnů po 12týdenním intenzivním období, které zahrnovalo nízkokalorickou dietu, cvičení a konzultace. Při vstupu do studie byla průměrná tělesná hmotnost 109,5 kg. Po 12 týdnech dosáhlo 579 osob snížení tělesné hmotnosti o alespoň 5 % a byly náhodně rozděleny k podání tirzepatidu nebo placeba.

Po 12 týdnech dosáhli lidé průměrného úbytku hmotnosti 6,9 % (7,6 kg). V jednom z hlavních cílů po tomto období účastníci na tirzepatidu dosáhli dalšího průměrného úbytku hmotnosti 21,1 %. V druhém cíli dosáhli lidé celkového průměrného úbytku hmotnosti o 26,6 % (29,2 kg) od vstupu do experimentu po 84 týdnech.

“V této studii lidé, kteří přidali tirzepatid k dietě a cvičení, zaznamenali větší a delší snížení hmotnosti než ti, kteří brali placebo.”

Jeff Emmick, senior viceprezident pro vývoj produktů ve společnosti Eli Lilly

Účastníci na placebu zaznamenali celkový průměrný úbytek hmotnosti 3,8% (4,1 kg) od vstupu do studie po 84 týdnech. Společnost dále uvedla, že nejčastěji hlášené nežádoucí účinky ve studii byly související s trávicím traktem a byly obecně mírné až střední intenzity.

Novo Nordisk a lék Wegovy: Hlavní konkurent Eli Lilly?

Také hlavní konkurent Eli Lilly, dánská farmaceutická firma Novo Nordisk, zaznamenává podobný úspěch. Novo Nordisk, s dlouholetou historií v oblasti vývoje a výroby inzulínu, dosáhla dalšího úspěchu s uvedením léku na boj s obezitou. Ten se prodává pod obchodním názvem Wegovy. Tento lék prý dokáže za rok snížit hmotnost obézních pacientů o zhruba 15 %.

Novo Nordisk proto pokračuje v uvedení léku na hubnutí Wegovy v Evropě, ale má problémy s uspokojením poptávky. Dánský výrobce léčiv se snaží přesvědčit evropské vlády a pojišťovny, aby lék proplatily, a pokouší se jej marketingově pozicionovat jako něco víc než jen lék pro lepší životní styl.

Wegovy byl v posledních letech uveden na trh v USA, Německu, Dánsku, Británii a Norsku. Cenovka za čtyřtýdenní léčbu Wegovy je v USA přibližně 1 350 USD. Což je značně limitující z hlediska kupní síly spotřebitele. V Evropě cena čítá několik stovek USD. Záleží i na velikosti dávkování.

Společnost Eli Lilly mění svého šéfa oddělení pro diabetes a obezitu

Společnost Eli Lilly oznámila, že Mike Mason, výkonný viceprezident a prezident oddělení pro diabetes a obezitu, odejde do důchodu na konci roku 2023 po 34 letech strávených ve společnosti. Nahradí ho Patrik Jonsson, který zastává funkci výkonného viceprezidenta a šéf imunologického oddělení. Nahradí Masona od 1. ledna 2024.

Fundamentální analýza akcie Eli Lilly

Dividenda akcie Eli Lilly

Pevná provozní činnost společnosti zajišťuje vysokou bezpečnost vyplacení její dividendy, která dosahuje výnosu necelých 0,8 %. Výplatní poměr je méně než 60 %. Ačkoliv z takového výnosu nezískáte žádné velké množství peněz, jde dle mého o atraktivní dividendovou akcii. Jednoduše proto, že podnikání Eli Lilly stojí zřejmě na prahu mnohem většího růstu a společnost má tudíž prostor zvyšovat své výplaty, což v průběhu let skutečně dělá.

Dividenda akcie Eli Lilly
Dividenda akcie Eli Lilly. Zdroj: macrotrends.net (17. 10. 2023)

Současná čtvrtletní dividenda Eli Lilly ve výši 1,13 USD je dvojnásobkem 0,5625 USD, kterou společnost vyplácela svým akcionářům v roce 2018. Navíc společnost vyplácí dividendu od roku 1885. Tím pádem akcie Eli Lilly patří mezi dividendové aristokraty.

Kvartální výsledky

Společnost Eli Lilly zaznamenala za poslední kvartál meziročně velmi slušný růst výnosů o 28 % na 13,51 miliardy USD, díky čemuž firma s velkou rezervou překonala původní odhad. Provozní výnosy posílily na 2,22 miliardy USD, což je meziročně růst o 34,67 %. Provozní náklady znatelně vzrostly, předtím se pohybovaly zhruba kolem 3,5 miliardy USD, nyní dosahují 4,28 miliardy USD.

Volné cash flow investory příliš nenadchne, protože za poslední kvartál představuje -106 milionů USD. Přitom předtím se dařilo stabilně vytvářet volné peněžní toky v objemu 1 – 2 miliardy USD.

Eli Lilly dosáhla čistého zisku ve výši 1,76 miliardy USD. To v relativních číslech znamená meziročně růst o více jak 85 %. Nicméně nejde o největší výsledek za sledovaná období. EPS představuje 1,95 bodů. EBITDA meziročně vzrostla o 29,5 % na 2,59 miliardy USD.

Hrubá marže je za poslední kvartál přes úctyhodných 78 %. Provozní marže dosahuje 26,74. Čistá marže je 21,21 %. Většina sledovaných kvartálů se drží kolem 20 %. Z pohledu marží jde proto dle mého o slušný podnik.

Ukazatel P/E je k poslednímu kvartálu přes 69 bodů a nyní dokonce dosahuje skoro 86 bodů. Z čehož nám vychází, že akcie Eli Lilly jsou lidově řečeno přepumpované k prasknutí. Výše už jsem zmiňoval, že se trh zřejmě snaží o propsaní budoucích earnings do kurzů. Časem ovšem dle mého názoru určitě dojde k repricingu těchto očekávání.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje více jak 66 %, což jsou velmi vysoká čísla, ale pravděpodobně to bude tažené vyšším dluhem. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je totiž necelých 25 %. Oba dva ukazatele rentability jsou každopádně velmi dobré.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je na 0,87 bodech a ukazatel běžné likvidity (current ratio) na 1,13 bodech. Oba ukazatele jsou na hranici robustnosti a fragility.

V hotovosti drží společnost Eli Lilly ke konci kvartálu 2,69 miliardy USD. Celkové závazky vzrostly na 43,66 miliardy USD. Tudíž vlastní kapitál je 11,15 miliardy USD a stabilně roste.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,7 bodů, což je poměrně vysoká hodnota, která naznačuje lehkou fragilitu. Celkový dluh dosahuje 18,82 miliardy USD. Celkový dluh je tedy skoro sedmkrát vyšší jak držená hotovost. Čistý dluh je 16 miliard USD – další výstražné znamení. Tím pádem se nám potvrdilo, že firma drží více dluhu. Čím víc dluhu společnost má, tím větší riziko. To automaticky neznamená, že nemůže byznys růst, ale jde prostě o objektivní analýzu rizik.

Technická analýza akcie Eli Lilly

Jak bylo řečeno už na začátku, akcie Eli Lilly velmi agresivně posilují roky. A to hlavně od března letošního roku, kdy cena titulu posílila o více jak 100 %. Čímž se nám v grafu začíná vytvářet ne moc příznivá struktura, která má vertikální podobu. Vertikální cenové struktury jsou nesmírně rizikové a zároveň pro spekulanty hrozně lákavé. Jelikož může přinést rychlé zisky ale logicky i rychlé ztráty.

Tyhle vertikální struktury představují situaci, kdy jsou na trhu obvykle nejvíce aktivní právě krátkodobí spekulanti, co titul drží maximálně pár týdnů. Spíše pár dnů. Výsledkem je právě ta velká volatilita. Respektive emotivní price action, protože všichni akorát honí cenu.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Eli Lilly LLY 771,28 807,86 0,45 % 1,07 % 10,08 % 37,31 % 90,59 % 602,68 %
Graf akcie Eli Lilly
Graf akcie Eli Lilly od konce roku 2015 až do října 2023. Zdroj: LYNX+ (17. 10. 2023)

Všimněte si, že týdenní RSI indikátor se od dubna po většinu času drží v extrémních hodnotách, které jsou nad 70 body. To možné riziko ještě více umocňuje. Mimo to máme relativně čerstvou medvědí divergenci, který je velká. Proto bych se nedivil, když by došlo k rychlému poklesu k cenovému supportu kolem 529 USD. Jak to ovšem u těchto divokých price action bývá, vrchol to může mít mnohem výše a nic není jisté.

Závěrem: Slibné očekávání, ale nic není jisté

Akcie Eli Lilly nejsou podle mého názoru fundamentálně kdovíjak zajímavé. Domnívám se, že to táhne hlavně očekávání, že firma uvádí na trh první opravdu funkční lék na hubnutí a existuje jenom jeden relevantní konkurent. Koláč je to tedy potenciálně obrovský a zároveň si z něj může Eli Lilly zřejmě vzít ten největší díl.

Dividenda je vzhledem k cenám akcie Eli Lilly nikterak příznivá. Přestože jde o dlouhodobě stabilní titul. Navíc jako dividendovému investorovi se mi nelíbí, že je akcie Eli Lilly terčem takových spekulací. Když investujeme do dividendových titulů, hledáme zároveň větší kurzovou stabilitu.

Technicky je titul pod útokem spekulantů, kteří mají bohužel cenový vývoj zcela pod kontrolou. Takové tituly jsou logicky velmi nepředvídatelné, protože spekulanti své pozice nedrží dlouho. Pokud jste spekulanti, je to pro vás titul jako dělaný. Jestli ale hledáte dlouhodobou investici, titul je jednoduše drahý a nevyzpytatelný.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

credit Editorial credit: Michael Vi / Shutterstock.com

Seekingalpha: Weight loss drugs may lead to reduced food consumption – watch these stocks (17.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4018575-weight-loss-drugs-may-lead-to-reduced-food-consumption-watch-these-stocks?

Financial Times: Predictions that weight-loss drugs will dampen appetite hard to swallow for snacks makers (17.10.2023); www.ft.com/content/a6715596-eba5-43cd-a1cf-1efe929ed06b

Seekingalpha: Lilly reports full phase 3 trial data of Mounjaro for weight loss (17.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4020637-lillys-reports-full-phase-3-trial-data-of-mounjaro-for-weight-loss?

Seekingalpha: Eli Lilly succeeds in Phase 3 trial for Crohn’s disease therapy (17.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4020024-eli-lilly-succeeds-phase-3-trial-crohns-disease-drug?

Seekingalpha: Obesity drug coverage among U.S. employers to nearly double in 2024: survey (17.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4019465-obesity-drug-coverage-among-us-employers-surge-2024?

Seekingalpha: Eli Lilly announces leadership changes in diabetes and obesity unit (17.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4018073-eli-lilly-changes-leadership-diabetes-obesity-unit?

Lilly: About Lilly (17.10.2023); www.lilly.com

Lilly: Lilly’s tirzepatide achieved up to 15.7% weight loss in adults with obesity or overweight and type 2 diabetes in SURMOUNT-2 (17.10.2023); www.investor.lilly.com/news-releases/news-release-details/lillys-tirzepatide-achieved-157-weight-loss-adults-obesity-or

Reuters: Launches of Novo Nordisk’s weight-loss drug Wegovy (17.10.2023); www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/launches-novo-nordisks-weight-loss-drug-wegovy-2023-09-04/

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart