Kolik bank je ohroženo krizí? A jak si vede Goldman Sachs?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Goldman Sachs
ISIN: US38141G1040
|
Symbol: GS --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Goldman Sachs Akcie
Logo Goldman Sachs
Akcie Goldman Sachs čelily stejně jako zbytek bankovního trhu velkému kurzovému propadu. Odliv depozit z bank navíc nadále pokračuje. Jsou v ohrožení další banky? Vysvětlíme si, co je to credit crunch a ukážeme si podobné situace v historii. Nebude samozřejmě chybět ani rozbor hospodářských výsledků Goldman Sachs. Podíváme se také na graf, protože akcie této banky po prudkém propadu zažívají střídmý růst.

Odliv depozit z bank rychle pokračuje

Odliv depozit z bank pokračuje v masivním měřítku. Dle posledních dat by mělo jít v meziročním podání o pokles o horentních 968 miliard USD. Což je v relativních číslech více jak 5% meziroční pokles vkladů. Nejnovější data z FRED prozatím ukazují o něco menší čísla (asi ještě bez novějších dat). Protože jenom za první dubnový týden došlo k odlivu velkého objemu (zhruba 100 miliard USD) vkladů. A podstatná část toho jde samozřejmě do fondů peněžního trhu.

Na banky je tak vyvíjen obrovský tlak. Jestli nedokážou správně řídit svou likviditu, mohou mít dle mého velké problémy. A obzvlášť banky, které mají vysoký podíl nepojištěných vkladů. Jenom z těch 30 největších amerických bank je až 7 miliard USD v depozitech nepojištěných. Proto dle mého názoru visí ve vzduchu další možnost bankrotů.

Meziroční změna v depozitech
Meziroční změna v depozitech. Zdroj: fred.org (11. 4 .2023)

Domnívám se tedy, že bankovní krize určitě jako mávnutím kouzelného proutku neskončila. Americké centrální bance se akorát povedlo navrátit důvěru v celý bankovní systém. Problém je ale v tom, že už podle mého názoru nedisponují žádnými nástroji, když se bankovní krize prohloubí. Navíc bylo jaksi naznačeno, že trhy nemají vůbec s bailouty počítat, pokud by mělo dojít k pádu dalších bank.

Jak jsme si již řekli, někde se ty peníze z bank musí „zaparkovat“. Když někde uberete, někde se zase přidá. Tak to v ekonomii funguje. A většina těchto depozit končí ve fondech peněžního trhu. Dle přiloženého grafu jde skoro o cca 600 miliard USD (některé novější zdroje uvádí už dokonce 700 miliard USD). Respektive meziroční změna je přírůstek 600 miliard USD. Pozorní si mohou ještě všimnout, že depozita ve velkých bankách v poslední době mírně vzrostla. Kdežto v těch malých strmě klesla.

Depozita amerických bank. Zdroj: www.macrobond.com (11. 4. 2023)

Kolik bank je ohroženo současnou bankovní krizí?

Jak jsme si ukázali v jedné z předchozích analýz, současná bankovní krize je zatím ve srovnání s těmi předešlými jako takové malé škobrtnutí. To ale neznamená, že se nemůže krize prohloubit. V tomto ohledu stojí za pozornost přiložená infografika. Ta sumarizuje 30 velkých bank, které jsou specifické tím, že velký podíl depozit není pojištěn. A je u nich napsáno, jak velkým majetkem disponují. Můžeme zde vidět červeně zvýrazněné padlé banky jako je Silicon Valley Bank a Signature Bank.

30 velkých bank a podíl nezajištěných depozit
30 velkých bank a podíl nezajištěných depozit. Zdroj: visualcapitalist.com (11. 4. 2023)

Většinu z těch bank osobně vůbec neznám. Však jde taky dle jejich výše majetku podle mého spíše jenom o instituce s regionálním významem. Překvapilo mě ovšem, že je na šestém místě Citibank. Což je banka s celkovými aktivy za téměř 1,8 bilionu USD. A skoro ze 74 % jsou uložená depozita nepojištěná. Pro obyčejné retailové investory jsou podobné informace nesmírně cenné. Protože za normálních okolností jsou tato data známá maximálně tak pro analytiky zabývající se bankovním sektorem.

Z infografiky ještě vyplývají další zajímavosti. Například druhá banka v pořadí, BNY Mellon, má nepojištěné vklady z 92 %. Takže je teoreticky vzato druhá na ráně. Banka ovšem nedisponuje tolik rizikovými pohledávkami. Respektive rizikovými expozicemi vůči vkladům.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Hrozí credit crunch, který může vést k recesi?

Objevilo se další téma, které víceméně souvisí se současnou bankovní krizí. A to je tzv. credit crunch. Co credit crunch znamená? Je to rychlý propad nabídky úvěrů. Zkrátka není dostatek úvěrových zdrojů. A v co takový stav vyústí? Hrozí poté ekonomická recese. Jelikož moderní ekonomiky jsou přímo závislé na úvěrové expanzi jakožto pohonu hospodářského růstu.

Dvoutýdenní změna v úvěrování
Dvoutýdenní změna v úvěrování. Zdroj: stenoresearch.com (11. 4. 2023)

A nyní právě ve Spojených státech dochází k rekordní kontrakci v bankovních úvěrech. Dle posledních dat činí dvoutýdenní změna -100 miliard USD. Podobně velkou kontrakci jsme zaznamenali naposledy v roce 2007. A ještě předtím v roce 2000. A poté se tomuto stavu trochu přiblížil rok 2020. Zajímavé ale na tom je, že trhy hrozbu v podobě credit crunch ignorují. Domnívám se, že trhy akorát zajímá, zda to povede k poklesu úrokových sazeb ze strany americké centrální banky.

Banky zpřísňují úvěrové podmínky pro komerci a průmysl

Dalším faktorem implikujícím credit crunch je i utahování bankovních podmínek pro komerční a průmyslové úvěry pro velké a střední společnosti. Což právě způsobuje ty nižší úvěrové zdroje. Současné utahování podmínek pro úvěrování čerstvě překročilo historickou úroveň, po které vždy následovala ekonomická recese. Mluvíme o krizových letech 2020, 2008, 2000 a přelom 80. a 90. let.

Zpřísnění standardů pro komerční a průmyslové úvěry velkým a středním firmám na trhu. Zdroj: fred.stlouisfed.org (11. 4. 2023)

Co to každopádně znamená pro akciový trh? Skrze úvěrování roste peněžní zásoba. A pokud se úvěrová expanze dramaticky utlumí, znamená to pokles peněžní zásoby. A my víme, že akciové trhy dlouhodobě vývoj peněžní zásoby kopírují. Je proto v zájmu každého investora, aby dodržoval pravidla bezpečného investování.

Bude současná bankovní krize opakováním situace z konce 70. let?

V posledních mnoha letech se mezi investory traduje jedna poučka. Ta říká, že historie se neopakuje, ale rýmuje. Není tomu ovšem vždy. A důkazem je přiložený graf. Ke konci 70. let totiž začalo docházet k tomu stejnému jevu jako nyní. A to v důsledku tehdejších vysokých úrokových sazeb. V roce 1979 usedl do čela Fed dnes legendární předseda Paul Volcker. A Volcker razil politiku agresivních měnových restrikcí.

Ekonomika tehdy stejně jako nyní čelila masivnímu odlivu depozit z bank do fondů peněžního trhu. Zdůrazňuji, že na přelomu 70. a 80. let to ve Spojených státech zlikvidovalo stovky bank. Může se něco podobného odehrát i tentokrát?

Tok peněz v 70. letech
Tok peněz v 70. letech. Zdroj: federalreserve.gov (11. 4. 2023)

Jak jsme si na začátku řekli, krize v bankovním sektoru se dotkla i banky Goldman Sachs. Akcie GS v posledních několika týdnech poklesly. Podíváme se tedy na hospodářské výsledky Goldman Sachs a také na cenový graf.

Fundamentální analýza akcie Goldman Sachs

Kvartální výsledky

Obrat Goldman Sachs za poslední kvartál meziročně vzrostl o více jak 75 % na 23,53 miliardy USD. Zakončení minulého roku byl tak pro ně v tomto ohledu velkým úspěchem. Nicméně provozní výnos meziročně klesl o více jak 70 % na 1,53 miliardy USD. A provozní náklady se vyšplhaly až na 3,4 miliardy USD. Čistý zisk zaznamenal meziroční pokles o více jak 66 % na 1,33 miliardy USD. Jde o jeden z nejslabších výsledků Goldman Sachs.

Provozní marže se propadla na 6,5 % a je tím pádem za sledovaná období jedna z nejnižších. Čistá marže činí pouhých 5,6 % a zde platí totéž.

Zisk na akcii (EPS) je 3,32 bodů. Zatímco poměrový ukazatel P/E výrazně vzrostl a to na 10,7 bodů. Krátkodobě je průměrná hodnota zhruba kolem 7 bodů. Dlouhodoběji je průměrná hodnota přibližně 11 bodů.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) si znatelně pohoršila oproti předešlým čtvrtletím, protože klesla až na 8,73 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) se propadla na 2,61 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 0,84 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí 0,89 bodů. U pohotové likvidity je ideální úroveň 1 bod, protože pak víme, že má firma dostatek nejvíce likvidních aktiv (peníze a ekvivalenty) pro splacení krátkodobých závazků.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E činí 0,42 bodů a dle předešlých kvartálů se moc nemění. Vlastní kapitál je v současnosti 22 miliard USD a příliš se od této úrovně nevzdaluje. Celkový dluh dle předešlých kvartálů postupně klesá, 54 miliard USD. Čistý dluh představuje 45 miliard USD. Goldman Sachs drží v hotovosti pouze necelých 9 miliard USD, takže při snaze splatit všechny dluhy, jim přesto zbyde uvedená částka.

Technická analýza akcie Goldman Sachs

Akcie Goldman Sachs na začátku bankovní krize velmi rychle klesly zpátky k úrovni dvojitého dna z minulého roku, které se nachází na supportním pásmu okolo 290 USD. Akcie Goldman Sachs se tak během několika dnů propadly o více jak 10 %. Avšak v blízkosti supportu došlo k odrazu a momentálně se kurz nachází v těsné blízkosti rezistence kolem 330 USD.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Goldman Sachs GS 159,07 505,18 -0,29 % 3,62 % 7,83 % 25,69 % 60,03 % 152,02 %
Týdenní graf akcie Goldman Sachs
Týdenní graf akcie Goldman Sachs od poloviny roku 2018 do dubna 2023. Zdroj: LYNX+ (11. 4. 2023)

Přestože jsou akcie Goldman Sachs dost blízko od tržního minima z minulého roku, pořád je to vcelku stabilní akciový titul. Přestože jsme si ukázali, že fundamentálně se nyní bance příliš nedaří. Od historického maxima je kurz v současnosti něco přes 23 %. Takže dlouhodobějším prismatem to kurzově není ani náhodou zlé.

Závěrem

Když bychom se měli poučit z historie, musí nám být jasné, že riziko prohloubení současného negativního stavu je pořád vysoké. Vtip je ale v tom, že akciové trhy dle mého uvedené riziko z jakéhosi důvodu neberou příliš vážně. Těžko říct, co v tom vězí, protože Fed není všemocný. Je proto nutné zůstávat v investicích obezřetný a dodržovat základní pravidla. Je samozřejmě nesmysl se věčně držet z trhu. Ale zároveň není ani trochu dobré bezhlavě riskovat.

Použité zdroje:

Steno Research: Steno Signals #43 – Slow walking into a recessionary credit crunch (11.4.2023); www.stenoresearch.com/steno-signals-43-slow-walking-into-a-recessionary-credit-crunch/

Visual Capitalist: Ranked: The U.S. Banks With the Most Uninsured Deposits (11.4.2023); www.visualcapitalist.com/ranked-the-u-s-banks-with-the-most-uninsured-deposits/

FRED: Ranked: Deposits, All Commercial Banks (11.4.2023); fred.stlouisfed.org

/series/DPSACBW027SBOG#

FRED: Net Percentage of Domestic Banks Tightening Standards for Commercial and Industrial Loans to Large and Middle-Market Firms (DRTSCILM) (11.4.2023); fred.stlouisfed.org/series/DRTSCILM

Sagar Singh Setia: Marquee Finance By Sagar via Macrobond (11.4.2023); www.linkedin.com/posts/sagar-singh-setia_markets-investing-banks-activity

Macrobond: The Powell spread, money market inflows and trouble in Sweden (11.4.2023); www.macrobond.com/charts-of-the-week/the-powell-spread-money-market-inflows-and-trouble-in-sweden

The Daily Star: Bank deposits edge up

after record outflows, Fed data shows (11.4.2023); www.thedailystar.net/business/global-business/news/bank-deposits-edge-after-record-outflows-fed-data-shows-3291871

Federal Reserve Board: Where the money is (11.4.2023); www.federalreserve.gov/data.htm

Editorial credit for featured image: sdx15 / Shutterstock.com

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX


Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX