Akcie Google (Alphabet) velmi úspěšně ukončily poslední kvartál roku 2021 a zároveň je celý minulý rok naprostým historickým rekordem, co se týče obratu a zisku. V rámci fundamentální analýzy si podrobně ukážeme, jak Google s přehledem pokořil laťku z předešlých let. Prvně si však uvedeme několik důležitých informací, mezi které jistě patří plánovaný split akcie Google.

Společnost se ale potýká i s problémy. Firma musí zaplatit 20 milionů USD kvůli prohranému soudu. Google čelí velké žalobě ve Švédsku, díky čemuž podniku hrozí pokuta ve výši 2,1 miliardy USD. Což samozřejmě není malá částka.

Po analýze hospodářských výsledků firmy se taktéž podíváme na technickou analýzu cenového grafu, kde si ukážeme klíčové oblasti pro další vývoj ceny akcie. Oproti jiným technologickým titulům se totiž akciím Google aktuálně vcelku dobře vede. 

Google plánuje split akcií v poměru 20:1

Prvně si uvedeme relativně čerstvou zprávu ohledně oznámeného splitu akcií Google a zpětných odkupů akcií. Tyto odkupy akcií dle mého jistě investoři velmi ocení, protože tím management firmy zvyšuje kapitálovou výnosnost z držby jejich akcie. Jsou pro investory stejně důležité jako dividenda, protože přináší výnos. Zpětné odkupy přirozeně způsobí, že se nabídka obchodovatelných akcií sníží. Čili je mnohem jednoduší růst ceny akcie.

Leč můžete narazit i na názory, že je z pohledu podnikové ekonomiky vhodnější, aby firma přebytečný kapitál investovala do dalšího rozvoje nebo akvizic. Můj názor je takový, že je lepší se zavděčit svým akcionářům, než přebytečný kapitál utopit v drahých akvizicích. Nebo ještě hůře – vyplácet si tučné odměny. Z toho investor vůbec nic nemá.

Co se týče splitu akcie Google, ten má být v poměru 20:1. Čili investor bude mít místo 1 akcie rovnou 20 kusů akcie. Změní se tím něco z fundamentálního hlediska? Vůbec nic. Split akcie nemá na fundament absolutně žádný vliv. Proč však investoři historicky reagovali na splity zvýšenými nákupy? Uvedenou problematiku rozebírá Jason Zweig v dodatcích v knize Inteligentní investor od legendárního Benjamina Grahama. Zweig v dodatcích popisuje situaci z tzv. dotcom bubliny, která dosáhla vrcholu na přelomu milénia.

Oznámených splitů akciových titulů v rámci S&P 500
Oznámených splitů akciových titulů v rámci S&P 500. Zdroj: seekingalpha.com

Jak je vidět v přiloženém grafu, na přelomu tisíciletí bylo pro firmy velmi oblíbenou taktikou své akcie rozštěpit. V důsledku tehdejší nákupní horečky bylo na trhu mnoho emocí a málo rozumu. Pokud tedy podnik oznámil split, poptávka po jeho akciích rychle vzrostla. Investorům stačil pocit, že místo 1 akcie jich budou mít třeba 50. Ovšem tržní hodnota těch 50 akcií byla úplně stejná jako u 1. Podobnou „logiku“ lze dle mého u lidí sledovat běžně. Jakmile má člověk v peněžence více bankovek, má pocit, že je bohatší. Je to takový klam.

Výkonnost akciových titulů v rámci S&P 500 po oznámení splitu.
Výkonnost akciových titulů v rámci S&P 500 po oznámení splitu. Zdroj: seekingalpha.com

Podniky tedy tímto způsobem vábily nové investory a dle přiloženého grafu se to dělo ve velké míře. Podle druhého přiloženého grafu se popsaná taktika vyplácela. Tituly, které měly po splitu, výkonnost obecného trhu překonávaly. Posledních 12 let se to už příliš nedělá. A pokud se k tomu jakákoliv firma rozhodne, je hlavním argumentem vysoká cena akcie. Akcie Google začátkem února stály už 3 000 USD. To je hrozně vysoká částka, která je pro hodně investorů už nedosažitelná. Po splitu by cena za akcii byla 150 USD. Čili se tím dosáhne lepší likvidity.

Abych toto téma nějak rozumně shrnul, split akcie Google nemá žádný fundamentální význam. Pouze se tím zabezpečí větší likvidita. A krátkodobě je skutečně možné, že se poptávka po akciích zvýší, protože pro drobné investory budou více dostupné. Je ale otázkou, jestli tito drobní investoři dokážou zvýšit cenu.

Google čelí problémům v Rusku i ve Švédsku. Musí zaplatit pokutu 20 mil. USD

Společnost Google musí zaplatit 20 milionů USD kvůli prohranému sporu ohledně patentu. Firma sídlící v Kalifornii (EcoFactor) tvrdila, že Google použil jejich patentovanou technologii u chytrých termostatů zvaných Nest. Technologie má za následek, že termostaty jsou mnohem více efektivní a ušetří tudíž energii. 

Google mimo jiné čelí i vyšetřování ze strany ruského antimonopolního úřadu. Dle ruského státního orgánu porušil Google jejich antimonopolní zákony. Oficiální zdůvodnění je, že Youtube zablokoval a pozastavil některé účty na základě jejich obsahu. Čili Google určitě dostane pokutu, ale zatím se neví ani přibližná částka.

Švédská společnost pro srovnávání cen PriceRunner oznámila, že žaluje Google. Chce od Googlu dostat kompenzaci v celkové výši 2,4 miliardy USD. PriceRunner viní Google z toho, že manipuluje s výsledky vyhledávání. Google již v listopadu minulého roku prohrál odvolání proti pokutě ve výši 2,42 miliardy EUR, kterou obdržel v roce 2017. Tehdy bylo rozhodnuto, že jejich vlastní vyhledávací engine upřednostňoval jejich vlastní byznys. Tím získal velkou výhodu oproti malým evropským konkurentům.

CEO PriceRunner Mikael Lindahl uvedl, že Google popsaných praktik pořád zneužívá pro získání většího tržního podílu. Čili z jejich strany zřejmě nedošlo k žádné změně v dosavadní obchodní politice. PriceRunner požaduje kompenzace za ušlou ztrátu z britského trhu od roku 2008 a ze švédského a dánského trhu od roku 2013. Mluvčí Googlu řekl, že se budou žalobě bránit u soudu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pro Google je umělá inteligence prioritou

CEO Googlu Sundar Pichai řekl, že navzdory „náročnému“ konci roku 2021 byl poskytovatel internetových služeb a informací stále schopen dosáhnout silného posledního čtvrtletí. Částečně i díky příjmům z reklamy. Pichai dodává, že se Google tento rok zaměřuje na rozvoj svých znalostí a informační produktivitu. Mimo jiné směřují klíčové investice společnosti do umělé inteligence. Dle jeho slov jsou investice do umělé inteligence vskutku vysoké. Nové technologie jsou pak využity napříč celou společností, ale primárně v jejich vyhledávacím enginu.

 

Fundamentální analýza akcie Google (Alphabet)

Kvartální výsledky Alphabet

Jak bylo řečeno již v úvodu, Google dosáhl naprosto skvělých hospodářských výsledků. Obrat mezikvartálně vzrostl o 15,5 %, za poslední kvartál roku 2021 to bylo 75 miliard USD. Jenom pro představu, ještě v roce 2015 byl tohle obrat za celý účetní rok. Zisk byl za poslední kvartál též výtečný, mezikvartálně růst o 9 % na 20,64 miliardy USD.

Hrubá marže dosahovala 56 %. Provozní marže téměř 29 %, což patří ve srovnání s předešlými čtvrtletími k těm lepším výsledkům. Zisková marže byla 27,5 %. Čili z pohledu marží se Googlu daří.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály.
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy činily 21,7 miliardy USD, což je mezikvartálně růst o 3,4 %. EBITDA dosahovala 25,12 miliardy USD. Volné cash flow bylo 18,55 miliardy USD. Co se týče zpětných odkupů, za posledních 12 měsíců firma zakoupila akcie v hodnotě zhruba 50 miliard USD.

Zisk na akcii (EPS) je 30,69 bodů. Poměrový ukazatel P/E je skoro 26 bodů. Jedná se samozřejmě o vysoké číslo, ale rozhodně to dle mého není žádný extrém. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 32 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je téměř 29 %. Obě hodnoty jsou pro technologický titul takový standard.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 2,91 bodů. Vzhledem k tomu, že učebnicově by se měl poměr rovnat 1, je to rozhodně nadstandard. Google je proto schopen okamžitě zaplatit dluhy krátkodobé splatnosti skoro natřikrát. Čili vlastní dostatek velmi likvidních aktiv v poměru s dluhem. Jak si dále ukážeme, ono je to hlavně dáno tím, že firma má minimální dluhy. Proto ten vysoký poměr není žádný problém.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je podobný, 2,93 bodů. Ukazatel běžné likvidity bere v potaz aktiva, která nelze ihned převést do likvidní formy. Zatímco ukazatel pohotové likvidity kalkuluje pouze s velmi likvidními aktivy. Lze je převést na likviditu za trochu delší dobu, ale maximálně do jednoho roku.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,11 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,07 bodů. Zatímco vlastní kapitál činí 244,57 miliardy USD, celkový dluh dosahuje něco přes 28 miliard USD. Google má hodně kapitálu a velmi nízký dluh.

Roční výsledky Alphabet

Nyní se dostáváme k ročním výsledkům, které jsou asi vůbec nejvíce zajímavé, protože je to historický rekord. Google tentokrát laťku posunul vážně vysoko. Meziročně obrat vzrostl o více jak 41 % na 257,5 miliardy USD. Předešlé roky byly o dost slabší. Zisk vzrostl ještě mnohem více, v relativních číslech o téměř 89 % na 76 miliard USD. V kontrastu s předešlými roky je to obrovský rozdíl.

Hrubá marže dělala 57 %, což je při pohledu na dřívější léta takový standard. Ovšem provozní marže je o několik procentních bodů větší než předchozí léta – 30,5 %. Pro ziskovou marži platí to samé – 29,5 %. Tolik výtečný výsledek hospodaření byl možný ne jenom díky horentnímu obratu, ale i díky schopnosti udělat z toho větší zisk.

Zisk a výnos za jednotlivé roky.
Zisk a výnos za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy jsou za celý rok 2021 90,73 miliardy USD, což je meziročně růst o zhruba 89 %. EBITDA vzrostla o více jak 66 % na 91 miliardy USD. Volné cash flow je 67 miliard USD, meziročně +56,5 %. Zisk na akcii (EPS) je 112 bodů.

Technická analýza akcie Google (Alphabet)

Akcie Google mají za sebou hodně silnou cenovou expanzi. Od tržního minima z března roku 2020 se po historické maximum zhodnotily o téměř 200 %. Což je za tak relativně krátkou dobu velmi výjimečné zhodnocení. Co se týče struktury trhu, máme před sebou velmi silný rostoucí trend, který byl krátce přerušován jednotlivými korekcemi. To se ale změnilo v prosinci minulého roku, kdy se struktura začala lámat.

Týdenní graf akcie Google od začátku roku 2017 do února 2022.
Týdenní graf akcie Google od začátku roku 2017 do února 2022. Zdroj: LYNX+ (15.02.2022)

Dle kurzového vývoje z posledních týdnů je zřejmé, že akcie Google mají obtíže překonat rezistenci, která se nachází kolem 3 000 USD. Jedná se proto i o psychologickou úroveň. Trh má na své straně dva blízké supporty – 2 450 USD a 2 120 USD. První uvedený support zastavil poslední korekci, která v relativních číslech znamenala ztrátu zhruba 18 %. Ke konci ledna se pokles na řečené hladině zastavil, což začátkem února pokračovalo. 

Impulsem pro kurzový růst byl dle mého i ohlášený split akcií. Tady můžeme právě vidět, že prvotní reakce tržních účastníků na tuto zprávu byla v podstatě iracionální. Jak jsme si řekli před chvílí, štěpení akcie Google nijak nezmění fundamentální atributy titulu. V každém případě se cenová expanze zase zastavila na těch 3 000 USD. Nyní cena akcie spíše směřuje zpátky k 2 450 USD, takže nás asi čeká retestování řečeného supportu.

Dovolím si upozornit, že trh je minimálně od listopadu hodně volatilní. Čili tržní vývoj je hodně popoháněn emocemi, což implikuje velkou rizikovost. Předtím byl vývoj poněkud stabilnější. Teď je kurzový průběh velmi nevyzpytatelný. Na to je potřeba myslet při plánování vašich obchodů.

Závěrem

Společnost Google (Alphabet) má velmi robustní hospodářství, díky čemuž se jedná o jeden z nejsilnějších technologických titulů vůbec. Firma má skutečně obrovský objem přebytečného kapitálu, což je dobré pro budoucí rozvoj. Společnosti se hlavně daří každým rokem danou laťku postupně navyšovat. A mezi lety 2020 a 2021 je ten rozdíl vážně obrovský. Jak jsem se už párkrát zmiňoval, nastavení vysoké laťky nemusí být nutně jenom dobré. V roce 2022 totiž může činit dost velké obtíže čerstvě nastavenou laťku překonat. A jak jsme si již několikrát řekli, předchozí vývoj ceny akcie není zárukou jejího budoucího růstu.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Sundry Photography / Shutterstock.com

Alphabet Inc. Fourth-Quarter and Fiscal Year 2021 Financial Results [online]. Vydáno 26.01.2021 [cit. 08.02.2021]. Dostupné na: https://abc.xyz/investor/

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart