Kvůli válce na Ukrajině vzrostly obavy z hackerských útoků. Informační válka a kybernetické útoky se totiž staly součástí moderního vedení boje. Například Izrael před pár dny čelil největšímu kyberútoku ve své historii. Hnutí Anonymous oznámilo vyhlásilo kybernetickou válku Rusku. Obavy panují i z útoků ze strany Ruska. S rostoucí digitalizací se tyto hrozby navíc v budoucnu budou spíše zvyšovat.

Dle společnosti SonicWall vzrostl počet ransomware útoků jen za rok 2021 o 105 %. V této atmosféře tudíž vzrůstá poptávka po kybernetické bezpečnosti nejen ze strany států, ale i společností a organizací, které by se mohly stát cíly těchto útoků. V článku si rozebereme, jaký byl nárůst kybernetických útoků za rok 2021 a které společnosti se touto problematikou zabývají. Představíme vám 5 akcií kybernetické bezpečnosti. Jako bonus si detailně rozebereme akcie Fortinet. Nebude chybět technická ani fundamentální analýza.

Roste poptávka po kybernetické bezpečnosti?

Každý moderní válečný konflikt se v současnosti odehrává nejen na skutečných bojištích, ale i v kyberprostoru. Jak moc velkou váhu toto bitevní pole má, je věc polemiky a samozřejmě i spekulace. V posledních letech se dost často v médiích mluví o severokorejských hackerech, kteří svou nelegální činností získávají peníze a informace. Tato činnost je zřejmě navíc posvěcena i tamním vládnoucím režimem.

Dle mého je kyberbezpečnost hodně komplikované téma a vážnost kyberútoků je těžké určit. Jednotlivé státy by však měly být na tyto hrozby připraveny a investovat do preventivních opatření. To samé platí i pro soukromé společnosti, které se také mohou stát cílem hackerského útoku.

Kvůli válce na Ukrajině se tak v posledních týdnech hovoří o informační válce a zvýšeném riziku kybernetických útoků. Hodně se v tomto směru skloňuje zejména hnutí Anonymous a ruští hackeři. O těch se dost mluvilo už v souvislosti s americkými prezidentskými volbami v roce 2016 a jejich možným ovlivněním. Proběhlo velké vyšetřování, jež však nepřineslo přesvědčivé důkazy, které by jakékoliv ovlivnění ze strany ruských hackerů dokazovalo.

Hnutí Anonymous v důsledku invaze na Ukrajinu vyhlásilo Rusku „kyberválku“. Myslím si, že je dobré činnost této skupiny bedlivě sledovat, protože pokud jejich útoky budou úspěšné, automaticky se nabízí otázka, zda je v budoucnu nemohou zopakovat i proti jiným státům nebo organizacím. Domnívám se, že státy i společnosti si toto zvýšené riziko uvědomují a proto dle mého konflikt na Ukrajině zvýšil poptávku po kybernetické bezpečnosti.

Poptávku po kyberbezpečnosti dle mého posílila také pandemie koronaviru. Lockdowny a práce na home office vedly k většímu využívání online prostředí a citlivá data musela být zajištěna.

Největší kybernetický útok na Izrael v historii

Izraelská agentura pro kybernetickou ochranu vyhlásila dne 14.3.2022 stav nouze, když vládní webové stránky země selhaly po zjevném kybernetickém útoku. Zdroj z izraelských obranných sil uvedl, že kybernetický útok byl podle izraelského deníku Haaretz největší, jaký byl kdy proti Izraeli proveden. Hackerský útok měl za následek nefunkčnost webových stránek ministerstva vnitra, zdravotnictví, spravedlnosti a sociální péče. Problémům se nevyhnul ani úřad premiéra. Obnovení funkčnosti těchto webů trvalo zhruba několik hodin.

Izrael ještě prověřuje, zda nedošlo k útoku na klíčová odvětví jako jsou vodárenské a energetické firmy. Případný útok, který by například odpojil dodávky vody a energie, by měl logicky velké negativní následky. Ochrana klíčových odvětví je proto pro jednotlivé státy nanejvýš důležitá. Izrael zatím nikoho z útoku oficiálně neviní a nikdo se prý k útoku ani doposud oficiálně nepřihlásil. Z dostupných informací se domnívám, že šlo o klasický DDoS.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Počet kyberútoků za rok 2021 prudce vzrostl

Zpráva o kybernetických hrozbách společnosti SonicWall pro rok 2022 dospěla k alarmujícím závěrům. V rámci všech kategorií se celkový počet kyberútoků v průběhu roku 2021 zvýšil. Jedná se skutečně o velká čísla. Počet zašifrovaných hrozeb vzrostl o 167 % (10,4 milionu útoků), ransomware vzrostl o 105 % na 623,3 milionu útoků, kryptojacking (krádež kryptoměn) vzrostl o 19 % (97,1 milionu útoků), pokusy o neoprávněné vniknutí o 11 % (5,3 bilionu) a IoT malware vzrostl o 6 % na 60,1 milionů útoků.

Jedinou kategorií, která v roce 2021 zaznamenala pokles, byly malwarové útoky. Ty se snížily o 4 %. Přesto SonicWall identifikuje za rok 2021 až 5,4 miliardy malwarových útoků. Dle počtu se jedná o druhý nejčastější typ kybernetického útoku. SonicWall tvrdí, že kyberútoky v roce 2021 dosáhly svého vrcholu. Ransomware, cryptojacking, zneužívání zranitelnosti, phishing a další útoky nadále sužují organizace po celém světě a zahlcují bezpečnostní týmy. 

Z jejich šetření dále vyplývá, že se vedení podniků nejvíce obává phishingových útoků. Ramsonware trápí až 73 % z nich. Na třetím místě (68 %) je ztráta osobních dat zákazníků. Čtvrté místo (68 %) obsadilo kompromitace firemní komunikace a narušení dat zaměstnanců.

Investice do kyberbezpečnosti vzrostly na 172 miliard USD

Celosvětově za rok 2021 vzrostly investice do kyberbezpečnosti o 13 % na 172 miliard USD. A předpokládá se, že je za následující roky prostor pro růst o dalších 11 %. S rostoucí popularitou kryptoměny bitcoin narůstají také již zmiňované ransomware útoky. Ransomware spočívá v tom, že vám útočník zašifruje všechna data na počítači a pro odšifrování požaduje platbu například v kypto aktivech.

Na otázku kyberbezpečnosti reagují i velké firmy. Microsoft nedávno uvedl, že jeho příjmy z kybernetické bezpečnosti dosahují 10 miliard USD za rok. Microsoft v červenci koupil RiskIQ, což je firma zabývající se správou bezpečnostních hrozeb. Za transakci zaplatil kolem 500 milionů USD. V červenci také koupil CloudKnox Security. Kromě toho Microsoft integruje více bezpečnostních nástrojů do svého cloudového softwaru Office 365. S rozšiřováním cloudových bezpečnostních služeb by Microsoft mohl vyvíjet tlak na další zavedené společnosti v oboru, jako jsou Okta, CrowdStrike a Splunk (SPLK).

Microsoft ale není jediným technologickým gigantem, který působí na poli kyberbezpečnosti. Google (Alphabet) začátkem roku koupil za 500 milionů USD podnik Siemplify. Což je firma zabývající se komplexní bezpečností v kyberprostoru.

5 tipů na akcie kybernetické bezpečnosti

Níže vám přinášíme pohled na akcie společností, které se zabývají kybernetickou bezpečností. Mějte prosím na paměti, že nejde o investiční doporučení, ale spíše o seznámení se s vybranými společnostmi z tohoto sektoru. Díky tomuto přehledu získáte lepší obrázek o akciích společností zabývajících se kybernetikou. Nakonec si blíže rozebereme společnost Fortinet, kde nebude chybět ani aktuální fundamentální a technická analýza.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna Poslední obchodovaná cena Tržní kapitalizace (v mld. USD) Den Týd. Půl roku 1 rok
Zscaler Inc US98980G1022 ZS USD 184,22 27,84 1,75 % 1,78 % -16,88 % 16,34 %
Crowdstrike Holdings Inc US22788C1053 CRWD USD 385,44 88,99 0,69 % 10,40 % 48,19 % 141,19 %
Fortinet Inc US34959E1091 FTNT USD 60,78 46,43 0,91 % 1,77 % 5,14 % -17,41 %
Cyberark Software Ltd IL0011334468 CYBR USD 252,33 10,66 0,21 % 5,15 % 22,53 % 63,52 %
Palo Alto Networks Inc US6974351057 PANW USD 317,31 102,74 -0,74 % 5,10 % 3,27 % 30,15 %

Akcie Zscaler (ZS)

Zscaler je společnost poskytující IT zabezpečení. Respektive svým zákazníkům nabízí cloudová řešení pro ochranu uživatelských zařízení a dat. Zscaler pracuje v tandemu se službami zabezpečení koncových bodů, které pomáhají udržovat data v bezpečí. Firma zveřejnila 24. února. své hospodářské výsledky za poslední kvartál. Tržby vzrostly meziročně o 63 % na 255,6 milionu USD. Zatímco čistý zisk stoupl o 37 % na 19,2 milionu USD, ze 14 milionů USD. 

Týdenní graf akcie Zscaler od poloviny roku 2018 do března 2022.
Týdenní graf akcie Zscaler od poloviny roku 2018 do března 2022. Zdroj: LYNX+ (15.03.2022)

Akcie Palo Alto Networks (PANW)

Palo Alto Networks je americká nadnárodní společnost v oblasti kybernetické bezpečnosti se sídlem v Santa Clara v Kalifornii. Jejich platforma zahrnuje pokročilé brány firewall a cloudové nabídky, které tyto brány firewall rozšiřují o další aspekty zabezpečení. Dle tržeb se jedná o jednu z největších společností zaměřených na kyberbezpečnost. Firma zaznamenala meziroční růst výnosů o 30 % na 1,32 miliardy USD. Čistý zisk vzrostl o 20 %, z 154 milionů USD na 185 milionů USD.

Týdenní graf akcie Palo Alto
Týdenní graf akcie Palo Alto od poloviny roku 2018 do března 2022. Zdroj: LYNX+ (15.03.2022)

Akcie CyberArk Software (CYBR)

CyberArk je americká společnost zabývající se zabezpečením informací skrze správu identit. Technologie společnosti je využívána především ve finančních službách, energetice, maloobchodu, zdravotnictví a státní správě. Společnost za poslední kvartál reportuje obrat 151 milionů USD, což je v relativních číslech meziročně růst o cca 5%.

Týdenní graf akcie CyberArk
Týdenní graf akcie CyberArk od poloviny roku 2018 do března 2022. Zdroj: LYNX+ (15.03.2022)

Akcie CrowdStrike (CRWD)

Společnost CrowdStrike je z hlediska tržní kapitalizace v odvětví kyberbezpečnosti největší. Jejich architektura Falcon nabízí řešení kybernetické bezpečnosti poháněné umělou inteligencí. Poskytuje služby zabezpečení koncových bodů a nabídky proaktivního zpravodajství o hrozbách. Firma za poslední kvartál reportuje meziroční navýšení obratu o 63 % na 380 milionů USD. Zisk meziročně vzrostl z 18,6 milionů USD na 41,1 milionů USD.

Týdenní graf akcie CrowdStrike
Týdenní graf akcie CrowdStrike od poloviny roku 2019 do března 2022. Zdroj: LYNX+ (15.03.2022)

Nyní se však už pojďme podívat na akcie Fortinet. Tuto společnost si představíme detailněji. Podíváme se na aktuální hospodářské výsledky a také si rozebereme cenový graf, kde identifikujeme důležité oblasti, které mohou mít vliv na další vývoj ceny akcie FTNT.

Čím se zabývá společnost Fortinet?

Společnost Fortinet byla založena v roce 2000 v Kalifornii a nyní poskytuje rozsáhlá integrovaná a automatizovaná řešení kybernetické bezpečnosti téměř po celém světě. Svá bezpečnostní řešení prodává obchodním partnerům a zákazníkům z oblasti telekomunikací, technologií, státní správy, finančních služeb, vzdělávání, maloobchodu, výroby a zdravotnictví. Síťová bezpečnostní zařízení jsou spravována síťovým operačním systémem FortiOS. Portfolio cloudových bezpečnostních řešení zahrnuje také zabezpečení aplikací, včetně e-mailu a webu.

Fundamentální analýza akcie Fortinet (FTNT)

Kvartální výsledky

Fortinet za poslední kvartál roku 2021 dosáhl moc pěkného obratu ve výši 964 milionů USD. Mezikvartálně jde o růst o 11 %, meziročně o 22,5 %. Čili je zde stabilní progres. Firma dále reportovala zisk o 199 milionech USD, mezikvartálně výsledek stoupl o 22 %. meziročně až o 35 %. Hrubá marže dosahovala 75,6 %. Provozní marže je více jak 22 %. Zisková marže činila necelých 21 %. Předešlé kvartály byly víceméně podobné.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy mezikvartálně stouply o více jak 29,3 % na 213,7 milionů USD. EBITDA vzrostla o 27 % na 239 milionů USD. Obě hodnoty dle mého zaznamenaly za poslední rok znamenitý růst. Volné cash flow je za poslední čtvrtletí 215,5 milionů USD.

Zisk na akcii (EPS) je 1,19 bodů. Poměrový ukazatel P/E byl ke konci prvnímu kvartálu 99 bodů. To je vskutku horentní číslo a hodnota nám říká, že jsou akcie Fortinet již velmi drahé. Za poslední rok P/E stouplo téměř o 100 %. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 74 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je téměř 45 %. Oba ukazatele jsou podle mého názoru na velmi vysokých úrovních, takže nás bude hodně zajímat likvidnost, zadlužení a vlastní kapitál firmy.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je skoro 1,5 bodů. Zatímco ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,55 bodů. Oba poměry jsou dle mého v pořádku. Firma má určitě tolik likvidity, aby byla schopna splatit dluhy se splatností v krátké době.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,32 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,17 bodů. Celkový dluh dosahuje 1,06 miliardy USD. Vlastní kapitál dosahuje 798 miliardy USD. Čili ten poměr vůči vlastnímu se rovná dost velké hodnotě. Dle rozvahy si firma vzala více jak miliardový dluh, zatímco vlastní kapitál má kolem 1 miliardy USD.

Roční výsledky

Dle mého je nejzajímavější průběh ročních výsledků. Vzestupná tendence je zde evidentní a dost silná. V roce 2015 činil obrat něco málo přes 1 miliardu USD. Za rok 2021 obrat dělá už 3,34 miliardy USD. Relativní růst oproti roku 2020 je skoro 29 %. Co se týká zisku, za poslední rok bylo dosaženo 607 milionů USD – meziročně zlepšení o více jak 24 %. Hrubá marže byla za rok 2021 asi 76 %. Provozní marže je 19,32 % a zisková marže činila něco přes 18 %. Provozní marže a zisková marže šla v posledních letech rapidně nahoru.

Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy jsou za celý rok 2021 646 milionů USD. Meziročně jde podle mě o skutečně výborný výsledek, neboť je to zlepšení o více jak 31 %. EBITDA vzrostla o více jak 30 % na 730 milionů USD. Volné cash flow zaznamenalo za celý rok též úspěch. Podnik vygeneroval 1,2 miliardy USD – vůbec nejvíce v historii. Zisk na akcii (EPS) dosahuje 3,63 bodů.

Technická analýza akcie Fortinet (FTNT)

Akcie Fortinet mají za sebou několik velmi úspěšných let, během kterých se titul zhodnotil o tisíce procent. Od poloviny minulého roku se začala vytvářet dosti volatilní struktura, která má horní hranici na S/R levelu 350 USD, zatímco spodní hranici má na S/R levelu 265 USD. Po relativně dlouhou dobu tudíž trh konsoliduje, rostoucí tendence se zbrzdila.

Týdenní graf akcie Fortinet
Týdenní graf akcie Fortinet od začátku roku 2018 do března 2022. Zdroj: LYNX+ (15.03.2022)

Na S/R levelu 265 USD můžeme sledovat minimálně tři velmi solidní reakce. V blízkosti supportu je znát, že nakupující se snaží využívat propadů ceny. Jednoduše řečeno jsou agresivní, což má za následek rychlý odraz ceny. Prodávající jsou při síle, když se cena akcie FTNT přiblíží k S/R levelu 350 USD. Dle indikátoru RSI se trh hezky pročistil. Tím se vytvořil potenciální prostor pro případné pokračování v rostoucím trendu.

Závěrem

Odvětví kyberbezpečnosti má dle mého názoru svou budoucnost jistou. Obzvlášť v době, kdy se svět zase začal polarizovat a poptávka po zabezpečení tím pádem vzroste. V posledních letech dochází k masivní digitalizaci, což pandemie koronaviru ještě více urychlila. Jakmile je tedy vše online, musí to mít své zabezpečení. Proto lze počítat s tím, že soukromý a veřejný sektor bude postupem času vynakládat více prostředků. Co se týká akcie Fortinet, hospodářsky firma každým rokem stabilně roste. Dle mého aktuální čísla ukazují, že se jedná o dobrý titul. Mějme však na paměti, že předchozí vývoj není zárukou budoucích výsledků.

Obchodování s akciemi Fortinet prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Fortinet Corporation. Annual Report [online]. Vydáno 25.02.2021 [cit. 15.03.2022]. Dostupné na: https://investor.fortinet.com/annual-reports-and-proxies/

Fortinet Corporation. Quarterly earnings [online]. Vydáno 25.02.2021 [cit. 15.03.2022]. Dostupné na: https://investor.fortinet.com/quarterly-earnings

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart