Akcie Mastercard: Dočkáme se v roce 2022 historického maxima?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

MasterCard
ISIN: US57636Q1040
|
Symbol: MA --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na MasterCard Akcie

Akcie Mastercard mají za sebou další silný rok, neboť objemy transakcí pořád rostou. Díky tomu společnost dosáhla velmi solidních výnosů, což si zevrubně rozebereme v rámci fundamentální analýzy. Ještě předtím si ovšem povíme několik zajímavostí. Mastercard zahajuje spolupráci s Coinbase, ale i s JPMorgan a Instacart. Společnost také dostala pokutu 43 milionů USD ze strany britského regulatorního orgánu.

Rozebereme si aktuální kvartální výsledky společnosti a ohlédneme se za rokem 2021. Nebude chybět ani technická analýza akcie Mastercard, kde se seznámíme s důležitými úrovněmi v cenovém grafu, které mohou být pro další pohyb tohoto cenného papíru významné.

Přeshraniční nákupy (cross-border) vzrostly o 53 %

Jak už bylo řečeno v úvodu, Mastercard má za sebou další silný kvartál z pohledu obratu. Společnost Mastercard tvrdí, že toho bylo dosaženo hlavně díky mnohem silnější ochotě spotřebitelů utrácet. CEO Michael Miebach říká, že podstatně pomohly tzv. cross-border nákupy. Což jsou platby, které se uskutečňují na nedomácím trhu (přeshraniční platby) spotřebitele. Tato spotřeba je díky silnému čtvrtému kvartálu roku 2021 na úrovních z doby před pandemií.

Gross dollar volume za čtvrtý kvartál zesílil o 23 %. Což je souhrnná částka nákupů v dolarech, které se uskuteční kartou Mastercard. Jedná se o specifický dolarový agregát, který firma sleduje. Přeshraniční nákupy (cross-border) meziročně vzrostly o 53 %. Díky tomu je firma hodně optimistická, co se týče dalšího vývoje. Dle nich jsou spotřebitelé, podniky a vlády mnohem více adaptabilní vůči novým okolnostem.

Výnosy společností Mastercard, Visa a PayPal
Celkové výnosy jednotlivých společností. Zdroj: seekingalpha.com (01.02.22)

Mastercard meziročně dosáhl o 25,5 % větších výnosů. V relativních číslech proto výrazně předběhl svého hlavního konkurenta v podobě společnosti Visa. Ta má meziroční růst výnosů o 19,1 %. Přeshraniční platby Visa nejsou pořád na úrovních z doby před pandemií ( jsou zhruba  na 85 %). Pro zajímavost je v grafu i PayPal. Růst meziročních výnosů je v relativních číslech až téměř 55 %. PayPal očividně svou konkurenci dosti předběhl. Obrovská mezera se začala tvořit právě v době začátku pandemie.

Ovlivní růst úrokových sazeb negativně platební odvětví?

Z posledního zasedání federálního výboru pro volný trh (FOMC) je zřejmé, že americká centrální banka brzy zahájí cyklus zvyšování základní úrokové sazby. Čili nás s největší pravděpodobností čeká asi roční cyklus, kdy Federální rezervní banka bude každé zasedání zvyšovat sazby minimálně o čtvrt procentního bodu. Zvyšování základní úrokové sazby je prakticky jediným nástrojem pro zkrocení inflace. Momentálně hrozí, že se vysoká inflace stane trvalým problémem.

Nicméně samotné zvýšení sazeb je jako jít s kladivem na komára. Komára sice zabijete, ale naděláte škodu i v okolí. Růst sazeb totiž sám o sobě také přiškrtí utrácení spotřebitelů. Čili výnosy celého platebního odvětví mohou jít dolů. Mimo jiné už nebudou platby kreditními kartami tak výhodné. Proto se v blízké budoucnosti již nemusí jednat o tak lákavý prostředek pro zaplacení své spotřeby.

Mastercard spouští novou virtuální kartu

Mastercard uvádí Mastercard Track Instant Pay, což je virtuální karta, která umí strojové učení a přímé zpracování umožňující okamžitou platbu dodavateli. Má se jednat o chytré řešení pro instantní platby v rámci tzv. B2B (Business to business). Platby by díky této nové technologii měly být mnohem plynulejší. Virtuální karta je momentálně dostupná na území Spojených států, ale postupem času by mělo dojít k expanzi na další trhy.

Mastercard a pokuta 43 milionů USD za kartelovou dohodu

Britský regulační orgán uložil pokutu několika společnostem, mezi kterými byl i Mastercard. Oficiální zdůvodnění bylo, že Mastercard tvořil s dalšími čtyřmi společnostmi kartel. Mastercard dostalo pokutu až 43 milionů USD. Ostatním firmám, které tvořily kartel, byly uloženy mnohem nižší částky.

Spolupráce s JPMorgan a Instacart na spuštění kreditní karty

JPMorgan Chase rozšiřuje dosavadní spolupráci s platformou zaměřující se na drogerii – Instacart. JPMorgan Chase bude exklusivní vydavatel vůbec první kreditní karty Instacart. A Mastercard se stane exklusivní platební sítí pro platby touto kartou. Nová Instacart Mastercard kreditní karta umožní zákazníkům získávat body za nákupy prostřednictvím platformy Instacart. Součástí platformy je na 700 národních, regionálních a lokálních drogérií. Vydání karty se datuje do roku 2022 a její spuštění má obsahovat mnoho jiných benefitů a úspor.

Coinbase zahajuje spolupráci s Mastercard

Kryptoměnová platforma Coinbase zahajuje spolupráci s Mastercard. Cílem je usnadnit co největšímu počtu spotřebitelů možnost koupě tzv. NFT (non-fungible tokens). Coinbase slibuje, že v blízké budoucnosti odhalí všechny nové možnosti, jak platit kartami Mastercard. S touto spoluprací bude platforma schopna poskytovat mnohem lepší služby pro své zákazníky s Coinbase NFT.

Fundamentální analýza Mastercard (MA)

Kvartální výsledky

Společnost Mastercard dosáhla poslední kvartál roku 2021 slušných výnosů. Obrat za poslední čtvrtletí činil 5,22 miliardy USD, což je mezikvartálně více o 4,63 %. Třetí čtvrtletí činil obrat 5 miliard USD. Poslední dva kvartály jsou v dlouhodobém měřítku rozhodně skvělým výsledkem. Zisk za poslední kvartál činil 2,38 miliardy USD. To je mezikvartálně mírný pokles. Předešlých pět čtvrtletí zisk spíše rostl. Provozní marže dosahuje 54,2 %. Čistá zisková marže je moc pěkných 45,61 %. Vysoké marže jsou však v tomto odvětví dlouhodobě standardem.

Zisk a výnos Mastercard za jednotlivé kvartály.
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com (01.02.22)

Provozní výnosy jsou 2,83 miliardy USD, což je mezikvartálně mírné zlepšení o 3 %. Provozní výnosy za posledních sedm kvartálů soustavně rostou. EBITDA je něco málo přes 3 miliardy USD. I na této úrovni lze sledovat soustavný růst. Volné cash flow je více jak 3 miliardy USD. Většina plyne ze zisku, malá část je z odpisů a amortizace.

Zisk na akcii (EPS) je 2,41 bodů. Poměrový ukazatel P/E je 41 bodů. Poměrový ukazatel nám říká, že akcie Mastercard jsou  drahé. Respektive zaplatíte 41 násobek zisku na jednu akcií. Což je skutečně hodně. Nicméně v dlouhodobějším kontextu je vcelku norma, že je u titulu P/E vyšší.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je horentních 127 % – zase v tomto odvětví nic mimořádného. Každopádně víme, že Mastercard využívá finanční páky. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je necelých 44 %, což je též solidní.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,33 bodů. Tento ukazatel by se měl pohybovat kolem 1 bodu. Pak víme, že podnik je schopen okamžitě umořit dluhy, které v krátké době dosáhnou splatnosti. A to nejde bez toho, aniž by firma nedržela dostatečně likvidní aktiva. Ukazatel pracuje skutečně jenom s aktivy, které lze prakticky okamžitě převést do likvidní formy. Vyšší poměr každopádně neznamená automaticky lepší situaci. Likvidní aktiva totiž většinou nepřináší dostatečný výnos.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,29 bodů. U druhého ukazatele likvidity je dobré mít hodnoty kolem 2 bodů. Ukazatel běžné likvidity totiž kalkuluje i s aktivy, které nelze okamžitě převést do likvidní formy. Čili s takovými, které lze převést na likviditu za delší dobu, ale maximálně do jednoho roku.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 1,88 bodů – což se projevuje i na ROE. Celkově má firma dluh 13,86 miliardy USD. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,35 bodů. Když je poměr do 0,5 bodů, obecně vzato je to přijatelné.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Výsledky Mastercard za účetní rok 2021

Co se týká ročních výsledků, za celý účetní rok 2021 firma dosáhla historického rekordu. Výnos totiž dosahoval 18,88 miliardy USD, což je meziročně růst o 23,42 %. Jak vyplývá i z přiloženého grafu, poslední účetní rok skutečně znatelně převyšuje ty předešlé. Starší účetní léta se aktuálním číslům ani nepřibližují. Čistý zisk byl taktéž rekordní, 8,69 miliardy USD. Meziročně je to růst o 35,5 %.

 Provozní marže činila za celý rok 2021 skoro 54 % a čistá zisková marže 46 %. Z pohledu čisté marže se jedná o jeden z nejsilnějších roků za poslední dekádu.

Zisk a výnos za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com (01.02.22)

Provozní výnosy za celý rok vzrostly až na 10,18 miliardy USD, což je meziročně růst o 25,41 %. EBITDA posílila o více jak 23,65 % na 10,9 miliardy USD. Volné cash flow je 8,8 miliardy USD. Zisk na akcii (EPS) je 8,76 bodů.

Technická analýza akcie Mastercard (MA)

Prvně chci upozornit, že tržní vývoj u akcie Mastercard je od března 2020 velmi volatilní a tím pádem i velmi nečitelný. Když to srovnáme s předchozím cenovým vývojem, tak poslední dva roky je cenový graf MA „rozbitý“. Co se týče samotného zhodnocení akcie, od tržního minima z března 2020 činí zhodnocení téměř 100 %. Nicméně od začátku roku 2021 se trh nikam prakticky neposunul. Cena se ke konci roku pohybovala na podobné úrovni, jako na začátku daného roku.

Obchodujte akcie Mastercard prostřednictvím LYNX
Týdenní graf akcie Mastercard od začátku roku 2017 do února 2022. Zdroj: LYNX+ (01.02.2022)

Akcie Mastercard se tudíž potýkají se stagnací, která trvá už poměrně dlouhou dobu. Pozitivní ovšem je, že se trh úspěšně drží nad S/R levelem 290 USD. Jedná se o klíčovou úroveň, kterou si trh musí udržet. Nakupující dle mého názoru každopádně ukázali čerstvé síly, což bylo akcelerováno příznivými hospodářskými výsledky. Cena moc pěkně zaútočila na S/R level 396 USD. To je zrovna hladina, kde minulý rok došlo ke dvěma neúspěšným pokusům o průlom.

Jestli se povede přesvědčivý průraz, bude se dle mého jednat o velkou událost. Akcie Mastercard se po dlouhé době někam technicky posunou, což by mohlo fungovat jako další stimul pro cenový růst.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska jsou dle mého názoru akcie Mastercard kvalitním titulem. Jediný háček je v tom, že se jedná o poněkud drahý titul. Investoři byli ochotni platit vyšší násobky zisku na akcii hlavně díky tomu, že peníze byly dlouho levné díky nízkým úrokovým sazbám. Což se může s novým cyklem zvyšování sazeb hodně změnit. Mimo jiné s rostoucími úrokovými sazbami rostou také tzv. opportunity costs. Znamená to, že konkurence (dluhopisy) pro akcie vzroste a tituly s vyšším P/E mohou být proto potrestány větším nezájmem ze strany investorů. 

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Emagnetic / Shutterstock.com

Mastercard Inc. Fourth-Quarter and Full-Year 2021 Financial Results [online]. Vydáno 27.01.2021 [cit. 01.02.2021]. Dostupné na: https://investor.mastercard.com/investor-news/investor-news-details/2022/Mastercard-Incorporated-Fourth-Quarter-and-Full-Year-2021-Financial-Results-Available-on-Companys-Website/default.aspx

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.