Logo a restaurace společnosti McDonald’s
Akcie McDonald’s a vůbec celý spotřebitelský sektor zaznamenal v posledních týdnech obrovské kurzové ztráty. Jak je to možné, když se tento sektor považuje za dlouhodobě stabilní? A znamenají tyto propady příležitost pro nákup? I na to se pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Podíváme se i na hospodářské výsledky společnosti McDonald’s a nezapomeneme na cenový graf a klíčové novinky. Poznejte vše důležité o akciích McDonald’s. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Spotřebitelský sektor čelil obrovským kurzovým ztrátám

Akciový sektor consumer staples (spotřebitelský sektor), kam patří akcie McDonald’s, akcie Pepsi a akcie Coca-Cola, čelil v posledních týdnech nebývale silnému prodejnímu tlaku. Obecně vzato se zrovna zmíněný sektor považuje z kurzového hlediska za velmi stabilní. Nicméně to tentokrát tak vůbec nevypadalo. Jak je možné, že naopak největší růstové tituly neklesaly? Přitom jsou obvykle považovány za ty méně stabilní? I na to se pokusíme odpovědět.

Spotřebitelský sektor se považuje za mnohem více stabilní, protože se jedná zejména o dividendové akciové tituly. Produkty navíc obvykle nejsou ani tak náročné na výrobu a nákladné technologie (jídlo, nápoje, maloobchod atd.).

Sektorové ETF na consumer staples od začátku srpna ztratilo téměř 15 %. Jde tak o nejvíce agresivní kurzový pokles od března 2020. Prvně si zmíníme makroekonomické důvody. Ostatní vyplyne z následujících novinek.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Proč spotřebitelský sektor tolik klesl?

V předešlé analýze na akcie Apple jsme hned na úvod řešili inflaci a úrokové sazby. Za předchozích několik týdnů vzrostly markantně výnosy (úroky) na dlouhodobých splatnostech amerických federálních dluhopisů. Je to až neuvěřitelné, ale 30leté a 20leté splatnosti vyrostly až nad 5 %. Zatímco 10leté splatnosti byly lehce pod 5 %. Jedná se o úrovně, které jsou z investičního hlediska velmi lákavé.

Už dříve jsme si ukazovali, že spread mezi krátkodobými splatnostmi a dividendovými výnosy a earnings yield (ukazatel ziskové výnosnosti) indexu S&P 500 je jednoznačně ve prospěch krátkodobých splatností. Ještě větší relevantnost má ovšem spread, který počítá s dlouhodobými splatnostmi. Proč jsou dlouhodobější splatnosti více směrodatné? Protože jejich vliv na reálnou ekonomiku je mnohem silnější.

Ukazatel ziskové výnosnosti (earnings yield) je převrácený ukazatel P/E a používá se pro účely srovnání výnosnosti například s dluhopisy. Obecně se považuje jako více relevantní než dividendový výnos, protože spousta titulů logicky dividendu nevyplácí.

Spread mezi 10letými výnosy federálních dluhopisů a ziskové výnosnosti u indexu S&P 500 je 0. Čili výnosy na 10letých dluhopisech se rovnají ziskové výnosnosti (earnings yield) akciového indexu S&P 500. To znamená, že investor vlastně nezíská vůbec žádné rizikové prémie za podstoupení většího rizika při investici do akcií. To je podle mého ten hlavní důvod, proč je spotřebitelský sektor pod takovým tlakem. Vlastně má dle mého ten stejný problém i sektor s utilitami. Ten se také potýká s dost hlubokými kurzovými propady.

Spread mezi 10letými výnosy federálních dluhopisů a ziskové výnosnosti (earnings yield) u indexu S&P 500
Spread mezi 10letými výnosy federálních dluhopisů a ziskové výnosnosti (earnings yield) u indexu S&P 500. Zdroj: bloomberg.com (10. 10. 2023)

Investoři si tak dle mého názoru zkrátka více a více uvědomují, že investice do dividendových akcií nenese dostatečně velkou kompenzaci na rizikovost. Americké federální dluhopisy jsou totiž dle teorie zcela bez rizika (kreditní riziko). V tom smyslu, že o nominální pořizovací hodnotu nikdy nepřijdete. Protože Spojené státy vždy své dluhy splatí. Ovšem durace (úrokové riziko) se niky nezbavíte. To znamená, že tržní cena dluhopisů kolísá.

V praktické rovině nejsou ani státní dluhopisy bezrizikové. Jak ukázala zkušenost státních dluhopisů z jižních států eurozóny nebo Latinské Ameriky.

Jsou přesto akciové tituly ze spotřebitelského sektoru po těch propadech příležitostí? Dividendové akcie nakupují podle mě primárně investoři, kteří je obvykle chtějí držet dlouhodobě. Dividendové aristokraty, jako jsou právě akcie McDonald’s, někteří drží i desítky let.

Mezi dividendové aristokraty patří akciové tituly, které vyplácejí a navyšují dividendu desítky let. A to i v době ekonomických recesí. Proto se tyto tituly považují za velmi odolné.

Boj proti obezitě jako velká hrozba pro spotřebitelský sektor?

Společnost Walmart tvrdí, že za poklesem nákupu potravin ze strany spotřebitelů vidí snahu žít zdravějším životním stylem. CEO Walmartu John Furner sdělil, že zaznamenává známky poklesu objemu nakupovaných potravin a zároveň jsou spíše preferovány méně kalorické produkty. Kromě jiného sleduje, jak zákazníci kupují takzvané léky na hubnutí GLP-1. Jedná se o peptid, který se používá jako antidiabetika. Zároveň se díky svým vlastnostem používá i proti obezitě. Zřejmě snižuje chuť k jídlu.

Analytici Bank of America odhadují, že GLP-1 je kategorie léků, která by mohla snížit kalorický příjem pacienta o 15 % až 20 %. Pokud by v roce 2030 užívalo tyto léky 25 až 50 milionů Američanů, celkový kalorický příjem celého národa by mohl být snížen o 1 až 3 %.

Léky na hubnutí byly letos velkým hnacím motorem tržních zisků: Akcie farmaceutických společností Eli Lilly a Novo Nordisk vzrostly zhruba o 53 % a 38 %. Lék Wegovy od Novonordisk byl schválen v roce 2021, zatímco se očekává, že tirzepatid od společnosti Eli Lilly bude schválen od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zřejmě ještě letos. Trhy mají dle mého vysoká očekávání ohledně těchto léků. Například J.P. Morgan předpovídá, že léky na hubnutí společnosti Eli Lilly by mohly do roku 2030 dosáhnout ročního obratu 50 miliard USD.

Uvedené spekulace měly zřejmě vliv i na velké kurzové poklesy titulů spadajících do spotřebitelského odvětví. Typickými zástupci jsou kromě akcie McDonald’s i akcie Pepsi a Coca-Cola. Markantní snížení kalorií přirozeně implikuje nižší poptávku po těchto produktech, které jsou obecně vzato hodně kalorické.

Akcie McDonald’s zvyšují dividendu o 10 %

Společnost McDonald’s oznámila zvýšení své čtvrtletní dividendy o 10 % jako strategický krok k potvrzení svého závazku vůči akcionářům. Společnost vyhlásila dividendu ve výši 1,67 USD na jednu akcii. Splatnost dividendy je 15. prosince. Rozhodný den je 1. prosince.

Tento nárůst o 10 % odráží důvěru McDonald’s ve svou strategii růstu „Accelerating the Arches“, která klade důraz na dlouhodobou rentabilitu pro všechny zainteresované strany. Firma bez přerušení vyplácí dividendy 47 let v řadě od roku 1976.

Po posledním zvýšení dosáhla nová roční dividenda hodnoty 6,68 USD na akcii, což představuje výnos 2,67 % ročně. Poměr výplaty (payout ratio) je 55 %, přičemž pětiletá míra růstu dividendy činí 6,4 %.

Počet zaměstnanců v sektoru stravovacích zařízení vzrostl

V září bylo vytvořeno 336 tisíc nových pracovních míst, což je největší nárůst od ledna letošního roku. Ačkoliv míra nezaměstnanosti dosáhla 3,8 %, což je mírně vyšší než konsenzus. Počet zaměstnanců v sektoru stravovacích zařízení se v posledním měsíci zvýšil téměř o 61 tisíc, což představuje 18 % celkového nárůstu mimo zemědělský sektor a překonal tak úroveň z doby před pandemií.

Mzdová inflace se v tomto sektoru snížila o 80 bazických bodů na 5,5 % v srpnu na 18,03 USD. V červnu a červenci byly tyto hodnoty 6,1 % a 6,3 %. Míra vypovědí v odvětví ubytování a stravovacích služeb se zvýšila na 730 tisíc. Tedy na 5,1 %, v srpnu z 542 000 v červenci.

Fundamentální analýza akcie McDonald’s

Výnos společnosti McDonald’s meziročně posílil o 13,62 % na téměř 6,5 miliardy USD. Jde tak dle mého o výborný kvartální výsledek. Provozní výnos posílil o 13 % na 3,08 miliardy USD a provozní náklady za poslední kvartály jsou jedny z nejmenších, 609 milionů USD. Zisk meziročně vzrostl o horentních 95 % na 2,31 miliardy USD. EBITDA vzrostla o 16,8 % na 3,6 miliardy USD. Volné cash flow je 1,15 miliardy USD, meziročně růst o 536 %. EPS je 3,15 bodů.

Hrubá marže je za poslední kvartál skoro 57 %. Provozní marže představuje 47,5 %. Čistá marže je za sledované kvartály vůbec nejvyšší, 35,56 %.

Ukazatel P/E je ke konci kvartálu ve výši 27,5 bodů. Je vcelku normální, že se ukazatel kolem řečené úrovně dlouhodobě pohybuje, vzhledem k tomu, že nejde o růstový sektor. Přestože jsou hospodářské výsledky dobré, platit více jak 27násobek ceny u dividendového titulu, není prostě podle mého názoru žádná velká výhra. I když v současnosti, díky těm velkým propadům, je P/E na přijatelnějších 22,85 bodech.

Když se podíváme na dlouhodobý vývoj P/E, vidíme, že aktuální úrovně jsou opravdu nad rámec průměru.

Ukazatel P/E u akcie McDonald's
Ukazatel P/E u akcie McDonald’s. Zdroj: macrotrends.ent (10. 10. 2023)

Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 19,2 %. Na tento druh titulu jde o velmi dobrá čísla. Pro představu, za celý minulý rok činil ROIC 14,35 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,33 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je 1,35 bodů, což jsou velmi robustní hodnoty.

McDonald’s soustavně rozpouští svou hotovost, nyní drží jenom 1,63 miliardy USD. Přitom ještě na konci roku 2021 to bylo 4,71 miliardy USD. Zas na druhou stranu to bylo nejvíce, co společnost kdy držela.

Celkové závazky společnosti představují skoro 55,44 miliardy USD. Tudíž celkový kapitál dosahuje záporných hodnot, -5 miliardy USD. Tohle je u McDonald’s bohužel dlouhodobě normál.

Nejčastější důvod se uvádí, že společnost akumulovala hodně dluhu, protože dříve prováděla velké objemy zpětných odkupů akcií. Investoři to dle mého doposud víceméně tolerovali, protože McDonald’s je velkým vlastníkem nemovitostí. A nemovitosti za poslední dekádu šly jenom nahoru. Je ovšem nutno poznamenat, že nemovitostní trh má pravděpodobně svůj vrchol cyklu za sebou a růst úrokových sazeb zvyšuje náklady na obsluhu těchto dluhů.

Poměr dluhu vůči vlastnímu aktivům je 1 bod. Úrovně pod 1 bod jsou učebnicově považované za problémové. Celkový dluh představuje 48,5 miliardy USD. Čistý dluh je 46,85 miliardy USD.

Technická analýza akcie McDonald’s

Akcie McDonald’s dosáhly historického maxima poměrně nedávno, na přelomu jara a léta. A to na cenách přibližně 299 USD. Od konce července trvá pokles, který minulý týden vyvrcholil v dost agresivní výprodeje. Za jediný týden akcie McDonald’s ztratily více jak 6 % ze své hodnoty, což je na takový titul velká ztráta.

Výsledkem je plně červená týdenní svíce, kterou lze interpretovat jako jasné vítězství prodejců. Prodejní tlak oslabil až kolem supportního pásma okolo 246 USD. V aktuálním týdnu proto dochází k částečnému pullbacku. Vzhledem k těm velkým propadům bylo jasné, že dojde alespoň k nějaké korekci těch ztrát.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
McDonald’s MCD 186,02 257,93 0,07 % -5,24 % -5,49 % -8,42 % -9,76 % 30,51 %
Akcie McDonald's: Cenový graf a analýza
Týdenní graf akcie McDonald’s od začátku roku 2017 do října 2023. Zdroj: LYNX+ (10. 10. 2023)

Trh nebyl v tak přeprodaném stavu od března 2020. A to jak prismatem denního RSI, tak i prismatem týdenního RSI. Dno řečeného indikátoru se nacházejí hluboko na necelých 27 bodech. Nižší hodnoty pamatujeme akorát z roku 2020 a 2002.

Jestli kurz přijde o aktuální support, propady se logicky prohloubí. Pravděpodobně až k cenám okolo 230 USD. Ještě předtím ale nelze vyloučit pullback k rezistenci, která se rozprostírá kolem 260 USD.

Závěrem: Solidní výnosy, ale pozor na zadlužení

Akcie McDonald’s se v posledním kvartálu mohly pyšnit opravdu skvělými příjmy a díky zvýšení dividendy si titul udržel svůj dlouhodobý standard. Problém je ovšem ve velké valuaci a zadluženosti společnosti. Nemluvě o tom, že nynější makro situace není pro titul nijak příznivá

McDonald’s samozřejmě nemá vliv na vývoj úrokových sazeb, ale má vliv na své zadlužení. V době, kdy byly úrokové sazby velmi nízké, vysoký dluh nemusí být takový problém. Avšak dlouhodobě o problém jde, protože firmě během relativně krátké doby vzrostou náklady na obsluhu dluhu o stovky %. Přece jenom platit 2 % a 7-8 %, je dost podstatný rozdíl (zde hádám, úroky mohou být i nižší).

Investoři by se proto neměli řídit pouze zajímavými příjmy společností, ale musí mít alespoň hrubý přehled o klíčových fundamentálních ukazatelích.

Ještě pro úplnost, spotřebitelský sektor je podle mého názoru dlouhodobým prismatem rozhodně stabilnější než technologický sektor. Přestože nyní řečené zcela neplatí a technologie jsou zřetelně stabilnější. Jelikož se investoři zřejmě drží zuby nehty myšlenky „too big to fail“. Ze zkušenosti ovšem víme, že technologie v recesích nejvíce strádají.

Osobně mi každopádně nepřijde jako defenzivní investovat do zadlužené firmy. Jsou zde jiné kvalitní tituly ze stejného odvětví – Coca-Cola, Pepsi, Procter & Gamble. Osobně jsem i toho názoru, že je možná lepší zvolit ETF (nevýhoda, že investujete i do „špatných titulů“), které tento sektor sleduje. Když chcete mít zajištěnou dostatečnou diverzifikaci za nízké náklady. Pokud se chcete dozvědět, jak investovat do ETF, doporučuji článek Co je ETF? Rady a tipy, jak investovat do ETF.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Casper1774 Studio / Shutterstock.com

Barrons: Weight-Loss Drugs Are Threatening Food Stocks. The Fears Are Exaggerated. (10.10.2023); www.barrons.com/articles/walmart-food-beverage-stocks-weight-loss-drugs-9e9c170f

Seekingalpha: Weight loss drugs may lead to reduced food consumption – watch these stocks (10.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4018575-weight-loss-drugs-may-lead-to-reduced-food-consumption-watch-these-stocks?

Seekingalpha: The restaurant sector saw the largest increase in jobs created in September – Gordon Haskett. (10.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4018972-restaurant-sector-saw-the-largest-increase-in-jobs-created-in-september-gordon-haskett?

Seekingalpha: McDonald’s raises dividend by about 10% to $1.67 a share (10.10.2023); www.seekingalpha.com/news/4018484-mcdonalds-corporation-declares-1_67-dividend?

Yahoo: McDonald’s (MCD) Rewards Investors With a 10% Dividend Hike (10.10.2023); www.finance.yahoo.com/news/mcdonalds-mcd-rewards-investors-10-142500932.html

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart