Akcie Meta stejně jako jiné tituly čelí nepřízni současného makroekonomického vývoje. Proto vůbec poprvé ve své historii společnost Meta Platforms pozastaví nábor nových zaměstnanců. Což kvituje banka Morgan Stanley, který firmě predikuje 10% růst zisků, díky redukci nákladů.

Společnost Marka Zuckerberga mimo jiné stále řeší, jak plně monetizovat tzv. Reels. A snaží se najít nové možné placené nástroje na Facebooku, Instagramu a Whatsappu.

Kromě výše zmíněných novinek si v dnešní analýze zmíníme hned na začátek velmi stručně současný sentiment na trhu v souvislosti se zásahem Bank of England. Poté nebude chybět shrnutí výsledků společnosti. Podíváme se také na cenový graf Meta akcie a identifikujeme důležité oblasti, které mohou mít vliv na vývoj ceny akcie.

Bank of England ohlásila dvoutýdenní kvantitativní uvolňování

Bank of England v závěru září hodně překvapila svým oznámením. Britská centrální banka totiž ohlásila více jak dvoutýdenní kvantitativní uvolňování (QE). Tedy nákup státních dluhopisů v objemu 65 miliard GBP. Konkrétně mělo jít o státní dluhopisy s delšími splatnostmi. Popsaný krok je na první pohled nepochopitelný. Jelikož jednorázová QE se nikdy v historii nepodnikala.

Z čehož lze usuzovat, že na britském dluhopisovém trhu nastal extrémní problém s likviditou. Proto britská centrální banka rozhodla, že likviditu na krátkou dobu jednoduše dodá skrze své nákupy na volném trhu. A skutečně tím propadu trhu a růstu výnosů zabránila.

Výnosy na 20letých státních dluhopisech
Výnosy na 20letých státních dluhopisech. Zdroj: tradingeconomics.com (4. 10. 2022)

Takřka za jediný den se výnos na 20letých britských státních dluhopisech propadl o téměř celý procentní bod. A to z 5 %, což jsou úrovně, kde byl trh posledně v roce 2008 – to platí i pro ostatní splatnosti. Dluhopisový trh byl dle mého mírně řečeno dosti pozadu a nyní dohání, co se dá. Ale tolik rychlý růst úrokových měr je pro tamní ekonomiku přirozeně problematický. Rychle utahující se měnové prostředí implikuje hrozbu bankrotů.

Sentiment na trhu

Nicméně britský trh pro nás není tolik důležitý. Zajímají nás hlavně Spojené státy. Jak to se sentimentem potom souvisí? V dřívějších analýzách jsem zmiňoval, že určitá část akciového trhu dle mého sází na to, že Federální rezervní systém blafuje. Respektive brzy zmírní svou rétoriku a měnové restrikce.

Domnívám se, že nyní této myšlence dodala palivo britská centrální banka. Jelikož i ona bojuje s inflací a nyní i s rychle slábnoucí librou. Bank of England provádí restrikce zhruba stejnou dobu jako Fed. Ale najednou museli udělat krok, který je naprosto v rozporu s jejich dosavadní restriktivní politikou.

Proto se paradoxně jedná o jeden z faktorů, který dodává trhům optimismus. Přitom je tento zoufalý počin spíše důvod k obavám. Jak ale říkával André Kostolany, burza má svou vlastní logiku. Která se nemusí slučovat s běžnou logikou. Proto je třeba chápat souvislosti, které mají na burzovní sentiment vliv.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Meta Platforms sníží počty zaměstnanců

Generální ředitel Meta Platforms Mark Zuckerberg vůbec poprvé nastínil rozsáhlé plány na reorganizaci týmů. Což je v korporátním žargonu eufemismus pro snížení počtu zaměstnanců. 

Při prvním velkém škrtu v rozpočtu v historii Facebooku Zuckerberg řekl, že společnost zmrazí nábor zaměstnanců a restrukturalizuje některé týmy. Čímž chtějí dosáhnout snížení výdajů. Součástí toho je prý i změna priorit. Dle slov CEO bude proto společnost Meta Platforms v roce 2023 pravděpodobně menší než letos.

Zuckerberg dodal, že společnost sníží rozpočty u většiny týmů. A že jednotlivé týmy vyřeší, jak změny v počtu zaměstnanců zvládnout. To by mohlo znamenat nezaplňování uvolněných zaměstnaneckých pozic.

Podobných zpráv, že se firmy snaží šetřit slyšíme od začátku letošního roku opakovaně. Jak si často opakujeme, inflace je takový “požírač marží”. Proto se každá firma pak snaží ušetřit, kde se dá. Mimo jiné by nás mělo zajímat, jak se propouštění ve firmách podepíše na makroekonomických datech.

Akcie Meta: Dle RBC Capital Market jsou atraktivní

Společnost RBC Capital Markets uvedla, že akcie Meta Platforms jsou atraktivní na bázi rizika a odměny (risk/reward ratio) a to navzdory obavám z relativně nového produktu Reels.

Analytik Brad Erickson poznamenal, že firma nové Reels nezpeněžuje stejně jako další obsah na Facebooku a Instagramu. Zatímco nedostatečná monetizace Reels je znepokojující, zůstávají u akcie Meta pozitivní. Protože věří, že Facebook zvládne mnohem lepší cílení reklamy a tím pádem dosáhne vyššího zisku.

Meta akcie: Morgan Stanley predikuje vyšší zisk na akcii

Analytik pracující pro Morgan Stanley Brian Nowak sepsal zprávu, dle které by podstatné snížení nákladů ze strany společnosti Meta Platforms mohlo vést k zisku překračující hranici 11 USD na akcii. Kromě toho by snížení nákladů mohlo také vést ke zvýšení zisku společnosti za třetí čtvrtletí.

Nowak uvedl, že snížení celkových provozních výdajů o 10 % (ve druhém čtvrtletí šlo o částku 18,5 miliardy USD) by mohlo v roce 2023 vést k úsporám 5 miliard USD. 

Meta Platforms a Qualcomm spolupracují na vývoji vlastních čipů

Společnosti Meta Platforms a Qualcomm spolupracují na vývoji vlastních čipových sad pro produkty virtuální reality. Dva američtí technologičtí giganti podepsali víceletou dohodu o „spolupráci na nové éře počítačového prostoru“. A to pomocí technologie společnosti Qualcomm „extended reality“ (XR) Snapdragon.

Rozšířená realita označuje technologie, které spojují fyzický a digitální svět. Mark Zuckerberg uvedl, že spolupracují s Qualcomm na přizpůsobených čipových sadách virtuální reality poháněných platformami a technologií Snapdragon XR. Ty mají být součástí budoucí řady produktů Quest.

Produkty Quest představují řadu headsetů pro virtuální realitu společnosti Meta Platforms. Headsetová souprava Meta Quest 2 v současnosti používá čipovou sadu Snapdragon XR2 od Qualcommu.

Od svého rebrandingu v roce 2021 vsadila mateřská společnost Facebooku svou budoucnost na metaverse. Což je termín, který zahrnuje technologii virtuální a rozšířené reality. S cílem, aby lidé v blízké budoucnosti pracovali a bavili se v digitálních světech.

Placené funkce pro Facebook, Instagram a WhatsApp?

Meta Platforms zakládá produktovou organizaci, která má identifikovat a budovat nové placené funkce pro Facebook, Instagram a WhatsApp. A to na základě interní zprávy zaslané zaměstnancům minulý týden.

Nová divize je prvním vážným počinem Meta Platforms v budování placených funkcí v hlavních sociálních aplikacích. Z nichž všechny se mohou pochlubit miliardami uživatelů. Nový tým byl zřízen poté, co bylo reklamní podnikání společnosti vážně poškozeno. A to změnami sledování reklam společnosti Apple na iOS a širším snížením výdajů na digitální reklamu. Skupinu nazvanou New Monetization Experiences povede Pratiti Raychoudhury, která byla dříve vedoucí výzkumu Meta Platforms.

Akcie Meta: Fundamentální analýza

Výsledky za druhý kvartál

Akcie Meta za druhý kvartál meziročně zaznamenaly drobný pokles obratu o 0,88 % na 28,82 miliardy USD. Mezikvartálně je to též velmi malý pokles. Přesto je dosažený obrat historicky jeden z nejlepších. Provozní výnos si ovšem pohoršil znatelně. A to o 32,42 % na 8,36 miliardy USD. Provozní výnosy za poslední rok klesají rapidně. Zatímco provozní náklady rychle rostou. Meziročně z 11,31 miliardy USD na 15,27 miliardy USD.

Čistý zisk taktéž nepřekvapivě poklesl, meziročně o 35,66 % na 6,7 miliardy USD. Mezikvartálně o více jak 10 %. EBITDA meziročně klesla o 28 % na 10,34 miliardy USD.

Kvartální výsledky Meta akcie.
Kvartální výsledky Meta akcie. Zdroj: yahoo.com (4.10. 2022)

Hrubá marže je za druhý kvartál 82 %. V kontrastu s předešlými kvartály se to nijak nevymyká. Provozní marže ovšem výrazně klesá, za poslední kvartál činí 29 %. Pro čistou marži platí totéž. Ta se viditelně propadá každým kvartálem a za druhý kvartál dosahovala 23,2 %. V obecné rovině ta čísla pořád nejsou špatná. Ale na Meta je to dle mého málo.

Zisk na akcii (EPS) dosahuje 2,47 bodů. Ukazatel P/E klesl ke konci druhého kvartálu na 11,23 bodů. To je na technologický titul jako jsou Meta akcie velmi dobré číslo. Jednoduše řečeno jsou akcie Meta levné – tak nízké P/E tato společnost nepamatuje. Člověk ale musí nad titulem přemýšlet i v kontextu a ptát se, proč jsou levné. Proč všichni nenakupují? Je to psychologií? Makro situací? Nebo je ještě fundamentálně něco špatně?

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 25,5 % a rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 23,13 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) a ukazatel běžné likvidity (current ratio) činí k druhému kvartálu cca 2,5 bodu. Ukazatele likvidity jsou proto naprosto v pořádku. Jelikož víme, že společnost Meta Platforms drží dostatek likvidity pro okamžité splacení svých závazků s krátkodobou splatností. Dále má firma v hotovosti skoro 13 miliard USD. A v krátkodobých investicích 27,81 miliardy USD.

Celková aktiva firmy jsou téměř ve výši 170 miliard USD. Celkové závazky dosahují 44 miliard USD. Vlastní kapitál proto dosahuje 125,77 miliardy USD. Čili poměr závazků vůči aktivům je v relativních číslech solidních 26 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E a poměr dluhu vůči celkovým aktivům je téměř nulový. Celkový dluh totiž představuje pouze 16,7 miliardy USD. Při splacení dluhu, činí čistý dluh -24 miliard USD.

Akcie Meta: Technická analýza

Akcie Meta se za poslední rok propadly o cca 65 %. Nejhorší propady nastaly začátkem letošního roku. Poté pokles pokračoval, ale ne už natolik agresivním tempem. Každopádně díky těm ohromným kurzovým poklesům máme z února široký jednodenní gap. Za jediný den premarketu se kurz propadl o cca 26 %.

V březnu se kurzový downtrend zpomalil. Ale stále de facto trvá do těchto chvílí. zdá se, že trh našel svůj support prozatím na S/R levelu 135 USD. Zde trh několik dnů konsolidoval a nyní se snaží o mírný růst.

Denní graf akcie Meta
Denní graf akcie Meta. Zdroj: Lynx Basic (4. 10. 2022)

První opravdu silná rezistence je poté až kolem S/R levelu 186 USD. Cesta až sem ale může být pro býky poměrně obtížná. Co se týká zmíněného širokého gapu, obecně vzato trhy inklinují k jeho zaplnění. Fungují pro cenu akcie jako magnet. Je ale těžké předvídat, kdy k tomu dojde.

Závěrem

Akcie Meta jsou i přes makroekonomickou nepřízeň na tom dle mého názoru pořád docela dobře. Jistě, z dlouhodobého hlediska jsou čísla jedny z nejhorších. Což potvrzuje i poměrový ukazatel P/E, který de facto říká, že akcie Meta jsou asi nejlevnější v historii titulu.

Je však dobré si uvědomit, že tento titul je vlastně hodně mladý a s ekonomickou recesí nemá zkušenosti. Proto je hodně zajímavé sledovat, jak se s tím Meta akcie vypořádají.

Obchodujte akcie Meta prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: ArthurStock / Shutterstock.com

Meta Platforms Inc. Second Quarter 2022 Results [online]. Vydáno 30. 7. 2022 [cit. 4. 10. 2022]. Dostupné zde.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart