Akcie Novavax: Vakcína Nuvaxovid míří do Evropy

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Novavax
ISIN: US6700024010
|
Symbol: NVAX --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Novavax Akcie

Akcie Novavax mají za sebou hned několik důležitých událostí, díky kterým se z řečeného titulu stává skutečná konkurence například pro akcie Pfizer a akcie Moderna. Nuvaxovid dostal v Evropě zelenou a k distribuci této vakcíny by mělo dojít již v lednu 2022. Tato významná událost by mohla mít vliv i na cenné papíry této společnosti, proto se podíváme na aktuální fundamentální a technickou analýzu akcie NVAX.

Evropská léková agentura doporučila Novavax k použití

Jak bylo již v úvodu řečeno, Evropská léková agentura (EMA) doporučila novou vakcínu americký farmaceutické společnosti Novavax. Zatímco americká Federální agentura pro kontrolu léčiv (FDA) začala s posuzováním vakcíny, Evropská komise reagovala velmi rychle a na základě doporučení EMA látku schválila. A to za pouhých několik hodin. Zatím to tedy vypadá, že v Evropě začne vakcinace touto proteinovou vakcínou již od ledna 2022. Vše bude samozřejmě záviset na tom, jak rychle jednotlivé státy dostanou vakcínu do oběhu, ale první dávky má EU obdržet už v lednu.

V Evropské unii byly zatím schváleny čtyři vakcíny od firem Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca. Vakcína Novavax (Nuvaxovid) se tedy stane pátou látkou, která se bude používat k vakcinaci. Dle mého tak konkurenční prostředí na trhu s vakcínami zesiluje. Domnívám se, že firmy které distribuovaly první schválené vakcíny měly velkou výhodu. Jakmile je portfolio výběru mnohem širší, tato výhoda se ztrácí. Tím chci říct, že výnosy plynoucí z prodeje vakcín se rozředí. Čím více prodejců, tím menší výnosy pro každého z nich. Na druhou stranu ale nižší výnosy nemusí automaticky znamenat dramatický pokles zisku. To se odvíjí hlavně od marží.

 Momentálně Novavax odhaduje, že v roce 2022 prodá na dvě miliardy dávek vakcíny. Kromě roku 2020 měla firma doposud výnosy pouze v řádu několika desítek milionů USD. Více si ale hospodářství firmy rozebereme za chvíli.

Vakcína Novavax, podávaná ve dvou dávkách v rozmezí 21 dnů, funguje na jiném principu než látky zmíněných konkurenčních firem. Novavax ve své vakcíně využívá technologii již použitou například ve vakcínách proti chřipce, žloutence typu B či rakovině děložního čípku. Jednoduše řečeno se nejedná o mRNA vakcínu nebo vektorovou vakcínu. Látka je vcelku stabilní, takže je možné ji uchovávat i v běžných lednicích. Firma Novavax uvádí, že účinnost vakcíny je více jak 90 %. Jistou zajímavostí je, že již nyní se některé komponenty vakcíny vyrábí v České republice. V plánu je i to, že v budoucnu se zde bude vyrábět kompletní vakcína.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

EU má zájem i o vakcíny od společností Valneva a Sanofi a GSK

Nuvaxovid ale není jediná nová vakcína, která má přijít v dohledné době na trh. O schválení usilují minimálně další dvě vakcíny. Evropská léková agentura momentálně posuzuje vakcínu od firmy Sanofi a GSK a Evropská komise má dále v plánu koupit vakcíny od společnosti Valneva. Druhá řečená látka je stále ve vývoji a je specifická tím, že Valneva k její výrobě používá tradiční metodu v podobě chemické inaktivace ze živého viru. 

Původně byla ve vývoji i třetí nová vakcína od CureVac, která měla v dohledné době vyjít na světlo světa. Nicméně společnost od vývoje úplně odstoupila. Firma se místo toho pustila do vývoje nové generace vakcín.

Nakolik  je vakcína od Novavax účinná?

S akcelerací šíření nové varianty mutace viru omikron se čím dál více řeší, jak je to vlastně s účinností dodávaných vakcín. Novavax zveřejnil výsledky účinnosti v rámci jejich studie. Dle těchto výsledků je Nuvaxovid stejně dobře účinný proti novým mutacím jako ostatní typy vakcín. A stejně jako u ostatních typu vakcín Novavax dodává, že třetí posilující dávka významně posílí ochranu vůči viru. Evropská komise zatím nijak nekomentovala účinnost Nuvaxovidu proti variantě viru omikron. I přesto má až 200 milionů dávek vakcíny jít do Evropské unie.

Fundamentální analýza akcie Novavax (NVAX)

Společnost Novavax dosáhla za třetí kvartál roku 2021 výnosu 178,84 milionů USD, což je mezikvartálně pokles o 40 %. Druhý kvartál roku činil výnos 298 milionů USD, první kvartál 447 milionů USD. Čtvrtý kvartál roku 2020 byl výnos 280 milionů USD a třetí kvartál téhož roku 157 milionů USD. Předchozí čtvrtletí byly výnosy v řádu pár milionů USD. Čili byly naprosto minimální. 

I přes růst výnosů však Novavax generuje ztrátu. Za poslední kvartál to bylo 322 milionů USD. Předešlé kvartály též dosahovaly ztrátu v řádu několika stovek milionů USD. Vzhledem k ztrátovému hospodaření jsou marže hluboko v záporu. Tudíž nemá smysl si je uvádět.

Kvartální zisk a výnos akcie NVAX
Kvartální zisky a výnosy od konce roku 2020. Zdroj: Yahoo Finance (28.12.2021)

Provozní výnosy jsou v záporných číslech, -307 milionů USD. EBITDA  je na tom samozřejmě stejně, -303 milionů USD.  Volné cash flow je -154,33 milionů USD, ale druhý kvartál dosahovalo 129,26 milionů USD a první dokonce pěkných 649,3 milionů USD. Novavax dosáhl uvedeného solidního cash flow především díky prodeji akcií. Zisk na akcii (EPS) je -4,31 bodů. Poměrový ukazatel P/E nemá smysl kalkulovat, když podnik negeneruje zisk. Rentabilitu vlastního kapitálu (ROE) a rentabilitu na investovaný kapitál (ROIC) též nepočítáme, protože jsou v hlubokých záporných číslech.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,24 bodů. Ukazatel posledních sedm čtvrtletí soustavně klesá, což přisuzuji tomu, že Novavax pořád prodává své akcie a zbavuje se ostatního kapitálu. Pro zopakování pouze uvádím, že obecně literatura uvádí, že se doporučuje poměr roven 1. Důvod je ten, že když je poměr roven 1, podnik je schopen se vyrovnat se svými závazky okamžitě, aniž by prodával svůj majetek. Nelze ale tvrdit, že čím vyšší je poměr, tím lépe. Likvidita totiž nese nulový nebo velmi nízký výnos.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je trochu vyšší, 0,93 bodů. Dlouhodobý dluh vůči celkovému kapitálu je 0,13 bodů. Oba poměry jsou jinak v pořádku.

Technická analýza akcie Novavax (NVAX)

Akcie Novavax mají za sebou divoký vývoj. V průběhu roku 2019 se jejich cena propadla až pod 4 USD za akcii. Na přelomu let 2019 a 2020 se na trhu vytvořilo dno a do února 2021 se akcie Novavax zhodnotily zhruba o horentních 8 200 %. Byla to jednoznačně jízda jak na horské dráze. V únoru 2021 se vytvořilo historické maximum na 331,68 USD, které se po zbytek roku nepovedlo nijak překonat. Struktura trhu je od té doby spíše nepříznivá, protože volatilita je extrémní. Během několika dnů může dojít k propadu o desítky procent. Na to navazují zase růsty o více jak 100 %.

Technicá analýza akcie NVAX
Týdenní graf akcie Novavax od počátku roku 2017 do prosince 2021. Zdroj: LYNX+ (28.12.2021)

Obdobné pohyby jsou samozřejmě nevyzpytatelné. Díky vývoji z roku 2021 ale víme, že kurz alespoň respektuje zaznačené hladiny. A to celkem spolehlivě. Jako velmi důležitý support funguje level 127 USD. Od historického maxima můžeme sledovat, že došlo alespoň ke dvou pokusům o průlom. Support ovšem otestování vydržel, po čemž následoval několikatýdenní strmý cenový růst.

Dalším supportem je S/R level 80 USD. Pokud padne zmíněných 127 USD, druhá zastávka může být až zde. Hodně obratů se odehrálo i kolem S/R levelu 180 USD. Zmíněná úroveň právě nyní hraje roli rezistence, protože je kurz pod ní. Jako velice relevantní rezistenci musíme pokládat level 260 USD. Jsou zde dva jednoznačné vrcholy. Cena nedokázala pokračovat v cenové expanzi.

Co se týká indikátoru RSI, hodnoty neklesly pod 40 bodů, což můžeme považovat za kladný signál. Pokud má platit býčí trend, na týdenním grafu nesmí docházet k propadům pod uvedenou úroveň.

Závěrem

Z fundamentálního pohledu lze konstatovat pouze to, že se v rámci hospodářství firmy něco velkého odehrává. Těžko ovšem zevrubněji hodnotit, protože bez zisku nemáme potřebné ukazatele. Jak jsem říkal výše, je jednoznačné, že jakmile začne Novavax distribuovat své vakcíny, velmi tím získá. Tudíž dle mého hrubého odhadu se budou následující kvartální výnosy pohybovat v miliardových částkách.

V relativních číslech se akcie Novavax velmi zhodnotily. To bylo dle mého dáno i silným očekáváním. Jednalo se zkrátka o velké spekulace, protože na firmě tehdy nebylo hospodářsky absolutně nic zajímavého. Bylo ale téměř jisté, že odbyt vakcín bude. Nyní je to 100% jisté. Trh je každopádně hodně volatilní, což s sebou nese nemalá rizika pro kapitál případných investorů. Navzdory tomu, že titul historicky předvedl rychlý a silný uptrend, neznamená to, že se něco podobného musí opakovat.

Obchodování s akciemi Novavax prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: StanislavSukhin / Shutterstock.com

Novavax, Inc. Latest Earnings Presentation [online]. Vydáno 04.11.2021 [cit. 28.12.2021]. Dostupné na: https://ir.novavax.com/

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX