Vakcína Pfizer
V dnešní analýze se zaměříme na akcie Pfizer. Aktuálně se schyluje k úplnému schválení jejich vakcíny. Pfizer již dříve získal povolení očkovat děti (od 12 let). Nyní navíc usiluje i o možnost vakcinace dětí ve věku 5 až 11 let. Cena akcie PFE navíc poslední dobou raketově roste.

Dnes se zaměříme na ekonomická čísla společnosti (fundamentální analýza) a poté si provedeme základní technickou analýzu cenového grafu. Prvně se ovšem podíváme na všechny důležité zprávy. Výjimečně se vyhneme představení společnosti, protože už byla stručně popsána v dřívějším článku na biotechnologické společnosti.

Vakcína Pfizer

V článku se dozvíte:

  1. Schválení vakcíny pro adolescenty a děti
  2. Úplné formální schválení vakcíny Pfizer-BioNTech
  3. Pfizer vyžaduje po zaměstnancích vakcinaci
  4. CEO Pfizeru plánuje odkud perspektivních společností
  5. Delta se rychle šíří, Pfizer a BioNTech dodaly více jak miliardu dávek vakcíny
  6. Fundamentální analýza akcie Pfizer
  7. Technická analýza akcie Pfizer
  8. Závěrem
  9. Obchodujte s akciemi Pfizer prostřednictvím LYNX

Schválení vakcíny pro adolescenty a děti

Pfizer-BioNTech vakcína s obchodním názvem Comirnaty byla vůbec první očkovací látka, která byla schválena pro použití u dětí a adolescentů. V EU a Spojených státech je od května 2021 již možné touto vakcínou očkovat děti, která dosáhly 12. roku života. Díky tomu si Pfizer získal nemalý náskok například před dříve analyzovanou Modernou. Zároveň se jednalo o precedens pro jiné krajiny, kde ještě schvalovací proces běžel.

Pfizer samozřejmě usiluje, aby bylo jeho vakcínou možné očkovat i děti pod 12 let. Právě probíhají klinické testy. Došlo k předání prvních výsledků mezi firmou a americkým regulačním orgánem FDA (The Food and Drug Administration). Výsledky ale nebyly uspokojivé. Z rozhodnutí FDA vyplývá, že velikost a rozsah lékařské studie je neadekvátní.

Například nebylo možné zjistit, zda se u malých dětí mohou vyvinout nežádoucí účinky. Mezi ně patří myokarditida, zánět srdečního svalu, perikarditida a další. Tyto vedlejší účinky nelze brát na lehkou váhu. Navíc se jedná o bezbrannou věkovou skupinu lidí. Americké regulační úřady tak budou zřejmě chtít mnohem průkaznější výsledky, než takové očkování schválí.

Úplné schválení vakcíny Pfizer-BioNTech

Očkovací látka Pfizeru byla minulý rok schválena v jakémsi zrychleném nouzovém režimu . Samotný výrobce vakcín a FDA proto usilují o to, aby došlo i k plnému formálnímu schválení používání vakcín. Zde se hraje především o to, aby vzrostla větší důvěra veřejnosti. Když si nalijeme čistého vína, každému musí být jasné, že není úplně košer, že se masově očkuje látkami, které byly dříve schváleny v jakémsi nouzovém režimu.

Proto je pro Pfizer a FDA plné schválení vakcíny důležité. Americký prezident Joe Biden se v souvislosti s tím nechal slyšet, že k plnému schválení má dojít již na podzim tohoto roku. Do značné míry se tedy jedná i o politické téma.

Pfizer vyžaduje po zaměstnancích vakcinaci

Pfizer před několika dny oznámil, že vyžaduje po všech svých amerických zaměstnancích a kontraktorech, aby byli očkováni. Pokud ovšem nebudou chtít být očkováni, mají ještě možnost testování. To se má opakovat každý týden. Pfizer tak reaguje na masivně se šířící novou variantu viru delta. Podobně zareagovaly i jiné velké společnosti. Společnosti Facebook a Google koncem července oznámily, že se jejich zaměstnanci musí nechat očkovat. Daný trend tedy jednoznačně sílí a lze předpokládat, že další firmy budou následovat.

CEO Pfizeru plánuje odkup perspektivních společností

Nyní trochu odbočíme a zaměříme se na možnost koupě několika perspektivních firem, které může mít CEO Pfizeru Albert Bourla v hledáčku. Mezi potenciální kandidáty patří Blueprint Medicines, Aurinia Pharmaceuticals a Atea Pharmaceuticals. Upozorňuji ovšem, že se jedná o spekulace. Nic nebylo zatím potvrzené.

Podle slov CEO Alberta Bourla by se investoři měli dočkat velkého progresu, co se týče obchodních dohod. Ty prý Pfizeru potenciálně dovolí získat mnoho léčiv, které již jsou schváleny (nebo by mohly být schváleny během druhé dekády). Vzhledem k tomu, že výsledky společnosti jsou vynikající, je tudíž dostatek prostředků na akvizice. Otázkou ovšem je, zda by nebylo pro investory lepší, aby byly volné prostředky využité na zpětný odkup akcií. I vyšší dividenda by mnohé investory určitě potěšila. V akvizicích se totiž vždy utopí dost peněz a výsledek je často nejistý.

V každém případě se spekuluje nad vybranými společnostmi z několika důvodů. Blueprint vyvinul dvě léčivé látky, které by měly pomáhat lidem se specifickým druhem rakoviny – plíce a štítná žláza. Jejich léky byly relativně rychle schváleny, takže firma ukázala, že je schopna uvést svá léčiva velmi rychle na trh.

Druhou společností je Aurinia, která se zabývá vývojem léčiv na lupus nephirtis. Na tuto nemoc v USA trpí několik desítek tisíc lidí. Nemoc způsobuje zánět ledvin a dle dostupných zdrojů jejich lék stav pacientů markantně zlepšuje. Potenciálních pacientů je skutečně hodně, takže výnosy jsou jisté. Třetí firma je Atea, která vyvíjí orální lék na COVID-19. Jejich lék je již za pár dní schopen zredukovat množství viru v pacientovi o 80 %.

Delta se rychle šíří. Pfizer a BioNTech dodaly více jak miliardu dávek vakcíny

Dle nových zpráv se varianta koronaviru delta rychle šíří po celém světě. Počet infikovaných tak přesáhl 200 milionů lidí. I přesto, že Spojené státy mají velmi vysokou proočkovanost, vedou v počtu nálezů infikovaných (35 milionů případů). Indie hlásí 31 milionů případů, Brazílie pak 20 milionů. Dle statistických čísel je v absolutní hodnotě 4,26 milionů úmrtí. Z toho 614 tisíc spadá na USA a 550 tisíc na Brazílii. Zároveň se očekává, že se během podzimu a zimy situace znatelně zhorší.

Poslední zprávou je, že Pfizer ve spolupráci s BioNTech prodaly více jak miliardu dávek vakcín ve více jak 100 zemí. Ke konci července měl BioNTech nasmlouvaný obchod v objemu 2,2 miliard dávek vakcín za 15,9 miliard EUR. BioNTech dále kalkuluje s navýšením výrobních kapacit. K současnému a dalšímu konci roku chce dosáhnout celkového počtu vyrobených vakcín v objemu 3-4 miliard dávek.

Fundamentální analýza akcie Pfizer

Než začneme s hospodářskými čísly, je potřeba upozornit na důležitou věc. Jak vyplývá z předešlého textu, Pfizer vyvinul vakcínu Comirnaty ve spolupráci s BioNTech, takže se o veškeré zisky dělí.

Kromě toho bych se chtěl krátce zmínit o dividendě. Pfizer vyplácí kvartálně pravidelnou dividendu, která léta stabilně roste. Tenhle rok by držitelé akcií Pfizer měli celkově získat 1,56 USD na akcii, což implikuje dividendový výnos cca 3,4 %.

Kvartální účetní období

Pfizer se může pyšnit mezikvartálním růstem výnosů o více jak 30 % (19 miliard USD). I první kvartál zaznamenal velký růst o téměř 25 % na 14,58 miliard USD. Tyhle čísla jsou ovšem samozřejmá v souvislosti s tím, jak stoupá poptávka po vakcínách, zatímco jejich nabídka skomírá. I společnosti Moderna rostly markantně výnosy.

Profit margin je 29,31 %, což znamená, že 1 USD výnosu zároveň znamená 0,293 USD zisku. Provozní výnos vzrostl oproti prvnímu kvartálu o 17 % na 5,61 miliardy USD. Největší skok ovšem nastal mezi posledním kvartálem 2020 a prvním kvartálem 2021, kdy provozní výnosy vzrostly o 433 % na 4,79 miliardy USD. EBITDA byla za první kvartál letošního roku 6 miliard USD a mezikvartálně si Pfizer polepšil o 193 %. EBITDA za druhý kvartál není v těchto chvílích dostupná.

Společnost za druhý kvartál dosáhla čistého zisku 5,56 miliardy USD. V relativních číslech jde o 14% růst. Největší expanze ale nastala mezi posledním čtvrtletím 2020 a první čtvrtletím aktuálního roku. V relativních číslech jde o nárůst 721 % na 4,88 miliardy USD.

Zisk na akcii (EPS) za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

 

Co se týče ekonomických ukazatelů, EPS je za druhý kvartál na 1,07 bodech (mezikvartálně pokrok o 13,8 %). Přitom odhad byl pouze 0,97 bodů. Poměrový ukazatel P/E díky markantnímu růstu výnosů na akcii mírně klesl na 17 bodů. Jednak tedy spadáme do konzervativního rozmezí, kde je horní hranice 19 bodů a jednak je číslo v průměru velmi přijatelné.

Běžně se setkáváme s mnohem vyšším poměrem. Například Moderna měla ještě minulý kvartál 104 bodů (nyní pouze 29,33 bodů). Takové skoky nejsou zrovna zdravé a snižuje to relevantnost ukazatele. Pfizer docílil rentability vlastního kapitálu (ROE) 27 %.  Zmíněné číslo je velmi dobrý výsledek.

Účetní období za fiskální rok

Celkové tržby za rok 2020 meziročně vzrostly o 1,79 % na 41,91 miliardy USD. Provozní výnosy jsou 9 miliard USD, což je o 20 % více než v roce 2019. EBITDA mírně stoupla o 3,68 % na 13,79 miliardy USD. Zatímco čistý zisk se markantně snížil o 41 % z 16,27 miliardy USD na 9,62 miliardy USD. Společnost vygenerovala volné cash flow 12,15 miliard USD. Jde o 15,55% zlepšení.

Výnos a zisk za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

EPS díky hlubokému propadu zisků padlo na 1,73 bodů. Ukazatel P/E ukazuje za rok 2020 21,56 bodů, takže došlo k mírnému překročení konzervativního rozmezí 15-19 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) byla za rok 2020 jenom 11 %.

Technická analýza akcie Pfizer

Pro technickou analýzu si zase jednou zvolíme týdenní graf. Posledních několik týdnů je pro akcie Pfizer velmi dynamickým obdobím. Růst ovšem trvá již od března 2020, kdy se vytvořilo low na 27,88 USD. Až do března letošního roku byl ovšem cenový vývoj hodně turbulentní a to na obě strany. Leč od začátku března cena soustavně agresivně stoupá. Celkově se tak akcie Pfizer zhodnotily o téměř 80 %.

Týdenní graf akcie Pfizer

Týdenní graf akcie Pfizer

Price action je ovšem nejagresivnější posledních pár týdnů. Za relativně krátkou dobu se nám titul zhodnotil o přibližně 22 % a růst pořád nepřestává. Máme díky tomu v grafu vyloženě vertikálu, což není zdravé. Takové struktury nikdy příliš dlouho nevydrží, takže proto je rozumné brzy očekávat korekci. Je ale potřeba zmínit, že objemy jsou pořád relativně solidní. Cenový růst je tudíž potvrzený.

Současný týden je však pro titul i historickým okamžikem, protože se po více jak 22 letech povedlo překonat původní historické maximum z roku 1999. Celých 22 let trvalo, než se cena vrátila do doby, kdy začala praskat tehdejší tzv. dotcom bublina. Vytvoří se dvojitý vrchol, nebo se dočkáme pokračující cenové expanze? Jak jsem již řekl, akcie Pfizer jistě čeká brzká korekce, protože vertikální expanze nemají dlouhou životnost.

Potom nezbývá nic jiného, než se spolehnout na dostupné S/R hladiny. První je hodně blízko, kolem 46,7 USD. Druhá je pak kolem 42 USD, třetí 38,5 USD. Dost záleží na tom, kdy se trh začne čistit, ale nejreálnější je odraz až na 42 USD. Indikátor RSI je na cca 81 bodech, což je pro týdenní časový rámec hrozně moc. Na základě řečeného je racionální počítat s tím, že případná korekce bude v relativních číslech spíše dvojciferná, což pád na 42 USD splňuje.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska je bez debat, že Pfizer z aktuální situace těží. Výnosy za jednotlivá čtvrtletí stabilně stoupají a samozřejmě se i očekává, že budoucí výnosy též půjdou nahoru. Pokud tedy zůstane očekávání velmi dobré, i cena musí jít nahoru. Za druhý kvartál je poměrový ukazatel P/E na solidní úrovni a navíc je ROE téměř výborné. Je ovšem žádoucí vše brát v kontextu a sledovat kroky Federální rezervní banky. Začíná se víc spekulovat, že brzy dojde k navýšení základní úrokové sazby, z čehož může vzejít problém.

Co se týče technické analýzy, posledních pár týdnů jsou akcie Pfizer hrozně silné. Jak jsem ale říkal, vertikální expanze nikdy moc dlouho nevydrží. Proto je přirozené očekávat brzy korekci a hledat případné příležitosti na jedné z důležitých cenových úrovní.

Obchodujte s akciemi Pfizer prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart