Logo a vakcína společnosti Pfizer
Akcie Pfizer byly titulem, který velmi rezonoval během pandemické krize. Na konci roku 2021 ale začal pokles, který trvá doteď. Akcie Pfizer ztratily více jak 50 % ze své hodnoty. Jsou proto nyní ceny z investičního hlediska už zajímavé?

Podíváme se i na hospodářské výsledky společnosti Pfizer a nezapomeneme na klíčové novinky. Pokud hledáte brokera pro obchodování akcií, klikněte zde.

Co zaznělo na zasedání Fedu?

Americká centrální banka měla v minulém týdnu zasedání, kde stejně jako v září, centrální bankéři ponechali úrokové sazby beze změny. Zůstáváme tedy pořád v cílovém rozmezí 5,25 – 5,5 %. Předseda Jerome Powell zmínil několik důležitých informací. Dle jeho slov je jejich politika i nadále tzv. data dependent a nelze prý vyloučit, že nedojde ještě na posledním měnově-politickém rozhodnutí k růstu úrokových sazeb.

Z řečených informací dle mého vyplývá, že podle nich už vidí jisté plody své práce, ale dřívější restrikce stále nemají plný efekt. Fed zmiňuje hlavně trh práce, který je stále dost napjatý, ale již nějakou dobu sledují postupné uvolňování. Z pohledu centrální banky je trh práce důležitý v jejich boji s inflací. Pokud na pracovních trhu panuje příliš velký převis poptávky po pracovní síle nad nabídkou, je dle teorie problém inflaci zkrotit.

Momentálně trh s futures na fed funds rate předpokládají, že k prvnímu snížení v úrokových sazbách dojde v červnu následujícího roku. Ale pouze o kosmetického 0,25 procentního bodu.

Aktuální očekávání vývoje v úrokových sazbách.
Aktuální očekávání vývoje úrokových sazeb. Zdroj: cmegroup.com (7. 11. 2023)

Je však dobré si ukázat, že tržní očekávání se v minulosti téměř nikdy nenaplnily. Nakonec se úrokové sazby vyvíjely dost odlišně. Proto je třeba tato očekávání brát s velkou rezervou, protože když bude třeba, Fed může nechat sazby na stávajících úrovních mnohem déle. Nebo je naopak snižovat mnohem dříve, když to uznají za nutné. Jaké z toho plyne ponaučení?

Rozumný investor by se neměl snažit za každou cenu předpovídat budoucnost a spoléhat se plně na prognózy. Nevíme totiž, jak se budou vyvíjet makroekonomická data, která jsou ještě navíc zpožděná. Proto je lepší mít širší investiční strategii, která počítá s vícero možnostmi vývoje.

Investování je spíše umění než exaktní věda. Z toho vyplývá, že člověk nemá nikdy jistotu, že investuje zcela správně. Vždy tudíž existuje riziko. Je ale v našich silách, abychom ho byli schopni minimalizovat.

Investiční banka Cantor Fitzgerald nahlíží na akcie Pfizer s optimismem

Investiční banka Cantor Fitzgerald uvedla, že stále věří, že produkty a vývojové portfolio společnosti Pfizer jsou podceňovány. Přestože společnost neuspěla s výsledky za třetí čtvrtletí. A to hlavně kvůli poklesu prodeje produktů souvisejících s COVID-19.

Investiční banka poukázala na několik světlých informací ve výsledkové zprávě Pfizeru za třetí čtvrtletí. Včetně 10% růstu u produktů nesouvisejícího s COVID-19 a úspěšného uvedení některých produktů na trh (např. produkt Prevnar 20).

Cantor Fitzgerald stále věří, že produkty a vývojové portfolio společnosti Pfizer zůstávají nedoceněny a jakákoliv trpělivost s těmito akciemi bude odměněna. Cílová cena akcie Pfizer je stanovena na 75 USD.

Počet posilovacích očkování je výrazně méně než v minulém roce

Více než 15 milionů Američanů (asi 4,5 % populace), obdrželo k 27. říjnu posilovací dávku proti COVID-19. Číslo je výrazně nižší než v loňském roce, kdy k 26. říjnu 2022 obdrželo posilovací dávky až 22 milionů lidí.

FDA schválila pro letošní vakcinační sezónu tři vakcíny proti COVID-19. Mezi něž patří vakcíny, které uvádějí na trh společnosti Pfizer, Moderna a Novavax.

Pfizer potvrdil akvizici se Seagen

Generální ředitel Pfizeru Albert Bourla opětovně potvrdil, že očekává brzké uzavření plánované akvizice se společností Seagen v hodnotě 43 miliard USD do konce tohoto roku nebo na začátku příštího roku. Bourla obchod potvrdil hned po tom, co evropský antimonopolní regulátor tuto akvizici schválil. Evropská komise udělila pro dohodu bezpodmínečné schválení. Pfizer ještě čeká na rozhodnutí Federální obchodní komise (FTC).

V březnu letošního roku Pfizer oznámil, že plánuje akvizici Seagenu za 229 USD za akcii. A to v hotovosti. Přičemž hodnota podniku byla odhadována na přibližně 43 miliard USD.

Pfizer se potýká s prudkým poklesem poptávky

Pfizer se potýká s prudkým poklesem poptávky po svých produktech pro COVID-19 v důsledku slábnoucího vlivu pandemie. Akcie Pfizer se tak obchodují na svých několikaletých kurzových minimech. Společnost Pfizer potvrdila snížený výhled na rok 2023. S ohledem na nižší než očekávanou poptávku po pilulkách Paxlovid a nižší míry očkování proti COVIDu.

Společnost Pfizer však zdůraznila své produkty mimo COVID, jejichž prodej vzrostl zhruba o 10 % meziročně. Generální ředitel Pfizeru Albert Bourla poznamenává, že jsou povzbuzeni silným výkonem produktů, které nejsou zaměřené na koronarivus.

“Očekávaný příspěvek z našich nových produktů uvedených na trh nás jasně staví na cestu k dosažení našeho celoročního cíle růstu tržeb z portfolia produktů mimo COVID o 6 % až 8 %,” dodal finanční ředitel David Denton.

Co se týče jednotlivých produktů, nedávno uvedená vakcína Abrysvo přinesla ve třetím kvartále v USA tržby ve výši 375 milionů USD. Zatímco produkty Nurtec ODT/Vydura a Oxbryta, které společnost získala v roce 2022, přidaly dalších 233 milionů USD a 85 milionů USD.

Z 58 až 61 miliard USD tržeb, které společnost odhaduje na rok 2023, by zhruba až 12 miliard USD mělo pocházet z Comirnaty a Paxlovidu. Což je v souladu s odhady analytiků. Pfizer předpokládá, že Comirnaty a Paxlovid přinesou letos tržby 11,5 miliardy USD a 1 miliardu USD. To znamená pokles o 70 % a 95 % oproti roku 2022.

Pfizer uzavírá dvě pracoviště

Společnost Pfizer potvrdila, že v rámci širší iniciativy na úsporu nákladů ve výši 3,5 miliardy USD uzavře dvě zařízení. Jedná se o pracoviště společnosti v Research Triangle Park nedaleko Morrisville a o klinické výrobní zařízení těsně mimo Park v Durhamu. Pfizer nezveřejnil, kolik pracovních míst bude ovlivněno.

Uzavření v Durhamu přichází pouze dva roky po otevření tohoto pracoviště, které bylo jako součást investice ve výši 66 milionů USD. Zařízení o rozloze 85 tisíc čtverečních stop se zaměřovalo na léčbu genovou terapií.

Léky proti COVID-19 od Pfizeru jsou na komerčním trhu

Léky proti COVID-19, vyráběné společnostmi Pfizer a Merck, jsou od 1. listopadu přesunuté na komerční trh. Dosud byly léky Paxlovid a Lagevrio distribuovány americkou vládou společně s vakcínami proti COVID-19. Po 1. listopadu mají být léky dostupné prostřednictvím tradičních distribučních kanálů.

Pfizer prý plánuje stanovit cenu Paxlovidu na 1 390 USD za léčebný cyklus, což je více než 529 USD, které platila americká vláda. Americké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nárůst cen nebude okamžitě cítit, protože většina lidí bude moci nadále získávat léky ze zásob vlády za malý nebo žádný poplatek. Poskytovatelé zdravotní péče budou moci objednat Paxlovid dodávaný vládou až do 15. prosince a Lagevrio až do 10. listopadu.

Hospodářské výsledky akcie Pfizer

Kvartální výsledky

Akcie Pfizer za poslední kvartál meziročně zaznamenaly hluboký pokles obratu o 41,5 % na 13,23 miliardy USD. Pfizer tak čelí tři po sobě jdoucí kvartály velkému poklesu ve výnosech. Přitom v minulém roce se kvartální výsledky pohybovaly kolem 25 miliard USD. Odhad pro následující kvartál představuje 14,88 miliardy USD.

Provozní výnos se dokonce propadl do záporných hodnot, tedy do ztráty ve výši 3,21 miliardy USD. V minulém kvartálu výnos dosahoval 2,08 miliardy USD Provozní výdaje jsou 7,17 miliardy USD a patří za sledovaná období k těm nejvyšším.

Společnost Pfizer se propadla též do hluboké ztráty ve výši 2,38 miliardy USD. Jde logicky o nejslabší výsledek za sledovaná období. Volné cash flow se vůbec poprvé také propadlo do záporných hodnot, -2,12 miliardy USD.

Hrubá marže je za poslední kvartál 29,95 %. Provozní marže a čistá marže je v záporných hodnotách.

Ukazatel P/E je ke konci posledního čtvrtletí 18,22 bodů. To je nejvýše zaznamenaná hodnota za sledovaná období.

Technická analýza akcie Pfizer

Akcie společnosti Pfizer mají svůj historický cenový vrchol na téměř 62 USD, který se datuje do konce roku 2021. Od té doby kurz akcií Pfizer až na pár krátkých agresivních růstů stabilně klesá. Pokles trvá pomalu dva roky, díky čemuž kurzová ztráta od svého maxima po lokální minimum činí skoro 52 %.

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Pfizer PFE 156,74 27,66 -6,43 % -1,29 % 3,71 % -30,70 % -35,82 %
Graf akcie Pfizer
Týdenní graf akcie Pfizer od roku 2001 až do listopadu 2023. Zdroj: LYNX+ (7. 11. 2023)

Propad kurzu akcie Pfizer se zastavil na supportním pásmu, které se nachází na 29,64 USD. To jsou úrovně, kde byl trh posledně v březnu 2020. To znamená, že cenový pokles zcela vymazal všechny zisky z tehdejšího divokého období. Vlastně jde dle mého o typický „boom and bust“, kdy je trh zcela pod kontrolou spekulací. A jak to u spekulací bývá, jsou krátkodobé. Dlouhodobě stabilní rostoucí vývoj obvykle zajišťují investoři, nikoliv spekulanti, kteří se zaměřují na rychlé zisky.

Trh je dle grafu vcelku dost přeprodaný, což potvrzuje i týdenní RSI indikátor. Indikátor se drží mnoho týdnů v blízkosti hraničních 30 bodů. Řečený stav samozřejmě nezaručuje oživení, ale je to z technického hlediska možná příležitost pro alespoň krátkodobou kurzovou vzpruhu.

Závěrem: Akcie Pfizer jsou obětí krátkodobých spekulací

Akcie Pfizer podle mého názoru rostly z toho důvodu, že většina spekulovala na očekávané příjmy plynoucí ze strany jednotlivých států, které se snažily proočkovat obyvatelstvo.

Už na začátku roku 2022 to vypadalo, že trend „proočkujme úplně všechny“ hodně zeslábl. Spekulanti na trendy reagují dle mého dost rychle. Usuzuji, že jakmile si nebyli jistí tím, že příjmy z vakcín porostou delší dobu, z trhu prostě odešli. Což mohlo spustit lavinu výprodejů.

Snížená poptávka po vakcínách se skutečně velmi negativně propsala do hospodářských výsledků a těžko říct, zda se dá spoléhat na to, že vakcinace proti COVID-19 zůstane alespoň stabilní. Spíše lze předpokládat, za nezměněných okolností, bude poptávka klesat.

Čistě kontrariánským přístupem lze akcie Pfizer brát za potenciální nákupní příležitost pro dlouhodobou držbu, protože cena klesla hodně hluboko. Je to ovšem riskantní kvůli tomu, že si investor nemůže být jist hospodářským výkonem v následujícím roce. Nicméně krátkodobé oživení dává z hlediska technické analýzy smysl.

Přečtěte si také:

Použité zdroje:

Editorial credit: Melnikov Dmitriy / Shutterstock.com

Seekingalpha: Cantor sees Pfizer products/pipeline as ‘underappreciated,’ urges patience (07.11.2023); www.seekingalpha.com/news/4028330-cantor-sees-pfizer-productspipeline-as-underappreciated-urges-patience?

Seekingalpha: More than 15M Americans have received updated COVID-19 shots: report (07.11.2023); www.seekingalpha.com/news/4028306-more-than-15m-americans-have-received-updated-covid-19-shots-report?

Seekingalpha: Pfizer CEO expects Seagen deal to close before year end, or early in 2024 (07.11.2023); www.seekingalpha.com/news/4027366-pfizer-ceo-expects-seagen-deal-to-close-before-year-end-or-early-in-2024?

Seekingalpha: Pfizer hits new 52-week low after another revenue miss in Q3 (update) (07.11.2023); www.seekingalpha.com/news/4026817-pfizer-stock-slips-q3-miss-covid-cliff?

Seekingalpha: Pfizer in charts: 42% Y/Y Biopharma revenue decline in Q3, but ticks up from Q2 (07.11.2023); www.seekingalpha.com/news/4026815-pfizer-in-charts?

Seekingalpha: Pfizer shutting two facilities in NC due to cost cuts: report (07.11.2023); www.seekingalpha.com/news/4026065-pfizer-shutting-two-facilities-in-nc-due-to-cost-cuts-report?

Seekingalpha: Pfizer, Merck COVID-19 drugs moving to commercial market on Nov. 1: report (07.11.2023); www.seekingalpha.com/news/4026060-pfizer-merck-covid-19-drugs-moving-to-commercial-market-on-nov-1-report?

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart