Akcie Pfizer zaznamenaly velký fundamentální růst. Hlavně v průběhu minulého roku. Jak jsou na tom ale hospodářsky nyní? Generální ředitel Albert Bourla připravuje „růstový plán“, který má bojovat proti očekávanému poklesu obratu po roce 2025 kvůli expiraci patentů. Pfizer také zveřejnil nová data z čerstvých testů nové posilovací dávky, které indikují vyšší účinnost proti omikronu.

Krátce si okomentujeme i listopadové zasedání Federálního rezervního systému. Nebude chybět ani rozbor aktuálních výsledků společnosti Pfizer. Nabídneme vám i cenový graf Pfizer akcie, ve kterém jsou zakreslené důležité oblasti pro další vývoj této akcie.

Fed zvýšil úrokové sazby počtvrté v řadě o 0,75 procentního bodu

Strmě rostoucí inflace je pro firmy obrovským problémem, protože je to logicky tlak na růst nákladů. A růst nákladů implikuje pokles marží. A pokles marží znamená pokles zisku. Jak je to ale s rostoucími sazbami?

Federální rezervní systém 2. listopadu uskutečnil předposlední zasedání v letošním roce. Nemalá část veřejnosti pořád spoléhala na tzv. Fed pivot. Což zjednodušeně řečeno znamená, že Fed „vyměkne“ a úrokové sazby začnou naopak snižovat. Nic takového se ale nestalo.

Fed počtvrté v řadě zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu. A předseda Jerome Powell při následné tiskové konferenci potvrdil jejich dosavadní jestřábí postup i do budoucna. Dle jeho slov k příliš tvrdému utahování měnového prostředí nedochází. A že jsou se současným postupem spokojení.

Základní úroková sazba v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (8. 11. 2022)

Americké růstové tituly byly dlouhodobě závislé na tom, že je americký dolar poměrně slabý. Ale s rostoucími sazbami se to během relativně krátké doby hodně změnilo. Posilující dolar totiž pro tyto firmy znamená pokles poptávky po jejich produktu a službách v zahraničí. A v letošním roce se uvedená skutečnost začala v hospodářství firem jako jsou například Meta a Amazon rychle projevovat. Nemluvě o tom, že růst sazeb mimo jiné způsobuje i růst nákladů na obsluhu dluhu. A dluhové financování je u velkých firem velmi oblíbené.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Pfizer má nový plán na hospodářský růst

Generální ředitel Pfizer Albert Bourla představil svůj plán, jak udržet farmaceutický gigant v hospodářském růstu do roku 2030. Vypadá to, že pandemie covidu postupně odeznívá. Ta společnosti poslední dva roky generovala obrovské obraty a zisk. A nyní Pfizer také čelí konkurenci pro některé ze svých důležitých produktů.

Bourla řekl, že společnost Pfizer v letech 2025 až 2030 má přijít o podstatnou část obratu. Důvodem je, že některé patenty dosáhnou expirace. A tím pádem vzroste konkurence na trhu. A Bourla proto přišel s plánem, jak tento pokles obratu redukovat.

Bourla připustil, že chápe skepticismus investorů. Biotechnologické společnosti hospodářsky poslední dva roky hodně těžily z pandemie. Ale tyto žně dle mého názoru postupně skončí. Respektive se trh těmito produkty nasytil. Přesto je ale třeba myslet na to, že vakcíny se budou prodávat i nadále.

O jakou patentovou ochranu vlastně Pfizer přijde? Jde o pět významných léků, u kterých vysoká pravděpodobnost růstu konkurence. Patří mezi ně Eliquis na léčbu krevních sraženin a Vyndaqel na kardiomyopatii. Xeljanz na revmatoidní artritidu, Ibrance na rakovinu prsu a Xtandi na rakovinu prostaty.

A v čem vůbec spočívá ten velký plán? Společnost má realizovat nové akvizice a investovat do nového vývoje léků a vakcín. Například plánuje vybudovat portfolio léků na migrénu. A to díky nedávné akvizici společnosti Biohaven Pharmaceuticals. Její portfolio léků proti migréně by prý mohlo dosáhnout maximálních tržeb ve výši více než 6 miliard USD. Jen ve Spojených státech trpí migrénou více než 40 milionů lidí.

Pfizer zveřejnil data indikující větší sílu nových posilujících dávek

Společnosti Pfizer a BioNTech zveřejnily další údaje, které indikují, že posilující dávky proti omikronu BA.5 fungují lépe než starší verze vakcín.

Lidé starší 55 let, kteří dostali novou posilovací dávku, měli podle společnosti asi čtyřikrát více protilátek proti omikronu BA.5 než lidé ve stejné věkové skupině, kteří dostali starou vakcínu. Protilátky jsou klíčovou součástí obranného systému těla, které brání viru v šíření uvnitř lidského těla.

Studie porovnávala dvě skupiny. Ta první představovala 36 lidí starších 55 let. Ti dostali posilovací dávku jako čtvrtou dávku. Druhá skupina představovala 40 lidí taktéž ze stejné věkové skupiny. Ti dostali ještě původní vakcínu jako čtvrtou dávku.

Kromě toho lidé ve věku 18 až 55 let měli po podání nové posilovací dávky 9,5krát více protilátek namířených proti omikronu BA.5. Tito účastníci ovšem nebyli srovnáni s lidmi stejného věku, kteří dostali staré vakcíny.

Nové posilovací dávky nejsou problematické

Švýcarský regulační orgán oznámil, že laboratorní vyšetřování posilovacích vakcín od Pfizer neprokázalo jakýkoliv problém. Agentura začala vyšetřovat zprávy o možnosti tvorbě bublin v ampulkách posilovacích vakcín společnosti Pfizer.

Dle regulátora dotyčná šarže může být stále použita k očkování. A neexistuje žádné riziko pro osoby, které již vakcínu z této šarže dostaly.

Akcie Pfizer (PFE): Fundamentální analýza

Kvartální výsledky

Společnost Pfizer dosáhla za třetí čtvrtletí obratu 22,64 miliardy USD. Což je meziročně pokles o 6 %. Přitom předešlá tři čtvrtletí se firma mohla těšit z dvojciferného a trojciferného růstu. Tudíž můžeme zhruba po roce sledovat jisté zpomalení.

Provozní výnos ale v meziročním podání pokračuje v růstu o 50,5 % na 10,5 miliardy USD. Avšak mezikvartálně můžeme sledovat nemalý pokles o více jak 19 %. Provozní náklady dosáhly výše přes 6 miliard USD, takže nijak nevybočují dle předešlých čísel. Pfizer se může pořád těšit z vysokého zisku, který činí 8,61 miliardy USD. To je meziročně více jak o 5 ,6 %.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com (8. 11. 22)

Hrubá marže je za celý třetí kvartál více jak 73 %. Provozní marže je druhým kvartálem na velmi silných úrovní, 46,33 %. A čistá marže dosahuje perfektních 38 %. Předešlý kvartál čistá marže dosahovala 35,6 %.

Zisk na akcii (EPS) je 0,51 bodů. Ukazatel P/E dosahoval ke konci třetího kvartálu 8,43 bodů. Tím pádem jsou akcie Pfizer docela levné. Ono ovšem záleží hodně na odvětví. Když se ale podíváme na historická P/E, aktuální úroveň je vážně solidní.

Akcie Pfizer (PFE): Technická analýza

Pfizer akcie mají roční kurzové dno na S/R levelu 42 USD, což je zhruba 33 % pod historickým maximem. Když bychom měli akcie Pfizer srovnat s jinými růstovými tituly, drží se dle mého pořád relativně vysoko. A po zveřejněných výsledcích za třetí kvartál trh započal rally. Cena akcie se vrátila k S/R levelu 47 USD.

Loading ...
Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
Pfizer PFE USD 184,57 -0,03 % -4,08 % -9,62 % -19,09 % -25,86 % -25,61 %
Cenový graf Pfizer akcie
Týdenní graf akcie Pfizer od první poloviny roku 2018 do listopadu 2022. Zdroj: LYNX+ (8. 11. 2022)

Nicméně zde kurz narazil na silný odpor. Jednak je tu cenová rezistence a trh také naráží na zakreslenou trendovou diagonálu. Ta má také funkci rezistence. Klesající trend akcie Pfizer trvá od prosince 2021. Aby kurz proto mohl pokračovat v růstu, musí nejprve prolomit blízké rezistence. Nelze ale vyloučit druhé otestování tržního minima na důležitém S/R levelu 47 USD.

Závěrem

Na hospodářských číslech za třetí kvartál letošního roku je znát, že akcie Pfizer pořád těží z nasmlouvaných dodávek v souvislosti s pandemií. Jsou ale reálné obavy, že jakmile covid „zmizí“, po hlavním produktu v podobě vakcín již nebude nadále poptávka. V současnosti jsou ale výsledky firmy jedny z nejlepších v historii.

Obchodujte akcie Pfizer prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Pfizer Inc. Third Quarter 2022 Earnings Teleconference [online]. Vydáno 1. 11. 2022 [cit. 8. 11. 2022]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart