Akcie Shell patří mezi energetické tituly, které ze své podstaty mohou z dnešní situace podle mého názoru těžit vůbec nejvíce. V kontextu doby je můžeme zařadit mezi anti-cyklické akcie. Celý svět se totiž potýká s nedostatkem energií. A ropa je nezbytný zdroj energie. Navíc řádí inflace, která příjmy z energií ještě navyšuje. Což může být i „nevýhoda“, protože energetickým firmách hrozí nové daně a jiné státní intervence.

Proto se taky v rámci dnešní analýzy v úvodu podíváme na nová inflační data z USA, která s titulem úzce souvisí. Poté se podíváme na nové rozhodnutí OPEC+, které se vůbec nelíbí Spojeným státům. Spojené státy se možná uchýlí k zákazu exportu ropných produktů. A dle CEO Shell může energetická krize v Evropě vydržet několik zim. Nebude chybět fundamentální a technická analýza akcie Shell.

Akcie Shell: Růst cenové hladiny jako zdroj zisku pro společnost

Když roste inflace (cenová hladina), znamená to zpravidla rychle rostoucí příjmy pro společnosti jako je právě Shell. Ovšem inflace zvyšuje náklady všeobecně. A společnost Shell není výjimka. S tím rozdílem, že na rozdíl od cyklických titulů, na tom i vydělává.

Každopádně inflace za září byla v USA mírně nad tržním konsensem. Ten činil 8,1 %, zatímco naměřená inflace byla 8,2 %. Proto podle mého měla úvodní reakce akciového trhu tolik negativní podobu. Ale to trvalo velmi krátkou dobu. Nakonec se z toho trhy rychle vzpamatovaly.

Inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com (18. 10. 2022)

Každopádně si myslím, že celková inflace je stále vysoká. A to tedy znamená vyšší příjmy pro akcie Shell. Za chvíli si ukážeme, že jejich výnosy a zisky jsou opravdu vynikající. Zatímco růstovým titulům marže klesají, akcie Shell se mohou naopak těšit z rapidního růstu marží.

Proto je dobrá otázka, jak dlouho zůstane inflace na vyšších úrovních? A bude zase akcelerovat? Celková inflace klesla, kdežto jádrová inflace vytvořila nový rekord 6,6 %. A právě jádrová inflace může být předzvěstí toho, že celková inflace může následovat.

Tabulka vrcholů úrokových sazeb a jádrové inflace. Zdroj: Trahan Macro Search (18. 10. 2022)

S inflací samozřejmě souvisí i měnová politika Federálního rezervního systému. Přiložená tabulka uvádí, kde býval vrchol základní úrokové sazby (FFR) a jádrové inflace. Okamžitě můžete vidět, že základní úroková sazba vždy historicky výrazně překonala jádrovou inflaci.

Co to znamená? Že inflace tady s námi zřejmě bude déle. Akcie Shell by z toho mohly i nadále těžit. Aby totiž Fed dostal poptávku více pod kontrolu, musí jít sazby výrazně nad 6,6 %. Přitom nyní činí základní sazba 3,25 %. Dle ekonomické teorie musí být referenční úroková sazba vyšší jak inflace. Neboť do té doby je cena zapůjčitelných fondů (peněz) záporná nebo nulová. Bez toho tu inflace zůstane a energetické tituly mají výborné podmínky pro svůj růst.

CEO Shell se obává nových daní a cenového stropu

CEO Shell Ben van Beurden prohlásil, že existuje riziko nových daní na energetický sektor. Očekává, že dodatečné daně na ropný a plynárenský průmysl budou považovány za způsob ochrany spotřebitelů před vyššími cenami energie. Zároveň kritizuje potenciální cenové stropy zemního plynu a elektřiny.

Zde si dovolím takovou vsuvku, protože by mnozí mohli vidět podobnost s tím, co se děje v ČR. Česká vláda tvrdí, že zavedla cenový strop na energie. Vtip je v tom, že to není pravda. Jelikož mechanismus funguje na bázi dotace producentovi. Ryzí cenový strop (Price Cap) funguje na bázi úředního příkazu firmě, které je zakázáno prodávat produkt za více jak stanovenou cenu. Uvedená témata se učí v 1. až 2. ročníku na kurzech makroekonomie. Proto je to taky mimo jiné kvůli zmatečnosti v pojmech ze strany ekonomů kritizováno.

Když tedy CEO Shell mluvil o cenovém stropu, myslel tím skutečný cenový strop. Dotace totiž producenty nepoškozuje – dostanou zaplaceno v plné výši od státu. Ale to neplatí u stropu. Typický cenový strop zavedl prezident Nixon na počátku 70. let. Takže je zcela reálné, že se historie zopakuje. Cenový strop byl tehdy samozřejmě katastrofa a jenom to prohloubilo tehdejší ekonomické problémy.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

V každém případě bylo dle CEO Shell nevyhnutelné, že vládní intervence bude vyžadovat větší zdanění ropných a plynových společností. Zdanění nemá pro trhy tak negativní následky jako cenový strop, ale samozřejmě se to propíše na hospodářství těchto společností.

Mimochodem, těmto zdaněním se říká „Windfall“. Neboli daň na neočekávaný zisk. A na slova Beurdena skutečně dochází. Však se taky česká vláda rozhodla uvalit „Windfall Tax“ i u nás. Akorát na bankovní instituce. Evropská Unie se ovšem nedávno shodla na „Windfall Tax“ pro energetické firmy. Takže to postupně opravdu přichází.

Ben van Beurden varuje, že energetická krize potrvá několik let

V souvislosti s tématem CEO Shell kromě toho varoval, že energetická krize v Evropě může trvat i několik zim. Dle něj je naprostou fantazií, že nedostatek plynu se vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku. Prý se máme postavit realitě a počítat s tím, že je třeba věnovat určitý čas úsporám, dovozu LNG a budovat alternativní zdroje energie.

OPEC+ sníží těžbu ropy o 2 miliony barelů denně

V září oznámila kartelová organizace OPEC+ snížení produkce ropy o 100 tisíc barelů denně. Nejednalo se o závratné rozhodnutí, protože objem snížení produkce nebyl nijak velký. Již tehdy se ale začalo spekulovat, že OPEC+ tím dal pouze nový signál. Všichni se tak mohou ptát, co od kartelu očekávat příště.

A skutečně, kartel nově navrhl snížení produkce ropy o 2 miliony barelů denně od začátku listopadu. OPEC+ tímto způsobem mnohé překvapil, protože rozhodnutí překonalo i ty nejpesimističtější odhady. Navíc je rozhodnutí proti zájmům USA a americký prezident Joe Biden hlasitě protestoval proti poslednímu kroku kartelu.

Snížení těžby o 2 miliony barelů denně může být posledním hřebíčkem do rakve tzv. Soft Landing. Což je fráze, která znamená něco jako „měkké přistání“ americké ekonomiky. Spojené státy dlouho vyjednávaly se Saúdskou Arábii o zvýšení těžby. Proto je poslední rozhodnutí OPEC+ dle mého názoru velkou ránou i pro americkou zahraniční politiku.

Spojené státy zvažují nové kroky pro snížení cen ropy

Bidenova administrativa v srpnu varovala domácí producenty ropy, že existuje možnost zákazu exportu ropných produktů. A skutečně se na tuto možnost začali připravovat. V souvislosti s tím se spekuluje i o dalších krocích, které by mohly vést ke snížení tržních cen ropy.

Konkrétně se mluví o zrušení sankcí na státy, které jsou významnými producenty ropy. Tím je specificky myšlena Venezuela a Írán. Zrušení těchto sankcí by logicky znamenalo velmi pozitivní nabídkový šok.

Doposud se vláda USA snažila snižovat tržní ceny vcelku umělým způsobem. A to rozpouštěním domácích rezerv. Což je ale metoda, která je dlouhodobě neudržitelná.

Fundamentální analýza akcie Shell

Kvartální výsledky (Q2)

Meziročně výnosy vzrostly o horentních 59 % na téměř 97 miliard USD. Jak jsme si řekli, tržní ceny ropy vzrostly za poslední rok razantně. Co se týká zisku, Shell dosáhl více jak 18 miliard USD. Shell ještě nikdy v historii neměl tak velký zisk. Dovolil bych si tvrdit, že i když bychom zisk očistili o inflaci, pořád je to rekord.

Hrubá marže dosahovala více jak 18 %. Provozní marže skoro 15 %, což je na tohle odvětví poněkud nevídané. Zisková marže byla dokonce 18,65 %. Shell má nyní větší ziskovou marži než některé růstové technologické tituly.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com (18. 10. 2022)

Zisk na akcii (EPS) dosahuje 4,8 bodů. Poměrový ukazatel P/E je pouhých 5,46 bodů. To jsou rekordně nízké úrovně. Dle ukazatele P/E jsou aktuálně akcie Shell vskutku levné.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je přes 20 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je skoro 14 %. Oba dva ukazatele historicky nyní patří k těm nejlepším. Podobně vysoké ROE jsme u titulu posledně mohli zaznamenat v roce 2012.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je za druhý kvartál 1,09 bodu a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje 1,39 bodů. Z pohledu disponibilní likvidity je na tom tudíž Shell dobře. Jelikož oba ukazatele jsou na přijatelných hodnotách. Například v hotovosti Shell drží skoro 39 miliard USD.

Celkové závazky Shell jsou ve výši 253,6 miliardy, kdežto vlastní kapitál představuje 194,3 miliard USD. Vlastní kapitál za předešlý rok vzrostl o 13,5 %.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,44 bodů. Což je velmi dobrá hodnota, neboť vlastní kapitál reprezentuje více jak dvojnásobnou hodnotu dluhu. Poměr dluhu vůči celkovým aktivům je 0,19 bodů. Celkový dluh představuje 83,74 miliard USD a čistý dluh dělá 44,77 miliardy USD. Obojí každý kvartál znatelně klesá.

Akcie Shell: Technická analýza akcie Shell

Hned jako první věc je vhodné zmínit, že akcie Shell jsou velmi likvidním trhem. Alespoň od pádu z března 2020. Z čehož můžeme vyvozovat, že je o akcie Shell nemalý zájem. Však si taky od roku 2020 drží svůj růstový trend. Od března 2020 kurz vzrostl o cca 190 %. A důležité je, že většinu těchto zisků si titul udržel. Když si srovnáme akcie Shell s mnoha jinými růstovými tituly, ten rozdíl je obrovský.

Název společnosti Symbol Měna Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 3Y 5 let
Shell Shell SHELL SHELL EUR EUR 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Týdenní graf akcie Shell
Týdenní graf akcie Shell od konce roku 2017 do října 2022. Zdroj: Lynx Basic (18. 10. 2022)

Kurz má letos vrchol v blízkosti S/R levelu 57 USD. Takže víme, že je u této hladiny silná rezistence, která brání v dalším postupu kurzu. Když býci vyvinou dostatečný nákupní tlak a hladinu prorazí, otevře se tím technicky prostor pro pokračování v cenové expanzi.

Chce to ale ubránit stávající úrovně. Hlavně kurz nesmí padnout pod S/R level 40 USD. Uvedenou úroveň je třeba sledovat, neboť její proražení je z technického hlediska nemalý problém. Jelikož se tím zcela zhroutí uptrendová struktura.

Závěrem

Hospodářské výsledky jsou dle mého vážně famózní. A každým kvartálem je to lepší a lepší. Hodí se ale zdůraznit, že jde zatím o krátkodobě silnou pozici. Ještě na začátku roku 2021 bychom si řekli, že jde o průměrný titul.

Budoucnosti akcie Shell se primárně odvíjí od toho, jak se bude odvíjet trh s ropou. Mnozí investoři a spekulanti předpovídají mohutný býčí trend na komoditním trhu. A něco takového může trvat i dekádu. Zas na druhou stranu, do budoucnosti nikdo nevidí. A je v tom hodně proměnných. Pokud se však Fedu nepovede inflaci zkrotit, a tím zkrotit i poptávku, jsou to ideální podmínky pro tituly jako je Shell.

Obchodujte akcie Shell prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Shell Plc. Second Quarterly Results [online]. Vydáno 28. 7. 2022 [cit. 18. 10. 2022]. Dostupné zde.

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart