Akcie Twitter v hledáčku Elona Muska. Odkoupí Twitter za 54,20 USD za akcii?

Autor: Jaroslav Jarolím

V tomto článku:

Twitter
ISIN: US90184L1026
|
Symbol: TWTR --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Twitter Akcie

O akcie Twitter (TWTR) projevil zájem zakladatel a majitel automobilky Tesla Elon Musk. Ten nedávno koupil větší část akcií této společnosti. Následně přišel s nabídkou na odkoupení celé firmy za 2,9 miliardy USD. Povede se nejbohatšímu muži na světě odkoupit Twitter? A jak se proti tomuto kroku daná společnost brání?

V článku se také podíváme na hospodářské výsledky společnosti. Nabídneme i aktuální cenový graf akcie Twitter. Technická analýza nám pomůže odhalit důležité oblasti, které jsou pro vývoj ceny akcie TWTR klíčové.

Odkoupí Musk Twitter za 54,2 USD za akcii?

Na začátku dubna se objevila zpráva, že Elon Musk koupil 9,2% podíl platformy Twitter. Tehdy byla hodnota podílu 2,9 miliardy USD. Trh okamžitě reagoval masivním růstem a zvýšenou volatilitou. Mnozí tuto zprávu nepřijali zrovna s nadšením, protože spoluzakladatel společnosti Tesla si buduje image volnomyšlenkáře, který nesouhlasí s jakoukoliv formou cenzury. Twitter také kvůli cenzuře opakovaně kritizoval.

Vedení Twitteru má totiž svůj vlastní politický kompas, což není v současné době žádné tajemství. Například bývalý prezident USA Donald Trump oznámil, že by pravděpodobně neměl zájem vrátit se na Twitter, pokud by ho převzal Elon Musk. 

Elon Musk následně „překvapil“, když nabídl Twitteru, že odkoupí zbytek akcií za celkovou částku 43 miliard USD. Což znamená, že Musk by zaplatil za akcii 54,2 USD. V době vytvoření této nabídky činila cena zhruba 46 USD za akcii. Čili ocenil akcie Twitter znatelně nad tržní cenu – premium dosahovalo 18 %. Vedení Twitteru oznámilo, že nabídku dostatečně zváží.

Ještě pro úplnost je nutno zmínit, že pokud Musk uspěje s koupí, Twitter se přirozeně stane soukromou akciovou společností. Akcie Twitter by se tak nemohly obchodovat na burzovním trhu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Proč Elon Musk odmítl místo v představenstvu Twitteru?

Elon Musk také odmítl místo v představenstvu společnosti Twitter. Ihned se začalo spekulovat, proč se k takovému kroku odhodlal. Jako druhý největší podílník na to měl logicky právo. Když ale podílník sedí v představenstvu firmy, nesmí vlastnit více jak 14,9 % akcií. Tento krok byl tedy dle mého dalším znamením, že Musk se chystá k úplnému převzetí Twitteru. Vskutku zajímavé je, že některé portály opravdu Muskův krok označují za „nepřátelský“.

Poison pill jako snaha zabránit převzetí Twitteru

Představenstvo Twitteru přijalo plán práv akcionářů – tzv. poison pill. Ten má zabránit konsolidaci kontroly ve společnosti. Jde o reakci na snahy Elona Muska převzít úplnou kontrolu nad firmou Twitter. Představenstvo jednomyslně přijalo plán práv akcionářů, který je podobný i v jiných společnostech. Ten lze uplatnit v případě, kdy jakákoliv entita získá větší podíl než 15 % bez schválení představenstva Twitteru.

Pod termínem „poison pill“ si lze představit obrannou strategii sloužící k zabránění nebo odrazení od potenciálního převzetí ze strany nabývající entity. Cílem taktiky je, aby samotná koupě působila méně atraktivně. Někde bývá plán práv akcionářů běžnou součástí firmy, ale u Twitteru je jen na omezenou dobu do 14. dubna 2023.

Díky tomu se sníží pravděpodobnost, že jakýkoliv subjekt získá kontrolu nad Twitterem prostřednictvím akumulace na otevřeném trhu. Ostatním akcionářům tak vznikne právo na nákup akcií se slevou, čímž se trh naředí. Z textu vyplývá, že Elon Musk může i přesto Twitter získat. Bude k tomu ale potřeba mnohem větší úsilí.

Učiní Musk veřejnou nabídku akcionářům?

Musk v sobotu tweetoval „Love Me Tender“ na svém účtu, který není jen slavnou písní Elvise Presleyho, ale také může odkazovat na potenciální veřejnou nabídku akcionářům. Elon Musk velmi rád skrze svůj twitterový účet signalizuje své budoucí kroky.

Může se proto dle mého názoru jednat o signál, kterým chce Elon Musk dát najevo, že má skutečně v plánu vytvořit veřejnou nabídku stávajícím akcionářům. Ale to je přesně druh aktu, od kterého má „poison pill“ Muska odradit. Domnívám se, že Elon Musk má jedinou možnost. Musí učinit velmi atraktivní nabídku. Pak by dle mého bylo možné, že akcionáři vyvinou tlak na představenstvo, aby byl „poison pill“ zrušen.

Vyvstává potom ale otázka, zda má spoluzakladatel společnosti Tesla dostatek prostředků na tak ohromnou transakci. Musk se nedávno účastnil konference TED, kde prohlásil, že má dostatečné krytí, aby byl schopen Twitter koupit. Dle jeho vlastních slov má i alternativní plán, když představenstvo odmítne jeho prvotní nabídku počítající s 54,2 USD za akcii. Alternativní plán však zatím více nespecifikoval.

Pomůže Apollo Global financovat odkoupení Twitteru?

Už se objevily zprávy, že Elon Musk hledá nové partnery, kteří by se k němu v nabídce Twitteru přidali. Což je dle mého názoru trochu v rozporu s tvrzením, že má dostatek financí. Jinak by nehledal další investory. V této souvislosti se hovoří zejména o private equity společnosti Apollo Global. Ta oznámila, že potenciální nabídku pro Twitter s Muskem diskutovala. Firma nabídla možnost financování. Čili se asi nijak nebude přímo podílet na řízení firmy, akorát poskytne finance.

O Twitter se také zajímá private equity společnost Thoma Bravo. Dle všeho by se mohla pokusit Elona Muska překonat s lepší nabídkou. Možná i to je důvod, proč začal hledat nové investory. Aby pak byl schopen vytvořit mnohem lepší nabídku.

Fundamentální analýza akcie Twitter (TWTR)

Kvartální výsledky

Twitter za poslední kvartál v minulém roce dosáhl obratu 1,57 miliardy USD. Mezikvartálně růst o 22 %, meziročně o 21,7 %. Firma při tom dosáhla zisku 181,7 milionů USD. Mezikvartálně zlepšení o 134 %, meziročně je to však zhoršení o 18 %. I přesto je čtvrtý kvartál v porovnání s předcházejícími sedmi obdobími druhým nejvýkonnějším. Hlavně třetí kvartál minulého roku Twitter zaznamenal ztrátu 536,76 milionů USD.

Hrubá marže za čtvrtý kvartál dosahovala více jak 67 %. Provozní marže dělala 10,7 %. Čistá marže 11,6 %. I z pohledu marží se jedná v kontrastu s předcházejícími čtvrtletími o slušný výsledek.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy taktéž zaznamenaly solidní vzestup o 623 % na 167,4 milionů USD. EBITDA si polepšila skoro o 100 % na 313 milionů USD. Firma však vygenerovala záporné volné cash flow, -628 milionů USD.

Zisk na akcii (EPS) je 0,21 bodů. Ukazatel P/E si bohužel neuvedeme, protože ztráty z třetího kvartálu roku 2021 byly příliš vysoké. Naposledy se dalo P/E spočítat za roky 2019 (17,18 bodů) a 2018 (18,42 bodů). Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahovala -2,9 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) byla -1,85 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je horentních 5,9 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) je též 5,9 bodů. První poměr se má rovnat kolem 1 bodu a druhý nad 1,5 bodem. Čili jsou oba velice přijatelné. Twitter tudíž drží velké objemy likvidity. Díky čemuž je firma případně schopna okamžitě splatit závazky se splatností v krátkodobém horizontu. A to několikanásobně. Nicméně velký přebytek likvidity zase na oplátku může být na škodu, protože nenese žádný nebo malý výnos. Dle rozvahy Twitter drží hotovost za 7,41 miliardy USD. Částka je rozdělena na hotovost a krátkodobá aktiva, která jsou ale téměř stejně likvidní jako hotovost (zpravidla dluhopisy).

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E se rovná 0,76 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu dosahuje 0,38 bodů. Celkový dluh Twitteru dělá ke čtvrtému kvartálu 5,55 miliardy USD. Zatímco vlastní kapitál je 7,31 miliardy USD. Bohužel vlastní kapitál se od roku 2019 postupně snižuje.

Roční výsledky

Z hlediska obratu byl rok 2021 úspěch. Oproti roku 2020 obrat stoupl o 36,6 % na 5,1 miliardy USD. Vzestupná tendence se drží dlouhodobě a tentokrát byla laťka posunuta nahoru vážně znamenitě. Paradoxní je, že Twitter stejně zaznamenal ztrátu 221 milionů USD. Přestože obrat šel natolik nahoru. V roce 2020 to bylo ale mnohem horší, ztráta tehdy dosahovala -1,14 miliardy USD.

Hrubá marže je za celý rok 2021 64,6 % a provozní marže pouze 5,38 %. Zisková marže je -4,36 %. V roce 2019 a 2018 dosahovaly ziskové marže 42 a 40 %. Zatímco 2017, 2016 a 2015 byly -4,42, -18 a -23,5 %. Upřímně nedokážu říct, proč firmě marže na obě strany tolik oscilují. Bylo by třeba mnohem hlubší analýzy titulu a odvětví.

Z krátkodobého hlediska může být na vině inflace, která poslední rok rychle akceleruje. Inflace doslova požírá marže. Nicméně Twitter má s maržemi problémy zjevně delší dobu.

Zisk a výnos za jednotlivé roky.
Zisk a výnos za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Provozní výnosy se meziročně zlepšily, z 26,66 milionů USD na 273 milionů USD. EBITDA si meziročně polepšila o 57 % na 818 milionů USD. Volné cash flow je záporné, -195 milionů USD. Zisk na akcii (EPS) dosahoval -0,28 bodů.

Technická analýza akcie Twitter (TWTR)

Pro kontext je dobré uvést, že akcie Twitter v časovém rozmezí březen 2021 až březen 2022 soustavně klesaly na ceně. Ztráta činila přes 60 %. Propad se zastavil až v blízkosti S/R levelu 31 USD, kde trh po několik týdnů zpevňoval svou pozici. Na řečené hladině bylo zjevné, že se nakupující snaží situaci otočit ve svůj prospěch.

Navíc byl trh dle indikátoru RSI dost přeprodaný. Hodnoty se dlouhou dobu zdržovaly v blízkosti hraničních 30 bodů a jistý čas pod touto hranicí zůstávaly. Když klesnou hodnoty indikátoru až pod 30 bodů, trhu již stačí jenom dostatečně silný opěrný bod pro odraz. A tím se stala hladina 31 USD.

Týdenní graf akcie Twitter
Týdenní graf akcie Twitter od poloviny roku 2017 do dubna 2022. Zdroj: Lynx Basic (19. 4. 2022)

Akcie Twitter se díky tomu „zhouply“ o zhruba 75 %, během pouhých pár týdnů. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou byla proto značná. Pod kotel ještě přidal Elon Musk, když na počátku dubna zveřejnil uskutečněnou koupi podílu. Trh otevřel mohutným gapem (mezerou) a cena dokonce ještě pokračovala v růstu až nad S/R level 52 USD.

Nad zmíněnou hladinou ale přišlo razantní sražení ceny. Od té chvíle se kurz zdržuje v rozmezí S/R levelů 42 – 52 USD. Gap je pořád nezaplněn. Je však hodně pravděpodobné, že k tomu brzy dojde. A problém by to nebyl, protože S/R level 42 USD může prodejní tlak ustát.

Závěrem

Z cenového grafu je zřejmé, že se Twitteru v předchozích 12 měsících příliš nedařilo. Ovšem samotný pokles byl dosti hluboký, takže oživení bylo dle mého názoru jenom otázkou času. Z fundamentálního hlediska firma poslední léta není schopna generovat stabilní zisk. Na druhou stranu má horentní přebytek likvidity a dluhy nejsou vysoké. Firma má rozhodně dostatek prostředků. Určitě je však negativum, že vlastní kapitál klesá.

O Twitteru se teď navíc skoro každý den mluví v médiích. Zveřejňují se stále nové informace o nabídce Elona Muska. V krátkodobém horizontu to může znamenat vysokou volatilitu, což potvrdily i předchozí týdny. Akcie Twitter se tedy aktuálně spíše hodí pro obchodníky zaměřené na krátkodobější obchody a spekulace.

Obchodování s akciemi Twitter prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Tada Images / Shutterstock.com

Twitter Inc. Annual reports & Quarterly results [online]. Vydáno 10. 02. 2022 [cit. 19. 4. 2022]. Dostupné na: https://investor.twitterinc.com/financial-information/annual-reports/default.aspx

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX


Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX