- Čínský sektor roste po zvolnění čínských regulátorů
- Akcie Alibaba a pozitivní výhled
- Investor Cohen tlačí na Alibabu kvůli zpětnému odkupu akcií
- Bank of Japan dostává do finančního systému likviditu
- Fundamentální analýza Alibaba akcie
- Technická analýza Alibaba akcie
- Závěrem
- Obchodujte akcie Alibaba prostřednictvím LYNX
Alibaba akcie zaznamenávají již od října velké kurzové zisky, které si ukážeme na cenovém grafu BABA. Předtím se ale podíváme na hospodářské výsledky a rozebereme si několik důležitých zpráv. Krátce si i rozebereme jednu makroekonomickou zajímavost týkající se Bank of Japan, která s růstem akcie Alibaba může souviset.
Čínský sektor roste po zvolnění čínských regulátorů
Čínské akcie tento měsíc prudce rostou, protože končí zákroky čínských regulačních orgánů vůči technologickým gigantům jako je Alibaba. Alibaba akcie proto zaznamenávají kurzové zisky v desítkách procent. Zásahy čínských regulačních orgánů trvaly zhruba dva roky, takže je to pro celý sektor velká úleva.
Mimo to je to více jak měsíc, kdy se uvolnily v Číně lockdowny. Takže tamní ekonomika může zase dýchat. A s uvolněním restrikcí přichází nová silná poptávka v maloobchodě. A to je právě pro tituly jako jsou akcie Alibaba příhodné prostředí. Je třeba si uvědomit, že čínské úřady na dlouhou dobu zaklekly čínský technologický sektor. Tudíž uvolnění stavidel je podle mého názoru pro investory silný býčí signál.
Samozřejmě to bylo z politického popudu a je dle mého možné očekávat, že se trend zcela otočí k podpoře dříve omezovaných čínských technologických firem. Mocenské hry jsou holt takové. A myslím si, že Čína potřebuje mít své nejvýznamnější hráče jako je Alibaba hospodářsky silné.
Z aktuálního trendu těžily i jiné firmy. Jako je například čínský výrobce videoher Tencent, platforma Bilibili a JD.com.
Zatím jsou dle mého investoři hodně optimističtí, co se týká ukončení regulací. Ale je třeba mít na paměti, že se to může časem zase vrátit. Čína je sociálně, kulturně a politicky nesmírně odlišná od myšlení Evropanů a Američanů. A s tím je spojené jisté riziko. Jelikož je tamní státní politika vskutku nevyzpytatelná. A pro průměrného investora třeba nepochopitelná.
Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?
Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.
Akcie Alibaba a pozitivní výhled
Dle analytika Colina Sebastiana mají v současnosti akcie Alibaba lepší rating. A to díky silnému růstu online maloobchodních tržeb v Číně za prosinec. Dále samozřejmě zmiňuje uvolnění restrikcí, které byly zavedeny v boji s covidem. Takže se v Číně ve všeobecné rovině markantně zlepšily podmínky pro větší obraty v maloobchodu.
Na základě údajů čínského statistického úřadu vzrostl online prodej fyzického zboží v Číně v roce 2022 meziročně o 6 %. A dále analytik odhaduje, že objemy v maloobchodu za prosinec meziročně vzrostly o zhruba 15 %. Zatímco listopad, a hlavně říjen, byl v meziročním podání slabší.
Za prosinec prodeje meziměsíčně klesly o 15 %, což odpovídá létům před covidem z let 2018 a 2019. A naopak je to výrazné zlepšení oproti létům 2020 a 2021. Tehdy v prosinci činil meziměsíčně pokles 20 a 24 %. Tím pádem z dat víme, že se maloobchodní prodeje koncentrují hlavně v listopadu.
Investor Cohen tlačí na Alibabu kvůli zpětnému odkupu akcií
Miliardář Cohen nakoupil dříve Alibaba akcie, které momentálně dosahují hodnoty mnoha milionů USD. Investor je znám tím, že vytvořil zisky v miliardách USD na obchodování meme akcií jako jsou akcie GameStop. Cohen se snaží přesvědčit Alibabu, aby z jejich strany docházelo k větším zpětným odkupům.
Nováčci ve finančním světě si to málokdy uvědomují, ale zpětně odkupy akcií akciových firem jsou nesmírně důležité. Stejně důležité jako dividendy. Myslím si, že mají úplně stejnou váhu jako dividenda, protože nesou investorovi výnos. U dividend se investor může těšit z běžného výnosu, zatímco zpětné odkupy mají za následek kapitálový výnos. Jelikož tím snižují nabídku akcií, která je na trhu dostupná. Ale stejně jako dividenda, zpětné odkupy něco stojí.
Alibaba koupila v roce 2022 v rámci programu zpětných odkupů 7,3 miliardy dolarů svých akcií kótovaných v USA. To je o 21 % méně než v roce 2021. Cohen je dle mého určitě hlasem mnoha menších investorů. Přesto je jeho podíl stále dost malý na to, aby měl jeho názor větší váhu. Taky je otázka, jakou má firma politiku. Ve Spojených státech jsou například zpětné odkupy akcií běžná věc. Jelikož vědí, že tím nalákají nové investory. Zpětné odkupy rozhodně neprobíhají z dobroty srdce. Zvyšuje to radikálně atraktivitu titulu na trhu.
Avšak zpětné odkupy akcií musí probíhat dlouho. Proč? Koupili byste si akciový titul s dobrou dividendou, u kterého si nejste jisti, zda bude dividendu vyplácet i následující rok? To stejné platí i u programu zpětných odkupů. Nákupy musí probíhat dostatečně dlouho a ve slušných částkách. A to pro firmy znamená náklady v řádu miliard USD.
Alokace kapitálu na nákup vlastních akcií je pro většinu čínských technologických firem rarita. Prioritou kapitálových trhů dle Pekingu je získat finanční prostředky pro společnosti, které budou přínosem pro reálnou ekonomiku ve formě pracovních míst a inovací, než usilovat o zvýšení návratnosti investic pro akcionáře.
Přesto někteří analytici předpokládají, že čínské technologické firmy budou spíše zvyšovat své zpětné odkupy. Alibaba může do května letošního roku rozšířit svůj program zpětného odkupu akcií za 40 miliard USD.
Bank of Japan dostává do finančního systému likviditu
Měnovou politiku Japonské centrální banky (BoJ) příliš nesleduji, ale v poslední době nešlo nezaznamenat, že se toho u nich děje opravdu hodně. BoJ byla v prosinci nucena rozšířit spread u jejich YCC (yield curve control). Řečený nástroj slouží ke kontrole výnosů u vybrané části výnosové křivky.
V tomto případě jde o ten dlouhý konec. K rozšíření spreadu byli donuceni, protože je trh lidově řečeno začal „válcovat“. Proto se poté automaticky předpokládalo, že od YCC úplně upustí. A nechají trh, aby se sám od sebe vyvíjel, jak uzná za vhodné. To se ale k překvapení všech nestalo.

Pak jsem narazil na přiložený graf. Ten nám říká, že se BoJ rozhodla s trhem bojovat. Aby bylo vůbec možné si YCC udržet. BoJ proto chrlí do systému obrovské objemy likvidity (víc než běžně) skrze nákupy japonského státního dluhu (státní dluhopisy). Za předešlých sedm měsíců to v přepočtu dělá asi 550 miliard USD. Což je 14 % japonského HDP.
Z grafu dále vyplývá, že jsou ve svých nákupech čím dál agresivnější. Proč si to říkáme? Může to být právě i jeden z důvodů, proč růstové tituly a Alibaba akcie v poslední době zaznamenávají tak velký kurzový růst. BoJ zkrátka pumpuje do finančního systému hromadu likvidity. De facto nahrazují kvantitativní uvolňování Federálního rezervního systému.
Fundamentální analýza Alibaba akcie
Kvartální výsledky
Hospodářský výsledek za druhý účetní kvartál (třetí kalendářní) zaznamenal meziroční pokles obratu o 2,56 % na 30,23 miliardy USD. Takže i za třetí kvartál v meziročním podání ani mezimesíčně nedošlo k žádné velké změně.
Ziskovost firmy se opětovně meziročně dramaticky propadla do záporných čísel, -3 miliardy USD. Není to ale první ztrátový kvartál. V prvním kalendářním kvartálu ztráta dosahovala 2,56 miliardy USD. A na začátku roku 2021 Alibaba zaznamenala ztrátu ve výši 845 milionů USD.
Hrubá marže dosahovala přes 35 %. Provozní marže je přes 12 %. Čistá marže je logicky za poslední kvartál -10 %.

Zisk na akcii (EPS) je -1,13 bodů. Poměrový ukazatel P/E se vyšplhal do neuvěřitelné výše. Za třetí kvartál dosahuje 205 bodů a v současnosti činí 321 bodů. Na takových úrovních titul nikdy nebyl. Důsledek ztrátovosti z posledních čtvrtletí.
Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je pouhých 0,76 %. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 0,66 %. Za sledovaných období jde proto nejhorší výsledek.
Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je za třetí kvartál 1,77 bodů a ukazatel běžné likvidity (current ratio) dosahuje též 1,77 bodů. Tyto ukazatele se tudíž od minule skoro vůbec nezměnily. A pořád má Alibaba slušnou likvidní pozici, když to bude nutné (splatit své závazky).
Celkové závazky Alibaba jsou skoro 89 miliard USD. Zatímco vlastní kapitál dosahuje 1152,66 miliardy USD. Závazky meziročně klesly o 7 % a vlastní kapitál o 11 %.
Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,15 bodů, což jsou velmi dobré hodnoty. Celkový dluh je pořád v relativně malé výši, 22,77 miliardy USD. Takže mezikvartálně celkový dluh nijak nezměnil. Čistý dluh představuje -52 miliard USD. Takže má Alibaba přebytek likvidity.
Technická analýza Alibaba akcie
Alibaba akcie ztratily během svého medvědího trendu téměř 82 % ze své all time hodnoty. Tím se cena těchto akcií vrátila v čase do roku 2015. Šlo proto o enormní ztrátu, kdy titul přišel o zisk, který se tvořil zhruba pět let. V říjnu minulého roku se vytvořilo tržní minimum na 58 USD a od té chvíle kurz akcie Alibaba soustavně roste. Za pár měsíců se kurz zhodnotil o více jak 100 %. A trh má pořád tendenci pokračovat v růstu.
Název společnosti | Symbol | Den | Týd. | Měs. | 3M | Půl roku | 1 rok | 3Y | 5 let | YTD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alibaba | BABA | 2,61 % | 6,95 % | 3,38 | -3,37 % | -5,30 % | -7,09 % | -60,56 % | -58,44 % | -1,49 |

Kurz akcie Alibaba momentálně naráží na překážku v podobě cenové rezistence, která se nachází kolem 129 USD. Jde historicky o velmi silnou úroveň. Takže to býci nebudou mít určitě jednoduché. Když se jim ale povede průlom, z technického hlediska půjde o velký krok vpřed. Nejbližší support se nachází kolem 80 USD.
Závěrem
Alibaba akcie jsou v současnosti pořád slabým titulem a jistou dobu potrvá, než se dostanou na svůj předešlý silný standard. Politika v Číně titulu dlouho nepřála. A ani makroekonomický vývoj titulu příliš nepřál. Zas na druhou stranu lze určitě brát pozitivně poslední zprávy o uvolnění poměrů v zemi. To totiž čínskému technologickému sektoru pomůže nejvíce.
Obchodujte akcie Alibaba prostřednictvím LYNX
Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.
Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.
Další použité zdroje:
Alibaba Group Holdings Ltd. September 2022 Quarterly Results [online]. Vydáno 17. 11. 2022 [cit. 24. 1. 2023]. Dostupné zde.
CIACCIA, CH. Alibaba keeps climbing ahead of Q3 results as Baird suggests rally could have ‘legs’. SeekingAlpha [online]. Vydáno 20. 1. 2023 [cit. 24. 1. 2023]. Dostupné zde.
DEAGON, B. Alibaba Keeps Climbing As It Gets More Good News From China Regulators. Investor’s Business Daily [online]. Vydáno 9. 1. 2023 [cit. 24. 1. 2023]. Dostupné zde.
FINEMAN, J. Activist Ryan Cohen takes stake in Alibaba in push for more buybacks – report. SeekingAlpha [online]. Vydáno 16. 1. 2023 [cit. 24. 1. 2023]. Dostupné zde.
CHIEN, J. PATNAIK, S. YU, J. Alibaba Seen Fighting Off Cohen’s Pressure for Stock Buybacks. Yahoo Finance – Bloomberg News [online]. Vydáno 20. 1. 2023 [cit. 24. 1. 2023]. Dostupné zde.
SMITH, E. Bank of Japan shocks global markets with bond yield shift. CNBC [online]. Vydáno 20. 12. 2023 [cit. 24. 1. 2023]. Dostupné zde.
Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX
--- ---
--- (---%)Displaying the --- graf
Displaying today's chart